МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ
Про затвердження Змін до Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян
Наказ від 06.12.2011 р. № 882
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02.02.2012 р. за № 163/20476
(витяг)
Відповідно до Основ законодавства України про охорону здоров’я, Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2010 р. № 194 «Деякі питання тимчасової непрацездатності осіб рядового і начальницького складу» та з метою удосконалення порядку видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян та осіб рядового і начальницького складу, наказую:
1. Затвердити Зміни до Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13.11.2001 р. № 455, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 04.12.2001 р. за № 1005/6196, що додаються.
<…>
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
<…>
Міністр О. Аніщенко
ПОГОДЖЕНО: <…>
Затверджено наказом Міністерства охорони здоров’я України від 06.12.2011 р. № 882
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02.02.2012 р. за № 163/20476
Зміни до Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян
1. У розділі 1:
1.1. У пункті 1.2 цифри «1.14» замінити цифрами «1.13».
1.2. Пункт 1.4 доповнити новим підпунктом такого змісту:
«1.4.5. Лікуючим лікарям закладів охорони здоров’я незалежно від форми власності та лікарям, що провадять господарську діяльність з медичної практики як фізичні особи — підприємці».
1.3. Підпункт 1.5.2 пункту 1.5 виключити.
У зв’язку з цим підпункт 1.5.3 вважати підпунктом 1.5.2.
1.4. Пункт 1.6 доповнити словами «і не може бути платною послугою в закладах охорони здоров’я незалежно від форми власності».
1.5. Пункт 1.8 викласти в такій редакції:
«1.8. Листок непрацездатності (довідка) видається і закривається в одному лікувально-профілактичному закладі, крім випадків доліковування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів. За наявності показань для подальшого лікування іншим лікувально-профілактичним закладом видається новий листок непрацездатності (довідка) як продовження попереднього».
1.6. Друге речення пункту 1.9 викласти в такій редакції: «У разі вибору особою лікуючого лікаря і лікувально-профілактичного закладу не за місцем проживання чи роботи документи, що засвідчують тимчасову непрацездатність, видаються за наявності заяви-клопотання особи, погодженої з головним лікарем обраного лікувально-профілактичного закладу, або його заступником, засвідченої підписом та круглою печаткою лікувально-профілактичного закладу».
2. У розділі 2:
2.1. Назву розділу викласти в такій редакції:
«2. Порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян у разі захворювання чи травми».
2.2. Пункт 2.1 викласти в такій редакції:
«2.1. У разі захворювання чи травми на весь період тимчасової непрацездатності до відновлення працездатності або до встановлення групи інвалідності медико-соціальною експертною комісією (МСЕК) видається листок непрацездатності, що обраховується в календарних днях».
2.3. У пункті 2.4 цифри «1.4.6» замінити цифрами «1.4.4».
2.4. Пункт 2.16 викласти в такій редакції:
«2.16. Захворювання студентів вищих навчальних закладів I — IV рівнів акредитації та учнів професійно-технічних навчальних закладів засвідчується довідкою форми № 095/о «Довідка про тимчасову непрацездатність студента, учня технікуму, професійно-технічного училища, про хворобу, карантин і інші причини відсутності дитини, яка відвідує школу, дитячий дошкільний заклад», затвердженою наказом МОЗ України від 29.12.2000 № 369».
2.5. Пункт 2.18 доповнити новими абзацами такого змісту:
«особам, які проходять додаткове наркологічне обстеження в умовах стаціонару відповідно до пункту 11 Інструкції про профілактичний наркологічний огляд та його обов’язкові обсяги, затвердженої наказом МОЗ України від 28.11.97 р. № 339, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11.12.97 р. за № 586/2390;
особам, які проходять діагностичне обстеження в закладах охорони здоров’я незалежно від форми власності, за відсутності ознак тимчасової непрацездатності».
2.6. Доповнити розділ новими пунктами такого змісту:
«2.21. Працюючим особам, які віднесені до I категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, листок непрацездатності видається на весь період лікування в санаторно-курортних закладах та спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах з урахуванням часу проїзду в обох напрямках, але не більше строку, передбаченого пунктом 4.1 розділу 4 цієї Інструкції.
2.22. Тимчасова непрацездатність осіб рядового і начальницького складу засвідчується довідкою органу, у сфері управління якого перебувають заклади охорони здоров’я.
У разі вибору особою рядового і начальницького складу лікуючого лікаря і лікувально-профілактичного закладу не за місцем проживання чи роботи довідка видається відповідно до пункту 1.9 розділу 1 цієї Інструкції.
Порядок видачі довідки у разі захворювання та травми; у зв’язку з доглядом за хворим членом сім’ї, хворою дитиною, дитиною віком до трьох років та дитиною-інвалідом до 18 років у разі хвороби матері або іншої особи, яка доглядає за дитиною; при карантині; у зв’язку з вагітністю і пологами; на період санаторно-курортного лікування має відповідати вимогам цієї Інструкції.
Особам рядового і начальницького складу, які перебувають на лікуванні у зв’язку із захворюванням, пораненням, контузією чи каліцтвом, отриманими під час виконання службових обов’язків, довідка видається до дня закінчення лікування (при сприятливому закінченні лікування) або до дня звільнення з органу управління (підрозділу) за станом здоров’я (при несприятливому перебігу лікування) за висновками військово-лікарської експертизи».
3. У розділі 3:
3.1. У назві розділу після слів «та дитиною-інвалідом до» цифри «16» замінити цифрами «18».
3.2. Пункт 3.10 після слів «інфікованих вірусом імунодефіциту людини (СНІД)» доповнити словами «або хворих на онкологічні та онкогематологічні захворювання».
3.3. Пункти 3.12, 3.13 викласти в такій редакції:
«3.12. Листок непрацездатності видається одному із працюючих батьків (опікуну або піклувальнику), який виховує дитину-інваліда до 18 років, лікуючим лікарем до від’їзду в санаторно-курортний заклад на весь термін лікування дитини в санаторно-курортному закладі з урахуванням часу на проїзд в обох напрямках за наявності висновку ЛКК про необхідність стороннього догляду під час лікування у санаторно-курортному закладі.
Листок непрацездатності видається одному із працюючих батьків (опікуну або піклувальнику), який виховує дитину-інваліда до 18 років, лікуючим лікарем до початку лікування у медичних центрах реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи (далі — Центр) на весь термін лікування дитини в Центрі з урахуванням часу на проїзд в обох напрямках на підставі довідки-виклику з Центру та за наявності висновку ЛКК про необхідність стороннього догляду під час лікування у Центрі.
Закриття листка непрацездатності проводиться лікуючим лікарем на підставі медичного висновку Центру або санаторно-курортного закладу про проведений курс лікування дитини-інваліда з урахуванням терміну фактичного перебування в Центрі.
У разі порушення режиму особою, що здійснює догляд за дитиною-інвалідом до 18 років, лікуючий лікар Центру або санаторно-курортного закладу робить відповідний запис у листку непрацездатності, який засвідчується підписом головного лікаря та круглою печаткою Центру або санаторно-курортного закладу.
3.13. Листок непрацездатності видається працюючій особі, яка здійснює догляд за дитиною віком до 3 років, дитиною-інвалідом віком до 18 років, у випадку пологів або хвороби матері (опікуна, іншого члена сім’ї, який перебуває у відпустці для догляду за дитиною віком до 3 років, виховує дитину-інваліда віком до 18 років) на період, коли вона за медичними висновками лікаря не може здійснювати догляд за дитиною, а також у випадку необхідності догляду за другою хворою дитиною.
У цьому випадку листок непрацездатності видається на підставі довідки з поліклініки чи стаціонару, що засвідчує пологи або захворювання матері (опікуна, іншого члена сім’ї, який перебуває у відпустці по догляду за дитиною віком до 3 років, виховує дитину-інваліда віком до 18 років)».
4. У розділі 4:
4.1. Пункт 4.1 після слів «протягом чотирьох місяців» доповнити словами «безперервно», а після слів «у зв’язку з одним і тим самим захворюванням» доповнити словами «або його ускладненнями».
4.2. Абзац третій пункту 4.4 після слів «листок непрацездатності продовжується» доповнити словами «ЛКК лікувально-профілактичного закладу».
5. У розділі 6:
5.1. Пункти 6.5, 6.6 викласти в такій редакції:
«6.5. При передчасних пологах до 30 тижнів вагітності листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю і пологами видається лікувально-профілактичним закладом, де відбулись пологи, на 140 календарних днів у разі народження живої дитини, а у випадку мертвонародження при таких пологах — на 70 календарних днів.
6.6. Жінкам, які не підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню, видається довідка форми № 147/о «Довідка для призначення і виплати державної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами жінкам, які не застраховані в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування», затвердженої наказом МОЗ України від 18.03.2002 р. № 93, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 09.04.2002 р. за № 346/6634».
5.2. Пункт 6.11 викласти в такій редакції:
«6.11. Особам, які усиновили дитину або взяли дитину під опіку, лікарем жіночої консультації на підставі свідоцтва про народження дитини та рішення суду про її усиновлення або встановлення опіки видається листок непрацездатності на період з дня усиновлення або встановлення опіки до дня закінчення післяпологової відпустки тривалістю 56 календарних днів (70 календарних днів у разі одночасного усиновлення двох і більше дітей, 90 календарних днів — для жінок, віднесених до I — IV категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи), що відраховуються з дня народження дитини, зазначеного у свідоцтві про народження та рішенні суду про її усиновлення».
6. У тексті Інструкції слово «санаторій» в усіх відмінках замінити словами «санаторно-курортний заклад» у відповідних відмінках.
Директор Департаменту
лікувально-профілактичної допомоги
М. Хобзей
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ
УДОСКОНАЛЕНО ПОРЯДОК ВИДАЧІ ДОКУМЕНТІВ, ЩО ЗАСВІДЧУЮТЬ
ТИМЧАСОВУ НЕПРАЦЕЗДАТНІСТЬ
Як відомо, комісія (уповноважений) із соцстрахування установи має перевіряти підстави та правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, що є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг за рахунок коштів ФССТВП.
Тому такій комісії (уповноваженому) слід обов’язково ознайомитися з наказом, що коментується, яким унесено зміни до Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13.11.2001 р. № 455 (далі — Інструкція № 455).
Далі розглянемо їх докладно.
Розширено перелік осіб, які мають право видавати листки непрацездатності
Пункт 1.4 Інструкції № 455 доповнено новим п.п. 1.4.5, згідно з яким тепер право видавати листки непрацездатності мають також:
— лікуючі лікарі закладів охорони здоров’я незалежно від форми власності;
— лікарі, які здійснюють господарську діяльність з медичної практики як фізичні особи — підприємці.
Відповідно вилучено п.п. 1.5.2 Інструкції № 455, який раніше забороняв видавати листки непрацездатності таким особам.
Таким чином, з набуттям чинності наказом, що коментується, лікарняні листки, видані лікарями приватних клінік, а також лікарями-підприємцями, підлягають оплаті.
При цьому слід мати на увазі, що це стосується лише приватних клінік, а також лікарів-підприємців, які мають ліцензію МОЗ на здійснення господарської діяльності з медичної практики, отриману відповідно до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики, затверджених наказом МОЗ від 02.02.2011 р. № 49.
Додамо також, що листки непрацездатності у приватних клініках не можуть видаватися на платній основі (оновлений п. 1.6 Інструкції № 455).
Листок непрацездатності видається та закривається в одному закладі охорони здоров’я
Як і раніше, п. 1.8 Інструкції № 455 передбачає, що листок непрацездатності видається та закривається в одному закладі охорони здоров’я. За наявності показань для подальшого лікування іншим лікувально-профілактичним закладом видається новий листок непрацездатності (довідка) як продовження попереднього. Виняток зроблено для того випадку, коли хворий доліковується в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів. Мається на увазі, що в цьому випадку листок непрацездатності, виданий лікувально-профілактичним закладом, закривається санаторно-курортним закладом.
Додамо також, що згідно з абз. 2 10 ст. 35 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 р. № 2240-III (далі — Закон № 2240) застрахованій особі, яка направляється на лікування до реабілітаційного відділення санаторно-курортного закладу після перенесених захворювань і травм безпосередньо зі стаціонару лікувального закладу, допомога по тимчасовій непрацездатності надається за весь час перебування в санаторно-курортному закладі (з урахуванням часу на проїзд до санаторно-курортного закладу і у зворотному напрямку) у порядку та розмірах, установлених цим Законом.
Особливості отримання листка непрацездатності не за місцем проживання
Залишилася незмінною норма п. 1.9 Інструкції № 455 про те, що листок непрацездатності (довідка) в амбулаторно-поліклінічних закладах видається лікуючим лікарем (фельдшером) переважно за місцем проживання чи роботи. Як і раніше, хворий може вибрати лікуючого лікаря та лікувально-профілактичний заклад не за місцем проживання чи роботи. Тоді документи, що засвідчують тимчасову непрацездатність, видаються за наявності заяви-клопотання громадянина, погодженої з головним лікарем вибраного лікувально-профілактичного закладу або його заступником, засвідченої його підписом та печаткою.
Раніше заява-клопотання могла погоджуватися тільки з головним лікарем.
Тимчасова непрацездатність обчислюється в календарних днях
У п 2.1 Інструкції № 455 уточнено, що в разі захворювання або травми на весь період тимчасової непрацездатності до відновлення працездатності або встановлення групи інвалідності медико-соціальною експертною комісією (МСЕК) видається листок непрацездатності, що обчислюється в календарних днях.
У цьому доповненні немає нічого нового — як і раніше, тимчасова непрацездатність обчислюється в календарних днях звільнення від роботи. При цьому допомога по тимчасовій непрацездатності оплачується за пропущені хворим працівником робочі дні відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266.
Це уточнення пов’язане, найімовірніше, з урегулюванням питання щодо видачі листків непрацездатності особам, які працюють за змінним графіком, тобто за підсумованим обліком робочого часу.
Так, підсумований облік робочого часу працівника здійснюється за табелем виходу на роботу і затвердженим графіком роботи (змінності) за обліковий період. У разі хвороби працівника може бути ситуація, коли згідно з листком непрацездатності він має стати до роботи, наприклад, 20 березня, а відповідно до його графіка змінності робоча зміна починається о 20:00 19 березня і продовжується до 20:00 20 березня. Виходить, що працівник має вийти на роботу всередині зміни. У листі від 05.05.2011 р. № 149/18/99-11 Мінсоцполітики констатувало: оскільки вихід на роботу всередині зміни законодавством не передбачено, то у випадках, коли робоча зміна за графіком розпочалася в період тимчасової непрацездатності працівника та переходить на іншу добу, листок непрацездатності має видаватися на строк до закінчення робочої зміни. Це може бути зроблено шляхом унесення до графи листка непрацездатності «стати до роботи», крім числа та місяця, з якого необхідно стати до роботи, ще і години виходу*.
* При цьому в листі від 17.12.2007 р. № 25/01-16/6616 Мінпраці вказувало: пропозиція щодо внесення лікуючим лікарем до графи листка непрацездатності «стати до роботи», крім числа та місяця, з якого необхідно стати до роботи, ще й години виходу зобов’яже лікаря додатково збирати інформацію й про графік роботи пацієнта («трудовий анамнез»), тобто буде розширено коло обов’язків лікаря.
При цьому у згаданому листі зазначено, що для врегулювання питання Мінсоцполітики надало пропозиції МОЗ щодо необхідності внесення відповідного уточнення до Інструкції № 455.
Як бачимо, такі пропозиції МОЗ не підтримало. У п. 2.1 Інструкції № 455 тепер чітко прописано, що тимчасова непрацездатність обчислюється в календарних днях. У зв’язку з цим питання виходу на роботу працівника в цьому випадку має вирішуватися за місцем роботи шляхом унесення змін до графіка змінності.
Коли тимчасова непрацездатність засвідчується довідкою
Згідно з оновленим п. 2.18 Інструкції № 455 довідка довільної форми, засвідчена підписом завідувача відділення та печаткою лікувально-профілактичного закладу, тепер видається також:
— особам, які проходять додаткове наркологічне обстеження в умовах стаціонару згідно з п. 11 Інструкції про профілактичний наркологічний огляд та його обов’язкові обсяги, затвердженої наказом МОЗ від 28.11.97 р. № 339;
— особам, які проходять діагностичне обстеження в закладах охорони здоров’я незалежно від форми власності, за відсутності ознак тимчасової непрацездатності.
У пп. 1.1 і 1.2 Інструкції № 455 установлено, що тимчасова непрацездатність працівників засвідчується листком непрацездатності. Видача інших документів про тимчасову непрацездатність забороняється, крім випадків, обумовлених у тому числі п. 2.18 Інструкції № 455 .
Таким чином, зазначена вище довідка є документом, що засвідчує тимчасову непрацездатність громадян.
Листок непрацездатності особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи
Інструкцію № 455 доповнено новим п. 2.21, де передбачається, що працюючим особам, віднесеним до 1-ї категорії осіб, постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи, листок непрацездатності видається на весь період лікування в санаторно-курортних закладах і спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах з урахуванням часу проїзду в обох напрямках, але не більше строку, передбаченого п. 4.1 цієї Інструкції.
Нагадаємо, що аналогічну норму містить п. 16 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91 р. № 796-XII.
Додамо також, що згідно з абз. 1 ч. 10 ст. 35 Закону № 2240 допомога по тимчасовій непрацездатності в разі здійснення санаторно-курортного лікування надається застрахованій особі, якщо тривалість щорічної (основної та додаткової) відпустки недостатня для лікування та проїзду до санаторно-курортного закладу і у зворотному напрямку. У цьому випадку допомога надається з першого дня за рахунок коштів ФССТВП.
Тимчасова непрацездатність осіб рядового та начальницького складу засвідчується довідкою
Ще у 2010 році Кабмін постановою від 01.03.2010 р. № 194 зобов’язав МОЗ затвердити порядок видачі закладами охорони здоров’я документів, що є підставою для звільнення від виконання службових обов’язків осіб рядового та начальницького складу у зв’язку із захворюванням, пораненням, травмуванням, доглядом за хворим членом сім’ї, вагітністю та пологами, в якому визначити строк звільнення залежно від причин тимчасової непрацездатності.
На виконання цієї вимоги Інструкцію № 455 доповнено новим п. 2.22, яким установлено, що тимчасова непрацездатність осіб рядового та начальницького складу засвідчується довідкою органу, у сфері управління якого перебувають заклади охорони здоров’я.
У разі вибору названими вище особами лікуючого лікаря та лікувально-профілактичного закладу не за місцем проживання або роботи довідка видається відповідно до п. 1.9 Інструкції № 455.
Порядок видачі довідки в разі захворювання і травми; у зв’язку з доглядом за хворим членом сім’ї, хворою дитиною, дитиною віком до трьох років і дитиною-інвалідом до 18 років у разі хвороби матері чи іншої особи, яка доглядає дитину; при карантині; у зв’язку з вагітністю та пологами; на період санаторно-курортного лікування має відповідати вимогам Інструкції № 455.
У разі перебування осіб рядового та начальницького складу на лікуванні у зв’язку із захворюванням, пораненням, контузією або каліцтвом, отриманими під час виконання службових обов’язків, довідка видається:
— до дня закінчення лікування — при сприятливому закінченні лікування;
— до дня звільнення з органу управління (підрозділу) за станом здоров’я за висновком військово-лікарської експертизи — при несприятливому перебігу лікування.
Листок непрацездатності в разі стаціонарного лікування дітей віком до 14 років
Згідно з оновленим п. 3.10 Інструкції № 455 листок непрацездатності видається на весь період перебування дитини у стаціонарі одному з працюючих батьків чи особі, яка його замінює та здійснює догляд за дитиною, у разі стаціонарного лікування дітей віком до 14 років, інфікованих вірусом імунодефіциту людини (СНІЛ, постраждалих від аварії на ЧАЕС, а також хворих на наркологічні та онкогематологічні захворювання.
Нагадаємо, що згідно з абз. 3 ч. 3 ст. 35 Закону № 2240 допомога по тимчасовій непрацездатності по догляду за хворою дитиною віком до 14 років, якщо вона потребує стаціонарного лікування, виплачується застрахованій особі з першого дня за весь час її перебування у стаціонарі разом із хворою дитиною.
Листок непрацездатності в разі лікування дитини-інваліда
Пункт 3.12 Інструкції № 455 доповнено нормами, що стосуються видачі листка непрацездатності одному з працюючих батьків (опікуну чи піклувальнику), який виховує дитину-інваліда до 18 років, для лікування в медичних центрах реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи (далі — Центр). Лікарняний у цьому випадку видається лікуючим лікарем до початку лікування в Центрі на весь строк лікування дитини з урахуванням часу на проїзд в обох напрямках на підставі довідки-виклику з Центру та за наявності висновку лікарсько-консультаційної комісії (ЛКК) про необхідність стороннього догляду в період лікування у Центрі.
Видача листка непрацездатності особі, яка здійснює догляд за дитиною до трьох років, у разі хвороби матері
Згідно з оновленим п. 3.13 Інструкції № 455 листок непрацездатності видається працюючій особі, яка здійснює догляд за дитиною віком до 3 років, дитиною-інвалідом віком до 18 років у разі пологів чи хвороби матері (опікуна, іншого члена сім’ї, який перебуває у відпустці для догляду за дитиною віком до 3 років, виховує дитину-інваліда віком до 18 років) на період, коли вона за медичними висновками лікаря не може здійснювати догляд за дитиною, а також у разі потреби догляду за другою хворою дитиною.
У цьому випадку листок непрацездатності видається на підставі довідки з поліклініки чи стаціонару, які засвідчують пологи або захворювання матері (опікуна, іншого члена сім’ї, який перебуває у відпустці для догляду за дитиною віком до 3 років, виховує дитину-інваліда віком до 18 років).
Направлення хворого для огляду на МСЕК
Відповідно до зміненого п. 4.1 Інструкції № 455 ЛКК лікувально-профілактичного закладу за місцем проживання чи лікування має направити хворого на МСЕК для огляду:
— за наявності стійкого чи незворотного характеру захворювання;
— коли хворого було звільнено від роботи протягом 4 місяців безперервно з дня настання тимчасової непрацездатності;
— коли хворого було звільнено від роботи протягом 5 місяців у зв’язку з тим самим захворюванням або його ускладненнями за останні 12 місяців (при захворюванні на туберкульоз — протягом 10 місяців від дня настання непрацездатності).
При цьому згідно з уточненим п. 4.4 Інструкції № 455 особам, не визнаним інвалідами, у разі визнання їх непрацездатними листок непрацездатності продовжується до відновлення працездатності або повторного направлення на МСЕК саме ЛКК лікувально-профілактичного закладу.
Строк, на який видається листок непрацездатності в разі всиновлення дитини або взяття її під опіку
Згідно з оновленим п. 6.11 Інструкції № 455 особам, які всиновили дитину або взяли її під опіку, лікарем жіночої консультації на підставі свідоцтва про народження дитини та рішення суду про її всиновлення або встановлення опіки видається листок непрацездатності на період від дня всиновлення або встановлення опіки до дня закінчення післяпологової відпустки тривалістю 56 календарних днів (70 календарних днів у разі, якщо було одночасно всиновлено двох та більше дітей, 90 календарних днів — для жінок, віднесених до I — IV категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи), що відлічуються з дати народження дитини, зазначеної у свідоцтві про народження, і дати рішення суду про її всиновлення.
Згідно з ч. 2 ст. 38 Закону № 2240 допомога по вагітності та пологах виплачується застрахованій особі, яка всиновила дитину, протягом двох місяців з дня її народження, зазначеного у свідоцтві про народження, за період від дня всиновлення і до закінчення 56 календарних днів (70 календарних днів в разі одночасного всиновлення двох та більше дітей, 90 календарних днів — для жінок, віднесених до I — IV категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи).
Таким чином, особі, яка всиновила дитину, котрій виповнився, наприклад, 1 місяць (30 днів), листок непрацездатності видається тривалістю 56 календарних днів, що відлічуються з дати народження дитини. У зв’язку з цим оплаті за рахунок коштів ФССТВП підлягатимуть лише 26 календарних днів. На це звертав увагу ФССТВП у листі від 08.12.2008 р. № 07-35-2409.
Наказ , що коментується, набрав чинності 17.02.2012 р.
Ольга ВІТКОВСЬКА, економіст-аналітик