Теми статей
Обрати теми

Щодо індексації грошових доходів та оплати праці

Редакція ББ
Лист від 07.09.2012 р. № 197/10/137-12

МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

ЩОДО ІНДЕКСАЦІЇ ГРОШОВИХ ДОХОДІВ ТА ОПЛАТИ ПРАЦІ

Лист від 07.09.2012 р. № 197/10/137-12

 

Департамент стратегічного планування разом з Департаментом заробітної плати та умов праці Міністерства соціальної політики України розглянули звернення <…> щодо виконання окремих нормативних актів і повідомляють.

Щодо внесення постановою Кабінету Міністрів України від 13.06.2012 р. № 526 змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення (далі — Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078 (із змінами).

Пунктом 5 вказаного Порядку визначено, що базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації є місяць, в якому відбувається підвищення грошових доходів населення. Грошові доходи, одержані за цей місяць не індексуються, якщо сума підвищення доходу перевищує суму індексації, яка повинна нараховуватись у місяці підвищення.

У разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. Приклад проведення індексації у разі підвищення доходів наведено у додатку 4 до Порядку.

Отже, якщо відбувається підвищення заробітної плати на суму меншу ніж сума індексації, яка повинна нараховуватись працівнику у місяці підвищення, здійснюється підвищення заробітної шити та додається сума індексації, визначена з урахуванням суми підвищення заробітної плати. Визначена сума індексації фіксується і виплачується у такому розмірі до наступного збільшення заробітної плати, яке перевищить фіксовану суму індексації.

Фіксована сума індексації визначається виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розрахунку за повний відпрацьований місяць.

Якщо працівник відпрацював неповний робочий місяць, наприклад перебував у відпустці або на лікарняному, фіксована сума індексації у такому випадку виплачується пропорційно відпрацьованим дням, оскільки виплати за цей період розраховуються виходячи із середньої заробітної плати, яка враховує суми індексації.

У разі якщо працівник не відпрацював жодного дня у місяці, фіксована сума індексації за цей місяць не виплачується.

Що стосується новоприйнятих працівників, то відповідно до пункту 101 Порядку обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місяця прийняття працівника на роботу. Тобто якщо працівника прийнято на роботу у липні 2012 року (незалежно від дня прийняття), то обчислення індексу споживчих цін здійснюється з липня 2012 року. Право на індексацію заробітної плати цього працівника настане, коли індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком з липня поточного року, перевищить поріг індексації (101 %), на підставі якого відбувається право на проведення індексації. У подальшому, якщо відбудеться право на нарахування сум індексації та розмір заробітної плати працівника підвищиться на суму меншу ніж визначена сума індексації, то згідно з пунктом 5 Порядку буде визначатись фіксована сума індексації.

Щодо порядку здійснення індексації мінімальної ординарної (звичайної) стипендії повідомляємо. Постановою Кабінету Міністрів України від 13.06.2012 № 526 «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення» визначено механізм індексації стипендій при їх призначенні.

Для студентів, які вже отримували стипендію за результатами попередньої (зимової) сесії та успішно склали семестровий контроль за II семестр 2011/2012 навчального року, мінімальні ординарні (звичайні) стипендії, які призначені студентам з 1 по 5 курси навчання у вищих навчальних закладах всіх рівнів акредитації до 1 вересня 2012 року, мають виплачуватись з урахуванням величини приросту індексу споживчих цін 36,7 % (залишається базовий місяць вересень 2008 року).

Для студентів, які не отримували академічну стипендію за результатами попереднього семестрового контролю, але успішно склали семестровий контроль за II семестр 2011/2012 навчального року та з першого числа місяця, що настає за датою закінчення семестрового контролю (залежно від навчального плану з 1 червня, 1 липня або 1 серпня 2012 року), академічна стипендія має бути виплачена також з урахуванням індексу споживчих цін 36,7 %.

Одночасно повідомляємо, що з метою законодавчого врегулювання порядку виплати стипендій Кабінетом Міністрів України прийнята постанова від 25.07.2012 № 703 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 5 березня 2008 року № 165», якою встановлено нові розміри стипендій з 1 вересня 2012 року. У подальшому (коли індекс споживчих цін перевищить поріг індексації) сума індексації буде нараховуватись на розміри стипендії, які встановлені з вересня 2012 року.

Щодо збереження класності водіям автотранспортних засобів .

У Національному класифікаторі України ДК 003:2010 «Класифікатор професій», затвердженому наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 № 327, міститься професійна назва роботи «Водій автотранспортних засобів» з кодом 8322.

На сьогодні чинна нова редакція кваліфікаційної характеристики професії водія автотранспортних засобів за категоріями «В», «С1», «С», «Dl», «D», «BE», «С1Е», «СЕ», «DIE», «DE» затверджена наказом Мінінфраструктури від 06.07.2012 № 374, яка міститься у Випуску 69 «Автомобільний транспорт» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (наказ Міністерства транспорту та зв’язку України від 14.02.2006 № 136).

Примітками до зазначеної кваліфікаційної характеристики передбачено, що у процесі роботи суб’єкт господарювання може присвоїти водію кваліфікацію II чи I класу.

Для присвоєння II класу у посвідченні водія повинен бути дозвіл на керування транспортними засобами категорій «В», «BE», «С», «СЕ» або «DE» («D»), а також безперервний стаж роботи водієм III класу у даного суб’єкта господарювання — не менше трьох років.

Для присвоєння I класу повинен бути дозвіл на керування транспортними засобами категорії «В», «BE», «С», «СЕ», «D», «DE», а також безперервний стаж роботи водієм II класу у даного суб’єкта господарювання — не менше двох років.

Введення цих змін не впливає на раніше присвоєні класності суб’єктами господарювання.

Отже, присвоєння водіям I та II класів здійснюється відповідно до норм примітки зазначеної кваліфікаційної характеристики та оформлюється наказом по підприємству із встановленням доплати за класність.

Класність водіям присвоюється кваліфікаційною комісією на підприємстві під час кваліфікаційної атестації.

Чинними нормативно-правовими актами України не передбачено норми щодо збереження класності водіям, присвоєної роботодавцем на попередньому місці роботи. Прийняття рішення щодо цього питання є компетенцією керівника підприємства.

Згідно з Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України і Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 р. № 58 (із змінами), у графі 3 «Відомості про роботу» трудової книжки зазначається конкретне найменування цеху, відділу, підрозділу, дільниці, виробництва, до якого прийнято працівника, а також робота, професія або посада і присвоєний розряд. Записи про назву роботи, професії або посади, на яку прийнятий працівник, здійснюються відповідно до професійних назв робіт, зазначених у Класифікаторі професій.

Згідно із Загальними положеннями Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (ДКХП), які містяться у Розділі 2 «Професії робітників» Випуску 1 «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності» ДКХП, затвердженого наказом Мінпраці України від 29.12.2004 р. № 336, у всіх записах про виконувані роботи (штатний розпис, запис до трудових книжок тощо) слід зазначати повну назву професії відповідно до Довідника і кваліфікаційний розряд (категорію).

Враховуючи вищезазначене, у трудових книжках працівників запис про назву професії виконується із зазначенням кваліфікаційної категорії, розряду, класу, наприклад, «Водій автотранспортних засобів I класу», оскільки I та II класи водіїв є рівнем кваліфікації працівника.

Щодо надання матеріальної допомоги

Згідно з умовами оплати праці працівників установ, закладів і організацій окремих галузей бюджетної сфери, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 р. № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», керівникам бюджетних установ, закладів та організацій надано право у межах фонду заробітної плати, затвердженого в кошторисах, надавати працівникам цих установ, закладів та організацій матеріальну допомогу, в тому числі на оздоровлення, у сумі не більше ніж один посадовий оклад на рік, крім матеріальної допомоги на поховання. Отже, якщо працівник отримав допомогу на оздоровлення у розмірі посадового окладу, інша матеріальна допомога протягом року йому не може бути виплачена. Виняток становить матеріальна допомога на поховання, яка виплачується у разі необхідності її виплати, незалежно від того, була отримана працівником допомога на оздоровлення або інша матеріальна допомога чи ні. Розмір її визначається наявністю коштів.

 

Директор Департаменту стратегічного планування
 О. Крентовська

 

КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ

щодо ІНДЕКСАЦІї ЗАРПЛАТИ І НЕ ТІЛЬКИ:
 РОЗ’ЯСНЮЄ МІНСОЦПОЛІТИКИ

У листі, який коментується, Мінсоцполітики надало відповіді на запитання читачів, що надійшли на адресу редакції нашої газети. Розглянемо їх докладніше.

 

ЩОДО НОВИХ ПРАВИЛ ІНДЕКСАЦІЇ ЗАРПЛАТИ

Як відомо, з 21.06.2012 р. набула чинності постанова КМУ «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 13.06.2012 р. № 526 (далі — постанова № 526). Зміни, зокрема, торкнулися порядку визначення базового місяця при підвищенні грошових доходів.

Окремі запитання щодо застосування норм оновленого Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 р. № 1078 (далі — Порядок № 1078), до сьогодні залишилися відкритими. На них Мінсоцполітики надало відповіді у листі, що коментується.

Виплата фіксованої суми індексації, якщо місяць відпрацьовано не повністю

Перш за все нагадаємо: нові правила проведення індексації передбачають, що місяць підвищення грошових доходів (на будь-яку суму) завжди є базовим. При цьому згідно з оновленим абз. 3 п. 5 Порядку № 1078, якщо грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менший від суми грошового доходу з урахуванням індексації до підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. Приклад, наведений у додатку 4 до Порядку № 1078, викладено в новій редакції.

Отже, якщо відбувається підвищення зарплати на суму, меншу від суми індексації, то здійснюється підвищення зарплати й додається сума індексації, визначена з урахуванням суми підвищення зарплати. Зазначена сума індексації фіксується й виплачується до наступного збільшення зарплати, при якому сума збільшення зарплати перевищить зазначену фіксовану величину.

Після набуття чинності постановою № 526 найбільшу кількість запитань викликав порядок визначення фіксованої суми індексації, якщо місяць відпрацьовано не повністю (весь місяць чи його частину працівник перебував у відпустці чи на лікарняному), оскільки в Порядку № 1078 про це нічого не зазначено. Більше того, роз’яснення фахівців Мінсоцполітики щодо цього запитання змінювалися.

Остаточну позицію Міністерства було висловлено в листі від 06.08.2012 р. № 169/20/137-12 (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2012, № 32). Так, у випадку якщо працівник відпрацював неповний робочий місяць, сума індексації і відповідно фіксована сума індексації визначається з розрахунку за повний відпрацьований місяць, а виплачується пропорційно відпрацьованим дням. Наприклад, працівник перебував у відпустці та відпрацював неповний місяць. За час відпустки йому виплачується середня заробітна плата, при розрахунку якої враховуються суми індексації. Фіксована сума індексації виплачується пропорційно відпрацьованим дням. Якщо в місяці не відпрацьовано жодного робочого дня, фіксована сума індексації за цей місяць не виплачується. Аналогічну позицію підтверджено в листі, що коментується.

Ми вже говорили про те, що редакція чинного на сьогодні Порядку1078 не передбачає розрахунку суми індексації пропорційно відпрацьованим дням у разі, якщо місяць відпрацьовано не повністю. На наш погляд, логічніше було б застосовувати інший порядок визначення фіксованої суми індексації, якщо місяць відпрацьовано не повністю. Він випливає з п. 4 Порядку № 1078, згідно з яким зарплата індексується в межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Докладно про це ми розповідали в коментарі до листа Мінсоцполітики від 06.08.2012 р. № 169/20/137-12 (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2012, № 32).

Як бачимо, представники Мінсоцполітики не підтримали цей логічніший підхід до визначення суми індексації в місяці, відпрацьованому не повністю. Тож, оскільки це питання не врегульовано Порядком № 1078, бухгалтерам доведеться при проведенні індексації зарплати керуватися роз’ясненнями Мінсоцполітики.

Однак при розгляді іншої ситуації роз’яснення фахівців Мінсоцполітики не можна назвати логічними. Йдеться про визначення суми індексації у неповністю відпрацьованому місяці для працівника, в якого не відбувається підвищення зарплати, наприклад держслужбовця, в якого зарплата не підвищувалася після дати набуття чинності постановою № 526. У листі від 27.08.2012 р. № 261/10/136-12 представники Мінсоцполітики щодо цього питання роз’яснили: в аналогічному порядку (тобто пропорційно відпрацьованим дням) має виплачуватися й сума індексації, яка продовжує нараховуватися працівнику, у якого не відбувається підвищення зарплати.

Ми з таким підходом не згодні. Він не випливає з Порядку № 1078, більше того, суперечить п. 4 цього Порядку. Вважаємо, що визначення суми індексації в місяці, який відпрацьовано не повністю, пропорційно відпрацьованим дням можливе тільки в тому випадку, якщо працівнику вже виплачується індексація в фіксованому розмірі, тобто застосовано новий підхід щодо проведення індексації. Якщо ж у працівника зарплата після набуття чинності постановою № 526 не підвищувалася й нові правила проведення індексації, установлені абз. 3 п. 5 Порядку № 1078, не застосовувалися, то в місяці, відпрацьованому не повністю, сума індексації такому працівнику має визначатися, як і раніше, у межах прожиткового мінімуму, як це передбачено п. 4 Порядку № 1078.

 

Індексація зарплати новоприйнятих працівників

До внесення постановою № 526 змін до Порядку № 1078 механізм нарахування сум індексації для новоприйнятих працівників цим Порядком визначено не було, тому рішення про визначення базового місяця для проведення індексації заробітної плати таким працівникам адміністрація установи могла затвердити самостійно. Тобто базовим місяцем міг бути визначений місяць прийняття працівника на роботу чи місяць підвищення заробітної плати за відповідною (аналогічною) посадою.

Тепер Порядок № 1078 доповнено новим п. 101, яким чітко встановлено: обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місяця прийняття працівника на роботу (тобто з урахуванням індексу інфляції, що припадає на місяць прийняття).

Наприклад, працівника було прийнято на роботу в липні 2012 року. Обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком для проведення індексації починається з урахуванням індексу споживчих цін, що припадають на місяць прийняття, тобто липень 2012 року. Як підкреслило Мінсоцполітики в листі, що коментується, право на індексацію зарплати такого працівника настане, коли індекс споживчих цін наростаючим підсумком перевищить поріг індексації (101 %). Слід зазначити, що індекс споживчих цін наростаючим підсумком з липня по жовтень 2012 року не перевищив порога індексації (тобто 101 %). Крім того, якщо йдеться про працівника, посадовий оклад якого визначається на основі Єдиної тарифної сітки і його підвищення було у вересні та жовтні 2012 року, то ці місяці для такого працівника стали базовими для обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком. Чергове підвищення зарплати такого працівника відбудеться в грудні 2012 року, і цей місяць знов стане базовим. А значить, право на проведення індексації зарплати такого працівника (тобто коли індекс споживчих цін наростаючим підсумком перевищить 101 %) настане не скоро.

 

НЮАНСИ ІНДЕКСАЦІЇ СТИПЕНДІЇ

Не так давно ми коментували лист Мінсоцполітики від 17.08.2012 р. № 244/10/136-12 (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2012, № 36), присвячений нюансам проведення індексації стипендій після набуття чинності постановою № 526. Цією постановою, зокрема, змінено порядок визначення базового місяця при підвищенні грошових доходів, а також визначено механізм індексації стипендій при їх призначенні.

Так, згідно з новим п. 101 Порядку № 1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації стипендії здійснюється починаючи з місяця, у якому її призначено. Так, для студентів, які вступлять на навчання у вересні 2012 року, обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком для проведення індексації стипендії починається з урахуванням індексу споживчих цін, що припадають на місяць призначення стипендії, тобто вересень 2012 року.

У випадку якщо особа не отримувала стипендію чи втратила право на її призначення, а надалі стипендію їй було знову чи вперше призначено (за результатами наступного семестрового контролю, у зв’язку з переведенням на навчання за державним замовленням, виникненням підстав для призначення соціальної стипендії, відновленням на навчання тощо), обчислення індексу споживчих цін здійснюється з місяця призначення стипендії.

Так, у листі від 17.08.2012 р. № 244/10/136-12 фахівці Мінсоцполітики роз’яснили: якщо студенти з 1-го по 5-й курс навчання у ВНЗ I — IV рівнів акредитації здали семестровий контроль за II семестр 2011/2012 навчального року і залежно від навчального плану (з 1 червня, 1 липня, 1 серпня 2012 року) їм призначено стипендію в тому ж розмірі, що й раніше, тобто до такого семестрового контролю, то до 1 вересня 2012 року така стипендія виплачується з урахуванням індексу інфляції в розмірі 36,7 %. Аналогічну позицію висловлено і в листі, що коментується.

Також ми звертали увагу, що залишається відкритим питання щодо індексації стипендії студентам, яким за підсумками семестрового контролю за II семестр 2011/2012 навчального року призначено стипендію (тобто до цього вони не отримували стипендію). Так, якщо виходити з п. 101 Порядку № 1078, у цьому випадку студентам стипендія має виплачуватися без урахування індексації. Однак в листі, що коментується, зазначено таке: для студентів, які не отримували академічну стипендію за результатами попереднього семестрового контролю, але успішно здали семестровий контроль за II семестр 2011/2012 навчального року і залежно від навчального плану (з 1 червня, 1 липня, 1 серпня 2012 року) їм призначено стипендію, вона має виплачуватися з урахуванням індексу інфляції в розмірі 36,7 % .

Ми підтримуємо Мінсоцполітики в тому, що всі студенти мають бути в рівних умовах щодо права на отримання стипендії та її індексації. Однак доводиться констатувати: позиція, висловлена в листі, що коментується, суперечить п. 101 Порядку № 1078. Дуже сподіваємося, що незабаром Мінсоцполітики надасть обіцяні роз’яснення щодо проведення індексації стипендії з посиланням на положення цього Порядку.

 

ПРО МОЖЛИВІСТЬ ЗБЕРЕЖЕННЯ КЛАСНОСТІ ВОДІЯМ

Не так давно в газеті «Бюджетна бухгалтерія», 2012, № 36, с. 20, ми розглядали особливості оплати праці водіїв автотранспортних засобів. Зокрема, предметом уваги було таке запитання: якщо водію встановлено І клас за попереднім місцем роботи, то чи зберігається він у разі прийняття на роботу до нового роботодавця?

Перш за все відзначимо, що кваліфікаційні характеристики за посадою водія автотранспортних засобів передбачено п. 4 «Водій автотранспортних засобів» розд. II Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск № 69 «Автомобільний транспорт», затвердженого наказом Мінтрансу від 14.02.2006 р. № 136 (далі — Довідник № 136).

Зверніть увагу: наказом Мінінфраструктури «Про затвердження Змін до випуску № 69 «Автомобільний транспорт» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників» від 06.07.2012 р. № 374 (далі — наказ № 374) п. 4 «Водій автотранспортних засобів» розд. II Довідника № 136 викладено в новій редакції, яка передбачає нові кваліфікаційні характеристики професії водія автотранспортних засобів за категоріями «В», «С1», «С», «D», «D1», «ВЕ», «С1Е», «СЕ», «D1Е», «DЕ». Нагадаємо, з набуттям чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху» від 24.09.2008 р. № 586-VI відбулися зміни в порядку видачі водійських посвідчень та присвоєння водійських категорій. Так, постановою КМУ «Про внесення змін до Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до управління транспортними засобами» від 20.05.2009 р. № 511 введено нові категорії «В», «С1», «С», «D», «D1», «ВЕ», «С1Е», «СЕ», «D1Е», «DЕ». З метою приведення кваліфікаційних характеристик у відповідність із переліком затверджених категорій водіїв було прийнято наказ № 374.

Зокрема, тепер приміткою до п. 4 «Водій автотранспортних засобів» розд. II Довідника № 136 встановлено таке: «1. У процесі роботи суб’єкт господарювання може присвоїти водію кваліфікацію II або I класу.

Для присвоєння II класу в посвідченні водія має бути дозвіл на управління транспортними засобами категорій «В», «ВЕ», «С», «СЕ» або «DE» («D»), а також безперервний стаж роботи водієм III класу в цього суб’єкта господарювання — не менше трьох років. Для присвоєння I класу має бути дозвіл на управління транспортними засобами категорій «В», «ВЕ», «С», «СЕ», «D», «DE», а також безперервний стаж роботи водієм II класу в цього суб’єкта господарювання — не менше двох років.

2. Введення цих змін не впливає на раніше присвоєні класності суб’єктами господарювання».

Наказ № 374 буде опубліковано в одному з наступних номерів нашої газети.

Тепер повернемося до запитання про збереження класності водію, присвоєної на попередньому місці роботи.

У вищезазначеній консультації ми звертали увагу на той факт, що конкретний порядок присвоєння та підтвердження класів водіям автотранспортних засобів на сьогодні не затверджено. Крім того, чинними нормативно-правовими актами України не передбачено правової норми зі збереження класності водіям, присвоєної роботодавцем на попередньому місці роботи.

Однак, на наш погляд, оскільки конкретний порядок присвоєння та підтвердження класів водіям автотранспортних засобів не затверджено, то в разі прийняття на роботу до нового роботодавця підтвердження чи непідтвердження вже наявного класу не буде порушенням чинного законодавства. Вирішення цього питання належить виключно до компетенції нового роботодавця.

Так, роботодавець, ураховуючи дотримання вимог для присвоєння І класу (наявність у водійському посвідченні відміток на право управління відповідними категоріями транспортних засобів та необхідний стаж роботи) може прийняти рішення про збереження (підтвердження) класності водію, присвоєної роботодавцем на попередньому місці роботи. Для цього водій має написати відповідну заяву про збереження (підтвердження) класу, присвоєного на попередньому місці роботи. У цьому випадку після закінчення випробувального терміну, під час якого перевіряються знання та навички водія, комісія оцінює водія на відповідність цій кваліфікації. За результатами роботи комісії керівник установи приймає остаточне рішення про збереження (підтвердження) класу. Водночас керівник може прийняти рішення не зберігати (не підтверджувати) класність водію, присвоєну на попередньому місці роботи.

Для того щоб остаточно розставити всі крапки над «і» щодо цього питання, редакція нашої газети надіслала відповідний запит до Мінсоцполітики. Відповідь на нього наведено в листі, що коментується. Як бачимо, Мінсоцполітики повністю підтвердило нашу думку.

Також у листі, що коментується, надано відповідь на таке запитання: чи обов’язково до трудової книжки водія вносити відповідний запис про наявність класу, наприклад: «Прийнято на роботу водієм автотранспортного засобу ІІІ класу», «Присвоєно кваліфікацію ІІ класу» тощо? Річ у тому, що в Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженій спільним наказом Мін’юсту, Мінпраці та Мінсоцзахисту від 29.07.93 р. № 58 (далі — Інструкція № 58), прямо про можливість унесення таких записів не йдеться.

Дійсно, згідно з п. 2.14 цієї Інструкції в графі 3 розділу «Відомості про роботу» трудової книжки записується: прийнято чи призначено в такий-то цех, відділ, підрозділ, на ділянку, виробництво із зазначенням їх конкретного найменування, а також роботи, професії чи посади та присвоєного розряду. Записи про найменування роботи, професії чи посади, на яку прийнято працівника, виконуються відповідно до найменування професій та посад, зазначених у Класифікаторі професій ДК 003:2010, затвердженому наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 р. № 327. Якщо працівнику в період роботи присвоюється новий розряд, то про це в установленому порядку здійснюється відповідний запис.

Як роз’яснило Мінсоцполітики в листі, що коментується, у трудових книжках працівників запис про назву професії виконується із зазначенням рівня кваліфікації працівника, який визначається розрядом, класом, категорією тощо. Оскільки клас водіїв є рівнем їх кваліфікації, то інформацію про нього має бути обов’язково відображено в трудовій книжці такого водія.

 

НАДАННЯ МАТЕРІАЛЬНОЇ ДОПОМОГИ ПРАЦІВНИКАМ МУЗЕЇВ

Останнє запитання, адресоване Мінсоцполітики, стосується нюансів надання матеріальної допомоги працівникам музеїв. Слід зазначити, що в листі, який коментується, представники цього Відомства, не зовсім зрозумівши суть запитання, відповіді на нього не надали.

У зв’язку з цим за додатковими роз’ясненнями ми звернулися безпосередньо до фахівця цього Міністерства (див. консультацію на с. 27 цього номера).

 

Ольга Вітковська, економіст-аналітик

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі