ОБЛІК МЕДИКАМЕНТІВ, ПРИДБАНИХ ЗА РАХУНОК ПАЦІЄНТІВ
Юлія КРОТ, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор»
У міському пологовому будинку непоодинокими є випадки придбання лікарських засобів та виробів медичного призначення пацієнтами за власний рахунок.
У зв’язку з цим виникають запитання: якими нормативно-правовими актами слід керуватися під час приймання та оприбуткування таких медикаментів та яким чином визначити справедливу вартість лікарських засобів, придбаних пацієнтами, для взяття їх на облік?
(м. Полтава)
Згідно зі ст. 49 Конституції України від 28.06.96 р. № 254к/96-ВР у державних і комунальних закладах охорони здоров’я медична допомога надається безоплатно. Проте на сьогодні заклади охорони здоров’я, на жаль, не мають змоги повною мірою забезпечити хворих необхідними для лікування медикаментами, що обумовлено перш за все недостатністю бюджетного фінансування на відповідні цілі. Тому виникає необхідність придбання медичних препаратів пацієнтами за власний рахунок.
Оскільки закладу охорони здоров’я відомо, хто з пацієнтів придбав лікарські засоби та вироби медичного призначення та відповідно, що саме для лікування цього пацієнта вони будуть використані, то в бухгалтерському обліку такого закладу такі матеріальні цінності відображаються як цільова благодійна допомога, отримана від фізичних осіб у натуральній формі.
Відповідно до Інструкції з обліку запасів бюджетних установ, затвердженої наказом Держказначейства від 08.12.2000 р. № 125 (далі — Інструкція № 125), запаси (в тому числі медикаменти та перев’язувальні матеріали), що надійшли як благодійна допомога, приймаються комісією, створеною наказом керівника закладу, до складу якої обов’язково входять працівник бухгалтерії та представник організації вищого рівня. Комісія складає акт, у якому зазначаються найменування, кількість і вартість отриманих матеріальних цінностей відповідно до супровідних документів (це можуть бути чеки з аптек) або за ринковими вільними цінами на аналогічні їм види, якщо їх вартість не зазначена. Дані цього акта відображаються в бухгалтерському обліку.
Зазначимо, що облік запасів, отриманих як благодійна допомога, ведеться за загальним порядком, але окремо від запасів, придбаних закладом за рахунок коштів загального або спеціального фондів кошторису доходів та видатків (п. 35 Інструкції № 125).
Під час оприбуткування лікарських засобів та виробів медичного призначення, придбаних за кошти пацієнтів, необхідно також мати на увазі, що відповідно до ст. 13 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 р. № 2456-VI благодійні внески, отримані бюджетними установами, належать до першої підгрупи другої групи власних надходжень бюджетних установ, які включаються до спеціального фонду бюджету. Таким чином, бюджетна установа — одержувач благодійної допомоги має включити вартість такої допомоги до складу доходів спеціального фонду . З цією метою до закінчення звітного періоду установа-одержувач подає до органу Держказначейства Довідку про надходження у натуральній формі, якщо благодійна допомога надійшла у натуральній формі (як товари, роботи чи послуги).
Крім того, у разі фактичного надходження благодійних внесків, не запланованих у кошторисі установи, належить внести зміни до кошторису в частині спеціального фонду, підставою для чого згідно з п. 49 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2002 р. № 228, є довідка Державної казначейської служби про підтвердження надходжень на спеціальні реєстраційні рахунки та довідка про зміни до кошторису.
Надходження лікарських засобів та виробів медичного призначення, придбаних пацієнтами за свій рахунок та переданих закладу охорони здоров’я як благодійна допомога, в бухгалтерському обліку такого закладу відображається відповідно до Порядку застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ, затвердженого спільним наказом Мінфіну та Головного управління Держказначейства від 10.12.99 р. № 114. Зокрема, цим Порядком передбачено ведення обліку доходів від отримання благодійних внесків та дарунків на субрахунку 712 «Доходи за іншими джерелами власних надходжень бюджетних установ», а для обліку медикаментів та перев’язувальних засобів використовують субрахунок 233 .
Нагадаємо, що відповідно до Інструкції № 125 на субрахунку 233 «Медикаменти і перев’язувальні засоби» обліковуються медикаменти, компоненти, бактерицидні препарати, дезінфекційні засоби, сироватки, вакцини, кров, плівка для рентгенівських знімків, матеріали для проведення аналізів та перев’язувальні засоби, дрібний медичний інвентар (термометри, ланцети, пінцети, голки тощо) установ, у кошторисах яких ці видатки передбачені за кодом економічної класифікації видатків 1132 «Медикаменти та перев’язувальні матеріали».
Облік медикаментів та перев’язувальних засобів додатково ведеться за окремими порядками, установленими Міністерством охорони здоров’я України*.
* Нині діють Інструкція по обліку медикаментів, перев’язувальних засобів та виробів медичного призначення в лікувально-профілактичних установах, що знаходяться на Державному бюджеті СРСР, затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я СРСР від 02.06.87 р. № 747, та Перелік лікарських засобів, що підлягають предметно-кількісному обліку в закладах охорони здоров’я, затверджений наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19.07.2005 р. № 360.
Варто також зазначити, що Інструкцією з обліку коштів, розрахунків та інших активів бюджетних установ, затвердженою наказом Держказначейства від 26.12.2003 р. № 242, передбачено вести облік коштів, які надійшли установі як благодійні внески (у грошовій та натуральній формах) на субрахунку 324 «Спеціальні реєстраційні рахунки для обліку коштів, отриманих за іншими джерелами власних надходжень».
Розглянемо порядок відображення в бухгалтерському обліку надходження медикаментів, придбаних пацієнтами та переданих закладу охорони здоров’я, на умовному прикладі.
Приклад. Комунальним закладом охорони здоров’я отримано від пацієнтів — фізичних осіб цільову благодійну допомогу у вигляді медикаментів і перев’язувальних матеріалів на суму 3600 грн., які було використано для їх лікування.
У бухгалтерському обліку ці операції відображаються так:
№ з/п | Зміст господарської операції | Кореспонденція субрахунків | Сума,грн. | |
дебет | кредит | |||
1 | Надійшли медикаменти і перев’язувальні матеріали у натуральній формі як благодійна допомога | 324 | 712 | 3600 |
364 | 324 | 3600 | ||
233 | 364 | 3600 | ||
2 | Списано вартість медикаментів і перев’язувальних матеріалів, використаних для лікування хворих | 812 | 233 | 3600 |
Облік операцій з нарахування доходів спеціального фонду, у тому числі отриманих у вигляді благодійної допомоги, ведеться в меморіальному ордері № 14 «Накопичувальна відомість нарахування доходів спеціального фонду бюджетних установ» за формою, передбаченою Інструкцією про форми меморіальних ордерів бюджетних установ та порядок їх складання, затвердженою наказом Держказначейства від 27.07.2000 р. № 68. Причому на кожен вид доходів спеціального фонду, відповідно до вимог цієї Інструкції, відкриваються окремі меморіальні ордери, пронумеровані № 14-1, 14-2, 14-3 тощо. Водночас операції, пов’язані з отриманням благодійної допомоги (в тому числі в натуральній формі), відображаються в меморіальному ордері № 4 «Накопичувальна відомість за розрахунками з іншими дебіторами» за кожним відомим благодійником, окремо від розрахунків з дебіторами, що проводяться за рахунок коштів загального фонду.
Також нагадаємо, що згідно з Порядком складання фінансової та бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, затвердженим наказом Мінфіну від 24.01.2012 р. № 44, установи, які отримують благодійну допомогу, зобов’язані складати та подавати до органів Державної казначейської служби України Звіт про надходження і використання коштів, отриманих за іншими джерелами власних надходжень (форма № 4-2д, № 4-2м).