(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 48/1
  • № 47
  • № 46
  • № 45
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
3/14
Бюджетна бухгалтерія
Бюджетна бухгалтерія
Грудень , 2014/№ 48

Вищий навчальний заклад отримує іноземну валюту: чи треба обкладати податком на прибуток курсову різницю

http://tinyurl.com/y4zjbdpn
Вищий навчальний заклад отримує від іноземних донорів гранти у вигляді безповоротної фінансової допомоги в іноземній валюті. Знаємо, що такі кошти звільняються від обкладення податком на прибуток.
При перерахунку вартості іноземної валюти на кінець звітного періоду і при продажу іноземної валюти виникає курсова різниця. Допоможіть розібратися, звільняється така курсова різниця від обкладення податком на прибуток чи ні?

Дійсно, кошти або майно, які надходять безо­платно або у вигляді безоплатної фінансової допомоги та добровільних пожертв, звільнені від обкладення податком на прибуток. Таке звільнення доходів неприбуткових організацій, до яких належать і бюджетні установи, передбачено п. 157.2 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ).

Нагадаємо, що такі кошти є власними надходженнями бюджетних установ, які зараховуються до складу спеціального фонду бюджету відповідно до вимог ст. 13 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 р. № 2456-VI (далі — БКУ).

Кошти, які бюджетні установи отримують у вигляді благодійних внесків, грантів і дарунків, належать до другої групи власних надходжень (інші джерела власних надходжень бюджетних установ), підгрупа 1.

Оскільки в БКУ і ПКУ йдеться про будь-які види благодійних внесків (надходжень), які отримують бюджетні установи, то положення цих Кодексів поширюються рівною мірою як на кошти, отримані в національній валюті, так і на ті, що надходять в іноземній валюті. Це означає, що до власних надходжень бюджетних установ належать також і гранти, отримані у вигляді безповоротної фінансової допомоги в іноземній валюті. А отже, такі надходження також звільняються від обкладення податком на прибуток.

Тепер давайте перейдемо до курсових різниць.

У БКУ (зокрема, у ст. 13) нічого не сказано про те, як класифікувати доходи, що виникають у результаті перерахунку іноземної валюти бюджетними установами. Тому в нашого читача й виникли запитання: чи можна такі доходи вважати власними надходженнями бюджетної установи і до якої групи надходжень їх віднести?

Для відповіді на це запитання звернемося до документів, якими бюджетні установи керуються при відображенні операцій з іноземною валютою в бухгалтерському обліку. Таким документом є Порядок бухгалтерського обліку окремих активів і зобов’язань бюджетних установ, затверджений наказом Мінфіну від 02.04.2014 р. № 372 (ср. 025069200).

Так, при визначенні курсових різниць як на дату здійснення господарської операції, так і на звітну дату, установи повинні застосовувати валютний курс на кінець дня цієї звітної дати. Причому на дату здійснення госпоперації перерахунку для визначення курсових різниць підлягають усі відповідні монетарні статті.

Крім того, у цій ситуації курсову різницю визначають на кінець звітного періоду (щомісячно). Так, у разі зміни валютного курсу на залишок коштів на валютному рахунку нараховують курсову різницю.

При цьому в бухгалтерському обліку нараховану курсову різницю в іноземній валюті при збільшенні курсу відображають такими записами: Дт 318 — Кт 442 і одночасно другий запис: Дт 442 — Кт 701, 702, 711 — 713. При зменшенні валютного курсу такі операції показують зворотними записами.

Як бачимо, таку позитивну курсову різницю установи показують на субрахунках, призначених для обліку доходів спеціального фонду (субрахунки 711 — 713). Фактично це означає, що бюджетні установи зараховують ці суми до складу своїх власних надходжень. Принаймні саме такий порядок обліку курсових різниць передбачено в п. 3.34 Типової кореспонденції субрахунків бухгалтерського обліку для відображення операцій з активами, капіталом і зобов’язаннями бюджетних установ, затвердженої наказом Мінфіну від 26.06.2013 р. № 611.

Із цього випливає, що доходи, отримані в результаті перерахунку іноземної валюти, бюджетні установи також можуть вважати власними надходженнями. А оскільки доходи у вигляді благодійних внесків і грантів ПКУ звільняє від оподаткування, то і курсові різниці, які виникають у результаті перерахунку іноземної валюти, також звільняються від оподаткування.

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
іноземна валюта, курсова різниця, податок на прибуток додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті