ЩОДО ВІДПУСТКИ ДИРЕКТОРА ВИЩОГО НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ
Антоніна Клименко, начальник управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки працівників освіти і науки України
Контракт із директором вищого навчального закладу I рівня акредитації укладено обласною радою. Головним розпорядником бюджетних коштів є управління освіти.
Хто повинен видати наказ про надання щорічної відпустки директорові й виплату йому компенсації за невикористану відпустку?
(м. Кіровоград)
Відповідно до ст. 39 Закону України «Про вищу освіту» від 17.01.2002 р. № 2984-III (далі — Закон про вищу освіту) призначає на посаду керівника вищого навчального закладу I або II рівня акредитації власник або уповноважений ним орган за рекомендацією вищого органу громадського самоврядування вищого навчального закладу про обрання кандидатури претендентів на цю посаду.
Статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.97 р. № 280/97-ВР до повноважень обласних рад віднесено питання призначення і звільнення керівників об’єктів спільної власності територіальних громад, що вирішується виключно на пленарних засіданнях.
Пунктом 10 Типового положення про Головне управління освіти і науки Київської міської державної адміністрації, управління освіти і науки обласної, Севастопольської міської державної адміністрації, затвердженого постановою КМУ від 22.08.2000 р. № 1326 , начальнику управління надано право погоджувати призначення на посади та звільнення з посад керівників навчальних закладів.
Цими нормативними актами зазначені органи не наділені повноваженнями щодо надання відпусток керівникам навчальних закладів, які є об’єктами спільної власності територіальних громад.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки), яка регулює питання порядку надання щорічних відпусток, черговість їх надання визначається графіками, які затверджуються власником або уповноваженим ним органом за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації, і доводиться до відома всіх працівників.
Конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком, узгоджується між працівником і власником або уповноваженим ним органом, який зобов’язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніш як за два тижні до встановленого графіком терміну.
Власник або уповноважений ним орган зобов’язаний вести облік відпусток, що надаються працівникам.
Відповідно до п. 3 Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам навчальних закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічним, науково-педагогічним працівникам та науковим працівникам, затвердженого постановою КМУ від 14.04.97 р. № 346 (далі — Порядок № 346), керівникам установ щорічна основна відпустка надається за погодженням з вищим за рівнем органом управління.
Статтею 32 Закону про вищу освіту установлено, що безпосереднє управління діяльністю вищого навчального закладу здійснює його керівник. Тому застосування норми ст. 10 Закону про відпустки щодо затвердження графіків відпусток, узгодження їх конкретних термінів, письмового повідомлення працівників про дату початку відпустки, ведення обліку відпусток власником має здійснюватися з урахуванням ст. 32 Закону про вищу освіту, а саме забезпечуватися керівником навчального закладу, який є, крім того, розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня та відповідальним за їх законне витрачання.
Із зазначеного випливає, що щорічна основна відпустка директору вищого навчального закладу надається також відповідно до графіка відпусток на підставі наказу навчального закладу, погодженого з відповідним управлінням освіти і науки (форма № П-3, затверджена наказом Держкомстату від 05.12.2008 р. № 489).
Згідно зі ст. 10 Закону про відпустки керівним, педагогічним, науковим, науково-педагогічним працівникам, спеціалістам навчальних закладів щорічні відпустки повної тривалості у перший та наступні робочі роки надаються у період літніх канікул незалежно від часу прийняття їх на роботу.
Винятком є ситуація, пов’язана із санаторно-курортним лікуванням. Відповідно до п. 2 Порядку № 346 керівним, педагогічним працівникам навчальних закладів у разі необхідності санаторно-курортного лікування щорічна основна відпустка або її частина може надаватися протягом навчального року, якщо це передбачено колективним договором.
Щодо грошової компенсації за невикористану відпустку, то ст. 24 Закону про відпустки передбачено, що вона виплачується у разі звільнення працівника за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткових відпусток працівникам, які мають дітей.
За бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією. При цьому тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менше ніж 24 календарних дні.
Тому виплата компенсації за невикористану відпустку має здійснюватися на підставі наказу про звільнення керівника навчального закладу або на підставі його заяви та відповідного наказу про заміну частини щорічної відпустки грошовою компенсацією за погодженням з управлінням освіти і науки.