ЗМІНИ В ОПЛАТІ ЧЕРГУВАНЬ МЕДИЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ У СТАЦІОНАРІ
Анжела КУПЛИВАНЧУК, заступник начальника управління — начальник відділу нормування і оплати праці та роботи з місцевими бюджетами Управління планування, фінансування видатків бюджету та оплати праці Департаменту фінансово-ресурсного забезпечення
Наказом МОЗ від 03.02.2012 р. № 56/80 внесено зміни до Умов № 308/519, а саме в абз. 9 п. 5.2 «Чергування у стаціонарі» розд. 5 Умов виключено слова «в одинарному розмірі».
Чи привело це до змін в оплаті медичним працівникам за чергування у стаціонарі?
Режими роботи закладів охорони здоров’я, які мають стаціонари, передбачають такий вид роботи медичного персоналу, як чергування у стаціонарі.
Умови залучення медичних працівників до чергування у стаціонарі та оплата праці визначені п. 5.2 розд. 5 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення, затверджених спільним наказом Мінпраці та МОЗ від 05.10 2005 р. № 308/519 (далі — Умови № 308/519).
Чергування у стаціонарах здійснюються за рахунок місячної та понадмісячної норми робочого часу працівника. Робочий час медичних працівників ураховується помісячно. Місячна норма робочого часу визначається виходячи з установленої для відповідного працівника щоденної тривалості робочого часу, передбаченої для шестиденного робочого тижня, та кількості робочих днів у відповідному місяці. До місячної норми робочого часу включаються всі види робіт, які виконуються працівниками (тобто основна робота, чергування, виклик для надання допомоги хворим удома тощо).
Згідно з абз. 8 п. 5.2 Умов № 308/519 лікарі та фахівці з базовою та неповною вищою медичною освітою можуть залучатися за їх згодою до чергувань понад місячну норму робочого часу без займання штатних посад з оплатою з фонду оплати праці. Залучення працівників до чергувань понад місячну норму робочого часу можливе тільки в тих випадках, коли в закладі відсутні вакантні посади за цією спеціальністю.
Умови оплати чергування лікарів та фахівців з базовою та неповною вищою медичною освітою у стаціонарі понад місячну норму робочого часу визначено абз. 9 п. 5.2 Умов № 308/519, який зазнав змін згідно зі спільним наказом Мінпраці та МОЗ «Про внесення зміни до Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення» від 03.02.2012 р. № 56/80 (далі — наказ № 56/80).
Абз. 9 п. 5.2 Умов № 308/519 до змін | Абз. 9 п. 5.2 Умов № 308/519 після змін |
У цьому разі оплата роботи, яка виконується у робочі дні тижня, провадиться в одинарному розмірі понад оклад, а у вихідний день за графіком, святковий чи неробочий день — у розмірі подвійної годинної або денної ставки понад оклад (ст. 106, 107 КЗпП) | У цьому разі оплата роботи, яка виконується у робочі дні тижня, провадиться понад оклад, а у вихідний день за графіком, святковий чи неробочий день — у розмірі подвійної годинної або денної ставки понад оклад (ст. 106, 107 КЗпП) |
Час, відпрацьований понад установлену тривалість робочого дня (норму тривалості робочого часу за обліковий період), вважається надурочним (ст. 62 КЗоТ). Тобто час, протягом якого лікарі та фахівці з базовою та неповною вищою медичною освітою залучаються до чергувань понад місячну норму робочого часу, вважається надурочним. Надурочні часи оплачуються у порядку, встановленому ст. 106 КЗпП.
Так, згідно з ч. 1 ст. 106 КЗпП за погодинною системою оплати праці робота в надурочний час оплачується в подвійному розмірі годинної ставки.
У разі підсумованого обліку робочого часу оплачуються як надурочні всі години, відпрацьовані понад установлений робочий час в обліковому періоді, у порядку, передбаченому ч. 1 ст. 106 КЗпП, тобто в подвійному розмірі годинної ставки.
Компенсація надурочних робіт шляхом надання відгулу не допускається.
Таким чином, наказом № 56/80 норми абз. 9 п. 5.2 Умов № 308/519 приведено у відповідність до законодавства, а саме до вимог ст. 106 КЗпП.