Теми статей
Обрати теми

Щодо посади керівника дошкільного навчального закладу

Редакція ББ
Лист від 09.02.2012 р. № 1/9-97

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

ЩОДО ПОСАДИ КЕРІВНИКА ДОШКІЛЬНОГО НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ

Лист від 09.02.2012 р. № 1/9-97

 

Міністерство на численні звернення щодо можливості встановлення в штатних розписах дошкільних навчальних закладів посад директорів роз’яснює про наступне.

Відповідно до пункту 1 статті 20 Закону України «Про дошкільну освіту» керівництво дошкільним навчальним закладом здійснює директор (завідуючий). Тому в штатних розписах посаду керівника дошкільного навчального закладу може бути найменовано «директор» або «завідуючий» (завідувач).

При цьому повідомляємо, що ця норма стосується дошкільних навчальних закладів різних типів та форм власності. Так, згідно зі ст. 12 Закону України «Про дошкільну освіту» відповідно до потреб громадян створюються такі дошкільні навчальні заклади:

— дошкільний навчальний заклад (ясла) для дітей віком від двох місяців до трьох років;

— дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) для дітей віком від двох місяців до шести (семи) років;

— дошкільний навчальний заклад (дитячий садок) для дітей віком від трьох до шести (семи) років;

— дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) компенсуючого типу для дітей віком від двох до семи (восьми) років, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, тривалого лікування та реабілітації. Дошкільні навчальні заклади (ясла-садок) компенсуючого типу поділяються на спеціальні та санаторні;

— дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) сімейного типу для дітей віком від двох місяців до шести (семи) років, які перебувають у родинних стосунках;

— дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) комбінованого типу для дітей віком від двох місяців до шести (семи) років, у складі якого можуть бути групи загального розвитку, компенсуючого типу, сімейні, прогулянкові, в яких забезпечується дошкільна освіта з урахуванням стану здоров’я дітей, їх розумового, психологічного, фізичного розвитку;

— дошкільний навчальний заклад (центр розвитку дитини) та дошкільні відділення навчально-виховних комплексів «дошкільний навчальний заклад — загальноосвітній навчальний заклад», «загальноосвітній навчальний заклад — дошкільний навчальний заклад».

 

Заступник Міністра Б. Жебровський

 

КОМЕНТАР ФАХІВЦЯ ДЕРЖФІНІНСПЕКЦІЇ

КЕРІВНИК ДОШКІЛЬНОГО НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ:
ДИРЕКТОР ЧИ ЗАВІДУВАЧ?

У листі, який коментується, МОНМС надало роз’яснення щодо можливості встановлення у штатних розписах дошкільних навчальних закладів (ДНЗ) посади директора.

Як зазначено у п. 1 ст. 20 Закону України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001 р. 2628-III (далі — Закон № 2628), керівництво ДНЗ здійснює його директор (завідуючий). Виходячи з цього МОНМС дійшло висновку, що в штатному розписі посаду керівника ДНЗ може бути названо «директор» або «завідуючий» («завідувач»).

З цього приводу зазначимо таке.

Відповідно до ст. 48 Кодексу законів про працю України основним документом про трудову діяльність працівника є трудова книжка.

Згідно з Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою спільним наказом Мінпраці, Мін’юсту і Мінсоцзахисту від 29.07.93 р. № 58, записи в трудову книжку про назву роботи, професії (посади), на яку прийнятий працівник, виконуються відповідно до професійних назв робіт , зазначених у Класифікаторі професій ДК 003:2010, затвердженому наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28.07.2010 р. № 327 (далі — Класифікатор професій). Вказане правило є обов’язковим для виконання усіма підприємствами, установами та організаціями. Назва керівника ДНЗ має відповідати професійній назві роботи.

Слід наголосити, що при складанні штатного розпису найменування професій та посад також визначаються відповідно до Класифікатора професій.

Зазначимо, що цим Класифікатором передбачено такі професійні назви роботи, як:

— директор дошкільного виховного закладу (код 1210.1 «Керівники підприємств, установ та організацій»);

— завідувач дитячого садка (дитячих ясел, ясел-садка) (код 1229.4 «Керівники підрозділів у сфері освіти та виробничого навчання»).

Додамо, що під кодом 1229.4 «Керівники підрозділів у сфері освіти та виробничого навчання» у Класифікаторі професій зазначаються також такі професійні назви робот, як завідувач аспірантури (інтернатури, ординатури, докторантури), завідувач кафедри, завідувач лабораторії (освіта) тощо, тобто саме керівники підрозділів установ та закладів освіти.

Слід зазначити, що професійна назва роботи «завідуючий» у зазначеному Класифікаторі відсутня.

Згідно з п. 1 ст. 13 Закону № 2628 ДНЗ є юридичною особою і діє на підставі статуту, тобто ДНЗ не є підрозділами у сфері освіти. Отже, якщо виходити з положень Класифікатора професій, посаду керівника ДНЗ у трудовій книжці та штатному розписі слід зазначати як «директор дошкільного виховного закладу».

Між тим, як відомо, в усіх нормативно-правових актах, які регулюють трудові відносини та оплату праці, зокрема в Типових штатних нормативах дошкільних навчальних закладів, затверджених наказом Міносвіти від 04.11.2010 р. № 1055 (далі — Типові штатні нормативи № 1055), Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженій наказом Міносвіти від 15.04.93 р. № 102, та наказі Міносвіти «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» від 26.08.2005 р. № 557, зазначено посаду «завідувач» («завідуючий») ДНЗ. Тому на практиці посаду керівника ДНЗ зазвичай іменують як «завідувач».

Незважаючи на те, що МОНМС вважає правильним називати посаду керівника ДНЗ як «директор», так і «завідуючий» («завідувач»), зі свого боку, вважаємо, що це питання потребує додаткового законодавчого врегулювання*.

* Щоб розставити всі крапки над «і» у порушеному питанні, редакцією нашої газети направлено відповідний запит до Міністерства соціальної політики України. Як тільки ми отримаємо відповідь, обов’язково вас проінформуємо. — Прим. ред.

Справа в тому, що коли посада керівника ДНЗ буде названа «директор», то виникнуть непорозуміння зі складанням штатного розпису, який не буде відповідати вимогам Типових штатних нормативів № 1055, та оплатою праці такого керівника, оскільки в усіх нормативних документах посада керівника ДНЗ зазначається як «завідувач».

Якщо ж посаду керівника ДНЗ назвати «завідуючий» («завідувач»), то, на наш погляд, це не відповідатиме Класифікатору професій.

 

 

Світлана МЕРЕНКОВА,

провідний контролер-ревізор

Харківської державної об’єднаної фінансової інспекції

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі