МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЩОДО ОФОРМЛЕННЯ ТРУДОВИХ ВІДНОСИН ЗІ СТОРОЖАМИ ТА СТУДЕНТАМИ
Лист від 20.01.2012 р. № 21/13/116-12
У Департаменті заробітної плати та умов праці розглянуто <…> звернення і в межах компетенції повідомляється.
Відповідно до ч. 2 ст. 21 КЗпП України працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою сторін. Ця норма закону дозволяє працівникам, крім основного трудового договору, укладати трудові договори про роботу за сумісництвом.
Робота за сумісництвом працівників державних підприємств, установ, організацій регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 03.04.93 р. № 245 та Положенням про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затвердженим наказом Мінпраці, Мін’юсту та Мінфіну від 28.06.93 р. № 43, зареєстрованим у Мін’юсті 30.06.93 р. за № 76.
Сумісництво визначається як виконання працівником, крім основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому ж чи на іншому підприємстві, в установі, організації чи у громадянина за наймом. Тобто працівник не може виконувати в один і той же час (наприклад, з 9:00 до 18:00) роботу як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом.
Тривалість роботи за сумісництвом не може перевищувати чотирьох годин на день і повного робочого дня у вихідний день. Загальна тривалість роботи за сумісництвом протягом місяця не повинна перевищувати половини місячної норми робочого часу.
У разі якщо при підсумованому обліку робочого часу (роботі змінами), як у наведеному в листі випадку, в штатному розписі 4 одиниці сторожів, а фактично працює 3, то з цими працівниками можуть укладатися трудові договори про роботу за сумісництвом. При цьому оплата праці має здійснюватись окремо за кожним трудовим договором, тобто за основним трудовим договором і за трудовим договором за сумісництвом. Тому робота сторожів за сумісництвом не може вважатися надурочною.
Надурочним вважається час, відпрацьований понад норму тривалості робочого часу за обліковий період (у межах одного трудового договору), і оплачується згідно зі ст. 106 Кодексу законів про працю України. У разі підсумованого обліку робочого часу оплачуються як надурочні всі години, відпрацьовані понад установлений робочий час в обліковому періоді.
Положенням про проведення практики студентів вищих навчальних закладів України, затвердженим наказом Міносвіти від 08.04.93 р. № 93 та зареєстрованим у Мін’юсті 30.04.93 р. за № 35, не передбачено умови щодо оформлення трудових відносин зі студентами на період проходження ними практики.
Лише за наявності вакантних місць студенти можуть бути зараховані на штатні посади , якщо робота на них відповідає вимогам програми практики. При цьому не менше 50 відсотків часу відводиться на загальнопрофесійну підготовку за програмою практики (п. 3.7 вищезазначеного Положення).
Директор Департаменту О. Товстенко
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ
РОБОЧИЙ ЧАС СТОРОЖІВ ТА ОФОРМЛЕННЯ
ТРУДОВИХ ВІДНОСИН ЗІ СТУДЕНТАМИ
НА ПЕРІОД ПРАКТИКИ:
РОЗ’ЯСНЮЄ МІНСОЦПОЛІТИКИ
У листі, що коментується, Мінсоцполітики надало роз’яснення щодо двох запитань, які надійшли до редакції нашої газети. Прокоментуємо їх по черзі.
1. В установі для сторожів запроваджено річний підсумований облік робочого часу. Згідно зі штатним розписом кількість посад сторожів — 4, але фактично сторожами працюють лише 3 особи. Чи має право установа оформити за внутрішнім сумісництвом цих сторожів за їх згодою з оплатою за фактично відпрацьований час на 0,25 ставки? Чи не вважатиметься така робота надурочною?
Слід зауважити, що відповідь на це запитання вже надавалася фахівцем держфінінспекції на сторінках нашої газети (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2011, № 29), і його висновки аналогічні наведеним у листі, що коментується. Тому стисло сформулюємо відповідь.
Установа має право оформити за внутрішнім сумісництвом сторожів за їх згодою з оплатою за фактично відпрацьований час, але не більше ніж на 0,5 ставки. У такому разі при роботі на 1,5 ставки тривалість робочого тижня для сторожів становитиме 60 годин (40 годин за основним місцем роботи і 20 годин — за сумісництвом). Виконання такої роботи не вважатиметься надурочним.
2. Чи обов’язково оформляти трудові відносини зі студентами вищих навчальних закладів на період проходження ними виробничої практики?
Практика студентів є невід’ємною складовою частиною процесу підготовки фахівців у вищих навчальних закладах та проводиться на оснащених відповідним чином базах навчальних закладів, а також на сучасних підприємствах та в організаціях різних галузей господарства, освіти, охорони здоров’я, культури, торгівлі та державного управління.
Згідно з п. 4 ст. 53 Закону України «Про освіту» від 23.05.91 р. № 1060-XII на час виробничого навчання, практики учням та студентам забезпечуються робочі місця, безпечні та нешкідливі умови праці.
Виробнича практика здійснюється в межах договірних відносин між навчальними закладами та організаціями, готовими прийняти студентів.
Загальні питання організації, проведення всіх видів практики студентів різних спеціальностей навчання у вищих навчальних закладах визначені Положенням про проведення практики студентів вищих навчальних закладів України, затвердженим наказом Міносвіти від 08.04.93 р. № 93 (далі — Положення № 93).
Слід зауважити, що це Положення не містить умови про обов’язкове оформлення трудових відносин зі студентами на період проходження ними практики. На це і звернуло увагу Мінсоцполітики в листі, що коментується.
Згідно з п. 3.7 Положення № 93 тільки за наявності вакантних місць студентів може бути зараховано на штатні посади при виконанні таких умов:
— робота на цих посадах відповідає вимогам програми практики;
— не менше 50 % часу відводиться на загальнопрофесійну підготовку за програмою практики.
Із цього випливає, що навіть за наявності вакантних місць укладення трудового договору зі студентами не є обов’язковим.
Якщо все ж студента зараховують у штат, то з ним потрібно укласти строковий трудовий договір на період проходження практики (п. 2 ч. 1 ст. 23 КЗпП). При цьому нагадаємо: робота за трудовим договором осіб, які поєднують її з денною формою навчання, не є сумісництвом та оплачується на загальних підставах. Це зазначено в п. 14 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику вживання судами законодавства про оплату праці» від 24.12.99 р. № 13. Проте підкреслимо, що Положенням № 93 не обумовлюється, що таких працівників має бути зараховано на повну ставку. З урахуванням того, що половину часу має бути присвячено навчальному процесу, договір укладається на умовах неповного робочого часу. Якщо студент ніде раніше не працював, йому оформляють трудову книжку.
Із моменту укладення трудового договору студент наділяється всіма правами працівника та йому виплачується заробітна плата згідно зі штатним розписом. При цьому під час практики в період роботи на робочих місцях та посадах з виплатою заробітної плати за студентами зберігається право на отримання стипендії за результатами підсумкового контролю (п. 5.6 Положення № 93).
Слід пам’ятати, що згідно з п. 1 Указу Пленуму Верховної Ради СРСР «Про умови праці тимчасових робітників і службовців» від 24.09.74 р. № 311-IX працівники, прийняті на роботу строком до двох місяців, вважаються тимчасовими працівниками. Статтею 6 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР установлено, що відпустка тимчасовим працівникам надається пропорційно відпрацьованому часу.
При нарахуванні заробітної плати установа як податковий агент зобов’язана утримати із суми такого доходу податок на доходи фізичних осіб на підставі п. 164.1 ст. 164 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ) та сплатити його до бюджету в порядку, установленому ст. 168 ПКУ, ураховуючи особливості надання податкової соціальної пільги (далі — ПСП) студентам.
Нагадаємо: згідно з п.п. 169.2.3 ст. 169 ПКУ ПСП не може бути застосовано до заробітної плати, яку платник податків отримує одночасно з доходами у вигляді стипендії, грошового або майнового (речового) забезпечення, що виплачуються з бюджету.
У зв’язку з цим, якщо студент не отримує стипендію з бюджету і його заробітна плата не перевищує граничного розміру доходу (у 2012 році — 1500 грн.), то він може претендувати на підвищену ПСП у розмірі 804,75 грн. Для застосування до його заробітної плати пільги він повинен подати заяву про застосування ПСП та довідку з навчального закладу про те, що він дійсно проходить навчання в цьому навчальному закладі та не отримує стипендію з бюджету.
На підставі п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI сума заробітної плати, що виплачується практикантам, є базою для обкладення єдиним внеском на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Після закінчення строку трудового договору практикант підлягає звільненню на підставі п. 2 ч. 1 ст. 36 КЗпП.
Ольга ВІТКОВСЬКА, економіст-аналітик