Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Надання додаткової соціальної відпустки

Редакція ББ
Бюджетна бухгалтерія Серпень, 2013/№ 29
Друк
Відповідь на запитання

НАДАННЯ ДОДАТКОВОЇ СОЦІАЛЬНОЇ ВІДПУСТКИ

 

Світлана МЕРЕНКОВА, заступник начальника відділу — державний інспектор праці відділу контролю за дотриманням трудового законодавства Територіальної державної інспекції з праці в Харківській області

 

Працівниця має дитину-інваліда, якій у березні 2013 року виповнилося 19 років. У липні 2013 року працівниця подає заяву з проханням надати їй додаткову відпустку як матері, яка має дитину-інваліда.

Чи має вона право на додаткову відпустку?

(м. Харків)

 

Згідно зі ст.19 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) жінці, яка працює та має двох чи більше дітей віком до 15 років або дитину-інваліда, або всиновила дитину, одинокій матері, батьку, який виховує дитину без матері (у тому числі в разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла дитину під опіку, або одному з прийомних батьків надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових та неробочих днів (ст.73 КЗпП).

За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.

Підставою для надання відпустки є заява працівника, а також підтвердні документи.

Додаткові соціальні відпустки працівникам, які мають дітей, надаються понад щорічні відпустки, передбачені ст. 6, 7, 8 Закону про відпустки, а також понад щорічні відпустки, установлені іншими законами та нормативно-правовими актами, і переносяться на інший період або продовжуються в порядку, визначеному ст. 11 цього Закону (ст. 20 Закону про відпустки).

Згідно зі ст. 6 Сімейного кодексу України від 10.01.2002 р. № 2947-III правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття (18 років). Тому жінці, яка працює та має дитину-інваліда, додаткова соціальна відпустка надається до досягнення дитиною 18 років.

Проте оскільки така відпустка є соціальною та не належить до категорії щорічних відпусток, то вона надається повної тривалості в будь-який час протягом календарного року, незалежно від відпрацьованого часу та дати народження дитини — до чи після (див. лист Мінсоцполітики від 20.10.2011 р. № 307/13/133-11).

У зв’язку з тим, що дитині-інваліду виповнилося 19 років у 2013 році, її мати має право на отримання додаткової відпустки протягом усього 2013 року.

Якщо працівник, який має право на соціальну відпустку, з будь-яких причин не скористався цим правом у році досягнення дитиною визначеного віку або ж за декілька попередніх років, він має право використати цю відпустку, і в разі звільнення, незалежно від підстав, йому має бути виплачено компенсацію за всі невикористані дні відпусток, як це передбачено ст. 24 Закону про відпустки.

Також зауважимо: законодавством не передбачено строк давності, після якого втрачається право на додаткову соціальну відпустку.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі