Теми статей
Обрати теми

Надання матеріальної допомоги працівникам

Редакція ББ
Відповідь на запитання

НАДАННЯ МАТЕРІАЛЬНОЇ ДОПОМОГИ ПРАЦІВНИКАМ

 

Алла ЛИТВИН, заступник директора Департаменту з питань державного регулювання заробітної плати і умов праці

 

Чи може бухгалтерія сільської ради, крім допомоги для оздоровлення до щорічної відпустки в розмірі посадового окладу, виплачувати ще матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі посадового окладу таким працівникам бюджетних установ, що нею обслуговуються:

— працівникам бібліотеки (бібліотекарю);

— працівникам будинку культури (директору, художньому керівнику);

— працівникам дошкільного навчального закладу (завідувачу, вихователю, помічнику вихователя, кухарю, бухгалтеру)?

(Полтавська обл.)

 

Згідно з п.п. « а» п. 1 ст. 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.97 р. № 280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать управління закладами освіти, охорони здоров’я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення.

Відповідно до ст. 98 КЗпП оплата праці працівників установ та організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі законів та інших нормативно-правових актів України, генеральної, галузевих, регіональних угод, колективних договорів, у межах бюджетних асигнувань та позабюджетних доходів.

Таким чином, при вирішенні питань оплати праці, у тому числі надання матеріальної допомоги, необхідно виходити з нормативно-правових актів, якими визначено умови та розміри таких виплат.

Надання матеріальної допомоги працівникам бібліотеки

Згідно з ч. 3 ст. 29 Закону України «Про культуру» від 14.12.2010 р. № 2778-VI працівники у сфері культури, педагогічні працівники закладів освіти сфери культури, які працюють у державних та комунальних закладах культури, мають право на допомогу для оздоровлення під час надання щорічної відпустки в розмірі посадового окладу, а також на матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та доплату за вислугу років у розмірах та порядку, установлених КМУ.

Постановою КМУ «Про доповнення постанови Кабінету Міністрів України від 22 січня 2005 р. № 84» від 30.09.2009 р. № 1062 визначено, що працівникам державних і комунальних бібліотек виплачуються:

— допомога для оздоровлення під час щорічної відпустки в розмірі посадового окладу (ставки заробітної плати);

— матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за рішенням керівника бібліотеки в розмірі до одного посадового окладу (ставки заробітної плати) на рік.

Матеріальна допомога виплачується працівникам, які обіймають посади, наведені в додатку до Порядку виплати доплати за вислугу років працівникам державних і комунальних бібліотек, затвердженого постановою КМУ від 22.01.2005 р. № 84. Посаду бібліотекаря в цьому переліку зазначено.

Таким чином, матеріальна допомога для оздоровлення до щорічної відпустки є обов’язковою виплатою і кошти для її виплати необхідно передбачати в кошторисі бюджетної установи. При цьому під час формування фонду оплати праці на відповідний бюджетний рік для кожного працівника передбачається одна допомога для оздоровлення.

Що стосується матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, то рішення про її виплату керівник приймає виходячи з обставин, викладених у заяві працівника, а також залежно від наявності коштів для її виплати. Так, якщо фонду оплати праці, затвердженого в кошторисі, для виплати такої допомоги недостатньо, то матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не виплачується. Якщо коштів не вистачає на виплату матеріальної допомоги в розмірі посадового окладу працівника, то допомогу може бути виплачено в розмірі меншому, ніж посадовий оклад.

Таким чином, бібліотекар має право на отримання матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, проте рішення про виплату такої допомоги приймає керівник виходячи з наявності коштів на такі цілі, за умови виплати всім працівникам обов’язкових виплат, доплат та надбавок.

 

Надання матеріальної допомоги працівникам будинку культури

Постановою КМУ «Про виплату працівникам державних і комунальних клубних закладів допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань» від 15.09.2010 р. № 840 (далі — постанова № 840) визначено, що працівникам державних і комунальних клубних закладів, які обіймають посади, наведені в додатку до цієї постанови, виплачується:

— допомога для оздоровлення під час щорічної відпустки в розмірі посадового окладу (ставки заробітної плати);

— матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за рішенням керівника державного або комунального клубного закладу в розмірі до одного посадового окладу (ставки заробітної плати) на рік.

Керівнику державного і комунального клубного закладу матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань надається за погодженням з органом, у віданні якого перебуває відповідний клубний заклад.

Згідно з п. 1.1 Примірного положення про клубний заклад, затвердженого наказом Міністерства культури і туризму від 23.05.2007 р. № 35, клубний заклад — це палац, будинок культури, клуб, народний будинок, молодіжний центр, культурно-дозвіллєвий комплекс, будинок мистецтв, будинок фольклору, будинок народної творчості, інший заклад системи Міністерства культури і туризму, діяльність якого спрямована на створення, поширення та популяризацію культурних досягнень.

Оскільки будинок культури є клубним закладом, то його працівники, які обіймають посади, наведені в додатку до постанови № 840, мають право на виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. Посади директора та художнього керівника будинку культури в цьому переліку зазначено.

При цьому, як визначено п. 2 постанови № 840, виплата допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань здійснюється в межах фонду оплати праці працівників державних і комунальних клубних закладів, затвердженого на відповідний рік. Отже, такі виплати можуть здійснюватися тільки за наявності відповідних коштів. Це означає, що матеріальна допомога (як для оздоровлення, так і для вирішення соціально-побутових питань) не є обов’язковою виплатою. Оскільки матеріальна допомога виплачується в межах фонду оплати праці, затвердженого в кошторисі бюджетної установи, то її виплата залежить від наявності коштів на її виплату. Так, якщо фонду оплати праці, затвердженого в кошторисі, на виплату матеріальної допомоги недостатньо, то її виплата не може здійснюватися. Якщо коштів не вистачає на виплату матеріальної допомоги в розмірі посадового окладу, то таку допомогу може бути виплачено в розмірі меншому, ніж посадовий оклад.

Таким чином, директор та художній керівник будинку культури мають право на отримання матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, проте рішення про виплату такої допомоги приймається виходячи з наявності коштів на такі цілі, за умови виплати всім працівникам обов’язкових виплат, доплат та надбавок.

 

Надання матеріальної допомоги працівникам дошкільного навчального закладу

Підпунктом 5 п. 4 наказу Міносвіти «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» від 26.09.2005 р. № 557 керівникам бюджетних установ, закладів та організацій надано право в межах фонду оплати праці, затвердженого в кошторисах доходів та видатків, надавати працівникам матеріальну допомогу, у тому числі на оздоровлення, у сумі не більше ніж один посадовий оклад на рік.

Згідно з абз. 11 ч. 1 ст. 57 Закону України «Про освіту» від 23.05.91 р. № 1060-XII держава гарантує виплату педагогічним і науково-педагогічним працівникам матеріальної допомоги для оздоровлення в розмірі місячного посадового окладу (ставки заробітної плати) при наданні щорічної відпустки. Отже, для педагогічних працівників дошкільного навчального закладу, зокрема завідувача та вихователя, матеріальна допомога для оздоровлення є обов’язковою виплатою (постанова КМУ від 31.01.2001 р. № 78).

Що стосується інших працівників, зокрема помічника вихователя, бухгалтера та кухаря, то таким працівникам протягом року матеріальна допомога (у тому числі для оздоровлення) може бути виплачена кілька разів (до відпустки, на лікування, придбання путівок, для вирішення соціально-побутових питань), але при цьому загальна сума наданої матеріальної допомоги за рік не повинна перевищувати одного посадового окладу (ставки заробітної плати) працівника. Виняток становить матеріальна допомога на поховання, розмір якої не обмежується.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі