Посадовий оклад головбуха ДНЗ
Світлана МЕРЕНКОВА, заступник начальника відділу — державний інспектор праці відділу контролю за додержанням трудового законодавства Територіальної державної інспекції з питань праці у Харківській області
Посадовий оклад завідувача ДНЗ комбінованого типу підвищується за кількість дітей, наявність груп з цілодобовим перебуванням дітей, а також за наявність логопедичних груп.
Як установити посадовий оклад головному бухгалтеру, який має бути на 10 — 30 % менше, ніж оклад завідувача: з урахуванням підвищень чи ні?
(м. Кіровоград)
Ні, підвищення враховувати не потрібно. Підкріпимо відповідь нормативними документами.
При цьому для повноти картини розглянемо порядок установлення посадового окладу як завідувачу, так і головному бухгалтеру ДНЗ.
Посадовий оклад завідувача ДНЗ
У цьому питанні, насамперед, керуються наказом Міносвіти «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» від 26.09.2005 р. № 557 (далі — наказ № 557).
Схема тарифних розрядів посад керівних працівників дитячих дошкільних навчальних закладів усіх типів та найменувань затверджена додатком 9 до наказу № 557. Так, завідувачам ДНЗ незалежно від кількості вихованців установлюються посадові оклади на рівні 12—14-го тарифного розряду.
Як передбачено п. 4 постанови КМУ «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 30.08.2002 р. № 1298, конкретний тарифний розряд завідувачу встановлюється наказом керівника відповідного органу управління освіти в межах фонду зарплати, затвердженого кошторисом, і може залежати від:
— особистого внеску завідувача у розвиток навчального закладу, успішного виконання навчальних програм;
— участі закладу в районних (обласних) конкурсах;
— наявності або відсутності дисциплінарного стягнення;
— стажу роботи на посаді та професійного рівня;
— фонду оплати праці тощо.
Наразі в частині, що не суперечить наказу № 557, діє Інструкція про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затверджена наказом Міносвіти від 15.04.93 р. № 102 (далі — Інструкція № 102). Так, згідно з примітками до п. 11 цієї Інструкції посадовий оклад завідувача ДНЗ:
а) із середньомісячною кількістю дітей понад 60 за кожні наступні 60 дітей підвищується на 3 % (примітка 2). Доповнимо: згідно з п.п. «б» п. 19 Інструкції № 102 при встановленні посадових окладів керівників ДНЗ контингент вихованців (дітей) визначається згідно з обліковим складом на 1 січня. Вважаємо, що і право на підвищення посадового окладу потрібно визначати виходячи з облікового складу вихованців станом на 1 січня;
б) із цілодобовим перебуванням дітей або такого, де є групи (група) з цілодобовим перебуванням дітей, підвищується на 3 % (примітка 6).
Тепер стосовно підвищення за наявність логопедичних та інших спеціалізованих груп. Ідеться про пп. 28 — 30 Інструкції № 102. Вони передбачають підвищення посадових окладів педагогічних та керівних працівників, діяльність яких безпосередньо пов’язана з навчально-виховним процесом, ДНЗ, де функціонують групи для дітей, які потребують корекції фізичного та/або розумового розвитку, або тривалого лікування, на 20 %.
Варто звернути увагу, що відповідно до п. 30 Інструкції № 102 підвищення посадових окладів завідувачів ДНЗ загального типу, що мають групи (класи) спеціального призначення (крім дитячих дошкільних закладів, що мають групи з малими і загасаючими формами туберкульозу), провадиться за наявності в них не менше двох таких класів (груп).
Приклад. Завідувачці ДНЗ установлено 14-й тарифний розряд. Середньомісячна кількість дітей у закладі — 177 осіб. У ДНЗ функціонує 9 груп, з яких 3 із цілодобовим перебуванням дітей і 6 логопедичних груп.
У таблиці наведемо розрахунок посадового окладу завідувачки:
Підвищення посадового окладу | Розмір | Розрахунок |
Підвищення посадового окладу за наявність логопедичних груп | 20 % | 2062,00 грн. х 20 % = 412,40 грн. |
Підвищення посадового окладу за наявність груп | 3 % | 2062,00 грн. х 3 % = 61,86 грн. |
Підвищення посадового окладу за наявність груп | 3 % | 2062,00 грн. х 3 % = 61,86 грн. |
Посадовий оклад з урахуванням підвищень | 2598,12 грн. (2062,00 + 412,40 + 61,86 + 61,86) |
Тепер повернемося до поставленого вами запитання.
Посадовий оклад головного бухгалтера ДНЗ
Пункт 3 наказу № 557 свідчить: посадові оклади головним бухгалтерам установлюються на 10—30 % нижче, ніж посадовий оклад відповідного керівника, визначений за схемами тарифних розрядів, затвердженими цим наказом.
Зверніть увагу: для визначення посадового окладу головбуху беруть саме «схемний» посадовий оклад керівника. Тому вважаємо, що підвищення, установлені керівнику ДНЗ, при визначенні посадового окладу головному бухгалтеру враховувати не потрібно. Для підтвердження такої позиції редакція газети «Бюджетна бухгалтерія» надіслала відповідний запит до Міносвіти.
Конкретний розмір зменшення (від 10 до 30 %) визначає завідувач ДНЗ.