(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 31
  • № 30
  • № 29
  • № 28/1
  • № 28
  • № 27
  • № 26
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
10/13
Бюджетна бухгалтерія
Бюджетна бухгалтерія
Серпень , 2014/№ 32

Щодо обчислення стажу державної служби

Лист від 03.06.2014 р. № 2962/10-14

Національне агентство України з питань державної служби в межах повноважень розглянуло ваш лист <…> щодо надання роз’яснення стосовно зарахування до стажу державної служби періоду роботи на посаді інспектора відділу культури <…>.

Стаж державної служби обчислюється відповідно до Закону України «Про державну службу», Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року № 283 (далі — Порядок), та додатка до нього.

Обчислений відповідно до цього Порядку стаж державної служби застосовується для встановлення державним службовцям надбавки за вислугу років, надання додаткових оплачуваних відпусток та призначення пенсії.

Відповідно до пункту 2 Порядку до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишньої УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком, зокрема у виконавчих комітетах місцевих Рад депутатів трудящих, Рад народних депутатів, їх управліннях, самостійних відділах, інших структурних підрозділах.

Переліком відділів і управлінь виконавчих комітетів обласних, районних, міських, районних у містах Рад народних депутатів Української РСР, встановленим Указом Президії Верховної Ради Української РСР від 23 вересня 1982 року № 4073-Х, у складі виконавчих комітетів районних та районних у містах Рад народних депутатів, а також міських Рад народних депутатів міст обласного підпорядкування був передбачений відділ культури.

Загальносоюзним класифікатором професій робітників, посад службовців та тарифних розрядів, затвердженим постановою Держстандарту СРСР від 27 серпня 1986 року № 016, який діяв на той час, посада інспектора була віднесена до посад спеціалістів.

Таким чином, вказаний період роботи на посаді інспектора відділу культури з 01 лютого 1986 року по 04 квітня 1994 року може бути зарахований до стажу державної служби, за умови, що вказаний відділ входив до складу виконавчого комітету відповідної ради.

Крім того, згідно з Положенням про Національне агентство України з питань державної служби, затвердженим Указом Президента України від 18 липня 2011 року № 769, Нацдержслужба України відповідно до покладених на неї завдань надає роз’яснення щодо застосування законодавства з питань державної служби та служби в органах місцевого самоврядування. Повноважень щодо обчислення Нацдержслужбою України стажу державної служби вказаним Положенням не передбачено.

Разом з тим обчислення стажу роботи та державної служби і здійснення контролю за встановленням надбавок за вислугу років належить до повноважень кадрової служби відповідно до Типового положення про кадрову службу органу виконавчої влади, постанови Кабінету Міністрів України від 02 серпня 1996 року № 912. Документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.

 

Заступник Голови Нацдержслужби України
О. Скопич

Коментар редакції

Обчислюємо стаж держслужби: чи включати період роботи на посаді інспектора відділу культури

Стаж державної служби — вид спеціального трудового стажу працівника. Трудове законодавство з таким видом стажу пов’язує не тільки можливість призначення держслужбовцю спецпенсії, а й установлення надбавки за вислугу років, а також надання додаткової відпустки.

Тому кадровій службі держоргану, відповідальній за обчислення такого стажу, потрібно бути вкрай уважною. А для більшої впевненості можна і до Нацдержслужби звернутися за відповідним роз’ясненням. Так учинила й редакція нашої газети, адресувавши цій службі таке запитання нашого читача: «Працівниця обіймала посаду інспектора відділу культури з 01.02.86 р. по 04.04.94 р. З 04.04.94 р. за переведенням її призначено на посаду спеціаліста 1 категорії відділу культури і туризму (держслужба). З 01.09.96 р. її перевели на посаду методиста районного організаційно-методичного центру відділу культури і туризму (недержавна служба). З 01.02.2014 р. працівницю за переведенням прийнято головним спеціалістом відділу культури і туризму (держслужба).

Чи зараховувати до стажу держслужби для виплати надбавки за вислугу років період роботи на посаді інспектора відділу культури з 01.02.86 р. по 04.04.94 р.?».

Відповідь на це запитання Нацдержслужба надала в листі, що коментується. Що ж, давайте розбиратися разом.

Стаж держслужби обчислюють згідно з Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою КМУ від 03.05.94 р. № 283 (далі — Порядок № 283), і додатком до нього.

Цей документ містить виключний перелік посад і органів, період роботи на (в) яких зараховується до стажу держслужби. Вартий уваги той факт, що укладачі Порядку № 283 передбачили можливість зарахування до такого стажу і періодів роботи в колишньому СРСР. Про це зазначено в абз. 4 п. 2 Порядку № 283, а саме: до стажу держслужби зараховують період роботи на посадах керівних працівників і спеціалістів держорганів колишньої УРСР та інших республік колишнього СРСР згідно з додатком до цього Порядку.

Ознайомившись із додатком до Порядку № 283, бачимо, що держорганами колишнього СРСР, які підпадають під наш випадок, є виконавчі комітети місцевих Рад депутатів трудящих, Рад народних депутатів, їх управлінь, самостійних відділів, інших структурних підрозділів.

Але ось запитання: чи дійсно відділ культури входив до складу виконавчого комітету одного з таких держорганів? Оскільки часи СРСР давно канули в Лету, та й нормативні документи тих часів і вдень зі свічкою не знайдеш, доводиться деталі уточнювати в Нацдержслужби.

Так, Нацдержслужба звернулася до Указу Президії Верховної Ради УРСР «Про відділи і управління виконавчих комітетів обласних, районних, міських, районних у містах Рад народних депутатів Української РСР» від 23.09.82 р. № 4073-X. Згідно з цим документом відділ культури був передбачений у складі виконавчих комітетів районних і районних у містах Рад народних депутатів, а також міських рад народних депутатів міст обласного підпорядкування.

Отже, період роботи у відділі культури при таких держорганах колишньої УРСР зараховується до стажу держслужби. Але з одним застереженням: тільки якщо робота була на посадах керівних працівників і спеціалістів.

Але як зрозуміти, до якої категорії належала посада інспектора відділу культури в ті часи? Для відповіді на це запитання Нацдержслужба рекомендує звернутися до чинного на той час Загальносоюзного класифікатора професій працівників, посад службовців і тарифних розрядів, затвердженого постановою Держстандарту СРСР від 27.08.86 р. № 016. Цей документ у вільному доступі можна відшукати в мережі Інтернет. Ознайомившись із ним, бачимо, що тоді посада інспектора належала до спеціалістів. Підтвердила це і Нацдержслужба в листі, що коментується.

Отже, у нашому випадку пазл зійшовся: і держ­орган, і посада, яку обіймала працівниця, дозволяють зарахувати до стажу держслужби період роботи інспектором відділу культури (за умови, що такий відділ входив до складу виконкому відповідної ради). Тобто в нашому випадку це період роботи з 01.02.86 р. по 04.04.94 р.

 

Ольга ВІТКОВСЬКА, економіст-аналітик

Державна служба, стаж додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті