МЕДИЧНА ПІДГОТОВКА ВОДІЇВ: ЧИ ПОТРІБНА ОКРЕМА ЛІЦЕНЗІЯ
Юлія КРОТ, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор»
Відповідно до Порядку медичної підготовки водіїв та кандидатів у водії транспортних засобів обов’язок медичної підготовки водіїв та кандидатів у водії із метою оволодіння ними навичками надання первинної медичної допомоги постраждалим унаслідок дорожньо-транспортних пригод покладено на наркологічні заклади.
Чи потрібна наркологічному диспансеру окрема ліцензія на проведення такої підготовки водіїв за наявності ліцензії на медичну практику?
(м. Чернігів)
Згідно зі ст. 48 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.93 р. № 3353-ХІІ водії транспортних засобів зобов’язані володіти практичними навичками надання первинної медичної допомоги постраждалим унаслідок дорожньо-транспортних пригод (далі — ДТП) та періодично проходити відповідну підготовку за програмами, затвердженими МОЗ.
На виконання цієї норми наказом МОЗ від 28.07.97 р. № 339 затверджено Порядок медичної підготовки водіїв та кандидатів у водії транспортних засобів, відповідно до якого метою такої підготовки є оволодіння водіями та кандидатами у водії навичками надання первинної медичної допомоги постраждалим унаслідок ДТП, а також попередження дорожньо-транспортного травматизму завдяки сучасним методам профілактики вживання алкогольних та наркотичних речовин водіями транспортних засобів.
Перелік наркологічних закладів, при яких проводиться медична підготовка водіїв та кандидатів у водії транспортних засобів, визначається МОЗ АР Крим, управліннями охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій за погодженням з МОЗ України. При цьому виникає питання щодо необхідності документального підтвердження права таких лікувально-профілактичних закладів на провадження зазначеної діяльності — ліцензування.
Так, види господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, порядок їх ліцензування, державний контроль у сфері ліцензування, відповідальність суб’єктів господарювання та органів ліцензування за порушення законодавства у сфері ліцензування визначено Законом України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» від 01.06.2000 р. № 1775-ІІІ (далі — Закон № 1775). Проте медична підготовка водіїв та кандидатів у водії з метою оволодіння ними навичками надання первинної медичної допомоги постраждалим унаслідок ДТП у переліку видів господарської діяльності, що підлягають обов’язковому ліцензуванню згідно зі ст. 9 Закону № 1775, не зазначена . Натомість до цього переліку включено медичну практику, як вид господарської діяльності, провадження якої можливе лише за наявності ліцензії.
Зазначимо, що відповідно до п. 1.3 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики, затверджених наказом МОЗ від 02.02.2011 р. № 49, медична практика — це діяльність, пов’язана з комплексом спеціальних заходів, спрямованих на сприяння поліпшенню здоров’я, підвищення санітарної культури, запобігання захворюванням та інвалідності, на діагностику, допомогу особам з гострими і хронічними захворюваннями й реабілітацію хворих та інвалідів, що здійснюється особами, які мають спеціальну освіту.
Виходячи з цього медичну підготовку водіїв можна розглядати як один із заходів, спрямованих на підвищення санітарної культури населення, запобігання захворюванням та інвалідності, тобто як діяльність з медичної практики.
Таким чином, наркологічним закладам, на які покладено обов’язок медичної підготовки водіїв транспортних засобів у цілях оволодіння навичками надання первинної медичної допомоги постраждалим унаслідок ДТП, для здійснення такої підготовки достатньо мати ліцензію на провадження медичної практики.