МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
ЩОДО НАДАННЯ РОЗ’ЯСНЕННЯ З ПИТАНЬ АТЕСТАЦІЇ
Лист від 22.02.2012 р. № 2/1-13-430
Департаментом загальної середньої та дошкільної освіти розглянуто <…> звернення про надання роз’яснення з питань атестації.
У зв’язку із внесенням змін до Типового положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 06.10.2010 р. № 930 (далі — Типове положення), всі працівники, які мають педагогічні звання, повинні під час чергової атестації також атестуватися на відповідність раніше присвоєним педагогічним званням. Атестація на відповідність раніше присвоєному педагогічному званню здійснюється, як правило, не рідше одного разу на п’ять років.
У поточному навчальному році всі включені до списку осіб для проходження чергової атестації працівники, які мають педагогічні звання, повинні також атестуватися на відповідність раніше присвоєним педагогічним званням. Складати окремі списки працівників, які атестуються на відповідність раніше присвоєному педагогічному званню, не потрібно.
Слід зауважити, що Типове положення не передбачає подання педагогічним працівником до атестаційної комісії заяв про присвоєння педагогічного звання. Не потрібно також подавати заяву про атестацію на відповідність раніше присвоєному педагогічному званню. Присвоєння педагогічних звань здійснюється лише за поданням керівника або педагогічної ради навчального закладу. Для атестації на відповідність раніше присвоєному педагогічному званню достатньо включити працівника до списку осіб для проходження чергової атестації.
Педагогічні працівники, які атестувалися у 2010/2011 навчальному році і яким за результатами атестації було встановлено, що педагогічні звання присвоєні безстроково, під час чергової атестації у 2015/2016 навчальному році мають також атестуватися на відповідність раніше присвоєному педагогічному званню, оскільки з 23 січня 2012 року норму щодо безстрокового присвоєння педагогічних звань змінено.
Вимога про обов’язкову підготовку власних методичних розробок педагогічними працівниками, які атестуються на відповідність раніше присвоєному педагогічному званню, Типовим положенням не передбачена. Тобто атестаційною комісією при атестації вчителя, який має педагогічне звання «учитель-методист» і в міжатестаційний період не підготував нових методичних розробок, може бути прийнято рішення про його відповідність раніше присвоєному педагогічному званню, якщо він продовжує здійснювати науково-методичну і науково-дослідну діяльність, але не запровадив нових методичних розробок, які були б схвалені науково-методичними установами.
Заступник директора Департаменту,
начальник відділу А. Марченко
КОМЕНТАР ФАХІВЦЯ ДЕРЖФІНІНСПЕКЦІЇ
АТЕСТАЦІЯ НА ВІДПОВІДНІСТЬ РАНІШЕ ПРИСВОЄНОМУ
ПЕДАГОГІЧНОМУ ЗВАННЮ — ОБОВ’ЯЗКОВА ВИМОГА
У листі, що коментується, МОНМС розглянуло два питання, пов’язаних з атестацією педагогічних працівників у поточному році.
Перше питання , на яке звернуло увагу МОНМС, виникло практично відразу після того, як наказом від 20.12.2011 р. № 1473 було внесено зміни до Типового положення про атестацію педагогічних працівників від 06.10.2010 р. № 930 (далі — Типове положення № 930).
Нагадаємо: з Типового положення № 930 було виключено п. 5.7, який встановлював, що педагогічні звання надаються безстроково. Це означає, що тепер педагогічним працівникам, які мають педагогічні звання, під час проходження чергової атестації потрібно буде підтверджувати вже присвоєні їм звання (тобто кожні п’ять років). На це і звернуло увагу МОНМС у листі, що коментується.
Проте у зв’язку з тим, що зміни до Типового положення № 930 набули чинності 23.01.2012 р., а списки педагогічних працівників на проходження чергової атестації було подано до відповідних атестаційних комісій до 10 жовтня 2011 року, виникло запитання: чи зможуть зазначені педагогічні працівники проходити атестацію на відповідність раніше присвоєному педагогічному званню у квітні 2012 року?
Відповідаючи на це запитання, МОНМС зазначило, що педагогічні працівники, які мають педагогічні звання та проходять атестацію у 2011/2012 навчальному році, також повинні будуть атестуватися на відповідність раніше присвоєному педагогічному званню.
При цьому, як підкреслило МОНМС, складати окремі списки працівників, які атестуються на відповідність раніше присвоєному педагогічному званню, не потрібно. Крім того, Типове положення № 930 не передбачає подання педагогічним працівником до атестаційної комісії заяв про присвоєння педагогічного звання. Не потрібно також подавати заяву про атестацію на відповідність раніше присвоєному педагогічному званню. Присвоєння педагогічних звань здійснюється тільки за поданням керівника або педагогічної ради навчального закладу. Для атестації на відповідність раніше присвоєному педагогічному званню керівнику навчального закладу достатньо було включити працівника до списку осіб для проходження чергової атестації (п. 3.1 Типового положення № 930).
Крім того, МОНМС зауважило, що педагогічні працівники, які проходили атестацію у 2010/2011 навчальному році та яким за результатами атестації було встановлено, що педагогічні звання присвоєні безстроково, під час чергової атестації у 2015/2016 навчальному році повинні будуть також атестуватися на відповідність раніше присвоєному педагогічному званню, оскільки 23 січня 2012 року норму про безстрокове присвоєння педагогічних звань виключено.
На нашу думку, виключення із Типового положення № 930 норми про те, що педагогічні звання присвоюються безстроково, є правильним, оскільки в міжатестаційний період педагогічний працівник може не тільки підвищити свій професіоналізм, а й знизити. Крім того, ця зміна буде стимулом для підвищення рівня професійної компетентності, розвитку творчої ініціативи, підвищення престижу та авторитету, забезпечення ефективності навчально-виховного процесу педагогічними працівниками.
Проте на сьогодні залишається відкритим питання про педагогічні звання, які працівники не підтвердили при проходженні атестації у 2010/2011 навчальному році. Нагадаємо: Міносвіти в листі від 06.01.2011 р. № 1/9-6 підкреслило, що педагогічні звання, присвоєні до набуття чинності Типовим положенням № 930 (тобто до 30.12.2010 р.), вважаються такими, що присвоєні безстроково. На підставі цього листа, а також на підставі того, що атестаційні комісії всіх рівнів до внесення змін до Типового положення № 930 (тобто до 23.01.2012 р.) не були наділені повноваженнями приймати рішення про відповідність раніше присвоєним педагогічним званням, педагогічні працівники, яким звання були присвоєні у 2006 році, у квітні 2011 року не проходили атестацію на відповідність раніше присвоєним педагогічним званням. Отже, дія присвоєних їм у 2006 році та не підтверджених на підставі роз’яснень МОНМС у 2011 році педагогічних звань, закінчилась 23 січня 2012 року і відповідно права на підвищення посадових окладів та ставок заробітної плати такі працівники вже не мають.
Крім того, у зв’язку з тим, що чергову атестацію згадані вище педагогічні працівники проходили у 2011 році, до списків на проходження атестації у 2012 році їх уключено не було, отже, підтвердити звання, що втратили дію, вони зможуть тільки у квітні 2013 року.
Друге питання стосується умов та порядку присвоєння педагогічних звань. Так, згідно з п. 5.2 Типового положення № 930 педагогічні звання «викладач-методист», «учитель-методист», «вихователь-методист», «практичний психолог — методист», «педагог-організатор-методист», «керівник гуртка — методист» можуть присвоюватися педагогічним працівникам, які мають кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії» (для педагогічного звання «керівник гуртка — методист» — найвищий тарифний розряд і повна вища освіта), здійснюють науково-методичну та науково-дослідну діяльність, мають власні методичні розробки, які пройшли апробацію та схвалені науково-методичними установами або професійними об’єднаннями викладачів професійно-технічних та вищих навчальних закладів I — II рівнів акредитації, закладів післядипломної освіти.
Як підкреслило МОНМС у листі, що коментується, вимогу про обов’язкову підготовку власних методичних розробок педагогічними працівниками, які атестуються на відповідність раніше присвоєному педагогічному званню, Типовим положенням № 930 не передбачено.
Світлана МЕРЕНКОВА,
провідний державний фінансовий інспектор
Харківської об’єднаної державної фінансової інспекції