Теми статей
Обрати теми

Відпустка у зв’язку з навчанням: відповідаємо на запитання

Редакція ББ
Стаття

ВІДПУСТКА У ЗВ’ЯЗКУ З НАВЧАННЯМ: ВІДПОВІДАЄМО НА ЗАПИТАННЯ

 

Працівникам, які навчаються у вищих навчальних закладах, надаються додаткові оплачувані відпустки у зв’язку з навчанням. У консультації відповімо на запитання читачів, що стосуються надання такого виду відпусток.

Тетяна СТАШКІВ, заступник директора Департаменту — начальник відділу режимів праці, нормування і професійної кваліфікації Департаменту заробітної плати та умов праці

 

ДОКУМЕНТАЛЬНЕ ОФОРМЛЕННЯ

 

На підставі яких документів працівнику надається навчальна відпустка?

Право на додаткову оплачувану відпустку працівникам, які навчаються у вищих навчальних закладах, навчальних закладах післядипломної освіти та аспірантурі, закріплено ст. 215, 216, 217 Кодексу законів про працю України від 10.12.71 р. (далі — КЗпП) та ст.15 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки).

Такі відпустки надаються тільки працівникам, які успішно навчаються без відриву від виробництва у вищих навчальних закладах з вечірньою та заочною формами навчання.

Підставою для надання працівнику додаткової оплачуваної навчальної відпустки є:

а) довідка-виклик з навчального закладу, в якому навчається працівник, у якій зазначаються: форма навчання, рівень акредитації навчального закладу, курс, на якому навчається працівник, початок і кінець сесії, підстава для надання відпустки (складання заліків та іспитів, настановні заняття, державні іспити, підготовка та захист дипломної роботи) та її тривалість. Як правило, у довідці-виклику вказується також інформація про успішність працівника-студента (друга відрізна частина довідки-виклику);

б) заява працівника на ім’я керівника установи про надання йому додаткової оплачуваної відпустки у зв’язку з навчанням.

На підставі таких документів складається наказ про надання додаткової оплачуваної навчальної відпустки працівнику.

Довідка-виклик завіряється круглою печаткою навчального закладу, який її видав, та є підтвердженням того, що працівник-студент навчається успішно (тобто за ним немає академзаборгованості).

Також підкреслимо, що надання роботодавцю довідки про успішне складання сесії або відсутність академзаборгованості законодавством не передбачено.

Механізму утримання коштів у випадку, якщо працівник не склав сесію, трудовим законодавством також не передбачено.

 

Працівник надав довідку-виклик з навчального закладу 12 березня, у якій зазначено, що навчальну відпустку потрібно надати з 1 березня. Але з 1 по 12 березня працівник був присутнім на роботі. Як у цьому випадку оформляти та оплачувати час роботи, що припадає на період, указаний у довідці-виклику? Чи встановлено строки надання працівником довідки-виклику до установи, де він працює?

Ані КЗпП, ані Закон про відпустки не регламентують строки подання працівником довідки-виклику для надання йому навчальної відпустки. Водночас зауважимо таке.

Згідно зі ст. 54 Закону України «Про вищу освіту» від 17.01.2002 р. № 2984-III (далі — Закон № 2984) особи, які навчаються у вищих навчальних закладах, мають право, зокрема, на додаткову оплачувану відпустку у зв’язку з навчанням за основним місцем роботи та інші пільги, передбачені законодавством для осіб, які поєднують роботу з навчанням.

Додаткова оплачувана навчальна відпустка — це пільга, що надається роботодавцем працівникам, які поєднують роботу з навчанням. При цьому використання навчальної відпустки є правом, а не обов’язком працівника. Працівник сам вирішує, скористатися йому своїм правом чи ні та в якому обсязі, шляхом подання відповідної заяви роботодавцю. У ній працівник зазначає, якої саме тривалості відпустка йому потрібна.

Законом про відпустки визначено, що навчальна відпустка надається тільки працівникам, які навчаються успішно. Підтвердженням того, що працівник успішно навчається, є надана ним довідка-виклик з навчального закладу. Крім того, цей документ містить також іншу інформацію, необхідну для надання навчальної відпустки.

Таким чином, тільки за наявності зазначених вище документів (заяви працівника та довідки-виклику) роботодавець має право видати наказ про надання додаткової оплачуваної навчальної відпустки працівнику. При цьому така відпустка надається за період, указаний у заяві працівника, але в межах її тривалості, визначеної в довідці-виклику.

Згідно зі ст. 21 Закону про відпустки заробітна плата працівникам за час відпустки виплачується не пізніше ніж за 3 дні до її початку, у тому числі й за період навчальної відпустки. Виконати цю вимогу можливо, якщо працівник-студент надасть довідку-виклик заздалегідь і в роботодавця буде час на видання відповідного наказу.

Крім того, зауважимо: навчальна відпустка має цільовий характер. Це означає, що її має бути використано працівником точно за призначенням — для складання заліків та іспитів, настановних занять, державних іспитів, підготовки та захисту дипломної роботи тощо.

У випадку, що розглядається, довідку-виклик на сесію надано із запізненням, і фактично в період, коли мала початися навчальна відпустка, працівник виконував свої трудові обов’язки, тому роботодавець не має права оплачувати період роботи як навчальну відпустку.

Ті дні, коли працівник фактично виконував свої трудові обов’язки, повинні оформлятися та оплачуватися як робочі дні. За час, коли працівник фактично працював, йому виплачується тільки заробітна плата.

Дні навчальної відпустки, що фактично використовуються працівником, оформляються та оплачуються як навчальна відпустка.

 

ТРИВАЛІСТЬ НАВЧАЛЬНОЇ ВІДПУСТКИ

 

Працівник-студент подав довідку-виклик з навчального закладу для надання додаткової оплачуваної навчальної відпустки для підготовки та захисту дипломного проекту тривалістю 4 місяці. Але фактично, за його словами, знадобиться тільки 2 місяці. Чи можна на підставі заяви працівника надати йому частину такої відпустки, тобто тільки 2 місяці?

Конкретну тривалість оплачуваної навчальної відпустки особам, які навчаються у вищих навчальних закладах, установлено ст. 216 КЗпП і ст. 15 Закону про відпустки та залежить вона від форми навчання (вечірня, заочна), рівня акредитації навчального закладу, а також курсу, на якому навчається працівник (див. додаток до консультації).

Зокрема, працівникам, які успішно навчаються без відриву від виробництва у вищому навчальному закладі з вечірньою та заочною формами навчання, надається оплачувана навчальна відпустка на період підготовки та захисту дипломного проекту (роботи) тривалістю (п. 4 ч. 1 ст. 15 Закону про відпустки):

2 місяці при навчанні у вищому навчальному закладі І і ІІ рівнів акредитації;

4 місяці при навчанні у вищому навчальному закладі ІІІ і ІV рівнів акредитації.

Слід зауважити, що норми, установлені ст. 13 — 16 Закону про відпустки, є обов’язковими для виконання роботодавцем, оскільки ст. 202 КЗпП покладає на роботодавця обов’язок створювати працівникам, які навчаються в навчальних закладах без відриву від виробництва, умови для суміщення роботи з навчанням.

Отже, роботодавець зобов’язаний надати працівнику додаткову оплачувану відпустку у зв’язку з навчанням тривалістю, визначеною ст. 15 Закону про відпустки та навчальним закладом у довідці-виклику. Зменшити тривалість навчальної відпустки з власної ініціативи роботодавець не може.

Водночас працівники, які поєднують роботу з навчанням, мають право повністю або частково відмовитися від пільг, установлених законодавством щодо надання навчальних відпусток, у тому числі в період підготовки та захисту дипломного проекту (роботи). Якщо працівнику заздалегідь відома дата захисту дипломного проекту (роботи), доцільно вказати в заяві про надання навчальної відпустки строк відпустки менше, ніж визначено навчальним закладом у довідці-виклику.

Також розглянемо таку ситуацію: працівнику надано навчальну відпустку для підготовки та захисту дипломного проекту (роботи) тривалістю 4 місяці, при цьому він захистив дипломний проект уже через 2 місяці після початку навчальної відпустки. Підкреслимо: у цьому випадку законодавство не зобов’язує працівника виходити наступного дня після захисту диплома на роботу, як і не передбачено утримання коштів за дні відпустки, наступні за датою захисту диплома.

 

Працівник-студент заочно навчається в навчальному закладі, який розташовано в іншому місті. Він надав довідку-виклик на сесію та заяву про надання додаткової оплачуваної навчальної відпустки тривалістю 10 календарних днів. Чи входять до цього періоду дні проїзду до місця розташування навчального закладу і назад? Чи подовжується навчальна відпустка на святкові та неробочі дні?

Додаткова відпустка у зв’язку з навчанням не належить до категорії щорічних відпусток, визначених у ст. 4 Закону про відпустки. У зв’язку з цим на неї не поширюється право на:

— виплату компенсації за невикористані дні відпустки, передбачену ст. 24 Закону про відпустки;

— перенесення відпустки в разі тимчасової непрацездатності працівника, передбачене ст. 11 Закону про відпустки*;

— поділ відпустки на частини, передбачений ст. 12 Закону про відпустки.

* Дні тимчасової непрацездатності, що припадають не період перебування працівника в навчальній відпустці, не оплачуються. Це передбачено п. 4 Порядку оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів підприємства, установи, організації, затвердженого постановою КМУ від 06.05.2001 р. № 439, і п. 6 ч. 1 ст. 36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 р. № 2240-III. Якщо працівник захворів під час перебування в навчальній відпустці, то навчальна відпустка оплачується в загальному порядку, а дні тимчасової непрацездатності, що припадають на період навчальної відпустки, не оплачуються. — Прим. ред.

Згідно зі ст. 5 Закону про відпустки святкові та неробочі дні не враховуються тільки при визначенні тривалості щорічних основної та додаткових відпусток працівникам, які мають дітей, а при наданні додаткової відпустки у зв’язку з навчанням зазначена норма не діє.

Отже, при наданні додаткової відпустки у зв’язку з навчанням оплачуються всі (календарні) дні відповідно до довідки-виклику на сесію. При цьому навчальна відпустка на святкові та неробочі дні не подовжується.

Дні проїзду до місця розташування навчального закладу і назад не враховуються при визначенні тривалості навчальної відпустки.

Навчальні відпустки, що надаються роботодавцем, поділяються на відпустки зі збереженням середнього заробітку (ст. 15 Закону про відпустки) і без збереження заробітної плати (пп. 12,13,17 ст. 25 Закону про відпустки). Зокрема, п. 13 ст. 25 Закону про відпустки передбачено, що роботодавець зобов’язаний надати відпустку без збереження заробітної плати тривалістю, необхідною для проїзду до місцезнаходження вищого навчального закладу або закладу науки і назад, працівникам:

— допущеним до складання вступних іспитів в аспірантуру (з відривом або без відриву від виробництва);

— які навчаються без відриву від виробництва в аспірантурі та успішно виконують індивідуальний план підготовки.

Надання відпусток без збереження заробітної плати працівникам, які успішно навчаються без відриву від виробництва у вищих навчальних закладах (для складання заліків та іспитів, настановних занять, державних іспитів, захисту дипломної роботи тощо), на період проїзду до місцезнаходження навчального закладу і назад не передбачено. У цьому випадку може бути надано відпустку без збереження заробітної плати за згодою сторін (ст. 26 Закону про відпустки).

Додамо, що ст. 219 КЗпП передбачено оплату проїзду до місцезнаходження навчального закладу і назад працівникам, які навчаються у вищих навчальних закладах з вечірньою та заочною формами навчання, один раз на рік на настановні заняття, для виконання лабораторних робіт і складання заліків та іспитів, підготовки та захисту дипломного проекту (роботи) або складання державних іспитів — у розмірі 50 % вартості проїзду.

 

Працівник навчається заочно у вищому навчальному закладі. Протягом 2011 року йому надавалася навчальна відпустка 2 рази загальною тривалістю 30 календарних днів: у лютому (15 днів за перший курс) і в жовтні (15 днів за другий курс).

Тепер працівник надав довідку-виклик на сесію, яка проходитиме в лютому 2012 року тривалістю 15 календарних днів. Чи маємо ми право оплатити таку відпустку, якщо за період з лютого 2011 року по лютий 2012 року тривалість навчальної відпустки становитиме 45 календарних днів?

Крім того, у квітні 2012 року працівник планує використати щорічну основну відпустку тривалістю 24 календарні дні. Чи не буде це порушенням ст. 10 Закону про відпустки, яка передбачає, що загальна тривалість наданих відпусток не повинна перевищувати 59 календарних днів?

Нормами ч. 6 ст. 216 КЗпП і ч. 6 ст. 15 Закону про відпустки установлено: відпустка у зв’язку з навчанням у вищих навчальних закладах на період настановних занять, для виконання лабораторних робіт, складання заліків та іспитів надається протягом навчального року (а не календарного або робочого).

Відповідно Законом про відпустки встановлено сумарну тривалість навчальних відпусток за навчальний рік.

Підкреслимо, що планування навчального процесу належить виключно до компетенції навчальних закладів, їм надано право розподілу встановленої законом тривалості додаткової оплачуваної відпустки у зв’язку з навчанням впродовж навчального року. Тому установа зобов’язана надати працівнику таку відпустку саме на той період, який визначено навчальним закладом у довідці-виклику. При цьому керівник установи не має права відмовити працівнику в наданні навчальної відпустки на підставі виробничої необхідності (див. лист Мінпраці від 06.09.2005 р. № 09-402).

У випадку, що розглядається, у працівника розпочався новий навчальний рік (другий курс), тому він має право на отримання чергової додаткової навчальної відпустки за 2011/2012 навчальний рік.

Згідно з ч. 3 ст. 10 Закону про відпустки загальна тривалість щорічних основної та додаткових відпусток не може перевищувати 59 календарних днів. Оскільки додаткова оплачувана відпустка у зв’язку з навчанням не належить до категорії щорічних, то вимоги ч. 3 ст. 10 Закону про відпустки на неї не поширюються.

Виходячи з викладеного, установа повинна надати та оплатити в повному обсязі навчальну відпустку, якщо дотримано всі вимоги до її оформлення.

 

Працівника прийнято на роботу у грудні 2011 року. У січні 2012 року він надав довідку-виклик на сесію, що проходитиме у березні 2012 року. Чи маємо ми право надати такому працівникові навчальну відпустку, якщо він відпрацював менше 6 місяців?

Додаткова оплачувана навчальна відпустка надається незалежно від строку безперервної роботи працівника протягом першого року роботи. Інакше кажучи, навчальна відпустка повної тривалості має бути надана працівнику й у тому випадку, якщо він відпрацював в установі менше 6 місяців. Обмеження щодо надання відпустки повної тривалості до закінчення 6-місячного строку з дня прийняття на роботу поширюється тільки на щорічні відпустки (основні та додаткові). Навчальна ж відпустка не належить до щорічних.

Додамо також, що згідно з п. 7 ст. 10 Закону про відпустки щорічна оплачувана відпустка повної тривалості може надаватися працівнику до закінчення 6-місячного строку, якщо він бажає приєднати цю відпустку до часу складання іспитів, сесії, написання дипломної роботи тощо.

 

НЕНАДАННЯ НАВЧАЛЬНОЇ ВІДПУСТКИ Є ПОРУШЕННЯМ ТРУДОВОГО ЗАКОНОДАВСТВА

 

Чи є підставою для відмови в наданні навчальної відпустки те, що напрям підготовки працівника не збігається з напрямом діяльності установи, з якою він перебуває у трудових відносинах?

Згідно зі ст. 4 Закону № 2984 громадяни вільні у виборі форми здобуття вищої освіти, вищого навчального закладу, напряму підготовки та спеціальності.

Особи, які навчаються у вищих навчальних закладах, мають право, зокрема, на трудову діяльність у позанавчальний час, додаткову оплачувану відпустку у зв’язку з навчанням за основним місцем роботи та інші пільги, передбачені законодавством для осіб, які поєднують роботу з навчанням (ст. 54 Закону № 2984).

Право на додаткові оплачувані відпустки у зв’язку з навчанням закріплено Конвенцією міжнародної організації праці № 140 «Про оплачувані навчальні відпустки» від 24.06.74 р., ратифікованої Законом України від 26.09.2002 р. № 174-ІV (далі — Конвенція), КЗпП і Законом про відпустки.

Пунктом 14 Конвенції визначено, що працівники повинні залишатися вільними під час вибору програм освіти або підготовки, в яких вони братимуть участь.

Статтею 217 КЗпП установлено, що за час додаткових відпусток у зв’язку з навчанням за працівниками за основним місцем роботи зберігається середня заробітна плата.

Ураховуючи викладене і те, що законодавство не обмежує право працівників на вільний вибір напряму підготовки та спеціальності, додаткова оплачувана навчальна відпустка надається незалежно від того, відповідає спеціальність, за якою навчається працівник, вимогам або профілю установи чи ні.

Ненадання навчальної відпустки працівнику, який навчається без відриву на виробництві не за спеціальністю, є порушенням трудового законодавства.

 

ЯКЩО ПРАЦІВНИК ОДНОЧАСНО НАВЧАЄТЬСЯ У ДВОХ ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДАХ

 

Держслужбовець навчається на четвертому курсі і вже за цей навчальний рік використав навчальну відпустку тривалістю 31 календарний день. Тепер він приніс довідку-виклик на іншу сесію на 9 календарних днів, але вже з іншого вищого навчального закладу. Чи має він право на навчальну відпустку тривалістю 9 календарних днів?

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про освіту» від 23.05.91 р. № 1060- XII основними принципами освіти в Україні є доступність для кожного громадянина всіх форм і типів освітніх послуг, що надаються державою, рівність умов кожної людини для повної реалізації її здібностей, таланту, усебічного розвитку.

Громадяни України мають право на здобуття освіти одночасно в декількох навчальних закладах. При цьому ні КЗпП, ні Закон про відпустки не містять обмежень щодо надання додаткових оплачуваних навчальних відпусток працівникам, які навчаються відразу у двох вищих навчальних закладах.

Тому установа має надати та оплатити в повному обсязі навчальні відпустки на період настановних занять, складання заліків та іспитів, державних іспитів, підготовки та захисту дипломного проекту (роботи), як в одному вищому навчальному закладі, так і в іншому, якщо дотримано вимоги до їх оформлення.

Додамо, що також надаються навчальні відпустки працівнику, якщо він навчається на заочному відділенні відразу на двох факультетах одного вищого навчального закладу одночасно, і час сесій не збігається.

 

ПРИ НАВЧАННІ В РОСІЇ НАВЧАЛЬНА ВІДПУСТКА НАДАЄТЬСЯ

 

Працівник подав заяву про надання навчальної відпустки та довідку-виклик з навчального закладу, розташованого в Росії. Чи може установа надати йому таку відпустку?

Згідно зі ст. 2 Конвенції кожний член організації розробляє та здійснює політику, що сприяє наданню оплачуваних навчальних відпусток, методами, які відповідають національним умовам і практиці.

Умови надання навчальних відпусток визначено ст. 15 Закону про відпустки, згідно з якою працівникам, які успішно навчаються без відриву від виробництва у вищих навчальних закладах з вечірньою та заочною формами навчання, надаються додаткові оплачувані відпустки, тривалість яких залежить від курсу, форми навчання та рівня акредитації навчального закладу.

Положення про акредитацію вищих навчальних закладів і спеціальностей у вищих навчальних закладах та вищих професійних училищах, затверджене постановою КМУ від 09.08.2001 р. № 978 , поширюється на вищі навчальні заклади, вищі професійні училища незалежно від форм власності та підпорядкування, які здійснюють підготовку (перепідготовку) фахівців за певними спеціальностями певних освітньо-кваліфікаційних рівнів на підставі ліцензії Міністерства освіти і науки України.

Підставою для надання такої відпустки є заява працівника та довідка-виклик з навчального закладу, в якій має бути зазначено форму навчання, рівень акредитації навчального закладу, курс, на якому навчається працівник.

Ураховуючи викладене, проблема щодо надання додаткових оплачуваних відпусток у зв’язку з навчанням працівникам, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях України, а навчаються у навчальних закладах за кордоном, полягає у відмінностях законодавства про освіту, у тому числі щодо визначення рівнів акредитації навчальних закладів, порядку надання таких відпусток (на підставі яких документів роботодавці мають надавати їх працівникам).

Працівникам, які навчаються у навчальних закладах за кордоном, додаткові оплачувані відпустки у зв’язку з навчанням можуть надаватися лише за умови, якщо навчання здійснюється в порядку, установленому законодавством відповідної держави та закінчується видачею диплома еквівалентного диплому українського вищого навчального закладу, тобто який визнається в Україні («Науково-практичний коментар до законодавства України про працю», В. Г. Ротань, І. В. Зуб, Б. С. Стичинський. — 6-те вид., доп. і перероб. — К.: А.С.К., 2006).

Відповідно до Угоди між Урядом Російської Федерації і Кабінетом Міністрів України про взаємне визнання та еквівалентність документів про освіту і вчені звання від 26.05.2000 р. :

— диплом про базову вищу освіту і кваліфікацію бакалавра, що видається в Україні вищими навчальними закладами III і IV рівнів акредитації, і диплом про вищу професійну освіту і кваліфікацію (ступінь) бакалавра, що видається вищими навчальними закладами Російської Федерації, визнаються еквівалентними;

— диплом про повну вищу освіту і кваліфікацію спеціаліста, що видається в Україні, і диплом про вищу професійну освіту і кваліфікацію дипломованого спеціаліста, що видається в Російській Федерації, визнаються еквівалентними.

Ураховуючи зазначене, законодавчих підстав для відмови у наданні працівнику додаткових оплачуваних відпусток у зв’язку з навчанням у вищому навчальному закладі Російської Федерації не вбачається.

 

НАДАННЯ НАВЧАЛЬНОЇ ВІДПУСТКИ В ПЕРІОД ПЕРЕБУВАННЯ У ВІДПУСТЦІ ДЛЯ ДОГЛЯДУ ЗА ДИТИНОЮ

 

Працівниця, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною та заочно навчається в інституті, звернулася до роботодавця із заявою про надання їй навчальної відпустки згідно з довідкою-викликом. Чи має право роботодавець оплатити їй таку відпустку?

Між працівницею, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною, та установою зберігаються трудові відносини, що передбачають право на надання навчальної відпустки, визначеної ст. 15 Закону про відпустки.

Для отримання оплачуваної навчальної відпустки працівниці установи необхідно перервати відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. При цьому роботодавець не має права вимагати від жінки відпрацювати певний час перед наданням навчальної відпустки.

Переривання відпустки для догляду за дитиною оформляється на підставі заяви працівниці наказом (розпорядженням) роботодавця. Копію наказу (розпорядження) про переривання відпустки для догляду за дитиною роботодавець зобов’язаний надати до органу праці та соціального захисту населення за місцем отримання жінкою допомоги по догляду за дитиною протягом 5 днів після видання зазначеного наказу (розпорядження). Це передбачено п. 20 Порядку призначення та виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 р. № 1751.

Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в період перебування працівниці в навчальній відпустці не надається. На час перебування в навчальній відпустці матері дитини відпустку для догляду за дитиною може використати особа, яка фактично здійснюватиме догляд за дитиною (батько, бабуся, дідусь та ін.).

Для отримання навчальної відпустки працівниці необхідно подати заяву з проханням про надання навчальної відпустки та довідку-виклик на сесію з навчального закладу.

Після закінчення навчальної відпустки на підставі заяви працівниці роботодавцем видається наказ про надання їй відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Для відновлення права на отримання допомоги по догляду за дитиною працівниці необхідно буде подати до органу праці та соціального захисту копію наказу (розпорядження) про надання їй відпустки для догляду за дитиною.

Аналогічні роз’яснення надано Мінпраці в листі від 27.07.2010 р. № 217/13/116-10.

 

НАВЧАЛЬНА ВІДПУСТКА НАДАЄТЬСЯ ТІЛЬКИ ЗА ОСНОВНИМ МІСЦЕМ РОБОТИ

 

Працівник працює на 1,5 ставки та навчається у вищому навчальному закладі. Невдовзі він піде на сесію, але бажає після занять продовжувати працювати на 0,5 ставки. Як у цьому випадку йому надається навчальна відпустка?

Відповідно до ст. 217 КЗпП на час додаткових відпусток у зв’язку з навчанням за працівниками за основним місцем роботи зберігається середня заробітна плата.

Працівникам, які уклали трудовий договір за сумісництвом, оплата часу додаткових відпусток у зв’язку з навчанням не передбачена.

Отже, на період додаткової оплачуваної відпустки у зв’язку з навчанням, що надається за основним місцем роботи, на роботі за сумісництвом працівник має право на оформлення відпустки без збереження заробітної плати згідно з п. 14 ст. 25 Закону про відпустки, яка надається за його бажанням в обов’язковому порядку на строк до закінчення відпустки за основним місцем роботи.

 

ЧИ НАДАЄТЬСЯ НАВЧАЛЬНА ВІДПУСТКА ТИМЧАСОВОМУ ПРАЦІВНИКУ?

 

Тимчасово, на період перебування основного працівника у відпустці для догляду за дитиною до 3 років, на його місце прийнято нового працівника. 27 лютого 2012 року закінчується строк дії його строкового трудового договору, оскільки виходить на роботу основний працівник. Водночас у січні 2012 року працівник приніс довідку-виклик на сесію з 20 лютого 2012 року на 15 календарних днів. Чи надається йому у цьому випадку додаткова відпустка у зв’язку з навчанням та якої тривалості?

Згідно зі ст. 2 Закону про відпустки право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності.

Таким чином, право на відпустки, передбачені Законом про відпустки, у тому числі у зв’язку з навчанням, мають усі працівники, які перебувають у трудових відносинах з установою, а також ті, які працюють за строковим трудовим договором.

Підставою для надання працівнику додаткової навчальної відпустки є довідка-виклик з навчального закладу, в якому він навчається, та заява працівника.

Оскільки з 27 лютого 2012 року працівник уже не перебуватиме у трудових відносинах з установою*, то додаткову оплачувану навчальну відпустку слід надати за період з дати, зазначеної в довідці-виклику з навчального закладу (тобто з 20 лютого), по дату звільнення (тобто по 27 лютого).

* Закінчення строку трудового договору є підставою для припинення трудових відносин (п. 2 ст. 39 КЗпП).

 

ЯКЩО НАВЧАЛЬНА ВІДПУСТКА ЗБІГЛАСЯ ІЗ ЩОРІЧНОЮ

 

Працівниця отримала довідку-виклик на сесію з навчального закладу, в якому навчається, у період перебування в щорічній відпустці. Так, щорічна відпустка в неї закінчується 13.01.2012 р. і приступити до роботи вона повинна була 16.01.2012 р. Згідно з довідкою-викликом сесія в неї починається з 12.01.2012 р. Як у цьому випадку надається навчальна відпустка такій працівниці?

Згідно з п. 4 ч. 2 ст. 11 Закону про відпустки, якщо щорічна відпустка збігається з додатковою відпусткою у зв’язку з навчанням, щорічна відпустка має бути продовжена або перенесена на інший період.

У разі продовження відпустки щорічна відпустка продовжується на кількість календарних днів навчальної відпустки, які припадають на період щорічної відпустки.

Перенесення відпустки передбачає перенесення днів відпустки, які працівник не використав унаслідок виходу в навчальну відпустку, на інший період, тобто ці дні надаватимуться як інша відпустка.

Закон про відпустки чітко не регламентує, в яких випадках відпустка подовжується, а в яких переноситься на інший строк.

Водночас згідно з ч. 4 ст. 11 Закону про відпустки в разі перенесення відпустки новий строк її надання встановлюється за згодою між працівником і роботодавцем.

Якщо причини, які зумовили перенесення відпустки на інший період, настали під час її використання, то невикористана частина щорічної відпустки надається після закінчення дії причин, які її перервали або за згодою сторін переноситься на інший період з дотриманням вимог ст. 12 Закону про відпустки.

Це означає, що працівник не може на власний розсуд вирішувати питання про перенесення відпустки на період, який безпосередньо йде за днем припинення дії цих обставин. При перенесенні щорічної відпустки новий строк її надання встановлюється за згодою між працівником та роботодавцем. Навіть при продовженні відпустки у зв’язку з уходом у навчальну відпустку, невикористана частина щорічної відпустки після закінчення цих причин не використовується працівником на власний розсуд, а має бути надана працівнику. Ця частина відпустки надається шляхом видання роботодавцем наказу на підставі довідки-виклику з навчального закладу та заяви працівника.

Оскільки згідно з ч. 4 ст. 11 Закону про відпустки у разі перенесення відпустки новий строк її надання встановлюється за згодою між працівником та роботодавцем, про перенесення відпустки на інший період роботодавець видає відповідний наказ. При цьому роботодавець може відмовити в перенесенні відпустки на інший період, наприклад, якщо порушуються вимоги ст. 12 Закону про відпустки.

Нагадаємо: згідно зі ст. 12 Закону про відпустки щорічна відпустка може бути поділена на частини будь-якої тривалості за умови, що основна безперервна її частина становитиме не менше 14 календарних днів. Невикористана частина щорічної відпустки має бути надана працівнику, як правило, до кінця робочого року, але не пізніше 12 місяців після закінчення робочого року, за який надається відпустка.

При розгляді питання про перенесення відпустки на інший період або її продовження на кількість календарних днів навчальної відпустки слід пам’ятати таке: якщо на період навчальної відпустки припадає святковий або неробочий день (ст. 73 КЗпП), то відпустка на такий день не продовжується.

 

НАВЧАЛЬНА ВІДПУСТКА ДЛЯ ПРОХОДЖЕННЯ ПЕРЕДДИПЛОМНОЇ ПРАКТИКИ

 

Працівник, який навчається у вищому навчальному закладі на шостому курсі, проінформував, що в березні згідно з навчальним планом цього закладу він повинен проходити переддипломну практику. Чи надається в цьому випадку відпустка та якої тривалості?

Законом про відпустки не передбачено надання працівникам оплачуваної відпустки для проходження практики.

У цьому випадку працівнику надається відпустка без збереження заробітної плати (ст. 25 Закону про відпустки). Так, згідно з п. 5.7 Положення про проведення практики студентів вищих навчальних закладів України, затвердженого наказом Міносвіти від 08.04.93 р. № 93, студентам останніх курсів вищих навчальних закладів, які навчаються без відриву від виробництва та відповідно з рішенням кафедри (предметних, циклових комісій) направляються для проходження практики, керівники підприємств, організацій та установ усіх форм власності надають додаткову місячну відпустку без збереження заробітної плати на підставі довідок вищих навчальних закладів про строк практичної підготовки.

Така відпустка надається в обов’язковому порядку.

 

НАВЧАЛЬНА ВІДПУСТКА В ТАБЕЛІ ОБЛІКУ ВИКОРИСТАННЯ РОБОЧОГО ЧАСУ

 

Як у табелі обліку використання робочого часу позначається навчальна відпустка?

Для контролю за дотриманням працівниками встановленого режиму робочого часу ведеться Табель обліку використання робочого часу за типовою формою № П-5, затвердженою наказом Держкомстату від 05.12.2008 р. № 489 (далі — Табель).

Для відображення використаного робочого часу за кожний день у Табелі відведено два рядки:

 — один — для проставлення умовних позначень видів витрат робочого часу. Для заповнення Табеля передбачено літерні та цифрові коди використання працівниками робочого часу;

другий — для зазначення кількості годин за ними.

Умовні позначення, що застосовуються для відображення періоду перебування в навчальній відпустці, наведемо в таблиці.

 

Умовне позначення видів витрат робочого часу

Код

літерний

цифровий

Творча відпустка (ст. 16 Закону про відпустки)

ТВ

11

Додаткова відпустка у зв’язку з навчанням (ст. 13, 14, 15, 151 Закону про відпустки)

Н

12

Відпустка без збереження заробітної плати у зв’язку з навчанням (п. 12, 13, 17 ст. 25 Закону про відпустки)

НБ

13

 

Додаток

ЗАГАЛЬНА ТРИВАЛІСТЬ НАВЧАЛЬНИХ ВІДПУСТОК

Таблиця 1

№ з/п

У зв’язку з чим надається відпустка

Курс

Форма навчання

Рівень акредитації вищого навчального закладу

Тривалість відпустки

1

Настановні заняття, виконання лабораторних робіт, складання заліків та іспитів

I і II

Вечірня

I і II

10 к. дн.

III і IV

20 к. дн.

Заочна

незалежно від рівня

30 к. дн.

III і наступні

Вечірня

I і II

20 к. дн.

III і IV

30 к. дн.

Заочна

незалежновід рівня

40 к. дн.

2

Складання державних іспитів

Вечірня та заочна

незалежновід рівня

30 к. дн.

3

Підготовка та захист дипломного проекту

Вечірня та заочна

I і II

2 місяці

 

III і IV

4 місяці

4

Підготовка та складання вступних іспитів в аспірантуру

 

10 к. дн. на кожний іспит (один раз на рік)

5

Успішне виконання індивідуального плану підготовки при навчанні в аспірантурі

30 к. дн.*

Примітка. Працівникам, які здобувають другу (наступну) освіту, тривалість відпустки визначається як для осіб, які навчаються на третьому та наступних курсах вищого навчального закладу відповідного рівня акредитації.

* Крім того, за бажанням працівника протягом 4 років навчання йому може надаватися один вільний від роботи день на тиждень з його оплатою в розмірі 50 % середньої заробітної плати працівника.

 

Тривалість відпустки працівникам — студентам вищих навчальних закладів, де навчальний план має свої особливості, установлено додатково постановою КМУ «Про затвердження Порядку, тривалості та умов надання щорічних відпусток працівникам, які навчаються у вищих навчальних закладах з вечірньою та заочною формами навчання, де навчальний процес має свої особливості» від 28.06.97 р. № 634 та наведено у табл. 2.

 

Таблиця 2

№ з/п

Напрям підготовки

Тривалість оплачуваної відпустки

1

Культура (народна художня творчість), музичне мистецтво (фортепіано, орган, оркестрові струнні інструменти, оркестрові духові та ударні інструменти, народні інструменти, спів, диригування, композиція, музичне мистецтво естради, звукорежисура, музичне виховання)

10 к. дн. щорічно*

2

Театральне мистецтво (акторське мистецтво, режисура, хореографія, сценографія), кіно-, телемистецтво (кінорежисура, телережисура, кіно-, телеоператорство)

20 к. дн. щорічно*

* Надається додатково до навчальної відпустки, передбаченої ст. 15 Закону про відпустки. Такі працівники мають право також на щорічну додаткову відпустку без збереження заробітної плати тривалістю 10 календарних днів.

3

Філологія (мова та література)

—**

** Проте такі працівники мають право на щорічну додаткову відпустку без збереження заробітної плати тривалістю 10 календарних днів.

 

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі