Теми статей
Обрати теми

Вартість безкоштовного харчування, отриманого донором, відображається у формі № 1ДФ

Редакція ББ
Лист від 23.11.2011 р. № 6123/6/17-1115

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ВАРТІСТЬ БЕЗКОШТОВНОГО ХАРЧУВАННЯ, ОТРИМАНОГО ДОНОРОМ, ВІДОБРАЖАЄТЬСЯ у ФОРМІ № 1ДФ

Лист від 23.11.2011 р. № 6123/6/17-1115

(витяг)

 

Державна податкова служба України <…> розглянула лист <…> і повідомляє.

Відповідно до підпункту 165.1.33 пункту 165.1 статті 165 розділу IV Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (далі — Кодекс), до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу платника податку не включається сума, отримана платником податку за здавання ним крові, грудного жіночого молока, інших видів донорства, яка виплачується з бюджету чи бюджетною установою.

Стаття 4 Закону України від 23 червня 1995 року № 239/95-ВР «Про донорство крові та її компонентів» (далі — Закон № 239) передбачає, що фінансування заходів щодо розвитку, організації та пропаганди донорства крові та її компонентів здійснюється на основі державних цільових програм розвитку донорства крові та її компонентів, відповідних програм Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя за рахунок коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, позабюджетних коштів, а також за рахунок благодійних внесків.

Згідно зі ст. 5 Закону № 239 органи державної виконавчої влади, місцевого самоврядування в межах своїх повноважень забезпечують на підпорядкованих їм територіях виконання відповідних програм розвитку донорства крові та її компонентів, фінансування та матеріально-технічне забезпечення державних установ та закладів охорони здоров’я, які здійснюють заготівлю, переробку, зберігання донорської крові та її компонентів, а також надання донорам пільг, встановлених законодавством України.

Відповідно до ст. 9 Закону № 239 в день давання крові та (або) її компонентів донор забезпечується безкоштовними сніданком та обідом за рахунок коштів закладу охорони здоров’я, що здійснює взяття у донора крові та (або) її компонентів. У разі неможливості забезпечення таким харчуванням відповідний заклад охорони здоров’я має відшкодувати донору готівкову вартість відповідних наборів харчування.

Норми харчування донорів та рекомендації щодо складання відповідних наборів продуктів затверджуються Міністерством охорони здоров’я України. Вартість наборів продуктів для харчування донорів встановлюється Радою Міністрів Автономної Республіки Крим, органами державної виконавчої влади областей, міст Києва та Севастополя.

Враховуючи наведене, якщо компенсація вартості набору харчування (в межах встановлених норм) донору здійснюється закладом охорони здоров’я за рахунок коштів, передбачених ст. 4 Закону № 239, то на підставі підпункту 165.1.33 пункту 165.1 статті 165 Кодексу його вартість не підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб.

Порядок заповнення та подання Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (ф. № 1ДФ) затверджено наказом ДПА України від 24.12.2010 р. № 1020, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 13.01.2011 р. за № 46/18784, який набрав чинність з 1 квітня 2011 року.

Відповідно до довідника ознак доходів, наведеного у додатку до даного Порядку, доходи, отримані донором за рахунок коштів, передбачених ст. 4 Закону № 239, у вигляді компенсації вартості набору харчування, або як безкоштовне харчування, відображаються відповідним закладом охорони здоров’я у Податковому розрахунку за ф. № 1ДФ під ознакою доходу «127».

<…>

 

Заступник Голови С. Лекарь

 

КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ

ВАРТІСТЬ БЕЗОПЛАТНОГО ХАРЧУВАННЯ
(КОМПЕНСАЦІЇ ВАРТОСТІ НАБОРУ ХАРЧУВАННЯ),
ОТРИМАНОГО ДОНОРОМ У ДЕНЬ ЗДАВАННЯ
 КРОВІ АБО ЇЇ КОМПОНЕНТІВ,
 ВІДОБРАЖАЄТЬСЯ У ФОРМІ № 1ДФ

Закон України «Про донорство крові і її компонентів» від 23.06.95 р. № 239/95-ВР (далі — Закон № 239) передбачає низку пільг та компенсацій, що надаються донором за здавання крові та (або) її компонентів, зокрема:

— здавання крові та (або) її компонентів може здійснюватися з оплатою (за особистим бажанням донора). Оплату здійснюють спеціалізовані установи та заклади переливання крові та відповідні підрозділи закладів охорони здоров’я, в яких донор здавав кров та (або) її компоненти (ст. 2 Закону № 239);

— у день здавання крові та (або) її компонентів донор забезпечується безоплатним сніданком та обідом за рахунок коштів закладу охорони здоров’я, що здійснює взяття у донора крові та (або) її компонентів. У разі неможливості забезпечення таким харчуванням заклад охорони здоров’я має відшкодувати донору готівкову вартість відповідних наборів харчування (ст. 9 Закону № 239).

Нагадаємо: не так давно в листі від 05.08.2011 р. № 14243/6/17-0215 (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2011, № 43) ДПСУ зазначила, що сума, отримана платником податку за здавання ним крові, грудного жіночого молока, інших видів донорства, яка виплачується з бюджету або бюджетною установою, не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку на підставі п.п. 165.1.33 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ).

Отже, такі суми не обкладаються податком на доходи фізосіб . Водночас їх слід відобразити в Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (ф. № 1ДФ), затвердженому наказом ДПАУ від 24.12.2010 р. № 1020 (далі — Податковий розрахунок за ф. № 1ДФ) з ознакою доходу «154».

Що стосується оподаткування та відображення в Податковому розрахунку за ф. № 1ДФ вартості безоплатного харчування (компенсації вартості набору харчування), отриманого донором у день здавання крові або її компонентів, то у зазначеному вище листі це питання не розглядалося. У коментарі до нього ми навели своє бачення питання, але для того, щоб розставити всі крапки над «і», направили відповідний запит до ДПСУ. Відповідь ДПСУ надана в листі, що коментується.

Слід зауважити, що фахівці ДПСУ підтвердили нашу думку з цього приводу. Так, якщо компенсація вартості набору харчування (у межах установлених норм) донору здійснюється закладом охорони здоров’я за рахунок коштів, передбачених ст. 4 Закону № 239, то на підставі п.п. 165.1.33 ст. 165 ПКУ його вартість не підлягає обкладенню податком на доходи фізосіб. Якщо донора забезпечують безоплатним харчуванням, то його вартість також не включають до оподатковуваного доходу.

При цьому як вартість безоплатного харчування, так і сума компенсації вартості набору харчування, отримана платником податку, мають відображатися в Податковому розрахунку за ф. № 1ДФ з ознакою доходу «127». Отже, незважаючи на те що вартість безоплатного харчування (компенсації вартості набору харчування) не обкладається податком на доходи фізосіб, такі виплати необхідно відображати в Податковому розрахунку за ф. № 1ДФ, що і підтвердила ДПСУ в листі, що коментується.

При цьому бухгалтерії закладу охорони здоров’я потрібно з’ясувати ідентифікаційний номер донора, оскільки він вказується у графі 2 Податкового розрахунку за ф. № 1ДФ.

Покажемо порядок заповнення Податкового розрахунку за ф. № 1ДФ на прикладі.

Приклад 1. У станції переливання крові немає можливості забезпечити донорів харчуванням, тому донору (ІПН — 4444444444) відшкодовано вартість відповідного набору харчування в сумі 13,00 грн.

Податковий розрахунок за ф. № 1ДФ має бути заповнено так.

 

Фрагмент Податкового розрахунку за ф. № 1ДФ

№ з/п

Податковий номер або серія
та номер паспорта*

Сума нарахованого доходу
(грн., коп.)

Сума виплаченого доходу
(грн., коп.)

Сума утриманого податку (грн., коп.)

Ознака доходу

Дата

Ознака подат. соц. пільги

Ознака
(0, 1)

нарахованого

перерахованого

прийняття на роботу
(дд/мм/рррр)

звільнення з роботи
(дд/мм/рррр)

1

2

3

4

5

6

7

8

9

1

4

4

4

4

4

4

4

4

4

4

13

00

13

00

127

<…>

 

Приклад 2. Пологовий будинок забезпечив донора (ІПН — 5555555555) безоплатним харчуванням, вартість якого становить 13,00 грн.

Податковий розрахунок за ф. № 1ДФ має бути заповнено так.

 

Фрагмент Податкового розрахунку за ф. № 1ДФ

№ з/п

Податковий номер або серія
та номер паспорта*

Сума нарахованого доходу
(грн., коп.)

Сума виплаченого доходу
(грн., коп.)

Сума утриманого податку (грн., коп.)

Ознака доходу

Дата

Ознака подат. соц. пільги

Ознака
(0, 1)

нарахованого

перерахованого

прийняття на роботу
(дд/мм/рррр)

звільнення з роботи
(дд/мм/рррр)

1

2

3

4

5

6

7

8

9

6

5

5

5

5

5

5

5

5

5

5

13

00

13

00

127

<…>

 

Ольга ВІТКОВСЬКА, економіст-аналітик

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі