Теми статей
Обрати теми

Щодо нарахування ЄСВ на фонд оплати праці інвалідів

Редакція ББ
Бюджетна бухгалтерія Травень, 2013/№ 17
Друк
Лист від 26.12.2012 р. № 31229/03-20

ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ

ЩОДО НАРАХУВАННЯ ЄСВ НА ФОНД ОПЛАТИ ПРАЦІ ІНВАЛІДІВ

Лист від 26.12.2012 р. № 31229/03-20

 

Пенсійний фонд України розглянув лист щодо нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на фонд оплати праці інвалідів і повідомляє.

Порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску регулюється Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон) та Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 р. № 21-5 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.10.2010 р. за № 994/18289 (далі — Інструкція).

Згідно з частиною тринадцятою статті 8 Закону єдиний внесок для підприємств, установ і організацій, в яких працюють інваліди, встановлюється у розмірі 8,41 відсотка визначеної пунктом 1 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску для працюючих інвалідів.

Підставою для застосування ставки у розмірі 8,41 відсотка згідно з пунктом 3.13 розділу III Інструкції є завірена копія довідки з акта огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності.

Таким чином, нарахування роботодавцем єдиного внеску у розмірі 8,41 відсотка із заробітної плати зазначеної категорії працівників здійснюється з моменту встановлення групи інвалідності, але не раніше одержання підприємством вищезазначеної довідки.

 

Директор Департаменту надходження доходів
В. Литвиненко

 

КОМЕНТАР ФАХІВЦЯ ДЕРЖФІНІНСПЕКЦІЇ

ЗАРПЛАТА ІНВАЛІДІВ ОБКЛАДАЄТЬСЯ ЄСВ ЗА ПІЛЬГОВОЮ СТАВКОЮ

Одним із найпоширеніших порушень на стадії складання та затвердження кошторисів, яке під час ревізії встановлюють працівники Держфініспекції, є порушення в частині визначення потреби в коштах для уплати єдиного соціального внеску, нарахованого на фонд оплати праці працюючих інвалідів.

Наведемо приклад такого порушення — розрахунок потреби в асигнуваннях на проведення видатків, пов’язаних з нарахуванням та перерахуванням коштів єдиного соціального внеску на фонд оплати праці фактично працюючого в установі громадянина, який має статус інваліда, проводився з розрахунку 36,3 %, тоді як для працівників, які є інвалідами, застосовується окрема ставка єдиного соціального внеску в частині нарахувань на їх заробітну плату. Її розмір становить 8,41 %.

Хотілось би зазначити, що найчастіше це порушення має місце не через те, що економіст чи бухгалтер не знає, що нарахування єдиного соціального внеску на фонд працюючих інвалідів проводиться у розмірі 8,41 %, а внаслідок того, що працюючий інвалід сам не надає довідку про присвоєння йому статусу інваліда.

Згідно з п. 3.13 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 р. № 21-5, підтвердженням встановлення працівнику інвалідності є завірена копія довідки з акта огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності.

Як зазначив Пенсійний фонд у листі, що коментується, нарахування роботодавцем страхових внесків у розмірі 8,41 % із заробітної плати зазначеної категорії працівників здійснюється з моменту встановлення групи інвалідності, але не раніше одержання підприємством завіреної копії вищезазначеної довідки.

Це логічно, адже здійснення операцій без підстави неможливе.

Але майте на увазі, що фахівці Держфінінспекції вважають, що при наданні працівником довідки про встановлення групи інвалідності слід зробити перерахунок і за попередній період, тобто коли працівник вже фактично мав інвалідність, але ще не надав довідку до установи. Адже, по суті, Пенсійний фонд необґрунтовано отримував нарахування у розмірі 36,3 % в той час, коли працівник вже фактично мав статус інваліда.

Якщо такий перерахунок не був зроблений установою самостійно, то в такому випадку має місце незаконне витрачання бюджетних коштів.

 

Владислав СТАНКУС,
 завідувач сектора інспектування
 установ та організацій,
які фінансуються з бюджету,
 Харківської об’єднаної
 державної фінансової інспекції

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі