КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися закладами культури, заснованими на державній та комунальній формі власності
Постанова від 12.12.2011 р. № 1271
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити перелік платних послуг, які можуть надаватися закладами культури, заснованими на державній та комунальній формі власності, що додається.
2. Міністерству культури разом з Міністерством фінансів та Міністерством економічного розвитку і торгівлі затвердити порядок визначення вартості та надання платних послуг, зазначених у затвердженому цією постановою переліку.
3. Визнати такою, що втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 5 червня 1997 р. № 534 «Про затвердження Переліку платних послуг, які можуть надаватися закладами культури і мистецтв, заснованими на державній та комунальній формі власності».
Прем’єр-міністр України М. Азаров
Затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.2011 р. № 1271
Перелік платних послуг, які можуть надаватися закладами культури, заснованими на державній та комунальній формі власності
1. Проведення вистав, театральних та музичних постановок, концертів, оперних і балетних спектаклів, інших постановок, виступи артистичних груп, труп, оркестрів та окремих артистів. Проведення концертів-презентацій, фестивалів, бенефісів, естрадних шоу, циркових вистав, демонстрація відео- і кінофільмів.
2. Навчання у студіях, на курсах, проведення занять у літературно-музичних вітальнях, ігрових кімнатах для дітей та гуртках.
3. Організація діяльності любительських об’єднань та клубів за інтересами (художніх, технічних, природничо-наукових, колекційних, за професіями).
4. Розроблення сценаріїв, постановочна робота і проведення заходів за заявками підприємств, установ та організацій.
5. Проведення спектаклів і концертів художньої самодіяльності.
6. Проведення театралізованих свят, фестивалів, конкурсів, спортивно-розважальних, оздоровчих, обрядових заходів, виставок книг і творів образотворчого мистецтва.
7. Надання послуг з організації та/або проведення культурно-масових заходів, міжнародних симпозіумів, науково-практичних конференцій, семінарів, майстер-класів, концертів, фестивалів, виставок і вистав.
8. Показ слайд-фільмів і кінопрограм.
9. Надання послуг з користування атракціонами, ігровими автоматами (крім тих, що передбачають отримання грошової винагороди), настільними і комп’ютерними іграми, тенісними кортами, більярдами, тирами, дитячими містечками безпеки руху, персональними комп’ютерами, глядацькими залами відеотек.
10. Продаж у неспеціалізованих магазинах (кіосках, лотках) видань про фонди і діяльність бібліотек, музеїв, картинних галерей, виставкових залів, заповідників та інших закладів культури і мистецтва, репродукцій, наборів листівок, афіш, плакатів (у тому числі із зображенням творів мистецтв, пам’яток літератури), а також сувенірних виробів, значків, виробів народних промислів, декоративно-ужиткового мистецтва.
11. Проведення фото-, відео- і кінозйомок окремих експонатів, експозицій, територій та об’єктів музейного типу.
12. Обслуговування екскурсійних груп і окремих відвідувачів на територіях та у приміщеннях музеїв, під час огляду експозицій, виставок.
13. Відвідування заповідників, музеїв та виставок.
14. Додаткові бібліотечні послуги:
формування бібліографічних списків для курсових, дипломних та наукових робіт, каталогів для особистих бібліотек і бібліотек підприємств, установ та організацій;
підготовка фактографічних, аналітичних, бібліографічних та інших довідок для фізичних та юридичних осіб;
користування міжбібліотечним абонементом (пересилання документів), електронна доставка документів;
надання послуг з оформлення електронних реєстраційних документів користувачів бібліотек.
15. Проведення наукової та мистецтвознавчої експертизи, у тому числі виїзної, культурних цінностей, які перебувають у приватній власності, придбані у художніх салонах, галереях, і таких, що в установленому порядку ввозяться або вивозяться через державний кордон.
16. Розроблення та оформлення інтер’єрів, дизайнерського оздоблення виставкових стендів.
17. Надання в оренду приміщень театрів, концертних залів, цирків, культурно-освітніх закладів, музеїв і заповідників у разі, коли це не перешкоджає провадженню закладом діяльності у сфері культури.
18. Надання місць для стоянки автомобілів та інших транспортних засобів.
19. Ремонт, настроювання і налагодження музичних інструментів, звуко-, світло- та відеоапаратури.
20. Ремонт і реставрація творів (виробів) образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва, друкованих видань, палітурні роботи, атрибуція пам’яток історії та культури, які перебувають в особистих колекціях і збірках.
21. Ремонт і реставрація нерухомих пам’яток культурної спадщини.
22. Виготовлення, ремонт і реалізація майстернями та іншими виробничими підрозділами закладів культури і мистецтв обладнання атракціонів, музичних інструментів, меблів, реквізиту і бутафорії, сценічного обладнання, пошиття театральних, концертних костюмів, взуття, товарів широкого вжитку, квітів і квіткової продукції, гримерні послуги, столярні, слюсарні, будівельні, ремонтно-реставраційні та інші роботи, автотранспортні послуги.
23. Прокат музичних інструментів, культурно-спортивного і туристичного інвентарю, сценічних костюмів, взуття, театрального реквізиту.
24. Фотокопіювання, репродукування, ксерокопіювання, мікрофільмування, мікрокопіювання з книжок, брошур, газет, журналів, музейних експонатів, документів з фондів бібліотек, музеїв.
25. Виготовлення фонограм концертів і спектаклів, копій звукозапису музичних творів з фонотек театрів, музеїв, бібліотек, клубних закладів, парків культури та відпочинку, науково-методичних центрів, надання послуг студій звуко- і відеозапису.
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ
ЗАТВЕРДЖЕНО НОВИЙ ПЕРЕЛІК ПЛАТНИХ ПОСЛУГ, ЯКІ МОЖУТЬ НАДАВАТИСЯ ЗАКЛАДАМИ КУЛЬТУРИ
Види платних послуг, які мають право надавати бюджетні установи, визначаються КМУ окремо для кожної сфери діяльності. Зокрема, КМУ постановою, що коментується, затвердив Перелік платних послуг, які можуть надаватися закладами культури, заснованими на державній та комунальній формі власності (далі — Перелік № 1271).
Нагадаємо, що раніше при наданні послуг на платній основі заклади культури керувалися Переліком платних послуг, які можуть надаватися закладами культури і мистецтв, заснованими на державній та комунальній формі власності, затвердженим постановою КМУ від 05.06.97 р. № 534 (далі — Перелік № 534). Однак з 19.12.2011 р. — дня набуття чинності постановою, що коментується, цей нормативний документ втратив силу.
Зазначимо, що Перелік № 1271 у порівнянні з його попередником значно скорочено. Так, відтепер до переліку платних послуг, які можуть надаватися закладами культури, не входять:
1) навчання у народних університетах (факультетах), лекторіях; консультації з питань культури, літератури, музичного, театрального та образотворчого мистецтва, кіно-, фотомистецтва, архітектури, краєзнавства, історії та з бібліотечно-бібліографічних питань;
2) тиражування в установленому порядку записів на магнітних носіях (платівок, компакт-дисків, магнітних стрічок), записів програмного забезпечення комп’ютерів;
3) виготовлення в установленому порядку рекламної продукції та інших друкованих матеріалів для сторонніх організацій та фізичних осіб;
4) інформаційно-бібліотечне обслуговування підприємств, установ і організацій;
5) консультації населенню, які проводяться спеціалістами зоопарків;
6) такі додаткові бібліотечні послуги, як:
— позачергове користування літературою підвищеного попиту під заставу, нічний абонемент, продовження терміну користування документами, резервування документів;
— організація читальних комерційних залів букіністичної літератури та рідкісних видань;
— користування каталогами і журналами мод;
— інформаційно-бібліотечне обслуговування підприємств, установ і організацій;
— продаж організаціям і громадянам невикористаної літератури з резервних і обмінних фондів бібліотек;
7) реконструкція, оснащення та переоснащення атракціонних комплексів, об’єктів дозвілля, атракціонів великих і малих форм;
8) виготовлення і установка охоронних знаків на пам’ятниках археології, охоронних дошок на історико-меморіальних будинках, складання проектів охоронних зон на всі види пам’яток;
9) обладнання майстерень для побутової технічної творчості населення «Зроби сам» (з урахуванням можливості виконання столярних, слюсарних робіт, машинного в’язання тощо);
10) навчання основ слюсарних і столярних робіт, чоботарювання, обслуговування побутової техніки;
11) обробка кіно-, фотоплівки;
12) розроблення і оформлення музейних експозицій для закладів культури та інших організацій, оренда творів образотворчого мистецтва.
Окремо звертаємо увагу: оформлення документів та видачу дозволів на вивезення та ввезення культурних цінностей виключено з переліку платних послуг, які можуть надаватися закладами культури. Згідно з Переліком № 1271 заклади культури мають право лише проводити наукові та мистецькі експертизи, у тому числі виїзні, таких культурних цінностей.
Крім того, затвердження Переліку № 1271 обумовило виникнення деяких нюансів, що потребують уточнення та роз’яснення. Зокрема, п. 2 Переліку № 1271 передбачено, що заклади культури мають право здійснювати на платній основі навчання у студіях, на курсах, проведення занять у літературно-музичних вітальнях, ігрових кімнатах для дітей та гуртках. При цьому у Переліку № 1271, на відміну від Переліку № 534, не визначено, навчання в яких саме гуртках та на яких курсах вважається платною послугою. Це, у свою чергу, дає підстави розглядати навчання на будь-яких курсах та в будь-яких гуртках як один із видів платних послуг закладів культури.
Що ж стосується міжнародного співробітництва, то перелік платних послуг, які надаються закладами культури у цій сфері, тепер обмежується лише організацією та/або проведенням культурно-масових заходів, міжнародних симпозіумів, науково-практичних конференцій, семінарів, майстер-класів, концертів, фестивалів, виставок і вистав (п. 7 Переліку № 1271). Тоді як раніше, окрім проведення міжнародних симпозіумів, науково-практичних конференцій, концертів, фестивалів тощо, заклади культури мали право за відповідну плату здійснювати ще й надання допомоги мистецьким колективам і виконавцям, які приїжджають в Україну чи виїжджають за її межі, в оформленні документів, прийняття та культурне обслуговування культурно-мистецьких і туристських колективів та забезпечення матеріалами протокольно-інформаційного та методичного характеру в галузі культури. Відповідно постає питання, що конкретно слід розуміти під організацією культурно-масових заходів. Маємо надію, що стосовно цього та іншого питань найближчим часом Мінкультури надасть свої пояснення.
Слід також мати на увазі, що відповідно до п. 4 cm. 13 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 р. № 2456-VI (далі — БКУ) плата за послуги, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю, належить до першої підгрупи першої групи власних надходжень бюджетних установ. Кошти цієї підгрупи згідно зі cm. 13 БКУ можуть витрачатися виключно на покриття витрат, пов’язаних з організацією та наданням послуг бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю.
Використання ж коштів загального фонду на покриття витрат, пов’язаних із наданням відповідних платних послуг, не допускається. Таким чином, усі витрати, передбачені за спеціальним фондом кошторису, мають бути покриті коштами цього ж фонду, які отримані у вигляді плати за послуги.
Юлія КРОТ, економіст-аналітик