ДИРЕКТОР ДЮСШ ПРАЦЮЄ ТРЕНЕРОМ-ВИКЛАДАЧЕМ: ВИЗНАЧАЄМО ТРИВАЛІСТЬ ЩОРІЧНОЇ ВІДПУСТКИ
Світлана МЕРЕНКОВА, провідний державний фінансовий інспектор Харківської об’єднаної державної фінансової інспекції
Директор ДЮСШ працює тренером-викладачем у цій же школі. На щорічну відпустку якої тривалості він має право?
(м. Донецьк)
Згідно з Переліком типів позашкільних навчальних закладів, затвердженим постановою КМУ від 06.05.2001 р. № 433, дитячо-юнацька спортивна школа (ДЮСШ) належить до позашкільних навчальних закладів спортивного профілю.
Відповідно до п. 1 додатка 7 до наказу Мінсім’ямолодьспорту «Про впорядкування умов оплати праці працівників бюджетних установ, закладів та організацій галузі фізичної культури та спорту» від 23.09.2005 р. № 2097 директорам, заступникам директорів з основного виду діяльності, тренерам-методистам, інструкторам-методистам, у тому числі старшим, спортивних шкіл усіх типів, центрів олімпійської підготовки протягом їх робочого часу на основній роботі дозволяється вести навчально-тренувальну роботу у своїй школі з навантаженням не більше 12 годин на тиждень, у спеціалізованих навчальних закладах спортивного профілю не більше 9 годин на тиждень з оплатою згідно зі ставками тренерів-викладачів із відповідною освітою та категорією .
При цьому згідно з п. 8 Переліку робіт, які не є сумісництвом, затвердженого спільним наказом Мінпраці, Мінфіну та Мін’юсту від 28.06.93 р. № 43, виконання такої роботи не є сумісництвом та відповідно не вимагає укладення окремого трудового договору.
Статтею 6 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) установлено, що щорічна основна відпустка надається працівникам не менше 24 календарних днів за відпрацьований робочий рік, який відлічується з дня укладення трудового договору.
Зауважимо, що окремим категоріям працівників може надаватися додаткова щорічна відпустка за:
— роботу зі шкідливими та важкими умовами праці (ст. 7 Закону про відпустки);
— особливий характер праці, якщо робота пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я (ч. 1 ст. 8 Закону про відпустки);
— особливий характер праці працівникам з ненормованим робочим днем (ч. 2 ст. 8 Закону про відпустки).
Конкретна тривалість додаткової щорічної відпустки за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці встановлюється колективним або трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах (ст. 7, 8 Закону про відпустки).
Так, згідно з п. 35 розд. ХVI додатка 2 до постанови КМУ «Про затвердження Списків виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці» від 17.11.97 р. № 1290 (далі — постанова № 1290) тренери-викладачі дитячо-юнацьких спортивних (спортивно-технічних) шкіл, спеціалізованих дитячо-юнацьких шкіл олімпійського резерву, спеціалізованих дитячо-юнацьких (спортивно-технічних) шкіл та училищ олімпійського резерву мають право на 18 днів додаткової щорічної відпустки.
Зверніть увагу: надання додаткових днів щорічної відпустки директорам ДЮСШ постановою № 1290 не передбачено.
Таким чином, якщо керівні працівники навчальних закладів додатково ведуть педагогічну роботу в цьому ж закладі, яка відповідно до законодавства не є сумісництвом, вони мають право на відпустку тієї тривалості, яку встановлено за основним місцем роботи.
Відповідно директору ДЮСШ, незалежно від того, веде він тренерську роботу в цьому ж закладі чи ні, надається основна щорічна відпустка тривалістю 24 календарні дні. Окремо щорічна відпустка як тренеру-викладачу 42 календарні дні (24 дні основної та 18 — додаткової) у цьому випадку не надаватиметься.
Зауважимо: директору ДЮСШ колективним договором може бути передбачена додаткова щорічна відпустка за особливий характер праці з ненормованим робочим днем тривалістю до 7 календарних днів відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону про відпустки.
При розрахунку середнього заробітку для оплати періоду відпустки директору ДЮСШ, який працює в цьому ж закладі тренером-викладачем, ураховується заробітна плата, отримана ним за основним місцем (директор) та оплата праці за додаткову роботу на підставі п. 10 Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затвердженого спільним наказом Мінпраці, Мінфіну та Мін’юсту від 28.06.93 р. № 43.