Теми статей
Обрати теми

Щодо застосування деяких норм Типового положення про атестацію педагогічних працівників

Редакція ББ
Лист від 23.09.2011 р. № 1/9-727

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

ЩОДО ЗАСТОСУВАННЯ ДЕЯКИХ НОРМ ТИПОВОГО ПОЛОЖЕННЯ ПРО АТЕСТАЦІЮ ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ

Лист від 23.09.2011 р. № 1/9-727

 

До Міністерства надходять численні звернення вчителів, які викладають кілька предметів, щодо зниження їм кваліфікаційних категорій.

Наголошуємо, що прийняття рішень про зниження педагогічним працівникам кваліфікаційних категорій належить виключно до повноважень атестаційних комісій. Керівники навчальних закладів та місцевих органів управління освітою не вправі одноосібно приймати такі рішення. Підставою для зниження кваліфікаційної категорії може бути лише встановлене атестаційною комісією зниження працівником рівня професійної діяльності.

Вимога, встановлена пунктом 3.20 Типового положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки від 6 жовтня 2010 року № 930, зареєстрованого у Міністерстві юстиції 14 грудня 2010 року за № 1255/18550 (далі — Типове положення), про підвищення вчителями та викладачами кваліфікації з усіх предметів, які вони викладають, застосовується лише до педагогічних працівників, які атестуються за новим Типовим положенням.

Поширення кваліфікаційної категорії на все педагогічне навантаження до наступної атестації було встановлено пунктом 2.6 Типового положення, яке 30 грудня 2010 року втратило чинність. Ця норма безперечно визначає, що кваліфікаційні категорії, присвоєні до набрання чинності Типовим положенням вчителям та викладачам, які мають педагогічне навантаження з кількох предметів, зберігаються та поширюються на все навчальне навантаження до наступної атестації.

Враховуючи, що інститути післядипломної педагогічної освіти, у зв’язку з обмеженим ліцензійним обсягом, не змогли забезпечити підвищенням кваліфікації всіх працівників, які у 2011 році атестувалися за новим Типовим положенням, Міністерство з метою врегулювання зазначеного питання підготовило проект наказу «Про внесення змін до Типового положення». У проекті, зокрема визначено, що на вчителів та викладачів, які не пройшли підвищення кваліфікації з усіх предметів, які вони викладають, кваліфікаційні категорії поширюються на все навчальне навантаження до наступної атестації. На даний час завершується погодження проекту наказу іншими міністерствами.

З метою захисту трудових прав педагогічних працівників і недопущення погіршення умов оплати їх праці доручаємо вжити заходів до безумовного виконання норми, встановленої попереднім Типовим положенням (п. 2.6), яка не має зворотної дії в часі, та до набрання чинності наказом забезпечити поширення кваліфікаційних категорій на все навчальне навантаження на педагогічних працівників, які атестувалися у 2011 році та з не залежних від них причин не пройшли підвищення кваліфікації.

 

Заступник Міністра Б. Жебровський

 

КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ

ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ АТЕСТАЦІЇ ПЕДПРАЦІВНИКІВ,
 ЯКІ МАЮТЬ ПЕДАГОГІЧНЕ НАВАНТАЖЕННЯ З КІЛЬКОХ ПРЕДМЕТІВ

Нагадаємо, що з цього року під час проведення атестації педпрацівників застосовується

наказ Міносвіти і науки «Про затвердження Типового положення про атестацію педагогічних працівників» від 06.10.2010 р. № 930 (далі — Типове положення). Попереднє Типове положення, затверджене наказом Міносвіти від 20.08.93 р. № 310 (далі — Типове положення № 310), проіснувало більше 17 років і вже давно втратило свою актуальність. У новому Типовому положенні передбачено позиції, які істотно відрізняють його від попередника. Зокрема, кардинально змінено критерії оцінювання роботи педагогічних працівників при присвоєнні їм кваліфікаційних категорій, введено нові вимоги до визначення їх кваліфікації, у тому числі й для вчителів та викладачів, які викладають декілька предметів.

Так,

п. 3.20 Типового положення визначено, що вчителі та викладачі, які мають педагогічне навантаження з кількох предметів, атестуються з того предмета, який викладають за спеціальністю.

Кваліфікаційна категорія, присвоєна педагогічним працівникам під час атестації, поширюється і на педагогічне навантаження з інших предметів, які вони викладають та з яких пройшли підвищення кваліфікації, тобто вчителі та викладачі, які мають педагогічне навантаження з кількох предметів, атестуються лише з того предмета, який викладають за спеціальністю. Необхідною умовою при цьому

є обов’язкове підвищення кваліфікації з тих навчальних дисциплін, які вчитель викладає.

Ураховуючи, що

Типове положення набрало чинності 30 грудня 2010 року, тобто вже після розподілу педагогічного навантаження вчителів у загальноосвітніх навчальних закладах, а також керуючись принципом неприпустимості зворотної дії в часі законів та інших нормативно-правових актів, при оплаті праці вчителів, які викладають два і більше предметів, до кінця 2010 — 2011 навчального року Міносвіти в листі від 26.01.2011 р. № 1/9-44 (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2011, № 7, с. 13) рекомендувало застосовувати правила, встановлені п. 2.6 Типового положення № 310 (зі змінами, внесеними наказом Міносвіти від 01.12.98 р. № 419). Тобто в таких випадках слід було керуватися нормативним документом, який діяв на початку навчального року. Для організації виконання вимог, зазначених у п. 3.20 Типового положення, органам управління освітою спільно з інститутами післядипломної педагогічної освіти у цьому листі було запропоновано планувати курси підвищення кваліфікації вчителів, які викладають два і більше навчальних предметів, застосовуючи очно-дистанційні, дистанційні, варіативні та інші форми навчання, які б органічно взаємоузгоджувалися з процедурою атестації педагогічних працівників.

Крім того,

листом МОНмолодьспорту від 31.08.2011 р. № 1/11-8241 (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2011, № 35, с. 32) Міністерству освіти, молоді і спорту АР Крим, управлінням освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій було рекомендовано з метою забезпечення безперервного навчально-виховного процесу прийняти рішення про поширення присвоєних відповідно до встановленої внаслідок атестації категорії та педагогічного звання на все педагогічне навантаження педагогічним працівникам, які з різних причин не пройшли підвищення кваліфікації з усіх предметів, які викладають, та надати можливість до 1 січня 2012 року пройти курсову підготовку за різними формами відповідно до п. 3.20 Типового положення.

Ураховуючи, що інститути післядипломної педагогічної освіти у зв’язку з обмеженим ліцензійним обсягом не змогли забезпечити підвищення кваліфікації всіх працівників, які у 2011 році атестувалися за новим

Типовим положенням, МОНмолодьспорту з метою врегулювання зазначеного питання підготовило проект наказу «Про внесення змін до Типового положення», в якому зазначило, що на вчителів і викладачів, які не пройшли підвищення кваліфікації з усіх предметів, які вони викладають, кваліфікаційні категорії поширюються на все навчальне навантаження до наступної атестації. Таким чином, кваліфікаційна категорія, отримана за підсумками атестації, яку проходили вчителі та викладачі у 2011 році, поширюватиметься на все педагогічне навантаження до наступної атестації.

Вимога, встановлена

п. 3.20 Типового положення про підвищення вчителями та викладачами кваліфікації з усіх предметів, які вони викладають, застосовуватиметься лише до педагогічних працівників, які атестуватимуться за новим Типовим положенням.

Працівникам, для яких термін атестації не настав, кваліфікаційні категорії (тарифні розряди), присвоєні за результатами попередньої атестації, слід зберігати протягом строку, на який вони були присвоєні, а для вчителів, викладачів, які мають педагогічне навантаження з кількох предметів, встановлена кваліфікаційна категорія зберігається та поширюється на все навчальне навантаження до наступної атестації, про що вказано у

листі, що коментується.

Таким чином, учителям, викладачам, які будуть атестуватися вже у 2012 році, у разі непроходження ними підвищення кваліфікації, уроки з цих предметів будуть оплачуватися за категорією «спеціаліст». Після проходження курсів підвищення кваліфікації з цих предметів, оплата за них буде здійснюватися за категорією, яку вони одержали за підсумками атестації.

Як зазначалося вище, МОНмолодьспортом підготовлено

проект наказу «Про внесення змін до Типового положення». Тож сподіваємося, що питання, які виникають при встановленні кваліфікаційних категорій особам, що викладають два і більше предметів, знайдуть своє відображення в оновленому Типовому положенні.

 

Олена МОРЕВА, консультант

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі