ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРАЦІВНИКІВ МОЛОКОМ
У зв’язку з відсутністю в Україні національних нормативів щодо забезпечення молоком працюючих у шкідливих умовах це питання вирішується на підставі постанови Держкомпраці СРСР та Президії ВЦРПС від 16.12.87 р. № 731/П-13 і Переліку хімічних речовин, затвердженого Міністерством охорони здоров’я СРСР 04.11.87 р. № 4430-87.
Цими документами визначено, що молоко видається у кількості 0,5 літра за зміну незалежно від її тривалості у дні фактичної зайнятості працівника на роботах, пов’язаних з виробництвом або застосуванням речовин, наведених у вищезгаданому Переліку.
Слід зазначити, що керівниками Державної експертизи умов праці Мінпраці періодично надавались роз’яснення про те, що визначати право на одержання молока необхідно тільки за наявності перевищення гранично допустимих концентрацій шкідливих речовин на робочих місцях та за результатами їх атестації.
У листі від 05.03.2012 р. № 2511/0/14-12/83 Мінсоцполітики зазначило, що ці роз’яснення не суперечать вимогам чинного законодавства.
ЗБЕРЕЖЕННЯ УМОВ ОПЛАТИ ПРАЦІ ПРИ РЕОРГАНІЗАЦІЇ ЦЕНТРАЛЬНИХ ОРГАНІВ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ
Міністерство фінансів у листі від 03.01.2012 р. № 31-07240-11-28/11 надало роз’яснення щодо застосування норм постанови КМУ «Деякі заходи щодо забезпечення виконання Указу Президента України від 9 грудня 2010 р. № 1085» від 10.12.2010 р. № 1128.
Так, відповідно до п. 3 зазначеної постанови за працівниками центральних органів виконавчої влади, переведеними у межах органу на іншу посаду у зв’язку зі скороченням чисельності працівників та/або реорганізацією, зберігається в межах затвердженого фонду оплати праці посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років, а також інші надбавки та доплати, які були їм установлені на час переведення на іншу посаду, на період до зміни умов оплати праці, за яких загальна сума зазначених виплат за новим місцем роботи (посадою) перевищуватиме суму таких виплат за попереднім місцем роботи (посадою).
Тому у випадку коли працівнику, якому при реорганізації органу збережено умови оплати праці за попередньою посадою, змінено розмір доплати чи надбавки або встановлено нову таку виплату, і за цих умов загальна сума виплат за новою посадою з урахуванням таких змін перевищує розмір збережених виплат, то такому працівнику має припинятися збереження виплат за попередньою посадою.
Що стосується надбавки працівникам, які працюють в умовах режимних обмежень, то оскільки зазначена надбавка виплачується лише за наявності дозволу на провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею, наданого відповідно до законодавства про державну таємницю, та якщо за новим місцем роботи (посадою) виконання відповідних завдань не передбачено, надбавка не зберігається.
ЗМIНЕНО ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ МЕДИЧНИХ ОГЛЯДIВ
Наказом МОЗ «Про внесення змiн до наказу Мiнiстерства охорони здоров’я України вiд 21.05.2007 р. № 246» вiд 14.02.2012 р. № 107 внесено змiни до Порядку проведення медичних оглядiв працiвникiв певних категорій, затвердженого наказом МОЗ вiд 21.05.2007 р. № 246.
Зокрема, змiнено мiсце зберiгання Картки працiвника, який пiдлягає попередньому (перiодичним) медичному огляду (до якої вносяться результати попереднього (перiодичних) медичного огляду працiвникiв i висновки комiсiї лiкувального закладу з проведення оглядiв).
Вiдповiдно до змiн Картка працiвника має зберiгатися у закладi охорони здоров’я, що проводить медичний огляд на пiдставi укладеного договору з роботодавцем. Нагадаємо, ранiше Картки працiвникiв зберiгалися у медичного працiвника або, за його вiдсутностi, у вiддiлi кадрiв на пiдприємствi (за останнiм мiсцем роботи) протягом трудової дiяльностi працiвника i надавалися комiсiї на час проведення оглядiв.
У разi змiни мiсця роботи лiкувально-профiлактичний заклад, що проводив огляди, видає Картку працiвнику пiд пiдпис для проходження медичного огляду за новим мiсцем роботи.
КСУ: ДЕРЖСЛУЖБОВЦІ МАЮТЬ ДЕКЛАРУВАТИ ВИТРАТИ, ЗДІЙСНЕНІ З 1 СІЧНЯ 2012 РОКУ
20 березня 2012 року Конституційний Суд України оприлюднив рішення № 6-рп/2012, прийняте 13 березня 2012 року у справі про конституційне подання 53 народних депутатів України про відповідність Конституції України п. 2 ч. 1 ст. 7, п. 2 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» (далі — Закон про корупцію).
Нагадаємо: п. 1 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про корупцію визначено, що він набирає чинності з 1 липня 2011 року, крім ст. 11 і 12, які набирають чинності з 1 січня 2012 року, а у п. 2 зазначено, що у декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за 2011 рік відомості про витрати надаються з дня набрання чинності цим Законом.
Конституційний Суд України виходить з того, що закон є цілісним документом, всі його положення мають розглядатися у взаємозв’язку, системно. З огляду на це, п. 2 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про корупцію слід розглядати у системному зв’язку з ч. 1 ст. 12 цього Закону, згідно з якою особи, зазначені у п. 1, п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 4 цього Закону, зобов’язані щорічно до 1 квітня подавати за місцем роботи (служби) декларацію про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за минулий рік за формою, що додається до Закону про корупцію.
З набранням чинності ч. 1 ст. 12 Закону про корупцію витрати осіб, зазначених у п. 1, п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 4 цього Закону, підлягають декларуванню.
Конституційний Суд України вважає, що оскільки ст. 12 Закону про корупцію набрала чинності з 1 січня 2012 року, то й обов’язок відповідних посадових і службових осіб щодо декларування своїх витрат виник з дня набрання чинності ст. 12 цього Закону.
Таким чином, особи, які претендують на зайняття посад в органах державної влади та місцевого самоврядування, та особи, які вже обіймають відповідні посади, мають уносити до декларації відомості про витрати, здійснені з 1 січня 2012 року, за формою, передбаченою Законом про корупцію.