ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ
ЩОДО НАРАХУВАННЯ ЄСВ НА СУМИ КОМПЕНСАЦІЇ ЗА НЕВИКОРИСТАНУ ВІДПУСТКУ
Лист від 03.01.2012 р. № 33/03-20
Пенсійний фонд України розглянув листа щодо нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на суми компенсації за невикористану відпустку і повідомляє.
Базою для нарахування єдиного внеску для роботодавців та найманих працівників відповідно до пункту 1 частини першої статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон) є сума нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці».
Визначення видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, при нарахуванні єдиного внеску передбачено Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 р. № 5, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 р. за № 114/8713.
Відповідно до статті 116 Кодексу законів про працю України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення.
Згідно з підпунктом 2.2.12 Інструкції зі статистики заробітної плати суми грошових компенсацій у разі невикористання щорічних (основної та додаткових) відпусток та додаткових відпусток працівникам, які мають дітей, у розмірах, передбачених законодавством, входять до фонду оплати праці у складі фонду додаткової заробітної плати. Таким чином, зазначені виплати є об’єктом для нарахування та утримання єдиного внеску.
Перелік видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 р. № 1170.
Пунктом 7 розділу I Переліку передбачено, що виплати в установленому розмірі особам, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи (крім надбавок та доплат до тарифних ставок (окладів, посадових окладів) у розмірах, передбачених законодавством, за роботу на територіях радіоактивного забруднення, оплата додаткових відпусток, що надаються відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»), не є базою для нарахування та утримання єдиного внеску.
Отже, суми доплати у розмірах, передбачених законодавством, за роботу на територіях радіоактивного забруднення є базою для нарахування єдиного внеску.
Перший заступник Голови правління В. Кравчук
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ
КОМПЕНСАЦІЯ ЗА НЕВИКОРИСТАНУ ВІДПУСТКУ,
ВИПЛАЧЕНА В ДЕНЬ ЗВІЛЬНЕННЯ ПРАЦІВНИКА,
ОБКЛАДАЄТЬСЯ ЄСВ
Чи обкладається єдиним внеском на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — ЄСВ) компенсація за невикористану відпустку, виплачена в день звільнення працівника? Відповідь на це запитання надав ПФУ в листі, що коментується.
Згідно зі ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі — Закон № 2464) та п. 2.1 Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 р. № 21-5, платниками ЄСВ, зокрема, є:
— роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання;
— працівники, які працюють у зазначених вище юридичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством.
Базою для обкладення ЄСВ відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464 є сума нарахованої заробітної плати за видами виплат, що включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці» від 24.03.95 р. № 108/95-ВР (далі — Закон № 108), та сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Згідно з п.п. 2.2.12 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5, яку розроблено на виконання Закону № 108, компенсація за невикористану щорічну відпустку належить до фонду додаткової заробітної плати та є виплатою за невідпрацьований час.
Датою звільнення з роботи вважається останній робочий день працівника. Згідно зі ст. 116 КЗпП у день звільнення з працівником має бути здійснено остаточний розрахунок, у тому числі виплачено компенсацію за невикористану відпустку. Тому якщо компенсація за невикористану відпустку нарахована та виплачена в день звільнення працівника, тобто в його останній робочий день, коли працівник ще перебуває у трудових відносинах з установою, то така виплата є базою для обкладення ЄСВ. Такий висновок підтверджується листом, що коментується.
Якщо ж компенсацію за невикористані дні щорічної відпустки нараховано працівнику після звільнення, тобто коли він уже не перебуває у трудових відносинах з установою, то така виплата не обкладається ЄСВ ані в частині нарахувань, ані в частині утримань. Про це йшлося в консультації фахівця ПФУ в газеті «Бюджетна бухгалтерія», 2011, № 23, с. 29.
Ольга ВІТКОВСЬКА, економіст-аналітик