Теми статей
Обрати теми

Батьківська плата за перебування дитини в інтернатному закладі

Редакція ББ
Відповідь на запитання

Батьківська плата за перебування дитини в інтернатному закладі

 

Олена МОРЕВА, консультант

 

Як розрахувати розмір батьківської плати за перебування дитини в інтернатному закладі? В яких випадках батьки мають пільги щодо зазначеної плати?

(м. Львів)

 

ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ СПРАВЛЯННЯ БАТЬКІВСЬКОЇ ПЛАТИ

Почнемо з того, що п. 1 постанови КМУ «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів» від 26.08.2002 р. № 1243 (далі — постанова № 1243) передбачено, що за утримання вихованців у загальноосвітній школі — інтернаті, спеціалізованій школі — інтернаті I — III ступенів (крім загальноосвітніх закладів Міністерства культури і мистецтв) батьки або особи, що їх замінюють, щомісячно вносять плату в розмірі 20 % середньомісячного сукупного доходу, що припадає на одного члена сім’ї.

Від такої плати звільняються батьки або особи, які їх замінюють, із сімей, що отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» від 01.06.2000 р. № 1768-III (далі — Закон № 1768).

Навчальний заклад звільняє від плати за утримання у названих інтернатних закладах осіб на підставі довідок про призначення вказаної вище допомоги, виданої органами праці та соцзахисту.

Згідно з п. 2 постанови № 1243 плата не справляється:

— в інтернатних закладах — з одиноких матерів (батьків), які виховують дитину без батька (матері);

— у загальноосвітніх санаторних школах — інтернатах, у спеціальних загальноосвітніх школах — інтернатах для дітей, які потребують корекції фізичного або розумового розвитку, у спеціалізованих школах — інтернатах I — III ступенів (у загальноосвітніх закладах Міністерства культури і мистецтв — I — II ступенів) з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів для розвитку здібностей, обдарувань і талантів дітей, фізичної культури і спорту, військових та з посиленою військово-фізичною підготовкою, училищах олімпійського резерву та фізичної культури і спорту — з батьків або осіб, які їх замінюють;

— в інших випадках, передбачених законодавством України (батьки і діти, постраждалі від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, діти працівників органів внутрішніх справ, які загинули під час виконання службових обов’язків, тощо).

Порядок установлення плати, зменшення її розміру та звільнення від плати затверджено наказом МОН від 21.11.2002 р. № 667 (далі — Порядок № 667).

Згідно з п. 3.5 цього Порядку розмір плати за перебування дітей в інтернатних навчальних закладах зменшується:

— батькам, які працюють на лінійних станціях і перегонах, — на 50 %;

— батькам учнів загальноосвітніх шкіл — інтернатів, які проживають у сім’ях, але харчуються та одягаються за рахунок держави, — на 20 %.

Засновники (власники) інтернатних навчальних закладів можуть у виняткових випадках звільняти батьків від плати за утримання дітей у цих інтернатних навчальних закладах повністю або частково (до 50 %) у межах 25 % від загальної кількості вихованців, які мають батьків.

Зверніть увагу : звільнення вдів (вдівців) та розлучених осіб від плати за перебування дітей в інтернатних навчальних закладах чинним законодавством не передбачено .

Як вказувалося вище, щоб визначити розмір батьківської плати, треба розрахувати середньомісячний сукупний дохід на одного члена сім’ї. Для цього директору інтернатного закладу слід подати такі документи:

— заяву;

— довідки про доходи кожного члена сім’ї за попередні 6 місяців, видані за місцем отримання доходів;

— довідку про склад сім’ї, видану житлово-комунальною організацією або сільською, селищною радою.

Звільнення батьків від плати за утримання дітей в інтернатних закладах проводять щорічно, але не більше ніж на навчальний рік.

Зазначимо, що до середньомісячного сукупного доходу сім’ї, розрахунок якого здійснюється за Методикою обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженою спільним наказом Мінпраці, Мінекономіки, Мінфіну, Держкомстату та Держкоммолоді від 15.11.2001 р. № 486/202/524/455/3370, входять також усі види пенсій та одержані аліменти (п. 5.3 та п. 5.13). Крім цього, до сукупного доходу включаються поточні щомісячні доходи в грошовій і натуральній формах, доходи, що мають нерегулярний характер.

Тепер відносно складу сім’ї. Згідно із Законом № 1768 до складу сім’ї включаються:

— чоловік, дружина; рідні, усиновлені та підопічні діти цих осіб віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I — IV рівнів акредитації до досягнення 23 років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства I та II груп або інвалідами I групи і проживають разом з батьками;

— непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв’язку з відсутністю власних доходів;

— особа, яка проживає разом з одиноким інвалідом I групи і здійснює догляд за ним;

— жінка та чоловік, які проживають однією сім’єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей;

— незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I — IV рівнів акредитації до досягнення 23 років і не мають власних сімей.

Мати, яка ніде не працює, але отримує пенсію на дитину-інваліда, мати або батько, які ніде не працюють і не зареєстровані як підприємці в центрі зайнятості, повинні входити до складу сім’ї.

До складу сім’ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.

У разі ненадання довідок про доходи сім’ї за минулі 6 календарних місяців плата справляється у максимальному розмірі, визначеному у цьому закладі.

У разі відрахування вихованця з такого закладу (через зміну місця проживання або з інших причин) внесена за його утримання плата підлягає поверненню за відповідну кількість днів цього місяця. При переведенні вихованця з одного інтернатного закладу до іншого внесена плата враховується при поданні документа про сплату, про що зазначено у п. 3.11 Порядку № 667.

 

ПЛАНУВАННЯ НАДХОДЖЕННЯ БАТЬКІВСЬКОЇ ПЛАТИ

Батьківська плата за утримання вихованців належить до власних надходжень бюджетних установ, а саме до першої підгрупи першої групи власних надходжень, та повинна надходити на спеціальний рахунок інтернатного закладу. Відповідно до п. 4 ст. 13 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 р. № 2456-VI цю групу утворюють надходження від послуг, що надаються закладами відповідно до їх функціональних повноважень, пов’язаних з виконанням основних функцій і завдань. Отже, такі надходження мають постійний характер і обов’язково плануються за спеціальним фондом кошторису закладу.

Планові показники спеціального фонду кошторису відображаються в розрізі кодів економічної класифікації видатків. За основу визначення суми надходжень на плановий період беруться показники фактичного обсягу наданих платних послуг, до яких належить і плата за утримання дітей в інтернатних закладах відповідно до п. 19 Переліку платних послуг, які можуть надаватися навчальними закладами, іншими установами та закладами системи освіти, що належать до державної та комунальної форми власності, затвердженого постановою КМУ від 27.08.2010 р. № 796 (далі — Перелік № 796), за останній звітний період і прогнозні показники одержання певних доходів з урахуванням конкретних показників роботи закладу відповідно до п. 17 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2002 р. № 228.

Доходи закладів від отримання ними батьківської плати не обкладаються податком на прибуток. Такий висновок можна зробити виходячи з п. 157.10 ст. 157 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ), в якому зазначено, що доходи неприбуткових організацій, визначених у п.п. «а» п. 157.1 ст. 157 ПКУ, у тому числі доходи закладів і установ освіти, науки, культури, охорони здоров’я, а також архівних установ та реабілітаційних установ для інвалідів та дітей-інвалідів, що мають відповідну ліцензію, які утримуються за рахунок бюджету, зараховуються до складу кошторису (на спеціальний рахунок) для утримання таких неприбуткових організацій і використовуються виключно на фінансування видатків такого кошторису (у тому числі фінансування господарської діяльності згідно з їх статутами), розрахованого та затвердженого в порядку, встановленому Кабміном.

У разі якщо за наслідками звітного (податкового) року доходи, зараховані до кошторису для утримання зазначених організацій, перевищують суму визначених кошторисом витрат, сума перевищення враховується у складі кошторису наступного року.

При цьому із суми перевищення доходів над витратами зазначених неприбуткових організацій податок, передбачений у п. 151.1 ст. 151 ПКУ, не сплачується.

Перелік платних послуг, які можуть надаватися зазначеними закладами, встановлюється Кабміном.

У нашому випадку послуги з утримання вихованців у інтернатних навчальних закладах зазначені у п.19 Переліку № 796.

Суми батьківської плати не підлягають також обкладенню податком на додану вартість як операції з утримання дітей у вказаних закладах, які відповідно до п.п. 197.1.7 ст. 197 ПКУ звільнені від оподаткування.

 

РОЗРАХУНОК БАТЬКІВСЬКОЇ ПЛАТИ

Відповідно до п. 3.10 Порядку № 667 максимальний розмір батьківської плати в інтернатних навчальних закладах визначається середньомісячними витратами на поточне утримання одного вихованця без урахування витрат на заробітну плату, нарахувань на неї та навчальних витрат, які склалися у цьому закладі в минулому році.

Щодо навчальних витрат, то до них належать поточні витрати, пов’язані з обслуговуванням навчально-виховного процесу (КЕКВ 1131 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар, у тому числі м’який інвентар та обмундирування»): придбання матеріалів, обладнання, інвентарю, предметів з терміном служби до одного року, а також придбання лабораторного посуду, паперу, гумових виробів, реактивів, хімікатів та металів для дослідних робіт, матеріалів для трудового навчання, класних журналів, навчальних програм тощо.

Розглянемо на прикладі розрахунок батьківської плати за утримання одного вихованця інтернатного закладу.

Приклад. Припустимо, що середньорічний контингент становить 212 осіб.

Для визначення розміру батьківської плати слід суму фактичних видатків на утримання вихованців розділити на 212 осіб.

До суми фактичних видатків уключимо витрати за такими кодами економічної класифікації:

 

КЕКВ

Найменування

Сума,грн.

1111

«Заробітна плата»

1120

«Нарахування на заробітну плату»

1131

«Предмети, матеріали, обладнання та інвентар, у тому числі м’який інвентар та обмундирування»

1132

«Медикаменти та перев’язувальні матеріали»

935

1133

«Продукти харчування»

782714

1134

«Оплата послуг (крім комунальних)»

168862

1135

«Інші видатки»

650

1140

«Видатки на відрядження»

400

1161

«Оплата теплопостачання»

145408

1162

«Оплата водопостачання і водовідведення»

20455

1163

«Оплата електроенергії»

84898

1164

«Оплата природного газу»

431746

1165

«Оплата інших комунальних послуг»

35211

Усього

 

1671279

 

Тепер розрахуємо вартість перебування одного вихованця в інтернаті. З урахуванням наведеної вище суми витрат на поточне утримання вихованців вона дорівнюватиме — 656,95 грн., або із округленням 657,00 грн. (1671279,00 грн. : 212 осіб : 12 міс.).

Середньомісячний сукупний дохід усіх членів сім’ї визначається шляхом ділення загальної суми їх сукупного доходу на 6 (місяців).

Середній дохід на одного члена сім’ї обчислюється шляхом ділення середньомісячного сукупного доходу всіх осіб на кількість членів сім’ї.

Припустимо, що заробітна плата батька згідно з довідкою, наданою керівництву закладу, за 6 місяців становить 11772,00 грн., матері — 8100,00 грн., кількість членів сім ї відповідно до довідки, наданої житлово-комунальною організацією, — 3 осіб.

Підсумуємо суму доходів сім’ї за 6 місяців: 11772,00 + 8100,00 = 19872,00 грн.

Визначимо суму доходів за 1 місяць: 19872 грн. : 6 міс. = 3312,00 грн.

Обчислимо розмір доходу на 1 члена сім’ї на місяць: 3312,00 грн. : 3 осіб = 1104 грн.

Розрахуємо суму батьківської плати на місяць: 1104,00 грн. х 20 % = 220,80 грн.

Таким чином, плата за перебування дитини в інтернатному закладі складе 220,80 грн.

Якби зазначена сім’я була багатодітною, то від визначеної суми батьки мали б сплачувати 50 %, а саме 110,40 грн. (220,80 грн. х 50 %).

Водночас при неподанні довідок про одержані доходи батьківська плата за утримання дитини у вказаному закладі мала б становити 657 грн.

Такий розмір визначається середньомісячними поточними витратами на одного вихованця, які склалися у минулому році на поточне утримання одного вихованця у цьому навчальному закладі.

Якщо подані батьками документи викликають сумнів щодо правильності відображення грошових доходів сім ї, директор інтернатного закладу може зробити запит до підприємств, установ, організацій, які видали довідку, про необхідні уточнення або додаткові відомості стосовно грошових доходів батьків.

У разі виявлення факту приховування батьками розміру грошових доходів плата з них справляється за весь період, на який вони були звільнені від плати або сплачували плату в зменшеному розмірі, але не більше ніж за минулий рік та місяці поточного року.

 

НАДХОДЖЕННЯ БАТЬКІВСЬКОЇ ПЛАТИ

Плату за перебування дитини в інтернатному закладі батьки можуть вносити двома способами:

1) до банківських установ (їх філій) за сповіщенням-квитанцією (ф. № ПД-5);

2) до каси інтернату за прибутковим ордером.

Кошти, що надійшли від платних послуг, зараховують на спеціальний реєстраційний рахунок без віднесення до кодів економічної класифікації видатків.

Розрахунки батьків за утримання дітей в інтернатних закладах ведуться у відомості окремо за кожним класом (групою) та за кожним з батьків.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі