Теми статей
Обрати теми

Нарахування єдиного внеску на суми індексації грошового забезпечення та вихідної допомоги

Редакція ББ
Лист від 17.01.2011 р. № 691/03-30

ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ

НАРАХУВАННЯ ЄДИНОГО ВНЕСКУ НА СУМИ ІНДЕКСАЦІЇ ГРОШОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ТА ВИХІДНОЇ ДОПОМОГИ

Лист від 17.01.2011 р. № 691/03-30

 

Пенсійний фонд України розглянув листа щодо нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на суми виплат індексації грошового забезпечення та вихідної допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу і повідомляє.

Статтею 2 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон), який набрав чинності з 01.01.2011 р., визначено, що дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов’язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску.

Платниками єдиного внеску, відповідно до абзацу сьомого пункту 1 частини першої статті 4 Закону, є військові частини та органи, які виплачують

грошове забезпечення військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу.

Відповідно до абзацу другого пункту 1 частини першої статті 7 та частини шостої статті 8 Закону для зазначених платників єдиний внесок нараховується на

суми грошового забезпечення у розмірі 34,7 відсотка.

Згідно з частиною десятою статті 8 Закону єдиний внесок з військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, утримується у розмірі 2,6 відсотка

грошового забезпечення.

Відповідно до статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Складові грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу визначені постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Перелік додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу визначений у додатках 25 — 28 до зазначеної постанови.

При цьому суми індексації грошового забезпечення та вихідної допомоги при звільненні військовослужбовців не віднесені до зазначеного переліку.

Крім того, згідно з пунктом 2 розділу I Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 р. № 1170, одноразова допомога військовослужбовцям при звільненні з військової служби належить до виплат, на які не нараховується єдиний внесок.

Враховуючи наведене,

на суми виплат індексації грошового забезпечення та вихідної допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу єдиний внесок не нараховується.

 

Заступник Голови правління В. Короневський

 

КОМЕНТАР ФАХІВЦЯ

 

ІЗ СУМ ІНДЕКСАЦІЇ ГРОШОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
ТА ВИХІДНОЇ ДОПОМОГИ
ПРИ ЗВІЛЬНЕННІ ЄСВ НЕ СПЛАЧУЄТЬСЯ

1 січня 2011 року набрав чинності

Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі — Закон про ЄСВ), а також Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджена постановою ПФУ від 27.09.2010 р. № 21-5 (далі — Інструкція № 21-5).

Згідно зі

ст. 4 Закону про ЄСВ платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — ЄСВ), зокрема, є:

— військові частини, які виплачують грошове забезпечення;

— військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби), особи рядового і начальницького складу.

Сплата ЄСВ здійснюється в такому порядку:

у частині нарахувань — за ставкою 34,7 %;

у частині утримань — за ставкою 2,6 %.

Об’єктом для нарахування та утримання внесків є

грошове забезпечення ( ст. 7 Закону про ЄСВ і розд. ІІІ Інструкції № 21-5). Це означає: виплати, що не входять до складу грошового забезпечення, ЄСВ не обкладаються.

Постановою КМУ від 22.12.2010 р. № 1170

затверджено Перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — Перелік № 1170).

Так, згідно з

п. 2 розд. І Переліку № 1170 суми одноразової грошової допомоги, що виплачується військовослужбовцям при звільненні з військової служби, належать до виплат, на які не нараховується ЄСВ.

Проте в зазначеному

Переліку немає такої виплати, як індексація грошового забезпечення. У зв’язку з цим і виникло запитання: чи необхідно обкладати ЄСВ суми індексації грошового забезпечення, адже до 01.01.2011 р. такі виплати внесками до соцфондів не обкладалися (див. листи ПФУ від 17.03.2010 р. № 4405/03-20 та Державного центру зайнятості від 19.08.2010 р. № ДЦ 03-575/0/6-10).

За роз’ясненнями звернулися до Пенсійного фонду. Відповідь на поставлене запитання надана в

листі, що коментується.

Так, згідно зі

ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.91 р. № 2011-XII до складу грошового забезпечення військовослужбовців належать:

— посадовий оклад, оклад за військовим званням;

— щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, що мають постійний характер, премії);

— одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Крім того, склад грошового забезпечення військовослужбовців визначено

постановою КМУ «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 р. № 1294.

У

додатках 25 — 28 до зазначеної постанови наведено перелік додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі й одноразових.

При цьому суми індексації грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги, що виплачується військовослужбовцям у разі звільнення з військової служби, не включено до зазначеного переліку. Отже, такі виплати

не є об’єктом для справляння ЄСВ, що і підкреслив Пенсійний фонд у листі, який коментується.

Також додамо, що на цій самій підставі

не обкладаються ЄСВ і компенсаційні виплати (за речове майно, продовольчий пайок, грошова допомога при переміщенні, за санаторно-курортне лікування та квитки на проїзд).

Оскільки зазначені виплати не є об’єктом для нарахування та утримання ЄСВ, то вони не відображаються в

таблиці 4 додатка 4 до Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою ПФУ від 08.10.2010 р. № 22-2.

Водночас із перелічених виплат утримується податок на доходи фізичних осіб на загальних підставах

(ст. 164 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI). Згідно зі ст. 168.5 Податкового кодексу сума утриманого податку компенсується в повному розмірі.

 

Валерій ШАШЕРІН,
 головний бухгалтер військової частини А4502

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі