Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Надання платних послуг з копіювання, ламінування та сканування

Редакція ББ
Бюджетна бухгалтерія Грудень, 2013/№ 47
Друк
Відповідь на запитання

НАДАННЯ ПЛАТНИХ ПОСЛУГ З КОПІЮВАННЯ, ЛАМІНУВАННЯ ТА СКАНУВАННЯ

 

Тетяна СТАНКУС, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор»

 

Державний вищий навчальний заклад планує надавати платні послуги з копіювання, сканування та ламінування з використанням власної копіювальної та розмножувальної техніки.

Чи потрібно вносити при цьому зміни до Статуту навчального закладу? До якої групи власних надходжень належать доходи від надання таких послуг? Чи обкладати їх ПДВ та податком на прибуток? Чи необхідно створювати структурний підрозділ, який буде надавати вищевказані послуги?

(м. Київ)

 

Більшість бюджетних організацій для залучення додаткових коштів вирішують надавати платні послуги. Не є винятком і державні навчальні заклади.

Так, згідно з п. 4 ст. 61 Закону України «Про освіту» від 23.05.91 р. № 1060-XII додатковими джерелами фінансування навчальних закладів є кош­ти, одержані за навчання, підготовку, підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів відповідно до укладених договорів, плата за надання додаткових освітніх послуг тощо.

При цьому варто пам’ятати, що не всі види платних послуг дозволені до надання бюджетним установам. Надання бюджетними установами таких видів платних послуг, які не дозволені діючим законодавством, загрожує перерахуванням отриманих за них коштів до відповідного бюджету.

При виборі виду платної послуги, яку планується надавати, навчальні заклади мають керуватися Переліком платних послуг, які можуть надаватися навчальними закладами, іншими установами та закладами системи освіти, що належать до державної та комунальної форми власності, затвердженим постановою КМУ від 27.08.2010 р. № 796 (далі — Перелік № 796).

Обраний вашою установою вид платної послуги дозволений до надання цим Переліком.

Так, навчальні заклади мають право за плату видавати та реалізувати навчальну літературу, методичні, науково-методичні, наукові, науково-технічні видання, друковані засоби масової інформації (газети, часописи, альманахи тощо), друкувати, копіювати, сканувати, ламінувати, записувати інформацію на носії (п.п. 24 п. 1 Переліку № 796). Зазначена послуга належить до послуг у сфері освітньої діяльності.

Для організації процесу надання платних послуг дуже корисно ознайомитися з вимогами Порядку надання платних освітніх послуг державними та комунальними навчальними закладами, затвердженого спільним наказом Міносвіти, Мінекономіки та Мінфіну від 23.07.2010 р. № 736/902/758 (далі — Порядок № 736).

Зверніть увагу: підставами для надання платних освітніх послуг є письмова заява — для фізичної особи, договір (контракт) — для фізичної або юридичної особи (п. 1.6 Порядку № 736).

На підставі договору (контракту) надаються платні освітні послуги відповідно до пп. 1 — 4, 9 — 11 розд. 1 Переліку № 796.

Інші платні освітні послуги надаються на підставі письмової заяви, що складається замовником у довільній формі.

Хоча зазначені у запитанні послуги належать до послуг у сфері освітньої діяльності, вважаємо, що надавати їх за заявами не потрібно, адже користувач не буде писати заяву, наприклад, на одну копію.

Встановлення вартості платної освітньої послуги здійснюється на базі економічно обґрунтованих витрат, пов’язаних з її наданням (п. 2.1 Порядку № 736).

Складовими вартості витрат є:

— витрати на оплату праці працівників;

— нарахування на оплату праці відповідно до законодавства;

— безпосередні витрати та оплата послуг інших організацій;

— капітальні витрати;

— індексація заробітної плати, інші витрати відповідно до чинного законодавства.

Платні освітні послуги можуть надаватись тими самими структурними підрозділами, що здійснюють навчання громадян за державним замовленням (п. 1.5 Порядку № 736). Отже, окремий підрозділ для надання платних освітніх послуг вам створювати не потрібно.

Щодо внесення змін до Статуту зазначимо таке.

Статут підприємства — це основний документ, на основі якого діє підприємство. Статут затверджується власником (власниками) майна, а для державних підприємств — власником майна за участю трудового колективу.

У статуті обов’язково має бути зазначено:

— власника підприємства;

— найменування підприємства;

— місцезнаходження підприємства;

— предмет і цілі діяльності підприємства;

— органи управління підприємства і порядок їх формування;

— компетенцію і повноваження трудового колективу підприємства та його виборних органів;

— орган, який має право представляти інтереси трудового колективу (рада трудового колективу, рада підприємства, профспілковий комітет тощо);

— порядок утворення майна підприємства;

— умови реорганізації та припинення діяльності підприємства.

Оскільки види платних послуг, які може надавати ваша установа, чітко регламентовані Кабміном, у Статуті достатньо зазначити лише той факт, що установа буде надавати платні послуги у сфері освітньої діяльності.

Статути слугують підставою для розробки положень, правил та інших документів, що створюються на підприємствах.

Повний перелік платних послуг, які буде надавати ваша установа, наведіть у Положенні про платні послуги та у відповідному наказі керівника установи.

Ніяких змін до Статуту у зв’язку з наданням вказаних у запитанні платних послуг вносити не потрібно.

При наданні платних послуг слід мати на увазі, що кошти, отримані навчальним закладом від надання платних освітніх послуг, зараховуються на відповідні рахунки, відкриті в органах Держказначейства, та використовуються згідно із затвердженим кошторисом навчального закладу з урахуванням вимог законодавства (п. 1.7 Порядку № 736).

Плата за послуги, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю, відповідно до п. 4 ст. 13 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 р. № 2456-VI відноситься до першої підгрупи першої групи власних надходжень бюджетних установ.

Кошти цієї підгрупи можна використовувати на покриття витрат, пов’язаних з організацією та наданням платних послуг.

До речі, з прикладом розрахунку послуг з копіювання ви маєте можливість ознайомитись у консультації «Калькуляція послуг в бібліотеці» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2010, № 20).

Тепер розглянемо питання щодо оподаткування операцій, пов’язаних з наданням платних послуг.

Звернемось до Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ).

У п.п. 133.1.4 ПКУ зазначено, що платниками податку на прибуток з числа резидентів є неприбуткові установи та організації у разі отримання прибутку від неосновної діяльності та/або доходів, що підлягають оподаткуванню.

При цьому до неприбуткових організацій належать органи державної влади, органи місцевого самоврядування та створені ними установи або організації, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів.

Доходи таких організацій, в тому числі доходи установ і закладів освіти, відповідно до абз. 2 п. 157.10 ПКУ зараховуються до складу кошторисів (на спеціальний рахунок) для утримання таких неприбуткових організацій і використовуються виключно на фінансування видатків кошторису.

У разі якщо за наслідками звітного року доходи, зараховані до кошторису, перевищують суму визначених кошторисом витрат, сума перевищення враховується у складі кошторису наступного року.

Із суми перевищення доходів над витратами податок на прибуток, передбачений п. 151.1 ПКУ, не сплачується.

Для вас це означає, що кошти, отримані від надання платних послуг, звільняються від обкладення податком на прибуток за умови, що вони:

— надійшли від того виду платної послуги, який Кабмін дозволив надавати згідно Переліком № 796;

— передбачені кошторисом;

— зараховані до спеціального фонду;

— використовуються виключно на фінансування передбачених кошторисом видатків.

Щодо обкладення ПДВ зазначимо, що згідно з п.п. «б» п. 180.1 ПКУ платником цього податку є будь-яка особа, що зареєстрована або підлягає реєстрації як платник податку.

Перелік операцій, які звільняються від оподаткування, наведений у ст. 197 ПКУ. До цього переліку, зокрема, входять усі види освітньої діяльності, які постачаються вищими навчальними закладами I — IV рівнів акредитації, у тому числі для здобуття іншої вищої та післядипломної освіти.

Як зазначалося вище, послуги з копіювання, сканування та ламінування згідно з Переліком № 796 належать до послуг у сфері освітньої діяльності. У зв’язку з цим вважаємо, що такі послуги мають звільнятись від обкладання ПДВ.

Для підтвердження нашої думки ми направили запит до Міндоходів. Одразу як отримаємо відповідь — повідомимо вас на сторінках нашого видання.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі