ОПЛАТА ПРАЦІ ПРАЦІВНИКІВ ЦЕНТРУ СОЦІАЛЬНОЇ РЕАБІЛІТАЦІЇ ДІТЕЙ-ІНВАЛІДІВ
Алла ЛИТВИН, заступник директора Департаменту з питань державного регулювання заробітної плати і умов праці
У зв’язку з відкриттям Центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів просимо відповісти на такі запитання:
1. Чи може директор Центру працювати за сумісництвом у цій самій установі за посадою вчителя-дефектолога на 0,25 ставки?
Якщо сумісництво можливе, чи виплачуватиметься йому за посадою вчителя-дефектолога надбавка за вислугу років та надбавка за престижність праці?
Чи повинен він атестуватися за посадою вчителя-дефектолога?
2. Які доплати та надбавки можуть установлюватися працівникам Центру?
(Донецька обл.)
1. Згідно з п. 1.1 Типового положення про центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів, затвердженого наказом Мінпраці від 13.02.2007 р. № 48 (далі — Типове положення № 48), центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів (далі — Центр) є закладом системи органів праці та соціального захисту населення.
Очолює Центр директор (п. 9.1 Типового положення № 48). Слід зауважити, що посаду директора Центру не віднесено до педагогічних посад.
Пунктом 4 Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ та організацій, затвердженого спільним наказом Мінпраці, Мінфіну та Мін’юсту від 28.06.93 р. № 43 , установлено, що керівники державних підприємств, установ, організацій, їх заступники, керівники структурних підрозділів державних підприємств, установ, організацій (цехів, відділень, лабораторій тощо) та їх заступники не мають права працювати за сумісництвом (за винятком наукової, викладацької, медичної та творчої діяльності).
Згідно з п. 2 постанови КМУ «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ та організацій» від 03.04.93 р. № 245 тривалість роботи за сумісництвом не може перевищувати 4 годин на день та повного робочого дня у вихідний день. Загальна тривалість роботи за сумісництвом не повинна перевищувати половини місячної норми робочого часу (для педагогічних працівників — педагогічного навантаження на 0,5 ставки).
Таким чином, директор Центру має право займатися викладацькою діяльністю у вільний від основної роботи час, зокрема працювати за посадою вчителя-дефектолога в обсязі не більше 0,5 ставки.
Оплата праці за посадою учителя-дефектолога здійснюється відповідно до нормативно-правових актів, що визначають умови оплати праці педагогічних працівників, зокрема згідно з Інструкцією про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міносвіти від 15.04.93 р. № 102, та наказом Міносвіти «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» від 26.09.2005 р. № 557.
Згідно з постановою КМУ «Про встановлення надбавки педагогічним працівникам дошкільних, позашкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладів, вищих навчальних закладів I — II рівня акредитації, інших установ і закладів незалежно від їх підпорядкування» від 23.03.2011 р. № 373 з 1 вересня 2011 року надбавка за престижність встановлюється всім педагогічним працівникам, посади яких зазначені в Переліку посад педагогічних і науково-педагогічних працівників, затвердженому постановою КМУ від 14.06.2000 р. № 963 (далі — Перелік № 963), усіх навчальних закладів, інших установ та закладів незалежно від відомчого підпорядкування. У зв’язку з цим працівник, який обіймає посаду вчителя-дефектолога Центру, також має право на таку надбавку.
Порядок виплати надбавок за вислугу років педагогічним та науково-педагогічним працівникам навчальних закладів і установ освіти затверджено постановою КМУ від 31.01.2001 р. № 78 (далі — Порядок № 78). Дія цього Порядку поширюється на працівників, які обіймають посади згідно з Переліком № 963 і на яких поширюються умови оплати праці працівників навчальних закладів і установ освіти. У зв’язку з цим за посадою вчителя-дефектолога виплачується надбавка за вислугу років згідно з Порядком № 78 залежно від стажу педагогічної роботи.
Згідно з п. 4 ст. 54 Закону України «Про освіту» від 23.05.91 р. № 1060-XII педагогічні працівники підлягають атестації. За результатами атестації визначаються відповідність працівника обійманій посаді, рівень його кваліфікації, присвоюються категорії, педагогічні звання.
Оплата праці за посадою директора Центру здійснюється відповідно до Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення, затверджених спільним наказом Мінпраці та МОЗ від 05.10.2005 р. № 308/519.
Згідно з п. 1.7 цих Умов преміювання керівників закладів, установ та їх заступників, установлення їм надбавок та доплат до посадових окладів, надання матеріальної допомоги здійснюється за рішенням органу вищого рівня в межах наявних коштів на оплату праці.
На цій підставі для встановлення надбавок, доплат та інших виплат за посадою, яку директор Центру займає за сумісництвом, також потрібно отримання дозволу вищої за рівнем організації.
2. Згідно з п. 5.1 Типового положення № 48 учасниками процесу соціальної реабілітації є, зокрема, методисти, практичні психологи, соціальні педагоги, учителі-реабілітологи, асистенти вчителів-реабілітологів, фахівці з фізичної реабілітації, музичні керівники, лікарі-педіатри, лікарі-неврологи дитячі, медичні сестри з масажу та інші працівники, які беруть участь у процесі соціальної реабілітації дітей-інвалідів тощо.
Оплата праці працівників Центру, у тому числі встановлення їм надбавок та доплат, залежить від того, до якої категорії працівників вони належать (педагогічні, медичні тощо).