МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЩОДО РОЗМІРУ КОМПЕНСАЦІЙНИХ ВИПЛАТ ГРОМАДЯНАМ, ЯКІ ПРАЦЮЮТЬ НА ТЕРИТОРІЯХ РАДІОАКТИВНОГО ЗАБРУДНЕННЯ
Лист від 18.01.2012 р. № 50/20/112-12
(витяг)
Департаментом соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Міністерства соціальної політики України розглянуто <…> звернення щодо компенсаційних виплат, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі — Закон), та повідомляється.
Статтею 39 Закону передбачено, що громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата у розмірах, визначених відповідно до розмірів мінімальної заробітної плати (для зони посиленого радіоекологічного контролю — одна мінімальна заробітна плата).
Частиною другою статті 95 Конституції України визначено, що виключно державним бюджетом на відповідний рік визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Діяльність Мінсоцполітики у частині забезпечення функцій головного розпорядника бюджетних коштів за програмами соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, регламентується Бюджетним кодексом України.
Відповідно до статті 87 цього Кодексу видатки на державні програми з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, здійснюються у встановленому порядку за рахунок наявних надходжень до загального фонду державного бюджету в межах обсягів призначень, передбачених у державному бюджеті.
Виходячи з фінансових ресурсів державного бюджету, відповідно до законів України про Державний бюджет України на відповідний рік Кабінету Міністрів України надавалось право встановлювати розміри соціальних виплат громадянам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами (стаття 73 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», стаття 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та стаття 70 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»).
Паспортами бюджетних програм у 2011 році, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, було затверджено видатки із розрахунку розміру виплат відповідно до постанов Кабінету Міністрів України.
Разом з тим пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Пpo Державний бюджет України на 2012 рік» встановлено, що у 2012 році норми і положення окремих статей Закону, зокрема статті 39, застосовуються у порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України на 2012 рік.
Проведення доплат громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, передбачених статтею 39 Закону, здійснюється у розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.96 р. № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та становить для зони посиленого радіоекологічного контролю 5,20 гривні.
<…>
Заступник директора Департаменту — нначальник відділу С. Кучеренко
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ
РОЗМІР КОМПЕНСАЦІЙНИХ ВИПЛАТ ГРОМАДЯНАМ, ЯКІ ПРАЦЮЮТЬ
НА ТЕРИТОРІЯХ РАДІОАКТИВНОГО ЗАБРУДНЕННЯ
Нещодавно в газеті «Бюджетна бухгалтерія», 2011, № 35, вже розглядалося питання щодо розміру щомісячної доплати громадянам, що працюють на територіях радіоактивного забруднення, яка передбачена ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91 р. № 796-XII (далі — Закон № 796).
Нагадаємо: згідно з п.п. 5 п. 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 20.09.2005 р. № 936, управліннями праці та соціального захисту населення провадиться виплата доплати особам за роботу (службу) на території зон радіоактивного забруднення відповідно до п. 2 постанови КМУ «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 26.07.96 р. № 836 (далі — постанова № 836). Зокрема, розмір доплати громадянам, які працюють:
— у зоні посиленого радіоекологічного контролю, складає 5,20 грн.;
— у зоні гарантованого добровільного відселення, становить 10,50 грн.;
— у зоні безумовного (обов’язкового) відселення, дорівнює 13,20 грн.
Доплата провадиться за місцем роботи.
При цьому ст. 39 Закону № 796 встановлено значно більші розміри доплати (для зони посиленого радіоекологічного контролю — у розмірі однієї мінімальної заробітної плати).
У листі, що коментується, Мінсоцполітики зазначило: щорічно законами про держбюджет передбачається здійснення доплат саме в розмірах, які встановлені постановою № 836, що пов’язано з наявними фінансовими ресурсами державного бюджету.
Крім того, п. 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» від 22.12.2011 р. № 4282-VI (далі — Закон про Держбюджет на 2012 рік) встановлено, що у 2012 році норми і положення окремих статей Закону № 796, зокрема ст. 39, застосовуються у порядку та розмірах, встановлених КМУ виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету на 2012 рік.
Таким чином, у 2012 році громадянам, які працюють на територіях посиленого радіоекологічного контролю, доплата провадиться у розмірах, визначених постановою № 836, зокрема у зоні посиленого радіоекологічного контролю така доплата складає 5,20 грн.
Зазначимо, що у листі від 14.02.2012 р. № 1574/0/14-12/04 Мінсоцполітики підкреслило: норми п. 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону про Держбюджет на 2012 рік цілком законні, адже рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 р. № 3-рп/2012 визначено, що КМУ регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України. Разом із тим Мінсоцполітики наголосило, що жодна соціальна виплата у 2012 році зменшуватися не буде.
Постановою КМУ від 22.12.2010 р. № 1170 затверджено Перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — Перелік № 1170).
До зазначеного Переліку віднесено виплати в установленому розмірі особам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи (крім надбавок та доплат до тарифних ставок (окладів, посадових окладів) у розмірах, передбачених законодавством, за роботу на територіях радіоактивного забруднення, оплата додаткових відпусток, що надаються відповідно до Закону № 796) (п. 7 розд. I Переліку № 1170).
Таким чином, суми доплат за роботу на території зон радіоактивного забруднення є базою нарахування та утримання єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. На це звернув увагу ПФУ в листі від 03.01.2012 р. № 33/03-20, який наведено на с. 9 цього номера.
Відповідно до п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 розд. IV «Податок на доходи фізичних осіб» Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ) об’єктом обкладення податком на доходи фізичних осіб (далі — ПДФО) є загальний місячний оподатковуваний дохід.
Пунктом 165.1 ст. 165 ПКУ встановлено вичерпний перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку. Доплати за роботу на території зон радіоактивного забруднення у вказаному пункті не зазначені.
Тому з метою обкладання ПДФО доплата за роботу на території зон радіоактивного забруднення, яка виплачується згідно із Законом № 796, включається до складу заробітної плати з відповідним оподаткуванням.
Ольга ВІТКОВСЬКА, економіст-аналітик