Теми статей
Обрати теми

Про затвердження Порядку надання соціальних послуг із встановленням диференційованої плати та внесення змін до переліку соціальних послуг, умов та порядку їх надання структурними підрозділами територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг)

Редакція ББ
Постанова від 19.12.2012 р. № 1184

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПРО ЗАТВЕРДЖЕННЯ ПОРЯДКУ НАДАННЯ СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ ІЗ ВСТАНОВЛЕННЯМ ДИФЕРЕНЦІЙОВАНОЇ ПЛАТИ ТА ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО ПЕРЕЛІКУ СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ, УМОВ ТА ПОРЯДКУ ЇХ НАДАННЯ СТРУКТУРНИМИ ПІДРОЗДІЛАМИ ТЕРИТОРІАЛЬНОГО ЦЕНТРУ СОЦІАЛЬНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ (НАДАННЯ СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ)

Постанова від 19.12.2012 р. № 1184

 

Відповідно до частини шостої статті 7 Закону України «Про соціальні послуги» Кабінет Міністрів України постановляє:

1. Затвердити Порядок надання соціальних послуг із встановленням диференційованої плати, що додається.

2. Внести до переліку соціальних послуг, умов та порядку їх надання структурними підрозділами територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2009 р. № 1417 «Деякі питання діяльності територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг)», зміни, що додаються.

 

Прем’єр-міністр України М. Азаров

 

 

Затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 19.12.2012 р. № 1184

Порядок надання соціальних послуг із встановленням диференційованої плати

 

1. Цей Порядок визначає механізм надання соціальних послуг із встановленням диференційованої плати (далі — соціальні послуги).

2. Соціальні послуги в обсягах, визначених державними стандартами соціальних послуг, надаються підприємствами, установами, організаціями та закладами незалежно від форми власності та господарювання, фізичними особами — підприємцями, які відповідають критеріям діяльності суб’єктів, що надають соціальні послуги, із залученням бюджетних коштів (далі — суб’єкти).

3. Соціальні послуги надаються особам, які мають право на їх отримання відповідно до Закону України «Про соціальні послуги», крім осіб, які мають право отримувати такі послуги безоплатно.

4. Диференційована плата за надання соціальних послуг установлюється в розмірі 12 відсотків середньомісячного сукупного доходу особи, яка потребує їх надання, за останні шість місяців.

Розмір щомісячної диференційованої плати за надання соціальних послуг не може перевищувати вартості послуг, що надаються протягом місяця.

Розмір диференційованої плати за надання соціальних послуг розраховується на підставі тарифів на платні соціальні послуги, що обчислені відповідно до Порядку регулювання тарифів на платні соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 квітня 2005 р. № 268.

5. Різниця між розміром диференційованої плати та вартістю соціальної послуги відшкодовується відповідно до законодавства.

6. Для отримання соціальних послуг особа, яка потребує їх надання, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення місцевої державної адміністрації або структурному підрозділу з питань соціального захисту населення виконавчого комітету відповідної ради:

заяву із зазначенням згоди на оброблення персональних даних;

копію паспорта або іншого документа, що посвідчує особу (за наявності);

довідку про доходи за останні шість місяців;

у випадках, передбачених законодавством — медичний висновок про здатність до самообслуговування та потребу в постійній сторонній допомозі або виписку з медичної карти амбулаторного стаціонарного хворого;

копію довідки про встановлення групи інвалідності (за наявності).

Для отримання соціальних послуг, що надаються недержавним суб’єктом, особа, яка потребує їх надання, подає зазначені документи такому суб’єктові.

У разі коли особа, яка потребує надання соціальних послуг, за віком або станом здоров’я неспроможна самостійно прийняти рішення про необхідність їх надання, таке рішення може прийняти опікун чи піклувальник, органи опіки та піклування відповідно до законодавства.

Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення місцевої державної адміністрації, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення виконавчого комітету відповідної ради або недержавний суб’єкт, до якого звернулась особа щодо надання соціальних послуг, складає протягом трьох днів акт обстеження матеріально-побутових умов проживання такої особи (за згодою) за формою, встановленою Мінсоцполітики, який разом із зазначеними документами подається місцевому органові виконавчої влади або органові місцевого самоврядування для прийняття відповідного рішення.

7. Рішення щодо надання соціальних послуг приймається в установленому порядку місцевим органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування протягом 15 днів з дати подання документів, зазначених у пункті 6 цього Порядку, та акта обстеження матеріально-побутових умов проживання особи, яка потребує їх надання (за наявності).

Про прийняте рішення місцевий орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування письмово повідомляє протягом трьох робочих днів структурному підрозділу з питань соціального захисту населення місцевої державної адміністрації, структурному підрозділу з питань соціального захисту населення виконавчого комітету відповідної ради або недержавному суб’єкту, до якого звернулась особа щодо надання соціальних послуг.

Після прийняття рішення про надання соціальних послуг суб’єктом укладається відповідний договір з отримувачем таких послуг, примірна форма якого затверджується Мінсоцполітики.

8. Соціальні послуги надаються з дня укладення відповідного договору між суб’єктом та отримувачем соціальних послуг.

9. Диференційована плата за надання соціальних послуг встановлюється на календарний рік.

10. Соціальні послуги понад обсяги, визначені державними стандартами соціальних послуг, надаються за плату.

 

 

Затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 19.12.2012 р. № 1184

Зміни до переліку соціальних послуг, умов та порядку їх надання структурними підрозділами територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг)

 

1. Пункт 7 доповнити абзацами такого змісту:

«Територіальний центр (у межах наявних можливостей) може надавати соціальні послуги в обсягах, визначених державними стандартами соціальних послуг, із встановленням диференційованої плати відповідно до законодавства.

Соціальні послуги понад обсяги, визначені державними стандартами соціальних послуг, надаються за плату.».

2. Пункт 26 доповнити підпунктом 10 такого змісту:

«10) довідка про доходи за останні шість місяців, що передують місяцю звернення за встановленням диференційованої плати за надання соціальних послуг.».

3. Пункт 30 доповнити підпунктом 7 такого змісту:

«7) довідка про доходи за останні шість місяців, що передують місяцю звернення за встановленням диференційованої плати за надання соціальних послуг.».

4. Пункт 35 доповнити підпунктом 6 такого змісту:

«6) довідка про доходи за останні шість місяців, що передують місяцю звернення за встановленням диференційованої плати за надання соціальних послуг.».

5. Пункт 46 доповнити підпунктом 11 такого змісту:

«11) довідка про доходи за останні шість місяців, що передують місяцю звернення за встановленням диференційованої плати за надання соціальних послуг.».

6. Підпункт 3 пункту 60 після слів «членів сім’ї» доповнити словами «або довідка про доходи за останні шість місяців, що передують місяцю звернення за встановленням диференційованої плати за надання соціальних послуг».

 

КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ

НАДАННЯ СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ
ІЗ ВСТАНОВЛЕННЯМ ДИФЕРЕНЦІЙОВАНОЇ ПЛАТИ

Нагадаємо, що відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальні послуги» від 19.06.2003 р. № 966-IV (далі — Закон про соціальні послуги) право на отримання соціальних послуг мають громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, які проживають в Україні на законних підставах та перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі особи, на яких поширюється дія Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту» від 08.07.2011 р. № 3671-VI.

Статтею 7 Закону про соціальні послуги визначено, що соціальні послуги державними та комунальними суб’єктами, а також іншими суб’єктами, що надають соціальні послуги із залученням бюджетних коштів, в обсягах, визначених державними стандартами соціальних послуг, безоплатно надаються:

— громадянам, які не здатні до самообслуговування у зв’язку з похилим віком, хворобою, інвалідністю і не мають рідних, які повинні забезпечити їм догляд і допомогу;

— громадянам, які перебувають у складних життєвих обставинах у зв’язку з безробіттям і зареєстровані в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, бездомністю, стихійним лихом, катастрофами, особам, яких визнано біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, якщо середньомісячний дохід цих осіб нижчий, ніж встановлений прожитковий мінімум;

— дітям та молоді, які знаходяться у складній життєвій ситуації у зв’язку з інвалідністю, хворобою, сирітством, безпритульністю, малозабезпеченістю, конфліктами і жорстоким ставленням у сім’ї.

Особам, крім зазначених вище, соціальні послуги в обсягах, визначених державними стандартами, можуть надаватися із встановленням диференційованої плати залежно від доходу таких осіб у порядку, визначеному Кабміном.

Порядок надання соціальних послуг із встановленням диференційованої плати затверджено постановою КМУ від 19.12.2012 р. № 1184 (далі — Порядок), що коментується.

Звернемо увагу на те, що соціальні послуги понад обсяги, визначені державними стандартами соціальних послуг, надаються за повну плату.

Розглянемо основні вимоги щодо встановлення диференційованої плати за соціальні послуги.

Порядком встановлено вимоги щодо розміру диференційованої плати. Так, диференційована плата встановлюється у розмірі 12 % середньомісячного сукупного доходу* особи, яка потребує надання соціальних послуг, за останні шість місяців.

*Середньомісячний сукупний дохід визначається відповідно до Методики обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої спільним наказом Мінпраці, Мінекономіки, Мінфіну, Держкомстату та Держкомітету молодіжної політики, спорту і туризму від 15.11.2001 р. № 486/202/524/455/3370.

При цьому слід мати на увазі, що розмір щомісячної диференційованої плати за надання соціальних послуг не може перевищувати вартості послуг, які надаються протягом місяця.

Пояснимо: якщо розмір диференційованої плати (12 % середньомісячного сукупного доходу особи) більший, ніж розмір плати за соціальні послуги, розрахований на підставі калькуляції витрат, то розмір диференційованої плати прирівнюється до розміру платної соціальної послуги.

Якщо ж розмір диференційованої плати менший, ніж вартість послуг, розрахованих на підставі калькуляції витрат, то в такому випадку відповідно до п. 5 Порядку різниця між розміром диференційованої плати та вартістю соціальної послуги відшкодовується відповідно до законодавства. Також відмітимо, що згідно зі ст. 14 Закону про соціальні послуги кошти, необхідні для фінансування соціальних послуг, повинні плануватись у місцевих бюджетах. Однак окремого порядку такого відшкодування на сьогодні не існує, сподіваємось, що в подальшому його розроблять і затвердять законодавці.

Порядком визначено перелік документів, які має подати до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення місцевої державної адміністрації або структурного підрозділу з питань соціального захисту населення виконавчого комітету відповідної ради особа для отримання соціальних послуг (або опікун чи піклувальник, орган опіки).

До таких документів належать:

— заява із зазначенням згоди на оброблення персональних даних;

— копія паспорта або іншого документа, що посвідчує особу (за наявності);

— довідка про доходи за останні шість місяців;

— медичний висновок про здатність до самообслуговування та потребу в постійній сторонній допомозі або виписка з медичної карти амбулаторного стаціонарного хворого (у випадках, передбачених законодавством).

Протягом трьох днів після подання документів відповідний орган соціального захисту населення складає акт обстеження матеріально-побутових умов проживання особи, яка потребує соціальних послуг.

Потягом 15 днів з дати подання документів місцевим органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування приймається рішення щодо надання соціальних послуг.

Між надавачем та отримувачем соціальних послуг укладається відповідний договір, з дня укладення якого і надаються соціальні послуги.

У зв’язку із затвердженням Порядку були внесені відповідні зміни до Переліку соціальних послуг, умови та порядок їх надання структурними підрозділами територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг), затвердженого постановою КМУ від 29.12.2009 р. № 1417 (далі — Перелік).

Тепер Переліком передбачено, що територіальні центри соціального обслуговування можуть надавати соціальні послуги в обсягах, визначених державними стандартами соціальних послуг, із встановленням диференційованої плати.

Крім того, до документів, які мають міститись в особових справах громадян, що знаходяться на обслуговуванні в територіальних центрах соціального обслуговування, додано довідку про доходи за останні шість місяців, що передують місяцю звернення за встановленням диференційованої плати за надання соціальних послуг.

 

Володимир ШПАЧЕНКО, юрист

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі