Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Питання застосування податкової соціальної пільги

Редакція ББ
Бюджетна бухгалтерія Березень, 2014/№ 12
В обраному У обране
Друк
Відповідь на запитання

Питання застосування податкової соціальної пільги

Чи мають право батьки на застосування податкової соціальної пільги, якщо протягом звітного року дитині або дитині-інваліду випов­нилось 18 років?

 

Відповідно до п. 169.1 ст. 169 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI, із змінами і доповненнями (далі — ПКУ), платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати (інших прирівняних до неї відповідно до законодавства виплат, компенсацій та винагород), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн.

Відповідно до п.п. 169.1.2 та п.п. 169.1.3 п. 169.1 ст. 169 ПКУ платник податку, який утримує двох чи більше дітей віком до 18 років, має право на податкову соціальну пільгу (далі — ПСП) у розмірі 100 % суми пільги та у розмірі, що дорівнює 150 % суми пільги на дитину-інваліда, яка визначена п.п. 169.1.1 п. 169.1 ст. 169 ПКУ, у розрахунку на кожну таку дитину.

При цьому ПСП, передбачена п.п. 169.1.2 та пп. «а», «б» п.п. 169.1.3 п. 169.1 цієї статті, надається до кінця року, в якому дитина досягає 18 років, а у разі її смерті до досягнення зазначеного віку — до кінця року, на який припадає смерть (п.п. 169.3.3 п. 169.3 ст. 169 ПКУ).

 

Чи має право на ПСП інвалід III групи з дитинства?

 

Надання податкових соціальних пільг передбачено ст. 169 ПКУ.

Згідно з п.п. «ґ» п.п. 169.1.3 п. 169 ст. 169 ПКУ, з урахуванням норм абз. 1 п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 ПКУ платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму ПСП у розмірі, що дорівнює 150 % суми пільги, визначеної п.п. 169.1.1 цього пункту (100 % розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи), для такого платника податку, який є інвалідом I або II групи, у тому числі з дитинства, крім інвалідів, пільга яким визначена п.п. «б» п.п. 169.1.4 цього пункту (інвалідів I і II груп, з числа учасників бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни).

Розділом XIX «Прикінцеві положення» ПКУ встановлено, що до 31.12.2014 р. для цілей застосування п.п. 169.1.1 п. 169.1 ст. 169 ПКУ ПСП надається в розмірі, що дорівнює 50 % розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленого законом на 1 січня звітного податкового року.

Підпунктом 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 ПКУ визначено, що ПСП застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн.

Таким чином, платники податку — інваліди III групи з дитинства в ПКУ не зазначені як окрема пільгова категорія, але при дотриманні установленого рівня заробітної плати мають право на ПСП, яка надається у вигляді зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу на суму ПСП у розмірі, що у 2013 році дорівнювала 573,50 грн. при граничному доході 1610 грн., у 2014 році становить 609,00 грн. при граничному доході 1710 грн.

 

Чи потрібно юридичній особі застосовувати ПСП при нарахуванні ПДФО до заробітної плати у вигляді авансу згідно з нормами ПКУ?

 

Відповідно до п. 169.1 ст. 169 ПКУ платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати (інших прирівняних до неї відповідно до законодавства виплат, компенсацій та винагород), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн. (у 2013 році — 1610 грн., у 2014 році — 1710 грн.).

У разі перевищення місячної заробітної плати понад установлений розмір питання надання ПСП не розглядається, незалежно від категорії платника податку, що її одержує.

Таким чином, ПСП застосовується до всієї заробітної плати за місяць, а не до її частини, тобто авансу.

 

Чи має право на ПСП фізична особа, яка працює неповний робочий день, згідно з нормами ПКУ?

 

Відповідно до п. 169.1 ст. 169 ПКУ платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати (інших прирівняних до неї відповідно до законодавства виплат, компенсацій та винагород), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн.

У 2013 році розмір заробітної плати, що дає право на ПСП, становив 1610 грн. (прожитковий мінімум на працездатну особу у розмірі 1147 грн. х 1,4), у 2014 році — 1710 грн. (1218 грн. х 1,4).

Тобто фізична особа, яка працює неповний робочий день, має право на ПСП за умови, що розмір її заробітної плати не перевищує граничного розміру для отримання ПСП.

 

Чи потрібно роботодавцю здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку за місяць, в якому фізична особа була звільнена та працевлаштована одним і тим же роботодавцем, та який граничний розмір доходу враховується у разі здійснення такого перерахунку?

 

Відповідно до п. 169.1 ст. 169 ПКУ платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати (інших прирівняних до неї відповідно до законодавства виплат, компенсацій та винагород), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн. (у 2014 році — 1710 грн.).

Платник податку подає роботодавцю заяву про самостійне обрання місця застосування ПСП (далі — заява про застосування пільги). ПСП починає застосовуватися до нарахованих доходів у вигляді заробітної плати з дня отримання роботодавцем заяви платника податку про застосування пільги та документів, що підтверджують таке право (п.п. 169.2.2 п. 169.2 ст. 169 ПКУ).

ПСП застосовується до нарахованого платнику податку місячного доходу у вигляді заробітної плати тільки за одним місцем його нарахування (виплати) (п.п. 169.2.1 п. 169.1 ст. 169 ПКУ).

ПСП надається з урахуванням останнього місячного податкового періоду, в якому платник податку був звільнений з місця роботи (п.п. 169.3.4 п. 169.3 ст. 169 ПКУ).

Роботодавець платника податку зобов’язаний здійснити, у тому числі за місцем застосування ПСП, з урахуванням положень абз. 2 п. 167.1 ст. 167 ПКУ перерахунок суми доходів, нарахованих такому платнику податку у вигляді заробітної плати, а також суми наданої ПСП, зокрема під час проведення остаточного розрахунку з платником податку, який припиняє трудові відносини з таким роботодавцем.

Крім того, роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування ПСП (п.п. 169.4.3 п. 169.4 ст. 169 ПКУ).

Якщо внаслідок здійсненого перерахунку виникає недоплата утриманого податку, то сума такої недоплати стягується роботодавцем за рахунок суми будь-якого оподатковуваного доходу (після його оподаткування) за відповідний місяць, а в разі недостатності суми такого доходу — за рахунок оподатковуваних доходів наступних місяців до повного погашення суми такої недоплати (п.п. 169.4.4 п. 169.4 ст. 169 ПКУ).

Враховуючи викладене вище, з метою визначення правильності оподаткування роботодавцю необхідно здійснити перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку за місяць, в якому фізична особа була звільнена та працевлаштована одним і тим же роботодавцем.

При цьому під час здійснення такого перерахунку враховується один граничний розмір доходу, що дає право на отримання ПСП (у 2014 році — 1710 грн.).

 

За матеріалами,
 розміщеними на загальнодоступному
 інформаційно-довідковому ресурсі
 Міністерства доходів і зборів України
 (zir.minrd.gov.ua)

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно