Теми статей
Обрати теми

Щодо оплати лікарняних аспіранту, який працює за сумісництвом

Редакція ББ
Лист від 21.04.2011 р. № 01-14-974

ФОНД СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ З ТИМЧАСОВОЇ ВТРАТИ ПРАЦЕЗДАТНОСТІ

ЩОДО ОПЛАТИ ЛІКАРНЯНИХ АСПІРАНТУ, ЯКИЙ ПРАЦЮЄ ЗА СУМІСНИЦТВОМ

Лист від 21.04.2011 р. № 01-14-974

 

Розглянувши звернення <…> з питання надання матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності аспіранту, який працює за сумісництвом, повідомляємо.

Згідно із Законом України «Про вищу освіту» від 17.01.2002 р. № 2984 аспірант — це особа, яка має повну вищу освіту та освітньо-кваліфікаційний рівень магістра або спеціаліста, навчається в аспірантурі вищого навчального закладу або наукової установи для підготовки дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата наук.

Положення про підготовку науково-педагогічних і наукових кадрів, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.99 р. № 309, містить перелік документів, які вступники до аспірантури подають на ім’я керівника вищого навчального закладу, наукової установи. Зазначений перелік документів

не містить вказівки щодо подання трудової книжки.

Згідно з пунктом 1 Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затвердженого наказом Мінпраці, Мін’юсту і Мінфіну від 28.06.93 р. № 43, сумісництвом вважається виконання працівником, крім cвоєї основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому ж підприємстві, в установі, організації або в громадянина (підприємця, приватної особи) за наймом.

Крім того, відповідно до пункту 14 постанови Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» від 24.12.99 р. № 13 робота за трудовим договором осіб, які поєднують її з денною формою навчання, не є сумісництвом і оплачується на загальних підставах.

Порядок ведення і зберігання трудових книжок регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.93 р. № 301 «Про трудові книжки працівників» та Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою наказом Мінпраці, Мін’юсту і Мінсоцзахисту від 29.07.93 р. № 58.

Згідно з пунктом 1 статті 50 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 р. № 2240 матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору, призначаються та надаються за основним місцем роботи.

Розрахунок середньої заробітної плати проводиться відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. № 1266.

Отже, підприємство зобов’язане надати допомогу по тимчасовій непрацездатності

аспіранту, який знаходиться з підприємством у трудових відносинах, на загальних підставах.

 

Заступник директора Т. Гайдук

 

КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ

ОПЛАТА ЛИСТКІВ НЕПРАЦЕЗДАТНОСТІ АСПІРАНТУ: РОЗ’ЯСНЮЄ ФССТВП

У

листі, що коментується, ФССТВП відповів на таке запитання нашого читача: « Установа прийняла на роботу на 0,5 ставки працівника, який є аспірантом вищого навчального закладу. Його трудова книжка знаходиться в аспірантурі цього закладу, де аспірант отримує тільки стипендію. У нашій установі він працює за сумісництвом.

Хто повинен оплачувати листки непрацездатності такому працівнику — аспірантура чи наша установа?»

.

Відповідаючи на запитання, фахівці ФССТВП підкреслили: робота за трудовим договором осіб, які суміщують її з денною формою навчання,

не є сумісництвом. Це зазначено в п. 14 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» від 24.12.99 р. № 13.

Отже, під час прийняття на роботу працівника, який є аспірантом навчального закладу (наукової установи) та одержує в ньому тільки стипендію, його необхідно оформляти

не за сумісництвом, а на основне місце роботи. Відповідно його трудова книжка має зберігатися за місцем роботи — в установі (організації), куди його прийнято на роботу. На це звертало увагу також Мінпраці в листі від 08.11.2010 р. № 214/06/187-10 (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2010, № 47, с. 20). Крім того, питання зберігання та оформлення трудової книжки працівника, який є аспірантом, докладно розглянуто юристом редакції в статті «Де має зберігатися трудова книжка аспіранта: за місцем роботи чи за місцем навчання» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2010, № 47, с. 30).

Дійсно, час перебування в аспірантурі називається

навчанням, а не роботою на умовах трудового договору (ст. 53 Закону України «Про вищу освіту» від 17.01.2002 р. № 2984-III). Навчання на стаціонарі не можна прирівнювати до виконання працівником регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору, оскільки, вступивши до аспірантури, особа не укладає трудовий договір та не отримує заробітну плату. Підкреслимо: ми не розглядаємо випадок, коли особа одночасно навчається в аспірантурі та перебуває з навчальним закладом (науковою установою) у трудових відносинах, тобто обіймає відповідну посаду згідно зі штатним розписом та їй виплачується заробітна плата.

Таким чином, аспірант не перебуває у трудових відносинах з навчальним закладом (науковою установою), де він навчається в аспірантурі.

Якщо працівник-аспірант не має іншої роботи, крім тієї, куди він працевлаштовується, то його необхідно приймати

як на основну роботу. Нагадаємо: відповідальність за порушення порядку прийняття на роботу несе власник (або уповноважений ним орган) установи, організації, який приймає на роботу.

Якщо місце роботи аспіранта є основним, то відповідно листок непрацездатності в разі хвороби потрібно подавати до організації, де він працює, а не до навчального закладу. Тому установа, з якою аспірант перебуває у трудових відносинах, повинна надати допомогу по тимчасовій непрацездатності

на загальних підставах. На це звернули увагу фахівці ФССТВП у листі, що коментується.

Якщо ж установа помилково прийняла працівника-аспіранта на роботу за сумісництвом, то вирішити питання щодо оплати листка непрацездатності можна тільки після правильного оформлення з ним трудових відносин. Щоб місце роботи за сумісництвом стало основним, слід переоформити трудовий договір та належним чином оформити трудову книжку. На це зверталася увага в консультації фахівця Мінпраці, опублікованій у газеті «Бюджетна бухгалтерія», 2010, № 47, с. 34.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі