Теми статей
Обрати теми

Питання обчислення допомоги по тимчасовій непрацездатності

Редакція ББ
Відповідь на запитання

ПИТАННЯ ОБЧИСЛЕННЯ ДОПОМОГИ ПО ТИМЧАСОВІЙ НЕПРАЦЕЗДАТНОСТІ

 

Марина БІЛЯЄВА, заступник начальника управління з питань соціальних виплат та експертизи тимчасової непрацездатності Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності

 

1. Департамент фінансів та бюджету Луцької міської ради згідно з розпорядженням міського голови ліквідується. Натомість 01.02.2011 р. утворюється Управління фінансів і бюджету Луцької міської ради як правонаступник Департаменту. Працівників призначено на посади в Управління із Департаменту за переведенням з відповідними записами у трудовій книжці.

Просимо дати роз’яснення стосовно визначення розрахункового періоду для нарахування допомог по тимчасовій непрацездатності і вагітності та пологах таким працівникам. Це будуть попередні 6 місяців роботи чи розрахунковий період визначається з моменту утворення Управління, тобто з 01.02.2011 р.?

2. Які виплати необхідно включати для обчислення допомоги для державного службовця (посадовий оклад, доплата за ранг, надбавка за виконання особливо важливої роботи, щомісячна премія), якщо страховий випадок настав у його перший або другий робочий день?

(Волинська обл.)

 

1

. Статтею 4 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 р. № 2240-III (далі — Закон № 2240) передбачено, що право на матеріальне забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі — Фонд) виникає з настанням страхового випадку в період роботи, включаючи перший день роботи і день звільнення.

Допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується застрахованим особам за весь період до відновлення працездатності незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності у порядку та розмірах, установлених законодавством (

ч. 2 ст. 35 Закону № 2240). Відповідно до ст. 40 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) не допускається звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в період його тимчасової непрацездатності (крім звільнення за п. 5 цієї статті). Це правило не поширюється на випадок повної ліквідації підприємства, установи, організації.

Згідно з

ч. 1 ст. 50 Закону № 2240 допомога по тимчасовій непрацездатності призначається та надається за основним місцем роботи та за сумісництвом у порядку, визначеному КМУ.

У разі ліквідації (реорганізації) підприємства, установи, організації матеріальне забезпечення за страховими випадками, які настали

до їх ліквідації (реорганізації), допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується застрахованим особам їх правонаступником, а в разі відсутності правонаступника — відділенням Фонду за місцем здійснення обліку ліквідованого підприємства, установи, організації як страхувальника.

Юридична особа припиняє свою діяльність, передаючи все своє майно, права та обов’язки іншій юридичній особі — правонаступнику внаслідок реорганізації (через злиття, приєднання, поділ, перетворення) або ліквідації (

ст. 104 Цивільного кодексу України, ст. 59 Господарського кодексу України).

Частиною 3 ст. 36 КЗпП

передбачено, що у разі зміни власника підприємства, а також у разі його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) дія трудового договору працівника продовжується. Припинення трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу можливе лише у разі скорочення чисельності або штату працівників (п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП).

Згідно з

п. 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266 (далі — Порядок № 1266), розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата (дохід) для розрахунку страхових виплат та оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця, є період роботи за останнім основним місцем роботи перед настанням страхового випадку, протягом якого застрахована особа працювала та сплачувала страхові внески або за неї сплачувалися страхові внески.

У нашому випадку трудові відносини з працівниками продовжені, про що зроблено відповідні записи у трудових книжках, тобто дія трудових договорів з працівниками продовжена і основне робоче місце залишилось без змін.

Тому розрахунковий період для обчислення середньої зарплати для розрахунку страхових виплат та оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності визначається у загальному порядку, визначеному

п. 4 Порядку № 1266. Він становитиме шість останніх календарних місяців (з 1-го до 1-го числа), що передують місяцю, в якому настав страховий випадок.

2. Відповідно до

п. 4 Порядку № 1266 під час обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням розрахунковим періодом для застрахованих осіб (включаючи осіб, які працюють неповний робочий час) є останні шість календарних місяців (з 1-го до 1-го числа), що передують місяцю, в якому настав страховий випадок.

Згідно з

п. 10 Порядку № 1266 якщо страховий випадок настав у перший день роботи, середня заробітна плата для розрахунку страхових виплат та оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця визначається виходячи з місячної тарифної ставки (посадового окладу), встановленої працівникові на момент настання страхового випадку. Доплати та надбавки, встановлені працівнику, не враховуються.

При цьому згідно з

абз. 4 п. 14 Порядку № 1266 середньоденна заробітна плата за один календарний день визначається шляхом ділення тарифної ставки (посадового окладу) на середньомісячну кількість робочих днів, установлену на підприємстві (у структурному підрозділі або за індивідуальним графіком роботи).

 

 

Працівника звільнено 28.02.2011 р. Цього ж дня він захворів, про що свідчить листок непрацездатності, виданий з 28.02.2011 р. по 31.03.2011 р.

У п. 20 Порядку № 1266 зазначено, що оплаті підлягають робочі дні за графіком роботи, а оскільки працівника звільнено, то графіка в нього немає. Крім того, виплата допомоги компенсує втрату заробітної плати, а оскільки особу звільнено, то й заробітної плати в неї немає. Чи означає це, що період хвороби з 01.03.2011 р. не оплачується?

У той же час відповідно до ст. 35 Закону № 2240 листок непрацездатності оплачується не по день звільнення, а за весь період до відновлення працездатності.

Чи оплачується період непрацездатності після звільнення, тобто період з 01.03.2011 р. по 31.03.2011 р.?

(м. Черкаси)

 

Відповідно до

абз. 2 ч. 1 ст. 4 Закону № 2240 право на матеріальне забезпечення у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності виникає з настанням непрацездатності в період роботи, включаючи і день звільнення.

Частиною 2 ст. 35 Закону № 2240

встановлено, що допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією інвалідності незалежно від звільнення застрахованої особи.

Оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок коштів роботодавця.

Кількість листків непрацездатності, які підлягатимуть оплаті, має визначатися за принципом, що вони видані за страховими випадками,

які настали у період роботи.

У вашому випадку листок непрацездатності, який виданий у період роботи (в останній робочий день), з 28.02.2011 р. по 31.03.2011 р.

підлягає оплаті на загальних засадах.

При цьому допомога по тимчасовій непрацездатності має надаватися за робочі дні згідно з установленим графіком роботи установи, її структурного підрозділу, які припадають на період тимчасової непрацездатності особи.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі