Теми статей
Обрати теми

Щодо встановлення надбавки педагогічним працівникам

Редакція ББ
Лист від 25.01.2012 р. № 1/11-903

МIНIСТЕРСТВО ОСВIТИ I НАУКИ, МОЛОДI ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

ЩОДО ВСТАНОВЛЕННЯ НАДБАВКИ ПЕДАГОГIЧНИМ ПРАЦIВНИКАМ

Лист від 25.01.2012 р. № 1/11-903

 

У Міністерстві освіти і науки, молоді та спорту розглянуто <…> звернення <…> щодо встановлення педагогічним працівникам надбавки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.2011 р. № 373, та повідомляємо.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.2011 р. № 373 «Про встановлення надбавки педагогічним працівникам дошкільних, позашкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладів, вищих навчальних закладів I — II рівня акредитації, інших установ і закладів незалежно від їх підпорядкування» з 1 вересня 2011 р. передбачено встановлення надбавки у розмірі 20 відсотків посадового окладу (ставки заробітної плати) педагогічним працівникам дошкільних, позашкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладів, вищих навчальних закладів I — II рівня акредитації, інших установ і закладів незалежно від їх підпорядкування.

Як було вже зазначено у листі Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 25.05.2011 р. № 1/9-385 «Щодо постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.2011 р. № 373» надбавка в розмірі 20 відсотків посадового окладу (ставки заробітної плати) встановлюється педагогічним працівникам, перелік посад яких затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 р. № 963, усіх навчальних закладів, інших установ і закладів незалежно від відомчого підпорядкування.

Зазначена надбавка встановлюється педагогічним працівникам методичних кабінетів при відділах освіти, міжшкільних навчально-виробничих комбінатів, центрів практичної психології.

Надбавка встановлюється також вихователю дошкільного навчального закладу за години заміни.

 

Заступник Міністра — керівник апарату П. Куліков

 

КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ

НАДБАВКА ЗА ПРЕСТИЖНІСТЬ НАЛЕЖИТЬ УСІМ ПЕДАГОГІЧНИМ ПРАЦІВНИКАМ

Як відомо, 1 вересня 2011 року набула чинності постанова КМУ «Про встановлення надбавки педагогічним працівникам дошкільних, позашкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладів, вищих навчальних закладів I — II рівня акредитації, інших установ і закладів незалежно від їх підпорядкування» від 23.03.2011 р. № 373 (далі — постанова № 373).

На відміну від своєї попередниці, постанови КМУ від 05.10.2009 р. № 1130, постановою № 373 надбавку за престижність у розмірі 20 % посадового окладу (ставки заробітної плати) установлено всім педагогічним працівникам дошкільних, позашкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладів, вищих навчальних закладів I — II рівнів акредитації, інших установ і закладів незалежно від їх підпорядкування.

У листі, що коментується, МОНМС підкреслило: надбавка за престижність установлюється всім педагогічним працівникам, посади яких зазначені в Переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, затвердженому постановою КМУ від 14.06.2000 р. № 963 (далі — Перелік № 963), усіх навчальних закладів, інших установ і закладів незалежно від відомчого підпорядкування.

Це означає, що право на встановлення надбавки мають не лише педагогічні працівники дошкільних, позашкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладів, вищих навчальних закладів I — II рівнів акредитації, а й педагогічні працівники, які працюють у:

— закладах та установах соціального захисту населення, охорони здоров’я, культури та інших відомств;

— вищих навчальних закладах III — IV рівнів акредитації, закладах післядипломної освіти, навчально-методичних (методичних) кабінетах (центрах) тощо (на це звертало увагу Мінсоцполітики в листі від 13.10.2011 р. № 10169/0/14-11/18);

— міжшкільних навчально-виробничих комбінатах, центрах практичної психології (на це звернуло увагу МОНМС у листі, що коментується);

— інших установах та закладах незалежно від відомчого підпорядкування.

Приміром, культорганізатор та інструктор з праці будинку-інтернату для громадян похилого віку та інвалідів мають право на надбавку за престижність, оскільки є педагогічними працівниками відповідно до Переліку № 963.

А от щодо встановлення надбавки тренерам-викладачам та іншим працівникам дитячо-юнацьких спортивних шкіл, то оскільки посади керівників дитячо-юнацьких спортивних шкіл, їх заступників, тренерів-викладачів, інструкторів-методистів не вказані в Переліку № 963, то для поширення на зазначені категорії працівників надбавки, установленої постановою № 373, немає підстав. На це також звертав увагу Мінфін у листі від 25.11.2011 р. № 31-07110-3-8/8304.

Крім того, підкреслимо: право на встановлення надбавки мають також працівники, посади яких не є педагогічними, які ведуть у цьому ж закладі педагогічну роботу або заняття з гуртками відповідно до п. 91 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міносвіти від 15.04.93 р. № 102 (далі — Інструкція № 102). Про це МОНМС зазначало в листі від 25.05.2011 р. № 1/9-385 (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2011, № 21).

Далі вкажемо на особливості встановлення педагогічним працівникам надбавки за престижність.

1. Розмір надбавки фіксований — 20 % посадового окладу (тарифної ставки). Це означає, що надбавка не може бути визначена в іншому розмірі, наприклад 10 або 15 %, а повинна встановлюватися точно в розмірі 20 % посадового окладу . Надбавка є обов’язковою виплатою. Розмір надбавки визначається з урахуванням підвищень посадового окладу. Зауважимо, що це випливає з п. 34 Інструкції № 102.

2. Надбавка за престижність установлюється незалежно від установлених іншими нормативно-правовими актами надбавок і доплат.

3. Надбавка за престижність установлюється за відпрацьований час, тобто з урахуванням установленої норми навчального навантаження. Тому, якщо педагогічний працівник виконує роботу обсягом менше або більше норми, передбаченої ставкою заробітної плати, абсолютний розмір надбавки відповідно зменшується або збільшується пропорційно навантаженню (обсягу роботи).

4. Постановою № 373 передбачено, що надбавка за престижність установлюється на весь обсяг навчального навантаження, що виконується працівником. Із цього випливає, що надбавка за престижність установлюється в тому числі й до годинної ставки заробітної плати. Це підтвердило і МОНМС у листі від 25.05.2011 р. № 1/9-385.

5. Постановою № 373 не встановлено обмеження щодо виплати надбавки сумісникам. Отже, працівнику-суміснику може встановлюватися надбавка за престижність, якщо її встановлення передбачено для посади, яку працівник обіймає за сумісництвом.

Крім того, у листі, що коментується, МОНМС роз’яснило: якщо вихователем дошкільного навчального закладу протягом місяця виконувалася робота понад установлену норму з причини невиходу на роботу змінника, то надбавка за престижність установлюється також за години заміни.

Нагадаємо: згідно зі ст. 62 КЗпП надурочними вважаються роботи понад установлену тривалість робочого дня.

Пунктом 64 Інструкції № 102 визначено: якщо робота понад установлену норму виконується вихователями, помічниками вихователів, санітарками-нянями дошкільних закладів з причини невиходу на роботу змінника, або у випадках, коли батьки несвоєчасно забирають дітей із дошкільного закладу і робота виконується за межами робочого часу, установленого графіками роботи, оплата праці здійснюється відповідно до ст. 106 КЗпП як за надурочну (у подвійному розмірі).

Також п. 64 Інструкції № 102 передбачено, що такий порядок оплати застосовується у випадках, коли робота понад установлену норму робочого часу виконувалася без перерви та після закінчення основного робочого часу.

В інших випадках за години педагогічної діяльності, виконані понад установлену норму, здійснюється додаткова оплата в одинарному розмірі.

 

Ольга ВІТКОВСЬКА, економіст-аналітик

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі