Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Відміна органом місцевого самоврядування плати за навчання у школі мистецтв

ЛЕВІЧЕВ ОЛЕКСАНДР
Бюджетна бухгалтерія Липень, 2014/№ 26
Друк
Рішенням виконавчого комітету міської ради було повністю відмінено батьківську плату за навчання дітей у школі мистецтв (школа естетичного виховання), яка є комунальним закладом освіти та фінансується за рахунок кош­тів місцевого бюджету. Чи не буде вважатися таке рішення виконавчого комітету міської ради порушенням чинного законодавства?

Почнемо з того, що школи естетичного виховання (у цьому випадку школа мистецтв) належать до початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів. Про це свідчить п. 6 Переліку типів позашкільних навчальних закладів, затвердженого постановою КМУ від 06.05.2001 р. № 433.

Діяльність таких навчальних закладів регламентується Положенням про початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад (школу естетичного виховання), затвердженим наказом Мінкультури від 06.08.2001 р. № 523 (далі — Положення № 523). Зокрема, п.п. 1.1 цього Положення визначено, що початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади (школи естетичного виховання: музична, художня, хореографічна, театральна, хорова, мистецтв тощо) є початковою ланкою спеціальної мистецької освіти, належать до системи позашкільної освіти, засновуються органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування на державній та комунальній формах власності.

При цьому згідно з п. 1 ст. 10 Закону України «Про позашкільну освіту» від 22.06.2000 р. № 1841-ІІІ (далі — Закон № 1841) управління діяльністю позашкільних навчальних закладів незалежно від підпорядкування, типів і форм власності здійснюють центральні та місцеві органи виконавчої влади, у сфері управління яких перебувають зазначені навчальні заклади та які проводять діяльність у сфері позашкільної освіти.

Крім того, п. 6.2 Положення № 523 передбачено, що фінансування початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів здійснюється за рахунок коштів відповідних бюджетів та плати за навчання учнів. Проте основним джерелом фінансування цих закладів є кошти відповідних бюджетів.

Порядок установлення розміру плати за навчання в початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладах (школах естетичного виховання) визначається КМУ. Так, постановою КМУ «Про встановлення розміру плати за навчання у державних школах естетичного виховання дітей» від 25.03.97 р. № 260 установлено, що розмір плати батьків за навчання у державних школах естетичного виховання дітей визначається один раз на рік дирекцією цього закладу за погодженням з органами місцевої виконавчої влади.

Також п.п. 1 п. «а» ст. 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.97 р. № 280/97-ВР (далі — Закон № 280) визначено, що управління закладами освіти, охорони здоров’я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення належать до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

Зазначимо, що відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону № 1841 та п. 6.4 Положення № 523 діти з багатодітних сімей, діти з малозабезпечених сімей, діти-інваліди, діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування, здобувають позашкільну освіту безоплатно. Разом із тим місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування мають право встановлювати додаткові пільги з плати за навчання з урахуванням можливостей місцевих бюджетів.

Крім того, варто мати на увазі, що згідно з п.п. 1 п. «б» ст. 32 Закону № 280 до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад входить забезпечення у межах наданих їм повноважень доступності і безоплатності освіти на відповідній території.

Зважаючи на вищезазначене, а також за умови достатності коштів у місцевому бюджеті, рішення виконавчого комітету міської ради про скасування плати за навчання у школі мистецтв може вважатися цілком правомірним та обґрунтованим.

Водночас зазначимо, що фінансування позашкільних навчальних закладів може здійснюватися також за рахунок додаткових джерел фінансування, не заборонених законодавством.

Так, згідно з п. 6.5 Положення № 523 одним із таких додаткових джерел формування коштів закладу є кошти, отримані за надання платних послуг відповідно до Переліку платних послуг, які можуть надаватися навчальними закладами, іншими установами та закладами системи освіти, що належать до державної та комунальної форми власності,
затвердженого постановою КМУ від 27.08.2010 р. № 796
.

Однак слід зазначити, що до цього Переліку входить проведення освітньої діяльності понад обсяги, установлені навчальними планами, з видачею або без видачі відповідних документів про освіту, курсів, гуртків, факультативів (зокрема, іноземних мов, комп’ютерної підготовки, гри на музичних інструментах, хореографії, образотворчого мистецтва, стенографії, машинопису, крою та шиття, оздоблення приміщень, агротехніки, зоотехніки, підготовки водіїв) за науковим, технічним, художнім, туристичним, екологічним, спортивним, оздоровчим та гуманітарним напрямами, семінарів, практикумів з підготовки кадрів для дитячого та молодіжного туризму.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць