(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 30
  • № 29
  • № 28/1
  • № 28
  • № 27
  • № 26
  • № 25
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
8/18
Бюджетна бухгалтерія
Бюджетна бухгалтерія
Серпень , 2014/№ 31

Військовий збір: утримати і сплатити!

Починаючи з 3 серпня 2014 року Законом № 1621, який опубліковано на с. 4 цього номера, в Україні запроваджено військовий збір. Розібратися в нюансах його сплати допоможе наша консультація.

Платники військового збору

Платниками військового збору названі платники податку на доходи фізосіб (п. 162.1, п.п. 1.1 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ), зокрема:

фізичні особи — наймані працівники, з доходів яких утримують військовий збір;

податкові агенти — роботодавці, які безпосередньо утримують військовий збір із доходів фізосіб та сплачують його до бюджету.

 

Які доходи обкладати військовим збором

Об’єктом обкладення військовим збором є доходи, перелічені в п.п. 1.2 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ. Це, зокрема:

заробітна плата, інші заохочувальні і компенсаційні виплати та інші виплати і винагороди, які нараховують (виплачують, надають) платнику у зв’язку з трудовими відносинами;

— виплати за цивільно-правовими договорами (далі — ЦП-договори).

На перший погляд усе просто, але якщо копнути глибше, то запитання знайдуться. Що ж, давайте розбиратися.

Зарплата. При визначенні об’єкта оподаткування в частині зарплатних виплат керуються п.п. 14.1.48 ПКУ. У ньому зазначено: заробітна плата — це ос­новна та додаткова зарплата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику у зв’язку з відносинами трудового найму. А щоб зрозуміти, належить та чи інша виплата до зарплатних, орієнтуються на п. 2 Інструкції № 5.

Отже, відпускні, компенсація за невикористану відпустку, матдопомога на оздоровлення — усе це зарплатні виплати, з яких утримують військовий збір.

Лікарняні. Для цілей ПКУ, крім виплат, перелічених у п. 2 Інструкції № 5, до зарплати прирівнюють і лікарняні. Тому з оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок роботодавця та з допомоги по тимчасовій непрацездатності за рахунок коштів ФСС ТВП військовий збір утримувати потрібно, що підтверджують і фахівці Державної фіскальної служби. А от підстав для утримання військового збору з допомоги по вагітності та пологах немає, адже така виплата, що здійснюється за рахунок ФСС ТВП, не належить до фонду оплати праці (пп. 3.2 і 3.3 Інструкції № 5).

Виплати за ЦП-договорами. Військовий збір слід утримувати з винагороди за ЦП-договорами, за якими надаються послуги (виконуються роботи). Виплати за ЦП-договорами самозайнятим особам (у тому числі фізособам-підприємцям) у межах здійснюваної ними господарської діяльності об’єктом обкладення військовим збором не є.

Грошове забезпечення. Грошове забезпечення військовослужбовців не включається до фонду оплати праці (п. 3.34 Інструкції № 5) і не є виплатою, пов’язаною з трудовими відносинами, тому утримувати військовий збір з доходів військовослужбовців не потрібно.

 

Ставка військового збору та порядок його утримання

Ставка військового збору — 1,5 %, і вона не залежить від розміру зарплати (винагороди за ЦП-договором).

Що стосується бази оподаткування, то в п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ про це нічого не зазначено. Утім, немає там і вказівки на використання для військового збору п. 164.6 ПКУ. Отже, утримувати військовий збір потрібно з усієї суми нарахованого доходу без його зменшення на сумуЄСВ, податку на доходи фізосіб, інших платежів (у тому числі податкової соцпільги). Підтверджують це і фахівці Державної фіскальної служби.

Увага! Військовий збір утримують з нарахованого доходу без зменшення на будь-яку суму.

 

Приклад 1. У серпні 2014 року працівнику нарахували зарплату в розмірі 1500 грн. та відпускні в сумі 600 грн. Усього — 2100 грн.

Для податку на доходи фізосіб об’єктом оподаткування є загальна сума доходу, зменшена на суму ЄСВ, тобто 2024,40 грн. (2100 грн. - (2100 грн. х 3,6 %)).

Для військового збору база оподаткування буде іншою, а саме 2100 грн. Сума збору становитиме 31,50 грн. (2100 грн. х 1,5 %).

 

Приклад 2. У серпні 2014 року фізособі нарахували винагороду за ЦП-договором у розмірі 2500 грн. Військовий збір із такого доходу становитиме 37,50 грн. (2500 грн. х 1,5 %).

Підкреслимо: Закон № 1621 набрав чинності 03.08.2014 р. Оскільки закони не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують чи скасовують відповідальність особи (ст. 58 Конституції України), то утримувати військовий збір потрібно з оподатковуваних доходів, нарахованих з 3 серпня 2014 року. Так само вважають і представники Державної фіскальної служби. Їх відповідь розміщена на сайті http://minrd.gov.ua у підкатегорії 132.02 «ЗІР»* і опублікована на с. 22 цього номера.

* ЗІР — Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс Міндоходів (http://zir.minrd.gov.ua).

Важливо! Утримувати військовий збір з доходів, нарахованих до 03.08.2014 р., але виплачених після цієї дати, не потрібно.

Наприклад, якщо «перехідний» листок непраце­здатності припадає на дні липня та серпня, а ви нарахували оплату за цим листком непрацездатності після 03.08.2014 р., то з усієї нарахованої суми потрібно утримати військовий збір.

 

Порядок та строки сплати військового збору

Нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) військовий збір до бюджету потрібно в порядку, установленому ст. 168 ПКУ, тобто за правилами, установленими для податку на доходи фізосіб. З 7 серпня 2014 року відкриті рахунки для зарахування надходжень до загального фонду держбюджету за кодом класифікації доходів бюджету 11011000 «Військовий збір». Реквізити для його перерахування зазначені на сайті Держказначейської служби України (http://www.treasury.gov.ua).

Граничні строки сплати військового збору наведемо в таблиці.

 

Вид виплати

Строк перерахування військового збору

Підстава (норма ПКУ)

Гроші отримано з рахунка в казначействі

Одночасно з отриманням грошей

П.п. 168.1.2, п.п. 1.4 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ

Гроші перераховано в безготівковій формі на зарплатну картку фізособи

Одночасно з перерахуванням грошей

Дохід нараховано, але не виплачено

Протягом 30 календарних днів, наступних за останнім днем місяця, у якому нараховано дохід

П.п. 49.18.1, п. 57.1, п.п. 168.1.5, п.п. 1.4 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ

 

Законодавці вказали на те, що платники військового збору повинні забезпечити виконання податкових зобов’язань у формі та у спосіб, визначені ст. 176 ПКУ. Але форму звітності поки що не передбачили. За усними роз’ясненнями податківців, для цих цілей, найімовірніше, пристосують Податковий розрахунок за формою № 1ДФ.

 

Бухгалтерський облік

Безумовно, окремого субрахунку для обліку військового збору в Плані рахунків ви не знайдете, тому для таких цілей можна застосувати субрахунок 641 «Розрахунки за податками і зборами в бюджет». Для обліку цього збору доцільно завести окремий субрахунок другого порядку — 641/військовий збір.

 

Нормативні документи

ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

Закон № 1621 — Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» від 31.07.2014 р. № 1621-VII.

Інструкція № 5 — Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату України від 13.01.2004 р. № 5.

військовий збір додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті