Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Відрядження на службовому автомобілі

Редакція ББ
Бюджетна бухгалтерія Листопад, 2013/№ 42
Друк
Відповідь на запитання

ВІДРЯДЖЕННЯ НА СЛУЖБОВОМУ АВТОМОБІЛІ

 

Тетяна СТАНКУС, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор»

 

Чи може керівник бюджетної організації самостійно їздити у відрядження на службовому автомобілі (без водія)?

(м. Харків)

 

Насамперед зазначимо: заборони щодо використання керівником особисто службового автомобіля для поїздки у відрядження чинне законодавство не містить.

Отже, якщо є така необхідність і кошторисом передбачено відповідні кошти, керівник може поїхати у відрядження на службовому автомобілі особисто за кермом, без водія.

Порядок оформлення документів для направлення керівника у відрядження на службовому автомобілі, а також відшкодування йому витрат на відрядження особливо не відрізняється від порядку, встановленого для звичайного відрядження.

Так, спочатку необхідно видати наказ про відрядження, в якому потрібно зазначити, що відрядження здійснюватиметься на службовому автомобілі установи. Потім слід затвердити маршрут руху, виписати подорожній лист* і видати аванс на відрядження.

* Хоча на сьогодні форма подорожнього листа не затверджена, в установі мають бути наявні первинні документи на списання пально-мастильних матеріалів, складені з урахуванням вимог законодавства про реквізити первинних документів (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2013, № 23, с. 3).

Оскільки керівник бюджетної організації також є її працівником, то направлення його у відрядження оформляється так само, як і іншого працівника установи.

Виняток становлять керівники центральних та місцевих органів виконавчої влади. Так, відповідно до п. 2 розд. ІІ Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Мінфіну від 13.03.98 р. № 59 (далі — Інструкція № 59), рішення про службове відрядження керівників центральних і місцевих органів виконавчої влади та Секретаріату Кабміну приймається відповідно до вимог постанови КМУ «Про службові відрядження в межах України керівників органів виконавчої влади та Секретаріату Кабінету Міністрів України» від 15.03.2002 р. № 337.

Інструкція № 59 не містить норм, що визначають порядок відшкодування відрядженому працівникові витрат на проїзд службовим автомобілем (витрат на пально-мастильні матеріали, стоянку, паркування автомобіля, а також витрат, пов’язаних з його техобслуговуванням), отже, указані витрати не може бути компенсовано як витрати на відрядження. Але це не означає, що такі витрати у разі відрядження на службовому автомобілі взагалі не компенсуються.

Установа використовує службовий автомобіль для поїздки свого працівника в межах своєї основ­ної діяльності, тому витрати на нього вважаються витратами на господарські потреби.

Мінфін у своєму листі від 15.12.2006 р. № 31-26030-12/19868 зазначив, що витрати на пально-мастильні матеріали відшкодовуються відповідно до чинних норм за кілометр пробігу і затвердженого маршруту, що має бути визначено в наказі (розпорядженні) керівника установи. Також відшкодовуються інші витрати, пов’язані з технічним обслуговуванням, стоянкою та паркуванням службового автомобіля, і збори за проїзд ґрунтовими, шосейними дорогами та водними переправами.

Зазначимо, що витрати на пально-мастильні матеріали відшкодовуються відповідно до Норм витрат палива і мастильних матеріалів на автомобільному транспорті, затверджених наказом Мінтрансу від 10.02.98 р. № 43.

Звернемо особливу увагу на те, що видатки на експлуатацію службового автомобіля у відрядженні зараховуються до загальногосподарських видатків, а не до видатків на відрядження, тому здійснюються вони за КЕКВ, який відповідає економічній сутності видатків.

Так, згідно з Інструкцією щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженою наказом Мінфіну від 12.03.2012 р. № 333, видатки на придбання пально-мастильних матеріалів здійснюються за КЕКВ 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар», паркування і стоянку — за КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)».

Що стосується виплати добових, оплати проживання та інших витрат, безпосередньо пов’язаних з відрядженням, то вони здійснюються в загальному порядку відповідно до Інструкції № 59 та постанови КМУ «Про суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів» від 02.02.2011 р. № 98 за КЕКВ 2250 «Видатки на відрядження».

Також зазначимо: якщо працівник у відрядженні використовує особистий автомобіль, то його витрати на пально-мастильні матеріали, плата за стоянку та інші витрати на використання автомобіля не включаються ні до витрат на відрядження, ні до витрат на господарські потреби установи, тобто не компенсуються працівникові.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі