Згідно з п.п. «з» ч. 1 ст. 77 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» від 19.11.92 р. № 2801-XII медичні працівники мають право на скорочений робочий день.
Скорочену тривалість робочого тижня визначено Нормами робочого часу для працівників закладів та установ охорони здоров’я, затвердженими наказом МОЗ від 25.05.2006 р. № 319 (далі — Норми № 319).
Згідно з п. 1.2 цих Норм для лікарів амбулаторно-поліклінічних закладів, зайнятих виключно амбулаторним прийомом хворих, тривалість робочого тижня становить 33 год (тобто 5,5 год на день при шестиденному робочому тижні або 6 год 36 хв — при п’ятиденному).
У ті дні, коли згідно з графіком роботи або правилами внутрішнього трудового розпорядку ці лікарі працюють у стаціонарі (чергування), на дільниці, проводять санітарно-просвітню та профілактичну роботу, диспансеризацію,тривалість їх робочого дня встановлюється за п. 1.1 Норм № 319, а саме із розрахунку 38,5 год на тиждень (тобто 7 год 42 хв на день при 5-денному робочому тижні та 6 год 24 хв на день — при 6-денному робочому тижні).
Дійсно, як правило, в посадових інструкціях «вузьких» лікарів-спеціалістів поліклінік визначено, що вони зобов’язані не лише амбулаторно приймати хворих, а й проводити іншу роботу. Отже, права на скорочений 33-годинний робочий тиждень вони не мають.
Для таких працівників потрібно графіком роботи встановити певні дні тижня, коли вони будуть зайняті лише амбулаторним прийомом хворих. Саме в ті дні в них буде скорочена тривалість робочого дня — 6 год 36 хв (або 5,5 год).
В інші дні тижня вони мають виконувати й інші види робіт згідно з посадовими інструкціями. Тоді тривалість їхнього робочого дня складатиме 7 год 42 хв. Наприклад, якщо лікар веде виключно амбулаторний прийом хворих (при 5-денному робочому тижні) 4 дні, його робоча зміна за ці 4 дні розраховується виходячи з 33 год на тиждень, а 1 день він виконує й іншу роботу згідно з посадовою інструкцією, то його робоча зміна за цей один день розраховується виходячи з 38,5 год на тиждень.
Таким чином, робочий тиждень такому спеціалісту встановлюють за індивідуальним графіком роботи, і він може бути як більше 33 год на тиждень, так і менше 38,5 год на тиждень. Тривалість робочого тижня в такому випадку розраховується виключно виходячи з індивідуального графіка працівника, який повинен бути затверджений і погоджений з профспілковим комітетом.
Підкреслимо: адміністрація закладу охорони здоров’я повинна і цілком має змогу організувати роботу відповідним чином.