Теми статей
Обрати теми

Щодо застосування цивільного законодавства до бюджетних відносин

Редакція ББ
Лист від 28.10.2011 р. № 17-08/623-3729

ДЕРЖАВНА КАЗНАЧЕЙСЬКА СЛУЖБА УКРАЇНИ

Щодо застосування цивільного законодавства до бюджетних відносин

Лист від 28.10.2011 р. № 17-08/623-3729

 

Державна казначейська служба України розглянула лист <…> та в межах компетенції повідомляє.

До бюджетних відносин цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не встановлено законом (частина 2 статті 1 Цивільного кодексу України).

Згідно з абзацом 4 частини 1 статті 4 Господарського кодексу України фінансові відносини за участі суб’єктів господарювання, що виникають у процесі формування та контролю виконання бюджетів усіх рівнів, не є предметом регулювання цього Кодексу.

Бюджетне законодавство складається з Конституції України, Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України, інших законів та нормативно-правових актів, що регулюють бюджетні відносини (стаття 4 Бюджетного кодексу України).

Відповідно до частини 6 статті 45 Бюджетного кодексу України забороняється проведення розрахунків з бюджетом у негрошовій формі, у тому числі шляхом взаємозаліку, застосування векселів бартерних операцій та зарахування зустрічних платіжних вимог у фінансових установах, за винятком операцій, пов’язаних з державним боргом, та випадків, передбачених законом про Державний бюджет України.

 

Заступник Голови Л. Гізатуліна

 

КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ

ПРОВЕДЕННЯ РОЗРАХУНКІВ У НЕГРОШОВІЙ ФОРМІ ПІД ЗАБОРОНОЮ

Якщо звичайні суб’єкти господарювання у процесі провадження своєї діяльності можуть використовувати різні форми розрахунків (грошові кошти, бартерні операції, операції з використанням векселів тощо), керуючись при цьому нормами Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-IV та Господарського кодексу України від 16.01.2003 р. № 436-IV, то для бюджетних установ у цьому питанні чинним законодавством установлено певні обмеження.

Так, бюджетні відносини, що виникають у процесі складання, затвердження бюджетів та розгляду звітів про їх виконання, а також контролю за виконанням бюджетів усіх рівнів, урегульовано бюджетним законодавством, яке складається з Конституції України, Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 р. № 2456-VI (далі — БКУ), закону про Державний бюджет України, інших законів та нормативно-правових актів, що регулюють бюджетні відносини. Щодо фінансових відносин, які стосуються сплати податків і зборів, то ці питання врегульовано положеннями Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (зокрема, ст. 35).

Акцентуючи увагу на бюджетних взаємовідносинах у листі, що коментується, Держказначейська служба нагадує про те, що ч. 6 ст. 45 БКУ передбачено заборону на проведення розрахунків з бюджетом у негрошовій формі, у тому числі шляхом взаємозаліку, застосування векселів, бартерних операцій та залік взаємних вимог у фінансових установах, за винятком операцій, пов’язаних із державним боргом, та випадків, передбачених законом про Державний бюджет України.

Слід мати на увазі, що на цей момент постійно звертають увагу працівники органів Держфінінспекції під час проведення ревізій (п. 5.10 Методичних рекомендацій щодо здійснення інспектування органами Державної фінансової інспекції України, затверджених наказом Держфінінспекції від 14.12.2011 р. № 90 // «Бюджетна бухгалтерія», 2012, № 5; лист ГоловКРУ від 04.02.2009 р. № 26-18/4).

Отже, бюджетні установи не мають права в господарських договорах у розділі «Порядок здійснення розрахунків» передбачати будь-яку іншу форму розрахунків з контрагентами, відмінну від грошової. При чому ця вимога рівною мірою поширюється на всі операції, що здійснюються бюджетними установами. Наприклад, негрошова форма розрахунків з орендної плати не може застосовуватися у випадках, коли орендодавцем є бюджетна установа (з цього питання див. консультацію фахівця Держфінінспекції // «Бюджетна бухгалтерія», 2007, № 40, с. 7). Також неможлива передача залишків будівельних матеріалів (відходів) у рахунок оплати виконаних робіт (на цей момент зверталася увага в консультації фахівця Держфінінспекції // «Бюджетна бухгалтерія», 2011, № 24).

 

Вікторія МАТВЄЄВА, економіст-аналітик

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі