ОПЛАТА ПРАЦІ СЕСТРИ МЕДИЧНОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОГО ЦЕНТРУ
Світлана КОНОВАЛ, головний спеціаліст Департаменту заробітної плати та умов праці
У територіальному центрі соціального обслуговування (надання соціальних послуг) у відділенні соціально-побутової адаптації працює медична сестра. Просимо відповісти на такі запитання:
1. Якою є тривалість її робочого часу, якщо в терцентрі встановлено 40-годинний робочий тиждень?
2. Чи обов’язково підвищувати їй посадовий оклад на 15 % за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці на підставі п.п. 2.4.5 Умов № 308/519?
3. З 01.01.2012 р. згідно з постановою КМУ від 11.05.2011 р. № 524 запроваджується обов’язкова виплата матеріальної допомоги на оздоровлення медичним працівникам. Чи обов’язково потрібно буде виплачувати медичній сестрі таку допомогу, якщо на виплату матеріальної допомоги решті працівників коштів, передбачених у кошторисі, не вистачить?
(м. Донецьк)
1. Згідно з Класифікатором професій ДК 003:2010, затвердженим наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 р. № 327, та Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78 «Охорона здоров’я», затвердженим наказом МОЗ від 29.03.2002 р. № 117, сестра медична належить до молодших фахівців з медичною освітою.
Скорочену тривалість робочого часу для медичних працівників закладів охорони здоров’я визначено наказом МОЗ «Про затвердження норм робочого часу для працівників закладів та установ охорони здоров’я» від 25.05.2006 р. № 319.
Підпунктом 1.1 п. 1 цього наказу для керівників структурних підрозділів (відділень, відділів, лабораторій, кабінетів тощо) із числа лікарів та фахівців з базовою та неповною вищою освітою, лікарів та фахівців з базовою та неповною вищою медичною освітою (середнього медичного персоналу) закладів та установ соціального захисту населення, за винятком тих, які працюють у шкідливих умовах праці, установлено тривалість робочого часу 38,5 год. на тиждень.
Медичним працівникам, зайнятим на роботах зі шкідливими умовами праці, установлюється скорочена тривалість робочого дня згідно з Переліком виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затвердженим постановою КМУ від 21.02.2001 р. № 163. Однак розд. 32 «Охорона здоров’я, освіта та соціальна допомога» зазначеного Переліку для медичного персоналу територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) не передбачено встановлення скороченого робочого дня.
Тому тривалість робочого часу фахівців з базовою та неповною вищою медичною освітою відділення соціально-побутової адаптації (у тому числі й сестри медичної) має становити 38,5 год. на тиждень, а тривалість робочого часу молодшого медичного персоналу — 40 год. на тиждень.
2. У питаннях оплати праці працівників територіального центру слід керуватися Умовами оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення, затвердженими спільним наказом Мінпраці і МОЗ від 05.10.2005 р. № 308/519 (далі — Умови № 308/519).
Згідно з п. 1 п.п. 2.4.5 цих Умов посадові оклади (тарифні ставки) працівників закладів та структурних підрозділів, перелік яких наведено в додатку 3 до цих Умов, підвищуються на 25 і 15 % у зв’язку зі шкідливими та важкими умовами праці.
Зокрема, відповідно до п. 2.6 додатка 3 до Умов № 308/519 працівникам територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг), посади яких зазначено в цьому пункті, посадові оклади підвищуються на 15 % у зв’язку зі шкідливими і важкими умовами праці, а саме:
Посади лікарів незалежно від їх найменування; інженерів, які працюють з апаратами для глухих, ремонтують їх, складають програми для навчання розвитку мови на комп’ютерах | Посади фахівців з базовою та неповною вищою медичною освітою незалежно від їх найменування, фахівці із соціальної роботи (соціальної допомоги вдома), соціальні працівники | Посади молодших медичних сестер усіх найменувань, сестри-господарки, соціальні робітники |
Таким чином, працівникам територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг), які обіймають посади, наведені в п. 2.6 додатка 3 до Умов № 308/519, посадові оклади підвищуються на 15 % у зв’язку зі шкідливими і важкими умовами праці, у тому числі сестрі медичній.
Підвищення посадового окладу за шкідливі та важкі умови праці, передбачене п.п. 2.4.5 Умов № 308/519, є обов’язковою складовою заробітної плати. Керівники установ соціального захисту населення повинні забезпечити виплату підвищення в установленому розмірі працівникам, яким воно належить.
3. Пунктом 5.11 Умов № 308/519 керівникам закладів та установ надано право в межах фонду заробітної плати, затвердженого в кошторисах доходів та видатків, надавати працівникам матеріальну допомогу, у тому числі на оздоровлення, у сумі не більше одного посадового окладу на рік (крім матеріальної допомоги на поховання).
Абзацом 3 п. 2 постанови КМУ «Питання оплати праці працівників установ, закладів і організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 11.05.2011 р. № 524 передбачено, що з 1 січня 2012 року медичним і фармацевтичним працівникам державних та комунальних закладів (установ) виплачується допомога на оздоровлення в розмірі посадового окладу під час надання основної щорічної відпустки.
Таким чином, з 2012 року для лікарів і фахівців з базовою та неповною вищою медичною освітою (середнього медичного персоналу) територіального центру матеріальна допомога на оздоровлення є обов’язковою виплатою і кошти на її виплату необхідно передбачати в кошторисі доходів та видатків установи.
При територіальному центрі функціонує відділення «Турбота» для одиноких непрацездатних громадян та інвалідів. Медсестрі цього відділення, якій установлено 6-й тарифний розряд, виплачуються:
— підвищення окладу на 15 % у зв’язку зі шкідливими і важкими умовами праці;
— підвищення окладу на 20 % за обслуговування лежачих хворих на підставі постанови КМУ від 25.08.2004 р. № 1093;
— надбавка за особливі умови праці на підставі постанови КМУ від 29.09.2010 р. № 875;
— надбавка за вислугу років на підставі постанови КМУ від 29.12.2009 р. № 1418.
Як правильно нарахувати надбавку за вислугу років та надбавку за особливі умови праці (від окладу чи від окладу з надбавками та якими саме)?
(Черкаська обл.)
Підвищення посадового окладу у зв’язку зі шкідливими і важкими умовами праці
У питаннях оплати праці працівників територіального центру слід керуватися Умовами № 308/519.
Згідно з п. 1 п.п. 2.4.5 цих Умов посадові оклади (тарифні ставки) працівників закладів і структурних підрозділів, перелік яких наведено в додатку 3, підвищуються на 25 % і 15 % у зв’язку зі шкідливими і важкими умовами праці.
Зокрема, згідно з п. 2.6 додатка 3 до Умов № 308/519 працівникам територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг), зазначеним у цьому пункті, посадові оклади підвищуються на 15 % у зв’язку зі шкідливими і важкими умовами праці, у тому числі сестрі медичній.
Підвищення у зв’язку зі шкідливими і важкими умовами праці, передбачене п.п. 2.4.5 Умов № 308/519, установлюється до посадового окладу, визначеного пп. 2.1 — 2.2 цих Умов, унаслідок чого змінюється розмір посадового окладу на суму підвищення (гр. 12 тарифікаційного списку).
Конкретний перелік посад працівників, яким посадові оклади (тарифні ставки) підвищуються у зв’язку зі шкідливими і важкими умовами праці, затверджується керівником установи за погодженням з профспілковим комітетом залежно від функціональних обов’язків та обсягу роботи в цих умовах (п. 12 п.п. 2.4.5 Умов № 308/519).
Відповідальність за достовірність характеристик умов роботи працівників на робочих місцях несе керівник структурного підрозділу установи.
Підвищення посадового окладу за обслуговування лежачих хворих
Посадові оклади (тарифні ставки) працівників установ соціального захисту населення, які безпосередньо обслуговують осіб зі значно зниженою руховою активністю та лежачих хворих, підвищуються на 20 %. Це передбачено п. 8 п.п. 2.4.5 Умов № 308/519.
Таке підвищення посадового окладу встановлюється не всім працівникам установ соціального захисту населення, які контактують з особами зі значно зниженою руховою активністю та лежачими хворими, а тільки тим, які безпосередньо обслуговують таких осіб.
До працівників установ соціального захисту населення, які безпосередньо обслуговують осіб із значно зниженою руховою активністю та лежачих хворих, у територіальних центрах соціального обслуговування (надання соціальних послуг), належать: соціальні працівники, соціальні робітники, середній медичний персонал (наприклад, медична сестра з масажу, медична сестра з лікувальної фізкультури тощо) та молодший медичний персонал (молодші медичні сестри), які безпосередньо обслуговують зазначений контингент підопічних незалежно від чисельності таких підопічних.
Підвищення за обслуговування лежачих хворих, передбачене п.п. 2.4.5 Умов № 308/519, установлюється до посадового окладу, визначеного пп. 2.1 — 2.2 цих Умов, унаслідок чого змінюється розмір посадового окладу на суму підвищення (гр. 12 тарифікаційного списку).
Надбавка за особливі умови праці
Згідно з постановою КМУ «Про встановлення надбавки окремим працівникам установ соціального захисту населення» від 29.09.2010 р. № 875 (далі — постанова № 875) з 1 жовтня 2010 року окремим працівникам установ соціального захисту населення встановлено надбавку за особливі умови праці в розмірі 15 % посадового окладу (з підвищеннями).
Передбачено, що надбавка встановлюється лікарям, фахівцям з базовою та неповною вищою медичною освітою та молодшим медичним сестрам з догляду за хворими, які працюють та безпосередньо обслуговують осіб зі значно зниженою руховою активністю та лежачих хворих у:
— будинках-інтернатах для громадян похилого віку та інвалідів;
— геріатричних пансіонатах;
— пансіонатах для ветеранів війни та праці;
— психоневрологічних інтернатах і дитячих будинках-інтернатах.
Установлення надбавки за особливі умови праці працівникам територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг) постановою № 875 не передбачено.
У зв’язку з цим медичні сестри стаціонарних відділень територіального центру (у тому числі для одиноких непрацездатних громадян та інвалідів) не мають права на встановлення надбавки за особливі умови праці, передбаченої постановою № 875.
Надбавка за вислугу років
Постановою КМУ від 29.12.2009 р. № 1418 з 1 січня 2010 року медичним працівникам установлено надбавку за вислугу років та затверджено Порядок виплати надбавки за вислугу років лікарям і фахівцям з базовою та неповною вищою медичною освітою державних та комунальних закладів охорони здоров’я (далі — Порядок № 1418).
Надбавка за вислугу років встановлюється лікарям і фахівцям з базовою та неповною вищою медичною освітою, умови оплати праці яких визначено Умовами № 308/519.
Згідно з п. 6 Порядку № 1418 надбавка за вислугу років обчислюється виходячи з посадового окладу (з підвищеннями) працівника без урахування інших надбавок і доплат. Інакше кажучи, надбавка за вислугу років не впливає на розмір посадового окладу, а при обчисленні заробітної плати додається до нього в абсолютних розмірах (гр. 18 тарифікаційного списку).
Приклад. Сестрі медичній територіального центру посадовий оклад встановлюється за 6-им тарифним розрядом і з 1 грудня 2011 року він дорівнює 1049,00 грн. Вона має право на встановлення надбавки за вислугу років у розмірі 10 % її посадового окладу.
1. Підвищення посадового окладу у зв’язку зі шкідливими і важкими умовами праці (п.п. 2.4.5, п. 2.6 додатка 3 до Умов № 308/519) становить 157,35 грн. (1049,00 грн. х 15 %).
2. Підвищення посадового окладу за обслуговування осіб зі значно зниженою руховою активністю та лежачих хворих (п. 8 п.п. 2.4.5 Умов № 308/519) складає 209,80 грн. (1049,00 грн. х 20 %).
Посадовий оклад з урахуванням підвищень становить 1416,15 грн. (1049,00 грн. + 157,35 грн. + 209,80 грн.).
3. Надбавка за вислугу років дорівнює 141,61 грн. (1416,15 грн. х 10 %).
Усього заробітна плата сестри медичної становить 1557,76 грн. (1416,15 грн. + 141,61 грн.).