Теми статей
Обрати теми

Щодо нарахування ЄСВ на суми матеріальної допомоги

Редакція ББ
Лист від 08.02.2012 р. № 2929/03-30

ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ

ЩОДО НАРАХУВАННЯ ЄСВ НА СУМИ МАТЕРІАЛЬНОЇ ДОПОМОГИ

Лист від 08.02.2012 р. № 2929/03-30

 

Пенсійний фонд України розглянув листа щодо нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суми матеріальної допомоги і повідомляє.

Базою для нарахування єдиного внеску для підприємств, установ та організацій, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, відповідно до пункту 1 частини першої статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» є суми нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суми винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Визначення видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, при нарахуванні єдиного внеску передбачено Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 р. № 5, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 р. за № 114/8713.

Відповідно до підпункту 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників, у розмірах, передбачених нормативно-правовими актами, або визначена у колективному договорі підприємства, що надається працівникам як за умови подання заяви, так і без неї (на оздоровления, у зв'язку з екологічним станом), відноситься до заробітної плати, як інші заохочувальні та компенсаційні виплати, а отже, є базою для нарахування та утримання єдиного внеску.

Відповідно до пункту 14 розділу I Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 р. № 1170, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не нараховується на матеріальну допомогу разового характеру, що надається окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання, незалежно від того, скільки разів на рік працівнику виплачується зазначена допомога. Тобто допомога була надана у непередбачених (екстрених) випадках, коли необхідність її отримання виникла раптово, за умови подання заяви, а її розмір визначався адміністрацією підприємства. Належність матеріальної допомоги до пункту 14 розділу I Переліку підтверджується змістом заяви особи або змістом наказу, у яких зазначена підстава для надання цієї матеріальної допомоги.

Іншого чинним законодавством не передбачено.

 

Директор Департаменту надходження доходів
 В. Литвиненко

 

КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ

КОЛИ МАТЕРІАЛЬНА ДОПОМОГА
ОБКЛАДАЄТЬСЯ ЄСВ: РОЗ'ЯСНЮЄ ПФУ

У листі, що коментується, фахівці ПФУ надали роз'яснення щодо обкладення єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі — ЄСВ) матеріальної допомоги, що виплачується працівникам.

Як відомо, керівники бюджетних установ мають право надавати працівникам матеріальну допомогу, у тому числі на оздоровлення, в розмірах, установлених нормативними документами, що регулюють питання оплати праці тієї чи іншої галузі бюджетної сфери.

 

Матеріальна допомога на оздоровлення

Згідно зі ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі — Закон № 2464) платниками ЄСВ є, зокрема:

— роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством;

— працівники, які працюють у зазначених вище юридичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством.

Базою для обкладення ЄСВ відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464 є сума нарахованої заробітної плати за видами виплат, що включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці» від 24.03.95 р. № 108/95-ВР (далі — Закон № 108), та сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Як зазначив ПФУ в листі, що коментується, при нарахуванні ЄСВ види виплат, що належать до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, слід визначати згідно з Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5 (далі — Інструкція № 5).

Так, згідно з п.п. 2.3.3 цієї Інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (у тому числі на оздоровлення, крім сум, указаних у п. 3.31 Інструкції № 5), належить до фонду заробітної плати (у числі інших заохочувальних та компенсаційних виплат). При цьому фахівці ПФУ в листі дещо розширили визначення матеріальної допомоги, наведене в п.п. 2.3.3 Інструкції № 5, додавши, що така матеріальна допомога виплачується в розмірах, передбачених нормативно-правовими актами, або визначена в колективному договорі організації та надається працівникам як за умови подання заяви, так і без неї.

Наприклад, матеріальна допомога на оздоровлення виплачується:

— державним службовцям при виході в щорічну відпустку на підставі ст. 35 Закону України «Про державну службу» від 16.12.93 р. № 3723-XII;

— медичним і фармацевтичним працівникам при виході в щорічну відпустку на підставі абз. 4 п. 2 постанови КМУ «Питання оплати праці працівників установ, закладів і організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 11.05.2011 р. № 524;

— педагогічним та науково-педагогічним працівникам при виході в щорічну відпустку на підставі абз. 11 ч. 1 ст. 57 Закону України «Про освіту» від 23.05.91 р. № 1060-XII.

Така матеріальна допомога є обов'язковою виплатою, має систематичний характер та виплачується всім працівникам або більшості працівників і тому є базою для нарахування та утримання ЄСВ.

 

Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань

Такий вид матеріальної допомоги надається не лише державним службовцям, працівникам органів місцевого самоврядування, а й працівникам державних та комунальних бібліотек, державних та комунальних клубних закладів.

Рішення про виплату матеріальної допомоги приймає керівник відповідної установи виходячи з обставин, викладених у заяві працівника, а також за наявності достатніх коштів для її виплати, тобто матеріальна допомога виплачується в межах фонду оплати праці, затвердженого кошторисом установи, та за умови виплати всім працівникам обов'язкових виплат, доплат та надбавок. Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не є обов'язковою виплатою, тобто не обов'язково виплачується всім або більшості працівників.

Згідно з п. 3.31 Інструкції № 5 матеріальна допомога разового характеру, що надається окремим працівникам при настанні певних обставин, не належить до фонду оплати праці.

Крім того, матеріальна допомога разового характеру, що надається окремим працівникам у зв'язку з сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання, не є базою для нарахування та утримання ЄСВ на підставі п. 14 розд. І Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою КМУ від 22.12.2010 р. № 1170 (далі — Перелік № 1170). У листі, що коментується, фахівці ПФУ зазначили також, що така матеріальна допомога має разовий характер незалежно від того, скільки разів на рік вона виплачується працівнику.

Як випливає з листа, що коментується, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не обкладатиметься ЄСВ тільки в разі виконання таких умов:

— виплата матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань має разовий характер;

— така допомога надається окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами в непередбачених (екстрених) випадках; на оплату лікування, поховання, коли необхідність її отримання виникає раптово;

— подано заяву, а розмір допомоги визначається адміністрацією установи.

Належність матеріальної допомоги до визначеної в п. 14 розд. І Переліку № 1170 підтверджується змістом заяви працівника або наказу керівника, де вказана підстава для надання цієї допомоги.

Якщо ж матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань надається всім або більшості працівників, витрати на її виплату передбачені кошторисом, то в цьому випадку віднести її до матеріальної допомоги разового характеру не можна. Така матеріальна допомога повинна обкладатися податком на доходи фізосіб на загальних підставах (див. лист ДПАУ від 26.03.2011 р. № 6005/6/17-0715 // «Бюджетна бухгалтерія», 2011, № 23), а також ЄСВ у порядку, установленому для матеріальної допомоги на оздоровлення.

 

Ольга ВІТКОВСЬКА, економіст-аналітик

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі