Теми статей
Обрати теми

Про затвердження змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України

Редакція ББ
Наказ від 09.10.2013 р. № 866

МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ

ПРО ЗАТВЕРДЖЕННЯ ЗМІН ДО ДЕЯКИХ НОРМАТИВНО-ПРАВОВИХ АКТІВ МІНІСТЕРСТВА ФІНАНСІВ УКРАЇНИ

Наказ від 09.10.2013 р. № 866

Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11.10.2013 р. за № 1741/24273

 

Відповідно до Бюджетного кодексу України, Законів України від 24 травня 2012 року № 4839-VI «Про внесення змін до деяких законів України щодо взяття на облік юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців», від 16 травня 2013 року № 242-VII «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України у зв’язку із створенням органів доходів і зборів», від 04 липня 2013 року № 391-VII «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік», Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого Указом Президента України від 08 квітня 2011 року № 446, а також з метою удосконалення казначейського обслуговування бюджетних коштів та складання звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів наказую :

1. Затвердити Зміни до Порядку формування Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 22 грудня 2011 року № 1691, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 січня 2012 року за № 33/20346, що додаються.

2. Затвердити Зміни до Порядку складання фінансової та бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 січня 2012 року № 44, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09 лютого 2012 року за № 196/20509 (зі змінами), що додаються.

3. Затвердити Зміни до Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов’язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02 березня 2012 року № 309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 березня 2012 року за № 419/20732 (зі змінами), що додаються.

4. Затвердити Зміни до Порядку відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 22 червня 2012 року № 758, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 липня 2012 року за № 1206/21518, що додаються.

5. Встановити, що розпорядники бюджетних коштів у фінансовій звітності відображають дані щодо фінансових інвестицій, починаючи зі звітності за перший квартал 2014 року, але не раніше дня набрання чинності Положенням з бухгалтерського обліку фінансових інвестицій бюджетних установ, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 26 червня 2013 року № 611, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 18 липня 2013 року за № 1215/23747.

6. Департаменту державного бюджету Міністерства фінансів України (Лозицький В. П.) та Управлінню методології з обслуговування бюджетів, бухгалтерського обліку та звітності Державної казначейської служби України (Сушко Н. І.) забезпечити подання цього наказу в установленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.

7. Управлінню комунікацій (Прес-служба) Міністерства фінансів України (Косарчук В. П.) у десятиденний строк з дня державної реєстрації цього наказу в Міністерстві юстиції України забезпечити його оприлюднення на офіційному веб-сайті Міністерства фінансів України в мережі Інтернет.

8. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

9. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра фінансів України Мярковського А. І. та Голову Державної казначейської служби України Харченка С. І.

 

Міністр Ю. Колобов

ПОГОДЖЕНО:

Голова Державної служби України
 з питань регуляторної політики
 та розвитку підприємництва
 М. Бродський

 

 

Затверджено наказом Міністерства фінансів України від 09.10.2013 р. № 866

Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11.10.2013 р. за № 1741/24273

ЗМІНИ ДО ПОРЯДКУ ФОРМУВАННЯ ЄДИНОГО РЕЄСТРУ РОЗПОРЯДНИКІВ БЮДЖЕТНИХ КОШТІВ ТА ОДЕРЖУВАЧІВ БЮДЖЕТНИХ КОШТІВ

 

1. У главі 2:

1) в абзаці другому пункту 2.1 слова «довідка про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (далі — ЄДРПОУ) або копія цієї довідки» замінити словами «копія виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців (далі — Єдиний державний реєстр)»;

2) у пункті 2.2:

абзац перший викласти в такій редакції:

«2.2. Орган Казначейства протягом одного робочого дня перевіряє наявність чи відсутність реєстрації установи (підприємства, організації) в Єдиному реєстрі, повноту заповнення Реєстраційної картки, наданої розпорядником бюджетних коштів (одержувачем бюджетних коштів), відповідність даних, зазначених у Реєстраційній картці, установчим документам та копії виписки з Єдиного державного реєстру.»;

після абзацу першого доповнити пункт новими абзацами другим, третім такого змісту:

«Копія виписки з Єдиного державного реєстру має відповідати вимогам законодавства.

Орган Казначейства вносить відповідну інформацію до бази даних Єдиного реєстру з відміткою про її введення на паперовому носії картки (заповнюються код розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів), який присвоєно, дата реєстрації та засвідчуються підписом керівника (заступника керівника) органу Казначейства). У разі виявлення невідповідності даних, недотримання встановлених вимог оформлення Реєстраційна картка повертається розпоряднику бюджетних коштів (одержувачу бюджетних коштів) на доопрацювання з відповідною відміткою в нижній частині документа: зазначаються причини та дата повернення, ставиться підпис відповідальної особи.».

У зв’язку з цим абзац другий вважати абзацом четвертим;

3) в абзаці першому пункту 2.4 слова «другий примірник Реєстраційної картки (оригінал) зберігається у відповідному органі Казначейства в справі розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів)» замінити словами «другий примірник Реєстраційної картки (оригінал) та документи, які надаються разом з Реєстраційною карткою, зберігаються у відповідному органі Казначейства в справі з юридичного оформлення рахунків розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів)».

2. У главі 4:

1) у пункті 4.1:

в абзаці п’ятому пункту 4.1 слова «а другий примірник (оригінал) зберігається у відповідному органі Казначейства в справі розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів)» замінити словами «а другий примірник (оригінал) та документи, які надаються разом зі змінами до Реєстраційної картки, зберігаються у відповідному органі Казначейства в справі з юридичного оформлення рахунків розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів)»;

доповнити пункт новими абзацами такого змісту:

«У разі зміни найменування розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів), органу Казначейства за місцем його обслуговування відповідним органом Казначейства надається оновлена довідка про включення розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів) до Єдиного реєстру.

В інших випадках внесення змін до Реєстраційної картки довідка про включення розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів) до Єдиного реєстру не надається.»;

2) в абзаці першому пункту 4.2 слова «за ЄДРПОУ» замінити словами «за Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України (далі —
ЄДРПОУ)»;

3) у пункті 4.3:

в абзацах першому та другому слова «Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» замінити словами «Єдиного державного реєстру»;

абзац перший після слів «про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи» доповнити словами «, засвідчену органом, що її видав»;

абзац другий після слів «установчими документами, про його закриття» доповнити словами «, засвідчена органом, що її видав».

3. Пункт 5.2 глави 5 викласти в такій редакції:

«5.2. У разі якщо розпорядник бюджетних коштів не включений до мережі на поточний бюджетний період, а одержувач бюджетних коштів — на поточний та попередній бюджетні періоди, відповідні органи Казначейства перевіряють дані про державну реєстрацію припинення юридичної особи (внесення запису про відокремлений структурний підрозділ юридичної особи) в Єдиному державному реєстрі. У разі наявності такого запису в Єдиному державному реєстрі органи Казначейства звертаються до державного реєстратора з запитом про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Надходження відомостей про державну реєстрацію припинення юридичної особи (внесення запису про закриття відокремленого структурного підрозділу юридичної особи) є підставою для закриття органом Казначейства відповідної Реєстраційної картки в Єдиному реєстрі. Зазначені відомості зберігаються в справі з юридичного оформлення рахунків розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів).».

4. Додаток 1 до Порядку викласти в новій редакції, що додається.

 

img 1
img 2
img 3 

 

 

Затверджено наказом Міністерства фінансів України від 09.10.2013 р. № 866

Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11.10.2013 р. за № 1742/24274

Зміни до Порядку складання фінансової та бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів

 

1. Пункт 1.14 глави 1 викласти в такій редакції:

«1.14. Дані фінансової та бюджетної звітності розпорядників та одержувачів бюджетних коштів, у тому числі зведеної фінансової та бюджетної звітності головних розпорядників коштів державного та місцевих бюджетів, перевіряються органами Казначейства в частині відповідності аналогічним даним, відображеним у бухгалтерському обліку органів Казначейства, та окремим показникам форм фінансової та бюджетної звітності згідно з вимогами пункту 2.5 глави 2 цього Порядку.

Звірка даних фінансової та бюджетної звітності здійснюється у терміни, встановлені Казначейством України (органами Казначейства), у межах термінів, визначених Бюджетним кодексом України для подання звітності про виконання Державного бюджету України.

Дані бухгалтерського обліку органів Казначейства за операціями з обслуговування кошторисів (планів використання бюджетних коштів), що формуються в інформаційній системі Державної казначейської служби України (далі — Казначейство України), вважаються остаточними.

Усі примірники фінансової та бюджетної звітності розпорядників та одержувачів бюджетних коштів, а також зведена фінансова та бюджетна звітність головних розпорядників бюджетних коштів (далі — головні розпорядники) та розпорядників нижчого рівня, до сфери управління яких належать розпорядники бюджетних коштів, у тому числі в інших областях, до подачі розпорядникам вищого рівня або іншим користувачам повинні бути перевірені і завізовані відповідним органом Казначейства (засвідчені підписом, печаткою або штампом на кожній сторінці всіх форм фінансової та бюджетної звітності і форм щодо розкриття елементів фінансової та бюджетної звітності).

Розпорядники бюджетних коштів, до сфери управління яких належать розпорядники бюджетних коштів, розташовані в інших областях, до своєї фінансової та бюджетної звітності додають форми фінансової та бюджетної звітності, перевірені та завізовані відповідними органами Казначейства.

Додатково підлягають перевірці та поданню до відповідного органу Казначейства фінансова та бюджетна звітність розпорядників нижчого рівня у разі встановлення розпорядниками вищого рівня розбіжностей щодо бухгалтерського обліку операцій з внутрівідомчої передачі запасів тощо.

Зведена фінансова та бюджетна звітність обласних державних адміністрацій до подання Казначейству України повинна бути перевірена і завізована відповідними головними управліннями Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі у загальному порядку.

Віза органу Казначейства засвідчує, що фінансова та бюджетна звітність розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів складена відповідно до вимог цього Порядку і підлягає консолідації у зведеній фінансовій та бюджетній звітності розпорядників вищого рівня.

У разі коли при складанні форм фінансової та бюджетної звітності не були дотримані вимоги цього Порядку, органи Казначейства застосовують заходи впливу за порушення бюджетного законодавства, визначені Бюджетним кодексом України.

Дані такої фінансової та бюджетної звітності не підлягають консолідації розпорядниками вищого рівня у зведеній фінансовій та бюджетній звітності та органами Казначейства у звітності про виконання бюджетів.

Приведена у відповідність із вимогами цього Порядку фінансова та бюджетна звітність повторно надається до обслуговуючих органів Казначейства на перевірку та візування.».

2. У главі 2:

1) підпункт 2.1.2 пункту 2.1 після абзацу шостого доповнити новим абзацом сьомим такого змісту:

«Звіт про надходження і використання інших надходжень спеціального фонду (фінансові казначейські векселі)» (форма № 4-5д) (додаток 9);».

У зв’язку з цим абзаци сьомий — десятий вважати відповідно абзацами восьмим — одинадцятим, а додатки 9 — 35 вважати відповідно додатками 10 — 36. У тексті Порядку посилання на додатки 9 — 35 замінити посиланнями відповідно на додатки 10 — 36;

2) пункт 2.2 викласти в такій редакції:

«2.2. Склад бюджетної звітності одержувачів бюджетних коштів:

«Звіт про надходження та використання коштів загального фонду» (форма № 2д, № 2м) (додаток 4);

«Звіт про надходження і використання коштів, отриманих за іншими джерелами власних надходжень» (форма № 4-2д, № 4-2м) (додаток 6);

«Звіт про надходження і використання інших надходжень спеціального фонду» (форма № 4-3д, № 4-3м) (додаток 7);

«Звіт про надходження і використання інших надходжень спеціального фонду (фінансові казначейські векселі)» (форма № 4-5д) (додаток 9);

«Звіт про надходження і використання інших надходжень спеціального фонду (позики міжнародних фінансових організацій)» (форма № 4-3д.1, № 4-3м.1) (додаток 10);

«Звіт про заборгованість за бюджетними коштами» (форма № 7д, № 7м) (додаток 11);

«Звіт про заборгованість за окремими програмами» (форма № 7д.1, № 7м.1) (додаток 12);

Елементи бюджетної звітності додатково розкриваються у Довідці про стан фінансових казначейських векселів (додаток 36).»;

3) підпункт 2.4.2 пункту 2.4 доповнити новим абзацом такого змісту:

«Довідка про стан фінансових казначейських векселів (додаток 36).».

У зв’язку з цим додаток 36 вважати додатком 37. У тексті Порядку посилання на додаток 36 замінити посиланнями на додаток 37;

4) у підпункті 2.6.2 пункту 2.6:

абзац перший підпункту «а» викласти в такій редакції:

«а) місячна — до органів Казначейства за формами (додатки 9 — 13), визначеними абзацами сьомим — одинадцятим підпункту 2.1.2 пункту 2.1 цієї глави.»;

підпункт «б» викласти в такій редакції:

«б) квартальна та річна — до органів Казначейства та розпорядників вищого рівня за формами (додатки 4 — 12), визначеними абзацами другим — десятим підпункту 2.1.2 пункту 2.1 цієї глави.

Елементи квартальної бюджетної звітності розкриваються у Пояснювальній записці (додаток 15) згідно з пунктом 2.4 цієї глави та формах щодо розкриття елементів бюджетної звітності (додатки 24 — 36) згідно з абзацами шостим — вісімнадцятим підпункту 2.4.2 пункту 2.4 цієї глави.

Елементи річної бюджетної звітності розкриваються у Пояснювальній записці (додаток 15) згідно з пунктом 2.4 цієї глави та формах щодо розкриття елементів бюджетної звітності (додатки 20 — 36) згідно з абзацами другим — вісімнадцятим підпункту 2.4.2 пункту 2.4 цієї глави.»;

5) абзац перший пункту 2.8 викласти в такій редакції:

«2.8. Розпорядники бюджетних коштів за бюджетними програмами, призначення за якими встановлюються законом про Державний бюджет України та рішенням про місцевий бюджет за загальнодержавними витратами в частині міжбюджетних трансфертів та бюджетних програм з реалізації проектів економічного розвитку, що підтримуються міжнародними фінансовими організаціями, для відображення у бюджетній звітності складають і подають до органів Казначейства «Звіт про надходження та використання коштів загального фонду» (форма № 2д, № 2м) (додаток 4), «Звіт про надходження і використання інших надходжень спеціального фонду» (форма № 4-3д, № 4-3м) (додаток 7) та/або «Звіт про надходження і використання інших надходжень спеціального фонду (фінансові казначейські векселі)» (форма № 4-5д) (додаток 9).»;

6) підпункт 2.11.2 пункту 2.11 викласти в такій редакції:

«2.11.2. Бюджетна звітність складається та подається:

а) місячна — до органів Казначейства за формами (додатки 9 — 12), визначеними абзацами п’ятим — восьмим пункту 2.2 цієї глави;

б) квартальна та річна — до органів Казначейства та розпорядників вищого рівня за формами, визначеними абзацами другим — восьмим пункту 2.2 цієї глави.

Форми місячної бюджетної звітності у терміни складання та подання квартальної бюджетної звітності одержувачами бюджетних коштів не складаються та до органів Казначейства не подаються.».

3. У главі 3:

1) пункт 3.1 викласти в такій редакції:

«3.1. «Баланс» (форма № 1) (додаток 1) містить узагальнені підсумкові показники, отримані на підставі звірених даних бухгалтерського обліку, станом на початок звітного року та на кінець звітного періоду (року). Дані статей «Балансу» на початок звітного року повинні бути тотожними даним графи «На кінець звітного періоду (року)» фінансової звітності попереднього звітного року.

Розпорядники бюджетних коштів складають «Баланс» (форма № 1), який відображає результат про всі проведені господарські операції за коштами загального і спеціального фондів відповідного бюджету за всіма виконуваними програмами (функціями).

Заповнення форми № 1 «Баланс» здійснюється у такому порядку :

Актив

Розділ I. Необоротні активи

У розділі I «Необоротні активи» відображається вартість матеріальних і нематеріальних активів, отриманих і призначених для використання розпорядниками бюджетних коштів.

Рядки 110, 120, 130 «Балансова (залишкова) вартість». Наводиться балансова (залишкова) вартість необоротних активів, яка визначається розрахунковим шляхом як різниця між первісною (переоціненою) вартістю необоротних активів та сумою їх накопиченого зносу.

Рядки 111, 121, 131 «Знос». Призначені для відображення суми нарахованого зносу на необоротні активи.

Рядки 112, 122, 132 «Первісна (переоцінена) вартість». Відображається історична (фактична) вартість необоротних активів, за якою вони оприбутковані на баланс установи з урахуванням переоцінки.

Рядок 140 «Незавершене капітальне будівництво». Призначений для відображення вартості незавершеного капітального будівництва (виготовлення, створення, добудови, реконструкції, модернізації тощо) необоротних активів.

Рядок 145 «Довгострокові фінансові інвестиції» призначений для обліку та узагальнення інформації про наявність та рух довгострокових фінансових інвестицій (вкладень) у цінні папери та статутні капітали підприємств.

 

Розділ II. Оборотні активи

Розділ II «Оборотні активи» передбачений для відображення грошових коштів і їх еквівалентів, а також інших активів, призначених для реалізації або використання протягом року.

Рядок 150 «Матеріали і продукти харчування». Призначений для відображення вартості матеріалів та продуктів харчування, що зберігаються на складах або в коморах: реактивів і хімікатів, скла і хімпосуду, металу, електроматеріалу і радіоматеріалу, радіоламп, фотоприладдя, паперу, призначеного для видання навчальних програм, посібників та наукових робіт, піддослідних тварин та інших матеріалів для навчальної мети і науково-дослідних робіт, дорогоцінних та інших металів для протезування, медикаментів, компонентів, бактерицидних препаратів, дезінфекційних засобів, сироватки, вакцини, крові, плівки для рентгенівських знімків, матеріалів для проведення аналізів, перев’язувальних засобів, дрібного медичного інвентарю (термометри, ланцети, пінцети, голки тощо), господарських матеріалів, що використовуються для поточних потреб розпорядників бюджетних коштів (електричні лампи, мило, щітки тощо), будівельних матеріалів для поточного ремонту; усіх видів палива, пального і мастильних матеріалів (дрова, вугілля, торф, бензин, гас, мазут, автол тощо); поворотної тари та обмінної тари (бочки, бідони, ящики, банки скляні, пляшки тощо); запасних частин для ремонту і заміни спрацьованих частин машин (медичних, електрон-но-обчислювальних тощо), обладнання, тракторів, комбайнів, транспортних засобів (мотори, автомобільні шини, включаючи покришки, камери й обідні стрічки тощо); сіна, вівса, інших видів кормів і фуражу для худоби та інших тварин, а також насіння, добрив та інших матеріалів.

Рядок 160 «Малоцінні та швидкозношувані предмети». Наводиться вартість малоцінних та швидкозношуваних предметів, термін експлуатації яких не перевищує одного року.

Рядок 170 «Інші запаси». Наводиться вартість запасів розпорядників бюджетних коштів, що не враховані в рядках 150 «Матеріали і продукти харчування» та 160 «Малоцінні та швидкозношувані предмети», зокрема:

сировини і матеріалів, конструкцій, деталей і спеціального обладнання, що призначені для науково-дослідних робіт і капітального будівництва;

тварин на вирощуванні і відгодівлі, птиці, звірів, кролів, сімей бджіл, хутрових звірів незалежно від їх вартості;

готових виробів, виготовлених у виробничих (навчальних) майстернях, готової друкованої продукції та продукції підсобних сільських і навчально-дослідних господарств.

Рядок 180 «Дебіторська заборгованість». Відображається сума дебіторської заборгованості. Сума рядка утворюється з таких рядків:

181 «Розрахунки з постачальниками, підрядниками за товари, роботи й послуги». Призначений для відображення дебіторської заборгованості за попередньо оплачені матеріальні цінності, роботи та послуги, роботи з капітального будівництва, а також за нараховані та не отримані доходи за послуги, надані розпорядниками бюджетних коштів;

182 «Розрахунки із податків і зборів». Наводиться сума переплат за податками, зборами (обов’язковими платежами), а також інша дебіторська заборгованість за розрахунками з бюджетом, які відносяться до виконання кошторису;

183 «Розрахунки із страхування». Відображається дебіторська заборгованість Фондів та інших організацій, що проводять страхування, яка відноситься до виконання кошторису;

184 «Розрахунки з відшкодування завданих збитків». Відображається дебіторська заборгованість за сумами недостач і крадіжок коштів та матеріальних цінностей, сумами збитків від псування матеріальних цінностей, віднесеними на рахунок винних осіб, та іншими сумами, що підлягають утриманню в установленому порядку, яка відноситься до виконання кошторису;

185 «Розрахунки за спеціальними видами платежів». Застосовується для відображення дебіторської заборгованості з: батьківської плати за утримання дітей у дитячих дошкільних закладах, навчання дітей у музичних школах, утримання дітей у школах-інтернатах, за харчування дітей в інтернатах при школах; плати за навчання у закладах освіти; плати за проживання мешканцями гуртожитків; плати працівниками за формений одяг та харчування; орендної плати тощо;

186 «Розрахунки з підзвітними особами». Відображається дебіторська заборгованість за розрахунками з підзвітними особами;

187 «Розрахунки за іншими операціями». Призначений для відображення всієї іншої дебіторської заборгованості, яка не включена до рядків 181 — 186 і не відноситься до виконання кошторису, у тому числі заборгованість за розрахунками з виплати допомоги і компенсацій громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також з виплати допомоги у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, що здійснюється за рахунок коштів Фонду соціального страхування на випадок тимчасової втрати працездатності; заборгованості установ банків, які ліквідовані; заборгованості за відсотками, нарахованими банком на залишок коштів у національній та іноземній валютах за користування тимчасово вільними коштами, якщо зазначене передбачено нормативно-правовими актами, крім відсотків, які отримують вищі та професійно-технічні навчальні заклади; заборгованість за сумою збитків, яка підлягає перерахуванню до державного бюджету.

Рядок 190 «Розрахунки за операціями з внутрівідомчої передачі запасів». Відображається сума дебіторської заборгованості, яка виникла за операціями з внутрівідомчої передачі.

Рядок 200 «Розрахунки за окремими програмами». Відображається сума заборгованості, що виникла при виконанні кошторису в частині видатків та надання кредитів за окремими програмами, передбаченими в Державному бюджеті України (за придбані та відпущені матеріальні цінності державного резерву, за операціями з кредитування з бюджету тощо). Ця заборгованість не пов’язана з видатками розпорядників бюджетних коштів на їх утримання.

Рядок 210 «Короткострокові векселі одержані». Наводиться сума короткострокових векселів, що одержані розпорядниками бюджетних коштів у випадках, передбачених законодавством.

Рядок 220 «Інші кошти». Відображає суму коштів, що перебуває в грошових документах, які знаходяться в касі установи (поштових марках, сплачених проїзних документах, сплачених путівках до санаторіїв, пансіонатів, будинків відпочинку, коштів, що містяться в акредитивах, у чекових книжках, в оплачених талонах на бензин, мазут, харчування та в інших грошових документах тощо), та про кошти в дорозі.

Сума рядка утворюється з таких рядків:

Рядок 221 «Грошові документи». Відображається сума коштів, що перебуває в грошових документах, які знаходяться в касі установи у національній та іноземній валюті.

Рядок 222 «Грошові кошти в дорозі». Відображається сума коштів, яка перерахована в останні дні звітного періоду на реєстраційні, спеціальні реєстраційні, відкриті в органах Казначейства, поточні, відкриті в установі банку рахунки розпорядників бюджетних коштів, але буде зарахована на ці рахунки в наступному місяці. У цьому рядку на початок та на кінець звітного року залишку не повинно бути, якщо інше не встановлено відповідними нормативно-правовими актами.

Рядок 240 «Рахунки в банках». Відображається залишок невикористаних коштів, що зберігаються розпорядниками бюджетних коштів на поточних рахунках в установі банку.

Сума рядка утворюється з таких рядків:

241 «Рахунки загального фонду». Відображається залишок невикористаних коштів загального фонду, що зберігаються розпорядниками бюджетних коштів на поточних рахунках в установі банку. У цьому рядку залишку коштів на кінець звітного періоду (року) не повинно бути, якщо інше не встановлено відповідним нормативно-правовим актом;

242 «Рахунки спеціального фонду». Наводиться сума коштів спеціального фонду, що обліковується на рахунку в банку на кінець звітного періоду (року), якщо це встановлено відповідним нормативно-правовим актом;

243 «Рахунки в іноземній валюті». Наводиться залишок коштів в іноземній валюті загального чи спеціального фонду бюджету, що належать розпорядникам бюджетних коштів і перебувають на поточних рахунках в установах банків на звітну дату. Сума коштів відображається у фінансовій звітності в національній валюті України та розшифровується в Довідці про залишки коштів в іноземній валюті, що перебувають на поточних рахунках, відкритих в установах банків (додаток 24);

244 «Інші поточні рахунки». Відображається не наведена у рядках 241 — 243 сума коштів, що зберігаються на поточних рахунках в установах банків, відкритих на ім’я розпорядників бюджетних коштів, які отримані ними у тимчасове розпорядження. Сума коштів розшифровується в Довідці про залишки коштів на інших поточних рахунках в установах банків (додаток 25).

Рядок 250 «Рахунки в казначействі загального фонду». Відображається залишок коштів загального фонду бюджету, що перебуває на реєстраційному рахунку, відкритому в органі Казначейства.

У цьому рядку залишку коштів на початок та кінець звітного року не повинно бути.

Рядок 260 «Рахунки в казначействі спеціального фонду». Наводиться залишок невикористаних коштів спеціального фонду розпорядників бюджетних коштів, що зберігаються на спеціальних реєстраційних рахунках в органі Казначейства. Сума рядка утворюється з таких рядків:

261 «Спеціальні реєстраційні рахунки для обліку коштів, отриманих як плата за послуги». Відображається залишок коштів, які надійшли як плата за послуги, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю; що отримуються бюджетними установами від додаткової (господарської) діяльності; як плата за оренду майна бюджетних установ; надходження бюджетних установ від реалізації в установленому порядку майна (крім нерухомого майна);

262 «Спеціальні реєстраційні рахунки для обліку коштів, отриманих за іншими джерелами власних надходжень». Відображаються залишок коштів, які надійшли на ім’я бюджетних установ як благодійні внески, гранти, дарунки; кошти, що отримують бюджетні установи від підприємств, організацій, фізичних осіб та від інших бюджетних установ для виконання цільових заходів, у тому числі заходів з відчуження для суспільних потреб земельних ділянок та розміщення на них інших об’єктів нерухомого майна, що перебувають у приватній власності фізичних або юридичних осіб; кошти, що отримують вищі та професійно-технічні навчальні заклади від розміщення на депозитах тимчасово вільних бюджетних коштів, отриманих за надання платних послуг, якщо таким закладам законом надано відповідне право;

263 «Спеціальні реєстраційні рахунки для обліку інших надходжень спеціального фонду». На звітну дату відображається залишок невикористаних кош-тів інших надходжень спеціального фонду (крім власних надходжень бюджетних установ та доходів за коштами, отриманими на виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку регіонів).

У цьому рядку залишку коштів на початок та на кінець звітного року не повинно бути;

264 «Спеціальні реєстраційні рахунки для обліку коштів, отриманих на виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку регіонів». У цьому рядку відображається залишок коштів, отриманих від місцевих бюджетів за операціями з виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку регіонів. У разі закінчення програми у цьому рядку залишку коштів на кінець звітного року не повинно бути.

Рядок 270 «Інші рахунки в казначействі». У цьому рядку відображаються залишки коштів, які обліковуються на інших рахунках в органах Казначейства, що не зазначені в рядках 250, 260, та залишки коштів, отриманих у тимчасове розпорядження, а також кошти для виплати працівникам допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Рядок 280 «Каса». Наводиться залишок коштів, які зберігаються в касі розпорядників бюджетних коштів на звітну дату в національній та іноземній валюті, що перерахована в національну валюту за офіційним курсом Національного банку України.

Рядок 285 «Поточні фінансові інвестиції». Призначено для обліку наявності та руху поточних фінансових інвестицій.

 

Розділ III. Витрати

Розділ III «Витрати» призначений для відображення у квартальній фінансовій звітності фактичних видатків і витрат розпорядників бюджетних коштів, проведених у звітному періоді.

У річній фінансовій звітності розділ III «Витрати» не заповнюється у зв’язку з тим, що усі фактичні видатки і витрати розпорядників бюджетних коштів, проведені у звітному році, підсумковими оборотами в кінці звітного року списуються на результат виконання кошторису за звітний рік.

У графі 3 «На початок звітного року» записів не повинно бути, у графі 4 «На кінець звітного періоду (року)» відображаються суми фактичних видатків, які склалися на кінець звітного періоду (року).

Рядок 290 «Видатки та надання кредитів загального фонду». Наводиться сума проведених фактичних видатків та наданих кредитів розпорядниками бюджетних коштів за рахунок коштів загального фонду державного або місцевих бюджетів відповідно до кошторису.

Рядок 300 «Видатки та надання кредитів спеціального фонду». Відображаються фактичні видатки та надані кредити спеціального фонду. Сума рядка утворюється з таких рядків:

301 «Видатки за коштами, отриманими як плата за послуги». Призначений для відображення фактичних видатків спеціального фонду, проведених за рахунок надходжень, які отримані бюджетними установами як плата за послуги, що надаються згідно з їх основною діяльністю; від додаткової (господарської) діяльності; за оренду майна бюджетних установ; надходження бюджетних установ від реалізації в установленому порядку майна (крім нерухомого майна);

302 «Видатки за іншими джерелами власних надходжень». Наводиться сума фактичних видатків спеціального фонду, проведених за рахунок надходжень, які отримані бюджетними установами як благодійні внески, гранти, дарунки; кошти, що отримують бюджетні установи від підприємств, організацій, фізичних осіб та від інших бюджетних установ для виконання цільових заходів, у тому числі заходів з відчуження для суспільних потреб земельних ділянок та розміщення на них інших об’єктів нерухомого майна, що перебувають у приватній власності фізичних або юридичних осіб; кошти, що отримують вищі та професійно-технічні навчальні заклади від розміщення на депозитах тимчасово вільних бюджетних коштів, отриманих за надання платних послуг, якщо таким закладам законом надано відповідне право;

303 «Видатки та надання кредитів за іншими надходженнями спеціального фонду». Наводиться сума фактичних видатків та наданих кредитів спеціального фонду кошторису в частині інших надходжень спеціального фонду та за позиками міжнародних фінансових організацій (крім власних надходжень бюджетних установ, доходів за коштами, отриманими на виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку регіонів та отриманих асигнувань для проведення розрахунків фінансовими казначейськими векселями) та наданих кредитів;

304 «Видатки за коштами, отриманими на виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку регіонів». Призначений для відображення фактичних видатків спеціального фонду, проведених за рахунок коштів, що отримані на виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку регіонів;

305 «Видатки за іншими надходженнями спеціального фонду (фінансові казначейські векселі)». Призначений для відображення фактичних видатків спеціального фонду, розрахунки за якими здійснено фінансовими казначейськими векселями.

Рядок 310 складається із суми рядків: 110, 120, 130, 140, 145, 150, 160, 170, 180, 190, 200, 210, 220, 240, 250, 260, 270, 280, 285, 290, 300.

 

Пасив

Розділ I. Власний капітал

Розділ I «Власний капітал». Призначений для відображення коштів фондів розпорядників бюджетних коштів і фінансових результатів їх діяльності за минулі звітні роки.

Фонди розпорядників бюджетних коштів складаються з фондів у необоротних активах, у малоцінних та швидкозношуваних предметах та у фінансових інвестиціях.

Рядок 330 «Фонд у необоротних активах». Наводиться сума вкладень у фонд основних засобів, інших необоротних матеріальних і нематеріальних активів (з урахуванням суми накопиченого зносу), у незавершене капітальне будівництво (створення, виготовлення), добудівлі, поліпшення (дообладнання, реконструкція, модернізація) об’єктів необоротних активів, які на дату балансу не введені в експлуатацію.

Рядок 340 «Фонд у малоцінних та швидкозношуваних предметах». Відображається сума вкладень у фонд у малоцінних і швидкозношуваних предметах, строк експлуатації яких не перевищує одного року.

Рядок 345 «Фонд у фінансових інвестиціях». Наводиться сума внесків у підприємства державного, комунального секторів економіки, які належать до сфери управління установи, та фінансових інвестицій у цінні папери.

Рядок 350 «Результат виконання кошторису за загальним фондом». У цьому рядку відображається результат виконання кошторису за загальним фондом. Результат виконання кошторису за загальним фондом коригується на звітну дату у разі повернення сум дебіторської заборгованості або списання дебіторської та кредиторської заборгованості загального фонду тощо.

Рядок 360 «Результат виконання кошторису за спеціальним фондом». У цьому рядку відображається результат виконання кошторису за спеціальним фондом.

Результат виконання кошторису за спеціальним фондом коригується на звітну дату у разі повернення сум дебіторської заборгованості або списання дебіторської та кредиторської заборгованості спеціального фонду, перерахування (отримання) залишку коштів, що склався на початок року у розпорядників бюджетних коштів вищого (нижчого) рівня (у разі якщо їм законодавчими актами надані такі повноваження), або у разі отримання залишку коштів, перерахованого суб’єктом підприємницької діяльності — юридичною особою, на базі якої створено розпорядника бюджетних коштів, з рахунків, відкритих у банку, та переданих (отриманих) інших активів і зобов’язань тощо.

Показники за рядками 350 та 360 можуть бути від’ємними.

Рядок 370 «Результати переоцінок». Наводиться результат переоцінок матеріальних, нематеріальних і фінансових активів, крім операцій з курсовими різницями, що склався на кінець звітного періоду.

За цим рядком на початок та на кінець звітного року записів не повинно бути, оскільки суми переоцінок у кінці звітного року підсумковими оборотами переносяться на результат виконання кошторису.

 

Розділ II. Зобов’язання

У розділі II «Зобов’язання» відображаються поточні та довгострокові зобов’язання розпорядників бюджетних коштів.

Рядок 380 «Довгострокові зобов’язання». Наводяться зобов’язання розпорядників бюджетних коштів, погашення яких буде проведено після завершення звітного бюджетного періоду відповідно до законодавства.

Рядок 390 «Короткострокові позики». Відображаються короткострокові кредити та позики, одержані розпорядниками бюджетних коштів відповідно до законодавства, строк повернення яких не перевищує дванадцяти місяців з дати балансу, та за позиками, термін погашення яких минув.

Рядок 400 «Поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями». Відображається сума довгострокових зобов’язань, яка підлягає погашенню протягом дванадцяти місяців з дати балансу.

Рядок 410 «Короткострокові векселі видані». Наводиться сума векселів, виданих розпорядниками бюджетних коштів згідно із законодавством, термін сплати яких установлено протягом дванадцяти місяців з дати балансу.

Рядок 420 «Кредиторська заборгованість». Відображається сума кредиторської заборгованості розпорядників бюджетних коштів. Сума рядка утворюється з таких рядків:

421 «Розрахунки з постачальниками, підрядниками за товари, роботи й послуги». Призначений для відображення кредиторської заборгованості розпорядників бюджетних коштів за отримані товари, роботи і послуги перед постачальниками та підрядниками. Крім того, відображається заборгованість перед підприємствами й організаціями за капітальним будівництвом та за роботи, виконані учнями в процесі виробничого навчання;

422 «Розрахунки за спеціальними видами платежів». Наводиться кредиторська заборгованість за спеціальними видами платежів з: батьківської плати за утримання дітей у дитячих дошкільних закладах, навчання дітей у музичних школах, утримання дітей у школах-інтернатах, харчування дітей в інтернатах при школах; плати за навчання у закладах освіти; плати за проживання мешканцями гуртожитків; плати працівниками за формений одяг та харчування; орендної плати тощо;

423 «Розрахунки із податків і зборів». Відображається кредиторська заборгованість розпорядників бюджетних коштів за податками та зборами (обов’язковими платежами) до бюджетів та іншими розрахунками, які відносяться до виконання кошторису;

424 «Розрахунки із страхування». Наводиться кредиторська заборгованість перед Фондами та іншими організаціями зі страхування, яка відноситься до виконання кошторису;

425 «Розрахунки із заробітної плати та інших виплат». Відображаються суми кредиторської заборгованості перед працівниками, які перебувають або не перебувають у штаті розпорядників бюджетних коштів, з усіх видів оплати праці, включаючи утримання за товари, продані в кредит торговельними організаціями, заробітної плати працівника з безготівкового перерахування на поточний рахунок в установі банку, членських профспілкових внесків, за виконавчими листами та іншими документами; з допомоги у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, яка відшкодовується за рахунок бюджетних асигнувань, передбачених на оплату праці працівників розпорядників бюджетних коштів; за розрахунками з виплати пільг, субсидій, допомоги і компенсацій;

426 «Розрахунки зі стипендіатами». Відображаються суми кредиторської заборгованості перед студентами й аспірантами вищих навчальних закладів, науково-дослідних установ та учнями технікумів, училищ, шкіл, слухачами курсів зі стипендій;

427 «Розрахунки з підзвітними особами». Відображається кредиторська заборгованість за розрахунками з підзвітними особами;

428 «Розрахунки за депозитними сумами». Наводяться суми кредиторської заборгованості розпорядників бюджетних коштів за операціями з грошовими документами, матеріальними цінностями та іншими депозитними операціями (правоохоронних органів, органів доходів і зборів тощо);

429 «Розрахунки за іншими операціями». Відображаються суми кредиторської заборгованості за всіма іншими операціями розпорядників бюджетних коштів, що не ввійшли до рядків 421 — 428, у тому числі з виплати допомоги і компенсацій громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також з допомоги у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, що здійснюється за рахунок коштів Фонду соціального страхування на випадок тимчасової втрати праце-здатності; з депонованої заробітної плати; за сумою збитків, яка підлягає перерахуванню до державного бюджету. Відображаються також грошові кошти, отримані в тимчасове розпорядження, які на кінець бюджетного періоду надійшли на ім’я розпорядників бюджетних коштів (правоохоронних органів, органів доходів і зборів тощо) і з настанням відповідних умов підлягають поверненню або перерахуванню за призначенням.

Рядок 430 «Розрахунки за операціями з внутрівідомчої передачі запасів». Відображається сума кредиторської заборгованості з внутрівідомчої передачі запасів.

Рядок 440 «Розрахунки за окремими програмами». Відображається сума заборгованості, що виникла при виконанні кошторису, в частині видатків та надання кредитів за окремими програмами, передбаченими в державному та місцевих бюджетах (за придбані та відпущені матеріальні цінності державного резерву, за операціями з кредитування з бюджету тощо). Ця заборгованість не пов’язана з видатками розпорядників бюджетних коштів на їх утримання.

 

Розділ III. Доходи

Розділ III «Доходи» у квартальній фінансовій звітності призначений для відображення всіх надходжень розпорядників бюджетних коштів, які вони отримують на виконання кошторису. Залежно від джерел утворення доходів у формах фінансової звітності вони відображаються при фактичному надходженні коштів або при нарахуванні доходу за надані послуги.

У річній фінансовій звітності розділ III «Доходи» не заповнюється у зв’язку з тим, що усі доходи розпорядників бюджетних коштів, отримані на виконання кошторису, підсумковими оборотами в кінці звітного року списуються на результати виконання кошторису за звітний період.

У графі 3 «На початок звітного року» записів не повинно бути.

У графі 4 «На кінець звітного періоду (року)» фінансової звітності відображаються отримані та нараховані доходи загального та спеціального фондів, які склалися на кінець звітного періоду.

Рядок 450 «Доходи загального фонду». Наводяться суми коштів, що фактично надійшли на рахунок розпорядників бюджетних коштів із загального фонду бюджету.

Рядок 460 «Доходи спеціального фонду». Відображаються нараховані або отримані доходи спеціального фонду розпорядниками бюджетних коштів. Сума рядка утворюється з таких рядків:

461 «Доходи за коштами, отриманими як плата за послуги». Наводяться суми доходу, нарахованого як плата за послуги, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю; від додаткової (господарської) діяльності; за оренду майна бюджетних установ; надходжень бюджетних установ від реалізації в установленому порядку майна (крім нерухомого майна);

462 «Доходи за іншими джерелами власних надходжень». Призначений для відображення надходжень благодійних внесків, грантів, дарунків; коштів, що отримують бюджетні установи від підприємств, організацій, фізичних осіб та від інших бюджетних установ для виконання цільових заходів, у тому числі заходів з відчуження для суспільних потреб земельних ділянок та розміщення на них інших об’єктів нерухомого майна, що перебувають у приватній власності фізичних або юридичних осіб; коштів, що отримують вищі та професійно-технічні навчальні заклади від розміщення на депозитах тимчасово вільних бюджетних коштів, отриманих за надання платних послуг, якщо таким закладам законом надано відповідне право;

463 «Доходи за іншими надходженнями спеціального фонду». Відображаються інші надходження спеціального фонду (крім власних надходжень бюджетних установ та доходів за коштами, отриманими на виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку регіонів та отриманих асигнувань для проведення розрахунків фінансовими казначейськими векселями) та позики міжнародних фінансових організацій, які надійшли на спеціальні реєстраційні рахунки;

464 «Доходи за коштами, отриманими на виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку регіонів». Призначений для відображення надходжень спеціального фонду, отриманих на виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку регіонів;

465 «Доходи за іншими надходженнями спеціального фонду (фінансові казначейські векселі)». Відображаються інші надходження спеціального фонду — отримані асигнування для проведення розрахунків фінансовими казначейськими векселями.

Рядок 470 складається із суми рядків: 330, 340, 345, 350, 360, 370, 380, 390, 400, 410, 420, 430, 440, 450, 460.

Розшифровка позабалансових рахунків

У розшифровці позабалансових рахунків наводяться суми залишків на початок звітного року, надходження та вибуття протягом звітного періоду (року), залишки на кінець звітного періоду (року): орендованих необоротних активів, активів на відповідальному зберіганні та інше.»;

2) у Спеціальному фонді форми № 9д, 9м пункту 3.2:

абзац дванадцятий викласти в такій редакції:

«у рядку 130 «Інші надходження спеціального фонду» із загальної суми наводяться списані підсумковими оборотами інші надходження спеціального фонду (крім власних надходжень бюджетних установ, доходів за коштами, отриманими на виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку регіонів та отриманих асигнувань для проведення розрахунків фінансовими казначейськими векселями);»;

після абзацу чотирнадцятого доповнити пункт новим абзацом п’ятнадцятим такого змісту:

«у рядку 160 «Інші надходження спеціального фонду (фінансові казначейські векселі)» із загальної суми наводиться сума списаних підсумковими оборотами інших надходжень спеціального фонду (фінансові казначейські векселі).».

У зв’язку з цим абзаци п’ятнадцятий — двадцять дев’ятий вважати відповідно абзацами шістнадцятим — тридцятим;

3) у пункті 3.3:

абзац дев’ятнадцятий викласти в такій редакції:

«у рядку 230 «Інші надходження спеціального фонду (крім власних)» із загальної інформації про рух коштів спеціального фонду наводиться інформація про рух коштів на спеціальних реєстраційних рахунках, що відносяться до інших надходжень спеціального фонду бюджету (крім власних надходжень бюджетних установ, доходів за коштами, отриманими на виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку регіонів, позик міжнародних фінансових організацій та отриманих асигнувань для проведення розрахунків фінансовими казначейськими векселями);»;

після абзацу двадцять першого доповнити новим абзацом двадцять другим такого змісту:

«у рядку 260 «Інші надходження спеціального фонду (фінансові казначейські векселі)» із загальної інформації про рух коштів спеціального фонду наводиться інформація про рух сум фінансових казначейських векселів, виданих розпорядникам бюджетних коштів;».

У зв’язку з цим абзаци двадцять другий — двадцять дев’ятий вважати відповідно абзацами двадцять третім — тридцятим;

абзац двадцять восьмий після слів «рух коштів» доповнити словами «у тому числі сум фінансових казначейських векселів,»;

абзац двадцять дев’ятий викласти в такій редакції:

«у графі 7 «Касові (перераховано з інших рахунків) за звітний рік» за відповідними рядками із звітів форм № 2д, № 2м (додаток 4); № 4-1д, № 4-1м; № 4-2д, № 4-2м; № 4-3д, № 4-3м; № 4-4д; № 4-5д; № 4-3д.1, № 4-3м.1 (додатки 5 — 10) наводиться інформація про суми касових видатків, у тому числі проведених фінансовими казначейськими векселями, та наданих кредитів за звітний рік.»;

4) у пункті 3.5:

після абзацу п’ятого доповнити пункт новим абзацом шостим такого змісту:

«Звіт про надходження і використання інших надходжень спеціального фонду (фінансові казначейські векселі) (форма № 4-5д) (додаток 9);».

У зв’язку з цим абзаци шостий — восьмий вважати відповідно абзацами сьомим — дев’ятим;

в абзаці восьмому слова та цифри «форми № 4-1д, № 4-1м; № 4-2д, № 4-2м; № 4-3д, № 4-3м; № 4-4д, № 4-3д.1, № 4-3м.1 (додатки 5 — 9)» замінити словами та цифрами «форми № 4-1д, № 4-1м; № 4-2д, № 4-2м; № 4-3д, № 4-3м; № 4-4д; № 4-5д, № 4-3д.1, № 4-3м.1 (додатки 5 — 10)»;

в абзаці дев’ятому слова та цифри «форм № 4-1д, № 4-1м; № 4-2д, № 4-2м; № 4-3д, № 4-3м; № 4-4д; № 4-3д.1, № 4-3м.1 (додатки 5 — 9)» замінити словом та цифрами «форми № 4-1д, № 4-1м; № 4-2д, № 4-2м; № 4-3д, № 4-3м; № 4-4д; № 4-5д; № 4-3д.1, № 4-3м.1 (додатки 5 — 10)»;

підпункти 3.5.2, 3.5.3 викласти в такій редакції:

«3.5.2. «Звіт про надходження і використання коштів, отриманих за іншими джерелами власних надходжень» (форма № 4-2д, № 4-2м) (додаток 6) складається бюджетними установами та одержувачами бюджетних коштів, які відповідно до законодавства уповноважені розпорядниками бюджетних коштів на виконання заходів та використовують кошти, що отримують бюджетні установи: благодійні внески, гранти та дарунки; кошти від підприємств, організацій, фізичних осіб та від інших бюджетних установ для виконання цільових заходів, у тому числі заходів з відчуження для суспільних потреб земельних ділянок та розміщення на них інших об’єктів нерухомого майна, що перебувають у приватній власності фізичних або юридичних осіб; кошти, що отримують вищі та професійно-технічні навчальні заклади від розміщення на депозитах тимчасово вільних бюджетних коштів, отриманих за надання платних послуг, якщо таким закладам законом надано відповідне право.

3.5.3. «Звіт про надходження і використання інших надходжень спеціального фонду» (форма № 4-3д, № 4-3м) (додаток 7) складається розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, які отримують кошти, що відносяться до інших надходжень спеціального фонду бюджету (крім власних надходжень бюджетних установ, доходів за коштами, отриманими на виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку регіонів, позик міжнародних фінансових організацій та отриманих асигнувань для проведення розрахунків фінансовими казначейськими векселями).»;

після підпункту 3.5.4 доповнити пункт новим підпунктом 3.5.5 такого змісту:

«3.5.5. «Звіт про надходження і використання інших надходжень спеціального фонду (фінансові казначейські векселі)» (форма № 4-5д) (додаток 9) складається розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів державного бюджету, які отримали асигнування для проведення розрахунків фінансовими казначейськими векселями.».

У зв’язку з цим підпункти 3.5.5, 3.5.6 вважати відповідно підпунктами 3.5.6, 3.5.7;

в абзаці першому підпункту 3.5.7 слова та цифри «за формами № 4-1д, № 4-1м; № 4-2д, № 4-2м; № 4-3д, № 4-3м; № 4-4д; № 4-3д.1, № 4-3м.1 (додатки 5 — 9)» замінити словами та цифрами «за формами № 4-1д, № 4-1м; № 4-2д, № 4-2м; № 4-3д, № 4-3м; № 4-4д; № 4-5д; № 4-3д.1, № 4-3м.1 (додатки 5 — 10)»;

в абзаці другому підпункту 3.5.7 слова та цифри «форм № 4-1д, № 4-1м; № 4-2д, № 4-2м; № 4-3д, № 4-3м; № 4-4д (додатки 5 — 8)» замінити словами та цифрами «форм № 4-1д, № 4-1м; № 4-2д, № 4-2м; № 4-3д, № 4-3м; № 4-4д; № 4-5д (додатки 5 — 9)»;

в абзаці п’ятому підпункту 3.5.7 слова та цифри «формою № 4-3д, № 4-3м (додаток 7)» замінити словами та цифрами «формами № 4-3д, № 4-3м, № 4-5д (додатки 7, 9)»;

абзац п’ятнадцятий підпункту 3.5.7 після слів «спеціального фонду» доповнити словами «, у тому числі фінансовими казначейськими векселями,»;

абзац дев’ятнадцятий підпункту 3.5.7 викласти в такій редакції:

«у графах «Касові за звітний період (рік)» форм № 4-2д, № 4-2м; № 4-4д, № 4-5д (додатки 6, 8, 9) та «Касові за звітний період (рік), усього» форми № 4-1д, № 4-1м (додаток 5) відображається сума касових видатків спеціального фонду бюджету за відповідним джерелом надходжень у розрізі кодів економічної класифікації видатків бюджету та класифікації кредитування бюджету, тобто видатків, що проведені шляхом перерахування коштів зі спеціальних реєстраційних рахунків, відкритих в органах Казначейства, та видатків, проведених фінансовими казначейськими векселями. Видатки зменшуються на суми, що надійшли на спеціальні реєстраційні рахунки на відновлення касових видатків поточного бюджетного року;»;

абзац двадцять третій підпункту 3.5.7 викласти в такій редакції:

«у графах «Фактичні за звітний період (рік)» форм № 4-2д, № 4-2м; № 4-4д, № 4-5д (додатки 6, 8, 9) та «Фактичні за звітний період (рік), усього» форми № 4-1д, № 4-1м (додаток 5) відображаються фактичні видатки за звітний період у розрізі кодів економічної класифікації видатків бюджету та класифікації кредитування бюджету, тобто дійсні витрати, що оформлені та підтверджуються відповідними документами, у тому числі видатки за несплаченими рахунками кредиторів, за нарахованою і не виплаченою заробітною платою, стипендіями, видатки, розрахунки за якими проведені фінансовими казначейськими векселями, тощо.»;

абзац тридцять другий підпункту 3.5.7 після цифр «№ 4-3м.1» доповнити цифрами «, № 4-5д» та після цифри «9» доповнити цифрами «, 10»;

5) у пункті 3.6:

в абзаці сімнадцятому слова «за поточний та минулі звітні роки» замінити словами «за бюджетними зобов’язаннями, взятими на облік органами Казначейства у поточному та минулих звітних роках»;

в абзаці двадцять другому слово «усього» виключити;

абзаци двадцять третій, двадцять четвертий виключити.

У зв’язку з цим абзац двадцять п’ятий вважати абзацом двадцять третім;

доповнити пункт новими абзацами такого змісту:

«Бюджетна кредиторська заборгованість за кодами програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету або за кодами тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів, за якими відсутні бюджетні асигнування або обсяг бюджетної кредиторської заборгованості перевищує бюджетні асигнування відповідно до встановлених законом про Державний бюджет України на поточний бюджетний період та/або переданих в установленому порядку бюджетних призначень відображається у звітності поточного бюджетного періоду за тими кодами бюджетної класифікації, в межах бюджетних асигнувань яких буде здійснюватись погашення такої заборгованості, згідно з рішенням, прийнятим головним розпорядником бюджетних коштів за погодженням з Міністерством фінансів України (місцевим фінансовим органом).

До прийняття відповідного рішення бюджетна звітність за формою № 7д, № 7м складається за тими кодами бюджетної класифікації, за якими виникла кредиторська заборгованість.»;

6) у пункті 3.7:

абзаци вісімнадцятий, дев’ятнадцятий викласти в такій редакції:

«у графі 7 «Кредиторська заборгованість на кінець звітного періоду (року)» наводиться сума кредиторської заборгованості за розрахунками з бюджетом, що виникла у розпорядників та одержувачів бюджетних коштів як виконавців бюджетних програм на дату складання бюджетної звітності при виконанні кошторису (плану використання бюджетних коштів) за бюджетними зобов’язаннями, взятими на облік органами Казначейства у поточному та минулих звітних роках за наданими позичальникам кредитами за рахунок коштів бюджету, за вирахуванням сум погашення до бюджету, за придбаними матеріальними цінностями для накопичення (приросту) державного матеріального резерву тощо;

у графі 8 «Зареєстровані бюджетні фінансові зобов’язання на кінець звітного періоду (року)» відображаються бюджетні фінансові зобов’язання за придбаними матеріальними цінностями для накопичення (приросту) державного матеріального резерву та попередньою оплатою тощо, що зареєстровані протягом звітного періоду (року) в органах Казначейства та залишились не оплаченими на кінець звітного періоду.»;

абзац двадцятий виключити.

4. У главі 4:

1) у пункті 4.2:

абзац п’ятий викласти в такій редакції:

«причини наявності кредиторської заборгованості за бюджетними зобов’язаннями, не взятими на облік органами Казначейства, зазначеної у Довідці про дебіторську та кредиторську заборгованість, які не відображаються у формі № 7д, № 7м «Звіт про заборгованість за бюджетними коштами»;»;

в абзаці сьомому слова «рішенням відповідної ради про затвердження місцевого бюджету» замінити словами «рішенням про місцевий бюджет»;

в абзаці десятому слова та цифри «Інструкції з інвентаризації матеріальних цінностей, розрахунків та інших статей балансу бюджетних установ, затвердженої наказом Головного управління Державного казначейства України від 30.10.98 № 90, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.11.98 за № 728/3168 (далі — Інструкція № 90)» замінити словом «законодавства»;

2) у пункті 4.3:

слово «відновлювальної» замінити словом «переоціненої»;

в абзаці четвертому слова та цифри «Головного управління Державного казначейства України від 10.12.99 № 114, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 20.12.99 за № 890/4183» замінити словами та цифрами «Міністерства фінансів України від 26 червня 2013 року № 611, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 18 липня 2013 року за № 1214/23746»;

після абзацу двадцять другого доповнити пункт новими абзацами двадцять третім — двадцять п’ятим такого змісту:

«у рядку 500 «Довгострокові фінансові інвестиції» наводиться сума, яка обліковується за рахунком 15 «Довгострокові фінансові інвестиції» Плану рахунків;

у рядку 510 «Довгострокові фінансові інвестиції у капітал підприємства» наводиться сума, яка обліковується за субрахунком 151 «Довгострокові фінансові інвестиції у капітал підприємства» Плану рахунків;

у рядку 520 «Довгострокові фінансові інвестиції у цінні папери» наводиться сума, яка обліковується за субрахунком 152 «Довгострокові фінансові інвестиції у цінні папери» Плану рахунків;».

У зв’язку з цим абзаци двадцять третій — сорок шостий вважати відповідно абзацами двадцять шостим — сорок дев’ятим;

в абзацах двадцять шостому — тридцять сьомому відповідно цифри «500, 600, 610, 611, 612, 613, 614, 615, 616, 620» замінити відповідно цифрами «600, 700, 710, 711, 712, 713, 714, 715, 716, 720»;

абзац двадцять сьомий після цифр «400» доповнити цифрами «, 500»;

після абзацу тридцять сьомого доповнити пункт новим абзацом тридцять восьмим такого змісту:

«у рядку 730 «Довгострокові фінансові інвестиції» наводиться вартість довгострокових фінансових інвестицій, придбаних протягом року;».

У зв’язку з цим абзаци тридцять восьмий — сорок дев’ятий вважати відповідно абзацами тридцять дев’ятим — п’ятдесятим;

в абзацах тридцять дев’ятому — сорок дев’ятому відповідно цифри «630, 640, 650, 700, 710, 720, 721, 722, 730, 740, 750» замінити відповідно цифрами «740, 750, 760, 800, 810, 820, 821, 822, 830, 840, 850»;

після абзацу сорок дев’ятого доповнити пункт новим абзацом п’ятдесятим такого змісту:

«у рядку 860 «Довгострокові фінансові інвестиції» наводиться вартість вибуття (вилучення) довгострокових фінансових інвестицій;».

У зв’язку з цим абзац п’ятдесятий вважати абзацом п’ятдесят першим;

абзац п’ятдесят перший викласти в такій редакції:

«у рядку 870 «Інші вибуття» наводиться сума зменшення вартості необоротних активів, не відображена в рядках 810 — 860.»;

в абзаці третьому пункту 4.4 слово «учбових» замінити словом «навчальних»;

4) в абзаці шістнадцятому пункту 4.5 слово та цифри «Інструкції № 90» замінити словами «інших нормативно-правових актів»;

5) пункт 4.6 викласти в такій редакції:

«4.6. Довідка про дебіторську та кредиторську заборгованість за операціями, які не відображаються у формі № 7д, № 7м «Звіт про заборгованість за бюджетними коштами» (додаток 19).

У цій довідці відображається дебіторська та кредиторська заборгованість за операціями, що здійснювались розпорядниками бюджетних коштів, але відповідно до законодавства не належить до виконання кошторису, а також кредиторська заборгованість за бюджетними зобов’язаннями, не взятими на облік органами Казначейства.

До довідки включається заборгованість за:

виплатою допомоги і компенсацій, у тому числі громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; розрахунками за коштами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності; розрахунками з внутрівідомчої передачі запасів; розрахунками за депозитними операціями; відсотками, нарахованими за користування тимчасово вільними коштами установами банків на залишок коштів у національній та іноземній валютах, якщо зазначене передбачено нормативно-правовими актами, крім відсотків, які отримують вищі та професійно-технічні навчальні заклади; довгостроковими зобов’язаннями; короткостроковими позиками; поточною заборгованістю за довгостроковими зобов’язаннями; короткостроковими векселями виданими, отриманими (за винятком тієї заборгованості, джерелом погашення якої будуть кошторисні призначення); сумою збитків, яка підлягає перерахуванню до державного бюджету, тощо; розрахунками з депонентами; іншою заборгованістю, що не належить до виконання кошторису і не включається до форми № 7д, № 7м, а також кредиторська заборгованість за бюджетними зобов’язаннями, не взятими на облік органами Казначейства.

У цій довідці у разі наявності наводиться інформація про фінансові зобов’язання, взяті протягом поточного звітного періоду (року) та попередніх бюджетних періодів без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним кодексом України, законом про Державний бюджет України, рішенням про місцевий бюджет.»;

6) пункт 4.16 після слів «інформація про причини виникнення простроченої кредиторської заборгованості загального фонду» доповнити словами «за бюджетними зобов’язаннями, взятими на облік органами Казначейства»;

7) доповнити главу новим пунктом такого змісту:

«4.23. Довідка про стан фінансових казначейських векселів (додаток 36). У довідці наводиться інформація про отримані фінансові казначейські векселі і їх індосацію в розрізі програмної класифікації видатків та кредитування бюджету, економічної класифікації видатків бюджету та індосатів.».

5. Доповнити Порядок новою главою такого змісту:

«5. Адміністративні послуги

Довідка про надходження плати за надання адміністративних послуг, які зараховуються до бюджету (додаток 38). Ця довідка складається установами, які відповідно до законодавства надають адміністративні послуги, плата за які зараховується до бюджету. У довідці наводиться інформація про суми нарахованих зобов’язань перед бюджетом та суми фактичних надходжень до бюджету за надані адміністративні послуги в розрізі видів адміністративних послуг.».

6. У додатках 4 — 7, 10, 15, 24 — 30, 33 — 34 до Порядку слова «Код та назва типової відомчої класифікації видатків місцевих бюджетів» замінити словами «Код та назва типової відомчої класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів».

7. Доповнити Порядок новими додатками 9, 36, 38, що додаються*.

8. Додатки 1 — 3, 11, 12, 16, 17, 19, 37 до Порядку викласти в новій редакції, що додаються*.

* Додатки не публікуються.  Прим. ред.

 

 

Затверджено наказом Міністерства фінансів України від 09.10.2013 р. № 866

Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11.10.2013 р. за № 1743/24275

ЗМІНИ ДО ПОРЯДКУ РЕЄСТРАЦІЇ ТА ОБЛІКУ БЮДЖЕТНИХ ЗОБОВ’ЯЗАНЬ РОЗПОРЯДНИКІВ БЮДЖЕТНИХ КОШТІВ ТА ОДЕРЖУВАЧІВ БЮДЖЕТНИХ КОШТІВ В ОРГАНАХ ДЕРЖАВНОЇ КАЗНАЧЕЙСЬКОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ

 

1. У главі 2:

1) абзац третій пункту 2.2 викласти в такій редакції:

«У разі взяття бюджетного зобов’язання, що виникло на виконання зовнішньоекономічних договорів (контрактів) або інших зобов’язань, узятих державою у разі вступу до міжнародних організацій або приєднання до міжнародних договорів, розпорядник бюджетних коштів проставляє суму в Реєстрі розрахунково на підставі договору (контракту) або розрахунку за курсом Національного банку України на день подання Реєстру. У разі закупівлі валюти через міжбанківський валютний ринок України розпорядник бюджетних коштів проставляє суму в Реєстрі розрахунково на підставі договору (контракту) або розрахунку на рівні курсу, установленого на міжбанківському валютному ринку України на день подання Реєстру.»;

2) у пункті 2.4 слова «але не пізніше останнього робочого дня місяця» виключити;

3) абзаци третій, четвертий пункту 2.13 виключити;

4) пункт 2.14 викласти в такій редакції:

«2.14. У міру прийняття рішень розпорядником бюджетних коштів про погашення бюджетних зобов’язань та бюджетних фінансових зобов’язань, які були зареєстровані в органах Казначейства та залишились не погашеними на кінець минулого бюджетного періоду, органами Казначейства такі зобов’язання відображаються в обліку у поточному бюджетному періоді на підставі поданого розпорядником бюджетних коштів Реєстру та/або Реєстру фінансових зобов’язань і відповідних підтвердних документів.

Бюджетні фінансові зобов’язання за загальним фондом, які залишились не погашеними на кінець минулого бюджетного періоду (бюджетна кредиторська заборгованість) та обліковуються органами Казначейства за бюджетними програмами, за якими відсутні бюджетні асигнування або обсяг бюджетної кредиторської заборгованості перевищує бюджетні асигнування відповідно до встановлених законом про Державний бюджет України на поточний бюджетний період та/або переданих в установленому порядку бюджетних призначень, відображаються в обліку органами Казначейства у поточному бюджетному періоді після прийняття рішення головним розпорядником бюджетних коштів за погодженням з Міністерством фінансів України (місцевим фінансовим органом) щодо визначення бюджетної програми за загальним та/або спеціальним фондами, в межах бюджетних асигнувань якої будуть погашатись бюджетні фінансові зобов’язання, на підставі поданого розпорядником бюджетних коштів Реєстру та/або Реєстру фінансових зобов’язань і відповідних підтвердних документів.»;

5) доповнити главу новим пунктом такого змісту:

«2.15. Перерозподіл обсягів узятих бюджетних зобов’язань за загальним фондом бюджету для проведення видатків за цими зобов’язаннями із спеціального фонду бюджету за рахунок власних надходжень бюджетних установ здійснюється розпорядником бюджетних коштів з урахуванням вимог частини дев’ятої статті 51 Бюджетного кодексу України.».

2. В абзаці двадцять першому Порядку заповнення Реєстру бюджетних фінансових зобов’язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів додатка 2 до Порядку слова «державної податкової служби» замінити словами «доходів і зборів».

 

 

Затверджено наказом Міністерства фінансів України від 09.10.2013 р. № 866

Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11.10.2013 р. за № 1744/24276

ЗМІНИ ДО ПОРЯДКУ ВІДКРИТТЯ ТА ЗАКРИТТЯ РАХУНКІВ У НАЦІОНАЛЬНІЙ ВАЛЮТІ В ОРГАНАХ ДЕРЖАВНОЇ КАЗНАЧЕЙСЬКОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ

 

1. Розділ III викласти в такій редакції:

«III. Відкриття бюджетних рахунків для операцій клієнтів з бюджетними коштами

3.1. Розпорядники бюджетних коштів, які не мають відкритих рахунків в органі Казначейства, для відкриття бюджетних рахунків подають такі документи:

а) заяву про відкриття рахунків установленого зразка (додаток 8 до цього Порядку) за підписом керівника та головного бухгалтера або інших посадових осіб, яким відповідно до затвердженої в установленому порядку картки із зразками підписів та відбитка печатки надано право першого та другого підписів;

б) картку із зразками підписів та відбитка печатки (додаток 9 до цього Порядку) і перелік рахунків (додаток 10 до цього Порядку), якими можуть розпоряджатися зазначені у картці (тимчасовій картці) особи, у двох примірниках;

в) копію довідки про включення розпорядника бюджетних коштів до Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів.

Інформація про те, що клієнт не є платником єдиного внеску, обов’язково зазначається в заяві про відкриття рахунків у рядку «Додаткова інформація».

До розпорядників бюджетних коштів, які обслуговуються централізованими бухгалтеріями та прийняли рішення про відкриття окремих рахунків відповідно до законодавства, застосовуються вимоги, визначені для розпорядників бюджетних коштів.

Розпорядники бюджетних коштів, яким в органах Казначейства справи з юридичного оформлення рахунків уже сформовані, для відкриття нового бюджетного рахунка подають заяву про відкриття рахунків установленого зразка (додаток 8 до цього Порядку) за підписом керівника та головного бухгалтера або інших посадових осіб, яким відповідно до затвердженої в установленому порядку картки із зразками підписів та відбитка печатки надано право першого та другого підписів.

3.2. Одержувачі бюджетних коштів, які не мають відкритих рахунків в органі Казначейства, для відкриття бюджетних рахунків подають документи, передбачені підпунктами «а» і «б» пункту 3.1 цього розділу, а також копію довідки про включення одержувача бюджетних коштів до Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів.

Одержувачі бюджетних коштів — фізичні особи — підприємці також подають копію паспорта, засвідчену підписами працівника органу Казначейства та фізичної особи — підприємця.

Інформація про те, що клієнт не є платником єдиного внеску, обов’язково зазначається у заяві про відкриття рахунка в рядку «Додаткова інформація».

Одержувачі бюджетних коштів, яким в органах Казначейства справу з юридичного оформлення рахунків уже сформовано, для відкриття нового бюджетного рахунка подають заяву про відкриття рахунків установленого зразка (додаток 8 до цього Порядку) за підписом керівника та головного бухгалтера або інших посадових осіб, яким відповідно до затвердженої в установленому порядку картки із зразками підписів та відбитка печатки надано право першого та другого підписів.

3.3. Відокремлені структурні підрозділи розпорядників бюджетних коштів (одержувачів бюджетних коштів), які не мають відкритих рахунків в органі Казначейства, для відкриття бюджетних рахунків подають документи, передбачені підпунктами «а» і «б» пункту 3.1 цього розділу, а також:

а) довідку про погодження відкриття рахунка (додаток 11 до цього Порядку) від розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів), до складу якого входить відокремлений структурний підрозділ;

б) копію довідки про включення відокремленого структурного підрозділу розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів) до Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів.

Інформація про те, що клієнт не є платником єдиного внеску, обов’язково зазначається у заяві про відкриття рахунка в рядку «Додаткова інформація».

Відокремлені структурні підрозділи розпорядників бюджетних коштів (одержувачів бюджетних коштів), яким в органах Казначейства справу з юридичного оформлення рахунків уже сформовано, для відкриття нового бюджетного рахунка подають заяву про відкриття рахунків установленого зразка (додаток 8 до цього Порядку) за підписом керівника та головного бухгалтера або інших посадових осіб, яким відповідно до затвердженої в установленому порядку картки із зразками підписів та відбитка печатки надано право першого та другого підписів.

3.4. На кожного з клієнтів формуються справи з юридичного оформлення рахунків, які містять договір про здійснення розрахунково-касового обслуговування, додатковий договір (у разі наявності), реєстраційну картку розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів), складену відповідно до Порядку формування Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 22 грудня 2011 року № 1691, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 січня 2012 року за № 33/20346, зміни до неї та документи, які надаються разом з Реєстраційною карткою (змінами до неї), а також документи, визначені пунктами 3.1 — 3.3 цього розділу, абзацами третім, четвертим, шостим, сьомим пункту 6.6 розділу VI та пунктом 7.4 розділу VII цього Порядку, у тому числі ті, що втратили чинність.

Документи, що включені до складу справи з юридичного оформлення рахунків, до яких були внесені зміни, подаються до органів Казначейства не пізніше ніж протягом десяти днів з дня внесення змін до цих документів.

3.5. Бюджетні рахунки для операцій клієнтів з бюджетними коштами відкриваються на початок нового бюджетного періоду. При цьому за бюджетними програмами (кодами тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів), виконання яких продовжує здійснюватись у наступному бюджетному періоді та бюджетні призначення за якими передбачені у законі про Державний бюджет України або рішеннях про місцеві бюджети, використовуються рахунки попереднього бюджетного періоду.

3.6. Днем відкриття рахунків вважається дата, зазначена на заяві про відкриття рахунків у розділі «Відмітки органу Державної казначейської служби України».

У разі реорганізації клієнта (приєднання, злиття, виділ, поділ, перетворення), зміни найменування, підпорядкованості рахунки такого клієнта закриваються. Для відкриття нових рахунків протягом десяти днів з дня реєстрації нової юридичної особи подаються документи, передбачені пунктами 3.1 — 3.3 цього розділу.

Органи Казначейства протягом трьох робочих днів з дня проведення операції відкриття/закриття рахунків клієнтів (включаючи день відкриття/закриття) (крім відкриття рахунків у зв’язку із завершенням та початком бюджетного періоду та за умови, якщо реквізити рахунків, що відкриті у новому бюджетному періоді, не відрізняються від реквізитів рахунків, що були відкриті у попередньому бюджетному періоді) подають відповідним органам доходів і зборів повідомлення про це у порядку, встановленому законодавством.

До отримання органами Казначейства повідомлення про взяття рахунка на облік органами доходів і зборів операції за цим рахунком здійснюються лише із зарахування коштів.

Датою початку операцій за видатками та надання кредитів з бюджету на рахунках, відкритих в органах Казначейства, є дата реєстрації отриманого органом Казначейства зазначеного повідомлення.

Роздруковане повідомлення щодо взяття рахунка на облік та закриття в органі доходів і зборів підписується відповідальною особою Казначейства та зберігається в справі з юридичного оформлення рахунків разом із заявою про відкриття/закриття рахунка.

Протягом трьох робочих днів з дня отримання повідомлення щодо взяття рахунка на облік та закриття в органі доходів і зборів органи Казначейства надають клієнтам повідомлення про відкриття (закриття) рахунків (додаток 12 до цього Порядку).

3.7. Документи на відкриття всіх рахунків подають до органу Казначейства особи, які мають відповідні повноваження та право першого або другого підпису.

При отриманні документів на відкриття рахунків орган Казначейства зобов’язаний здійснити перевірку поданих документів, зокрема:

а) підписи осіб на заяві про відкриття рахунка мають бути розшифровані з обов’язковим зазначенням прізвища й ініціалів та ідентифіковані з підписами в картці із зразками підписів та відбитка печатки;

б) дані, наведені у копії виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців (далі — Єдиний державний реєстр), мають відповідати вимогам законодавства;

в) посвідчувальні написи нотаріуса на документах повинні відповідати формам, визначеним законодавством.

Після надання повного пакета документів, оформлених у встановленому порядку, органи Казначейства не пізніше трьох робочих днів з дати подання заяви про відкриття рахунків клієнта відкривають відповідні рахунки.

3.8. Розрахунок і установлення ліміту каси проводяться клієнтами, які обслуговуються в органах Казначейства, самостійно на підставі розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі, що підписується особами, яким надано право першого та другого підписів, відповідно до вимог нормативно-правових актів Національного банку України.

У розрахунку зазначається визначений у договорі про здійснення розрахунково-касового обслуговування між органом Казначейства та клієнтом строк здавання готівкової виручки (готівки) в установу банку для зарахування її на рахунки, відкриті в органах Казначейства.

Ліміт каси встановлюється та затверджується внутрішніми розпорядчими документами клієнта.

Клієнти, що розпочинають свою діяльність, на перші три місяці своєї роботи ліміт каси встановлюють відповідно до прогнозних розрахунків. Установлений з урахуванням прогнозних розрахунків ліміт каси переглядається за фактичними показниками діяльності.».

2. У розділі V:

1) пункти 5.1, 5.2 викласти в такій редакції:

«5.1. Для відкриття небюджетних рахунків підприємства, установи, організації подають до органів Казначейства такі документи:

а) заяву про відкриття рахунків установленого зразка (додаток 8 до цього Порядку) за підписом керівника та головного бухгалтера або інших посадових осіб, яким відповідно до затвердженої в установленому порядку картки із зразками підписів та відбитка печатки надано право першого та другого підписів;

б) копію виписки з Єдиного державного реєстру, засвідчену органом, що її видав;

в) копію належним чином зареєстрованого (затвердженого) установчого документа, засвідчену органом, який здійснив реєстрацію, або у нотаріальному порядку. Положення про юридичних осіб публічного права, які затверджуються розпорядчими актами Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, засвідчення не потребують. Клієнти, які діють на підставі законів, установчі документи не подають;

г) картку із зразками підписів та відбитка печатки (додаток 9 до цього Порядку) і перелік рахунків (додаток 10 до цього Порядку), якими можуть розпоряджатися зазначені у картці (тимчасовій картці) особи, у двох примірниках.

Якщо серед осіб, які мають право першого або другого підпису, є іноземці або особи без громадянства, які тимчасово перебувають на території України, то зазначені особи зобов’язані додатково подати документи, що підтверджують законність їх перебування на території України, та виданий роботодавцю дозвіл на застосування праці іноземців та осіб без громадянства.

Інформація про те, що клієнт не є платником єдиного внеску, обов’язково зазначається у заяві про відкриття рахунка в рядку «Додаткова інформація».

5.2. Для відкриття небюджетних рахунків фізичні особи — підприємці подають до органів Казначейства такі документи:

а) заяву про відкриття рахунків (додаток 8 до цього Порядку);

б) копію паспорта, засвідчену підписами працівника органу Казначейства та фізичної особи — підприємця;

в) копію виписки з Єдиного державного реєстру, засвідчену органом, що її видав;

г) картку із зразками підписів та відбитка печатки (додаток 9 до цього Порядку) у двох примірниках.

Інформація про те, що клієнт не є платником єдиного внеску, обов’язково зазначається у заяві про відкриття рахунка в рядку «Додаткова інформація».»;

2) доповнити розділ після пункту 5.2 новим пунктом 5.3 такого змісту:

«5.3. Для відкриття небюджетних рахунків клієнтами, на яких сформовано справу з юридичного оформлення рахунків, надається заява про відкриття рахунків установленого зразка (додаток 8 до цього Порядку) за підписом керівника та головного бухгалтера або інших посадових осіб, яким відповідно до затвердженої в установленому порядку картки із зразками підписів надано право першого та другого підписів, яка додається до справи».

У зв’язку з цим пункти 5.3 — 5.6 вважати відповідно пунктами 5.4 — 5.7;

3) у пункті 5.5 слова «абзацах четвертому — шостому пункту» замінити словом «пункті» та цифри «3.7» замінити цифрами «3.6»;

4) у пункті 5.7:

у підпункті «б» слова «юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» виключити;

підпункт «в» викласти в такій редакції:

«в) посвідчувальні написи нотаріуса на документах повинні відповідати формам, які визначено законодавством.».

3. У розділі VI:

1) у пункті 6.1 після слова «Казначейства» доповнити словами «у двох примірниках»;

2) в абзаці шостому пункту 6.2 слова «крім бюджетних установ» замінити словами «крім бюджетних рахунків бюджетних установ»;

3) в абзаці першому пункту 6.3 слова «якій клієнт підпорядкований» замінити словами «яка координує діяльність клієнта або якій клієнт підпорядкований,»;

4) в абзаці другому пункту 6.5 після слова «печатка» доповнити словами «(у разі наявності) або відбиток печатки із найменуванням та ідентифікаційним кодом клієнта»;

5) у пункті 6.6:

абзац третій викласти в такій редакції:

«копії сторінок паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, які містять фото, прізвище, ім’я, по батькові, дату народження, серію і номер паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, інформацію про дату видачі та орган, що видав паспорт, місце реєстрації або тимчасового перебування осіб, які зазначені в картці або тимчасовій картці із зразками підписів та відбитка печатки»;

доповнити пункт після абзацу третього новими абзацами четвертим, п’ятим такого змісту:

«копія документа, виданого органом доходів і зборів, що засвідчує присвоєння фізичній особі реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційного номера), осіб, які зазначені в картці або тимчасовій картці із зразками підписів та відбитка печатки. Якщо в паспорті цієї особи органами доходів і зборів зроблено відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта або до паспорта внесені дані про реєстраційний номер облікової картки платника податків, зазначений документ не надається, а надаються копії відповідних сторінок паспорта цієї особи.

Копії зазначених документів засвідчуються підписами їх власників та вчиненням напису «Згідно з оригіналом» відповідальною особою клієнта, яка засвідчує копію, із зазначенням її посади, підпису, ініціалів, прізвища та дати засвідчення копії;».

У зв’язку з цим абзаци четвертий — сьомий вважати відповідно абзацами шостим — дев’ятим;

в абзаці шостому слова «З оригіналом згідно» замінити словами «Згідно з оригіналом».

4. У тексті Порядку та додатках до Порядку слова «орган державної податкової служби» та «ДПС» в усіх відмінках і числах замінити словами «орган доходів і зборів» у відповідних відмінках і числах.

5. У додатках 1, 2 до Порядку слова «, документ, що засвідчує особу» виключити.

6. Додатки 8 та 9 до Порядку викласти у новій редакції, що додаються.

 

img 4
img 5

 

img 6
img 7

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі