Установлюємо «особливі» надбавки медпрацівникам екстреної допомоги
Анжела КУПЛИВАНЧУК, заступник директора Департаменту — начальник відділу нормування і оплати праці та роботи з місцевими бюджетами Департаменту економіки та ресурсного забезпечення
Роз’ясніть порядок виплати надбавок медпрацівникам системи екстреної медичної допомоги згідно з постановою КМУ від 27.03.2013 р. № 199.
Так, надбавки за особливий характер праці та за особливі умови праці виплачуються всім медпрацівникам або окремим категоріям працівників (наприклад, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним, інтелектуальним навантаженням, провадиться в умовах підвищеного ризику для здоров’я, передбачає роз’їзний характер роботи тощо)?
Чи можна виплачувати такі надбавки керівнику та його заступникам з медичною освітою, керівникам структурних підрозділів, лікарям усіх спеціальностей, у тому числі лікарям-консультантам, фельдшерам усіх спеціальностей, у тому числі фельдшерам-диспетчерам, які не є виїзним персоналом, але працюють у системі надання екстреної медичної допомоги?
(м. Львів)
01.01.2013 р. набрав чинності Закон України «Про екстрену медичну допомогу» від 05.07.2012 р. № 5081-VI (далі — Закон № 5081), яким визначено засади створення, функціонування та розвитку системи екстреної медичної допомоги (далі — СЕМД).
Як зазначено в ч. 1 ст. 11 цього Закону, забезпечують функціонування СЕМД, зокрема медичні працівники центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, станцій екстреної (швидкої) медичної допомоги, бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги, відділень екстреної (невідкладної) медичної допомоги, які безпосередньо надають екстрену медичну допомогу та/або забезпечують її надання.
При цьому медичні працівники СЕМД мають право на підвищені посадові оклади, надбавки за особливий характер праці, за особливі умови праці, доплати за науковий ступінь, за почесні звання, а також за вислугу років, інші надбавки та доплати, премії та винагороди, розмір і порядок установлення яких визначаються КМУ (ч. 4 ст. 11 Закону № 5081).
На виконання вимог Закону № 5081 Кабміном прийнято постанову КМУ «Деякі питання оплати праці медичних працівників системи екстреної медичної допомоги» від 27.03.2013 р. № 199 (далі — постанова № 199), що набрала чинності 01.10.2013 р.
Абзацом 2 п. 1 цієї постанови передбачено здійснення медичним працівникам СЕМД спеціальних виплат, а саме надбавок:
— за особливий характер праці в розмірі до 20 % посадового окладу (з підвищеннями);
— за особливі умови праці в розмірі до 20 % посадового окладу (з підвищеннями).
Передбачається, що такі надбавки виплачуються щомісячно за фактично відпрацьований час за основним місцем роботи та за сумісництвом.
Таким чином, усі медичні працівники СЕМД (у тому числі ті, які працюють на неповну ставку та за сумісництвом) з 01.10.2013 р. отримали право на встановлення зазначених вище надбавок.
До медичних працівників належать особи, допущені до медичної діяльності, — професіонали з повною вищою медичною освітою та фахівці з базовою і неповною вищою медичною освітою, які закінчили вищі навчальні заклади медичної освіти. Також до медичної діяльності на посадах лікарів і середнього медичного персоналу допускаються особи з повною вищою та неповною вищою (немедичною) освітою відповідно до наказу МОЗ від 25.12.92 р. № 195. Детальніше щодо цього питання див. лист МОЗ та Профспілки працівників охорони здоров’я України від 23.03.2012 р. № 10.01.67/773; № 03-93, опублікований у газеті «Бюджетна бухгалтерія», 2012, № 13.
Підкреслимо: спеціальних умов для встановлення надбавок, наприклад проведення атестації робочих місць або виконання певного обсягу робіт в особливих умовах, постановою № 199 не передбачено.
Тому всі медичні працівники, зазначені у запитанні, мають право на надбавку за особливий характер праці та за особливі умови праці.
Зверніть увагу: постановою № 199 встановлено максимальний розмір надбавок (а саме «до 20 %»). Це означає, що розмір таких надбавок може бути і менше зазначеної відсоткової величини. Проте критерії для встановлення конкретних розмірів надбавок не визначені. Немає в ній і інформації про можливу розробку підзаконного акта, який би прописував такі критерії. Передбачається, що вони виплачуються в межах фонду оплати праці. Тому конкретний розмір надбавок визначає керівник залежно від наявних коштів.