Теми статей
Обрати теми

Про оплату праці інженера з охорони праці

Редакція ББ
Лист від 19.08.2010 р. № 254/13/116-10

МIHICTЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

ПРО ОПЛАТУ ПРАЦІ ІНЖЕНЕРА З ОХОРОНИ ПРАЦІ

Лист від 19.08.2010 р. № 254/13/116-10

 

У Департаменті з питань державного регулювання заробітної плати та умов праці розглянуто лист <…> і в межах компетенції повідомляється.

1. Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2001 р. № 78 «Про реалізацію окремих положень частини першої статті 57 Закону України «Про освіту», частини першої статті 25 Закону України «Про загальну середню освіту», частини другої статті 18 і частини першої статті 22 Закону України «Про позашкільну освіту» затверджено Порядок виплати надбавок за вислугу років педагогічним і науково-педагогічним працівникам навчальних закладів і установ освіти.

Дія зазначеного Порядку поширюється на працівників, які займають посади згідно з переліком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 р. № 963, і на яких поширюються умови оплати праці працівників навчальних закладів і установ освіти.

Відповідно до пункту 4 вищезазначеного Порядку працівникам підприємств, установ, організацій, які, крім основної роботи, займалися викладацькою роботою у навчальних закладах обсягом

не менше ніж 180 годин на навчальний рік, до стажу педагогічної роботи для виплати надбавки за вислугу років зараховуються місяці, протягом яких проводилася викладацька робота.

Працівникам підприємств, установ, організацій, які, крім основної роботи, працювали за сумісництвом на посадах науково-педагогічних або педагогічних працівників з обсягом роботи не менше, ніж на 0,25 посадового окладу (ставки заробітної плати), до стажу педагогічної роботи для виплати надбавки за вислугу років зараховується період роботи на цих посадах.

У даному випадку інженеру з охорони праці у професійно-технічному ліцеї, який працює на повну ставку та додатково веде викладацьку роботу обсягом 240 годин на рік, до стажу педагогічної роботи для виплати надбавки за вислугу років

зараховуються місяці, протягом яких проводилася викладацька робота.

Що стосується надання інженеру з охорони праці професійно-технічного ліцею матеріальної допомоги на оздоровлення, то згідно зі статтею 57 Закону України «Про освіту» виплата одноразової допомоги на оздоровлення в розмірі місячного посадового окладу (ставки заробітної плати) у разі надання щорічної відпустки передбачена лише педагогічним і

науково-педагогічним працівникам.

Проте згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 р. № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» (із змінами) та наказом Міністерства освіти і науки України від 26.09.2005 р. № 557 «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» передбачено, що керівникам бюджетних установ, закладів та організацій надано право в межах фонду заробітної плати, затвердженого в кошторисах доходів і видатків, надавати працівникам матеріальну допомогу, у тому числі на оздоровлення,

у сумі не більше ніж один посадовий оклад на рік.

2. Робота за сумісництвом працівників державних підприємств, установ, організацій регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 03.04.93 р. № 245 та Положенням про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затвердженим наказом Мінпраці, Мін’юсту та Мінфіну від 28.06.93 р. № 43, зареєстрованим у Мін’юсті 30.06.93 р. за № 76.

Сумісництво визначається як виконання працівником, крім основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору

у вільний від основної роботи час на тому ж чи на іншому підприємстві, в установі, організації чи у громадянина по найму. Тобто працівник не може виконувати в один і той же час (наприклад, з 9-00 до 18-00) роботу як за основним місцем роботи, так і на місці роботи за сумісництвом.

Згідно з пунктом 3 Переліку робіт, які не є сумісництвом, затвердженого наказом Мінпраці, Мін’юсту та Мінфіну від 28.06.93 р. № 43, педагогічна робота з погодинною оплатою праці в обсязі не більш як 240 годин на рік не є сумісництвом.

Виконання робіт, зазначених у пунктах 2 — 7, у т. ч. педагогічної роботи з погодинною оплатою праці в обсязі не більш як 240 годин на рік, допускається в робочий час з дозволу керівника державного підприємства, установи, організації без утримання заробітної плати (пункт 12 вищезазначеного Переліку).

Педагогічна робота обсягом понад 240 годин на рік має виконуватися на умовах трудового договору за сумісництвом, у вільний від основної роботи час, тобто поза межами робочого часу, встановленого в установі правилами внутрішнього трудового розпорядку.

Тривалість роботи за сумісництвом не може перевищувати чотирьох годин на день і повного робочого дня у вихідний день. Загальна тривалість роботи за сумісництвом протягом місяця не повинна перевищувати половини місячної норми робочого часу.

Оскільки законодавчими актами для педагогічних працівників встановлено педагогічне навантаження на ставку заробітної плати (посадовий оклад), то

на роботі за сумісництвом педагогічне навантаження не повинно перевищувати 0,5 ставки.

3. Відповідно до абзацу 4 пункту 91 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти передбачено, що інші працівники закладів освіти можуть вести викладацьку роботу в середньому не більше 2 годин на день (12 годин на тиждень, 480 годин на рік), якщо вони на основній роботі отримують повний посадовий оклад (ставку).

Згідно з абзацом 2 пункту 42 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти передбачено, що викладачам, майстрам виробничого навчання професійно-технічних навчальних закладів (крім викладачів загальноосвітніх дисциплін професійно-технічних навчальних закладів) за завідування навчальними кабінетами або лабораторіями провадиться додаткова оплата в розмірі 13 — 15 відсотків посадового окладу (ставки заробітної плати). Конкретний розмір доплат установлюється керівником навчального закладу за погодженням із профспілковим комітетом.

 

Директор Департаменту О. Товстенко

 

КОМЕНТАР ФАХІВЦЯ

ПИТАННЯ ОПЛАТИ ПРАЦІ ІНЖЕНЕРА З ОХОРОНИ ПРАЦІ НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ: ВІДПОВІДАЄ МІНПРАЦІ

У

листі, що коментується, Мінпраці надало роз’яснення з питань оплати праці інженера з охорони праці навчального закладу.

Підкреслимо: ці питання вже розглядалися на сторінках газети «Бюджетна бухгалтерія». Далі — все по черзі.

 

1.

Працюю інженером з охорони праці в професійно-технічному ліцеї на повній ставці. Маю вищу інженерно-педагогічну освіту. Додатково веду викладацьку роботу в обсязі 240 годин на рік. Чи маю я право на виплату надбавки за вислугу років, матеріальну допомогу на оздоровлення на підставі ст. 57 Закону про освіту та на відпустку тривалістю 56 календарних днів?

Відповідь на це запитання було надано в газеті «Бюджетна бухгалтерія», 2009, № 37, с. 27.

Надбавка за вислугу років.

Згідно зі ст. 57 Закону України «Про освіту» від 23.05.91 р. № 1060-XII (далі — Закон № 1060) надбавка за вислугу років є обов’язковою виплатою, гарантованою державою педагогічним та науково-педагогічним працівникам. Перелік посад педагогічних і науково-педагогічних працівників затверджено постановою КМУ від 14.06.2000 р. № 963.

Умови виплати надбавки за вислугу років регулюються

Порядком виплати надбавок за вислугу років педагогічним і науково-педагогічним працівникам навчальних закладів та установ освіти, затвердженим постановою КМУ від 31.01.2001 р. № 78 (далі — Порядок № 78).

Згідно з

п. 4 Порядку № 78 працівникам установ, які, крім основної роботи, займалися викладацькою роботою в навчальних закладах не менше 180 годин у навчальному році, до стажу педагогічної роботи для виплати надбавки за вислугу років зараховуються місяці, протягом яких здійснювалася викладацька робота.

Отже, працівникам навчальних закладів, робота яких за основною посадою не є педагогічною, період виконання педагогічної роботи в цій самій установі зараховується до педагогічного стажу, якщо її обсяг перевищує 180 годин на навчальний рік.

У нашому випадку обсяг викладацької роботи становить 240 годин на рік, отже, інженер з охорони праці, який веде викладацьку роботу,

має право на надбавку за вислугу років. До стажу педагогічної роботи для виплати надбавки за вислугу років зараховуються місяці, протягом яких провадилася викладацька робота. Аналогічний висновок зроблено і Мінпраці в листі, що коментується.

Підкреслимо, що основним документом для визначення стажу педагогічної роботи є трудова книжка, також для цього використовуються інші документи, які відповідно до законодавства підтверджують стаж роботи (

п. 6 Порядку № 78). У нашому випадку підставою для визначення педагогічного стажу можуть бути виписки з наказів про встановлення педагогічного навантаження, відомостей про виплату заробітної плати, дані тарифікаційних списків.

Надання матеріальної допомоги на оздоровлення

. Згідно з абз. 11 ч. 1 ст. 57 Закону № 1060 педагогічним та науково-педагогічним працівникам держава гарантує виплату допомоги на оздоровлення в розмірі місячного посадового окладу (ставки заробітної плати) при наданні щорічної відпустки.

Оскільки за основною роботою працівник не обіймає педагогічної посади, то права на виплату гарантованої матеріальної допомоги на оздоровлення відповідно до

абз. 11 ч. 1 ст. 57 Закону № 1060 він не має.

У цьому випадку

за умови забезпечення в повному обсязі обов’язкових виплат із заробітної плати всім працівникам професійно-технічного ліцею матеріальну допомогу на оздоровлення при виході у щорічну відпустку інженеру з охорони праці може бути надано на підставі п.п. 5 п. 4 наказу Міносвіти «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти і наукових установ» від 26.09.2005 р. № 557. Виплата матеріальної допомоги здійснюється за рішенням керівника в межах фонду заробітної плати в сумі не більше одного посадового окладу на рік (крім матеріальної допомоги на поховання). Це й підтвердило Мінпраці в листі, що коментується.

Право на відпустку.

Оскільки основним місцем для працівника є робота на посаді інженера з охорони праці та трудовий договір з ним укладено за цією посадою, він матиме право на щорічну відпустку тієї тривалості, яку встановлено за основною посадою (інженер з охорони праці). Згідно зі ст. 6 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР інженер з охорони праці має право на основну щорічну відпустку тривалістю 24 календарні дні.

 

2. Працюю інженером з охорони праці в професійно-технічному ліцеї на повній ставці. Додатково веду викладацьку роботу в обсязі 300 годин на рік. Чи маю я право викладати 360 годин на рік?

Відповідь на аналогічне запитання було надано в газеті «Бюджетна бухгалтерія», 2009, № 24, с. 23. Стисло нагадаємо її.

Питання оплати праці працівників освіти регулюються

Інструкцією про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженою наказом Міносвіти від 15.04.93 р. № 102 (далі — Інструкція № 102).

Відповідно до

абз. 4 п. 91 Інструкції № 102 працівники закладів освіти (крім керівних працівників) можуть вести викладацьку роботу в цьому самому закладі, але в середньому не більше 2 годин на день (12 годин на тиждень, 480 годин на рік), якщо вони за основною роботою отримують повний посадовий оклад (ставку) .

Згідно з

абз. 6 п. 91 Інструкції № 102 за норму годин, визначену в абз. 4 п. 91 Інструкції № 102, оплата провадиться понад основний посадовий оклад (ставку) в порядку, передбаченому відповідно для вчителів, викладачів та керівників гуртків (за тарифікацією).

Крім того,

як виняток (у зв’язку з виробничою необхідністю) працівники можуть виконувати викладацьку роботу понад зазначену норму. За виконання такої роботи здійснюється погодинна оплата за фактично відпрацьовану кількість годин, але не більше 240 годин на рік (абз. 7 п. 91 Інструкції № 102).

Таким чином, інженер з охорони праці може вести викладацьку роботу в цій самій установі в обсязі не більше 480 годин на рік (

абз. 4 п. 91 Інструкції № 102).

Згідно з

пп. 8 та 12 Переліку робіт, що не є сумісництвом, затвердженого спільним наказом Мінпраці, Мінфіну та Мін’юсту від 28.06.93 р. № 43 (далі — Перелік № 43), педагогічна робота керівних та інших працівників навчального закладу не є сумісництвом та здійснюється залежно від характеру роботи як в основний робочий час, так і за його межами.

Водночас, як випливає з

листа, що коментується, Мінпраці розглядає питання по-іншому.

Мінпраці, керуючись

Переліком № 43, доходить висновку, що інженер з охорони праці може вести викладацьку роботу у свій робочий час у обсязі 240 годин на рік. У разі перевищення зазначеного обсягу викладацької роботи (240 годин на рік) така робота вважатиметься сумісництвом та може виконуватися виключно за межами робочого часу за основною посадою. При цьому обсяг такої роботи не повинен перевищувати 0,5 ставки.

Зауважимо, що такий підхід не є правильним, оскільки суперечить

п. 91 Інструкції № 102. Крім того, як уже згадувалося, педагогічна робота керівних та інших працівників навчального закладу не є сумісництвом та здійснюється залежно від характеру роботи як в основний робочий час, так і за його межами. У зв’язку з викладеним вище обмеження на сумісництво, зазначені в Переліку № 43, на таких працівників не поширюються.

 

3. Працюю в професійно-технічному навчальному закладі (училищі) на посаді інженера з охорони праці та викладаю предмет «Охорона праці» в обсязі 400 годин на рік. В училищі є навчальний кабінет охорони праці та кабінет служби охорони праці. Чи маю я право на доплату за завідування навчальним кабінетом?

Відповідь на це запитання було надано в газеті «Бюджетна бухгалтерія», 2009, № 27, с. 28. Нагадаємо її.

Згідно з

п. 40 Положення про професійно-технічний навчальний заклад, затвердженого постановою КМУ від 05.08.98 р. № 1240, для забезпечення підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації робочих кадрів, професійно-технічний навчальний заклад (далі — ПТНЗ), як правило, повинен мати навчальні кабінети, обладнані відповідними засобами навчання.

Зокрема, для проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності в ПТНЗ створюються кабінети охорони праці. Основні завдання, порядок створення та організації роботи кабінетів охорони праці, загальні вимоги до їх оснащення та змісту робіт визначено

Положенням про кабінет охорони праці та безпеки життєдіяльності професійно-технічного навчального закладу, затвердженим наказом Міносвіти від 20.10.2005 р. № 609 (далі — Положення № 609).

Відповідно до

п. 4.3 Положення № 609 організація роботи кабінету охорони праці покладається наказом керівника ПТНЗ на викладача охорони праці або на спеціально призначеного працівника, який має відповідну професійну підготовку та в установленому порядку пройшов навчання і перевірку знань з питань охорони праці.

Згідно з

абз. 2 п. 42 Інструкції № 102 викладачам ПТНЗ (крім викладачів загальноосвітніх дисциплін ПТНЗ) за завідування навчальними кабінетами або лабораторіями здійснюється додаткова оплата в розмірі 13 — 15 % посадового окладу (ставки заробітної плати). Конкретний розмір доплат установлюється керівником навчального закладу за погодженням з профспілковим комітетом. Розмір доплати не залежить від навантаження викладача.

Таким чином, інженеру з охорони праці за завідування навчальним кабінетом охорони праці ПТНЗ може бути встановлено доплату на підставі

абз. 2 п. 42 Інструкції № 102.

Такий висновок підтвердило і Мінпраці в

листі, що коментується.

 

Світлана МЕРЕНКОВА, провідний контролер-ревізор КРВ у м. Харкові

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі