ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ
ЩОДО НАРАХУВАННЯ ЄСВ НА СУМУ ВИНАГОРОДИ, ЯКУ ОТРИМУЄ ДЕРЖАВНИЙ ВИКОНАВЕЦЬ
Лист від 01.02.2012 р. № 2334/03-30
На звернення <…> Пенсійний фонд України розглянув листа <…> щодо нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на суму винагороди, яку отримує державний виконавець згідно зі статтею 46 Закону України «Про виконавче провадження», і повідомляє.
Базою для нарахування єдиного внеску для підприємств, установ та організацій, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, відповідно до пункту 1 частини першої статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» є суми нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суми винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про оплату праці» додаткова заробітна плата — це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов’язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Враховуючи зазначене, сума винагороди, яку отримує державний виконавець згідно зі статтею 46 Закону України «Про виконавче провадження», входить до складу додаткової заробітної плати та є базою для нарахування та утримання єдиного внеску.
Директор Департаменту надходження доходів В. Литвиненко
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ
СУМА ВИНАГОРОДИ, ЩО ВИПЛАЧУЄТЬСЯ
ДЕРЖАВНОМУ ВИКОНАВЦЮ,
ОБКЛАДАЄТЬСЯ ЄСВ
У листі, що коментується, фахівці ПФУ розглянули питання про обкладення суми винагороди, що виплачується державному виконавцю, єдиним внеском на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — ЄСВ). Пояснимо все по черзі.
Згідно зі ст. 17 Закону України «Про державну виконавчу службу» від 24.03.98 р. № 202/98-ВР заробітна плата працівника органу державної виконавчої служби (державного виконавця) складається з посадового окладу, премії, доплати за ранг та надбавки за вислугу років, а також інших надбавок згідно із законодавством. За забезпечення реального, своєчасного та законного виконання виконавчого документа державні виконавці отримують винагороду в порядку, установленому Законом України «Про виконавче провадження» від 21.04.99 р. № 606-XIV (далі — Закон № 606).
Статтею 46 цього Закону встановлено: державний виконавець, який забезпечив своєчасне виконання виконавчого документа в повному обсязі, за рахунок стягнутого з боржника виконавчого збору отримує винагороду в розмірі 5 % стягнутої ним суми або вартості майна, але не більше 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (нмдг), а за виконавчим документом немайнового характеру — не більше 15 нмдг*.
* Для цілей Закону № 606 при визначенні нмдг використовується сума в розмірі 17 грн.
Порядок виплати винагороди державному виконавцю затверджено наказом Мін’юсту від 07.06.2004 р. № 665/7.
Згідно зі ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі — Закон про ЄСВ) платниками ЄСВ є, зокрема:
— роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання;
— працівники, які працюють у зазначених вище юридичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством.
Базою для обкладення ЄСВ відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ є сума нарахованої заробітної плати за видами виплат, що включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці» від 24.03.95 р. № 108/95-ВР (далі — Закон № 108), та сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Додаткова зарплата — це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи, винахідливість та за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов’язані з виконанням виробничих завдань та функцій (ст. 2 Закону № 108).
Крім того, згідно з п.п. 2.2.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5, розробленої на виконання Закону № 108, відсоткові або комісійні винагороди, виплачені додатково до тарифної ставки (окладу, посадового окладу), належать до фонду додаткової заробітної плати.
Звідси висновок: сума винагороди, що виплачується державному виконавцю згідно зі ст. 46 Закону № 606, обкладається ЄСВ у межах максимальної величини бази нарахування ЄСВ, яка дорівнює 17 прожитковим мінімумам для працездатних осіб (з 01.04.2012 р. — 18598 грн.).
Також додамо, що на підставі п.п. 164.2.1 ст. 164 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI сума такої винагороди включається до загального місячного оподатковуваного доходу та обкладається податком на доходи фізосіб за ставками, установленими п. 167.1 ст. 167 цього Кодексу, тобто 15 (17) %.
Звідси випливає, що сума винагороди, яка виплачується державному виконавцю, ураховується при розрахунку лікарняних. Так, згідно з п. 7 Порядку розрахунку середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266, середня зарплата для розрахунку лікарняних обчислюється виходячи з нарахованої зарплати за всіма видами виплат, що включають основну та додаткову зарплату , інші заохочувальні та компенсаційні виплати, що обкладаються податком на доходи фізосіб, з яких сплачено ЄСВ.
Ольга ВІТКОВСЬКА, економіст-аналітик