ВІДРЯДЖЕННЯ ГОЛОВНОГО ЛІКАРЯ: ОСОБЛИВОСТІ ОПЛАТИ
Анжела КУПЛИВАНЧУК, заступник начальника управління — начальник відділу нормування і оплати праці та роботи з місцевими бюджетами Управління планування, фінансування бюджету та оплати праці Департаменту фінансово-ресурсного забезпечення
Головний лікар диспансеру працює за спеціальністю в межах часу за основною посадою з оплатою в розмірі 25 % посадового окладу лікаря відповідної спеціальності на підставі п.п. 3.1.3 Умов № 308/519.
Як ураховувати такий розмір цієї оплати, якщо головного лікаря направляють у службове відрядження за основною посадою?
(м. Львів)
Оплата праці медичних працівників здійснюється відповідно до Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення, затверджених спільним наказом Мінпраці та МОЗ від 05.10.2005 р. № 308/519 (далі — Умови № 308/519).
Відповідно до п.п. 3.1.3 розд. 3 «Доплати» цих Умов керівникам закладів охорони здоров’я — лікарям та їх заступникам — лікарям дозволяється вести в закладах, установах, у штаті яких вони перебувають, роботу за спеціальністю в межах робочого часу за основною посадою з виплатою їм до 25 % посадового окладу лікаря відповідної спеціальності. Цю роботу має бути відображено у відповідних медичних документах.
Таким чином, якщо керівники закладів охорони здоров’я — лікарі, їх заступники — лікарі, а також заступники керівників із числа лікарів у закладах, у штаті яких вони перебувають, ведуть роботу за спеціальністю в межах робочого часу, то їм встановлюється доплата в розмірі до 25 % посадового окладу лікаря відповідної спеціальності.
Нагадаємо: з метою впорядкування оплати періоду перебування працівника у службовому відрядженні прийнято Закон України «Про внесення змін до статті 121 Кодексу законів про працю України» від 19.04.2011 р. № 3231-VI, який набрав чинності 13.05.2011 р.
Цим Законом унесено зміни до ст. 121 КЗпП, а саме:
— з абз. 3 ст. 121 КЗпП вилучено слова «середній заробіток»;
— ст. 121 КЗпП доповнено новим абз. 4 такого змісту: «Працівникам, які направлені у службове відрядження, оплата праці за виконану роботу здійснюється відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором, і розмір такої оплати праці не може бути нижчим середнього заробітку».
Це означає, що з 13.05.2011 р. при оплаті часу перебування працівника у службовому відрядженні необхідно здійснити порівняння середньоденного заробітку з денним, який йому нараховують відповідно до умов трудового та колективного договорів у місяці направлення у відрядження.
При визначенні денного заробітку враховуються всі елементи заробітної плати, які працівник отримує в місяці, в якому його направили у відрядження: оклад, доплати, надбавки, премії, суми індексації.
При цьому порівняльні розрахунки необхідно здійснювати виходячи з повного робочого місяця.
Якщо розмір денного заробітку працівника виявиться менше середньоденного заробітку, розрахованого згідно з Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100, виходячи з виплат за 2 календарні місяці, що передували місяцю, в якому почалося відрядження, то в цьому випадку період перебування у відрядженні оплачується за середнім заробітком.
При цьому згідно з п. 3 цього Порядку при обчисленні середньої заробітної плати в усіх випадках її збереження враховуються, зокрема, основна заробітна плата, доплати та надбавки. Отже, доплата, передбачена п.п. 3.1.3 розд. 3 «Доплати» Умов № 308/519, уключається до розрахунку середньої заробітної плати для оплати періоду службового відрядження головного лікаря.