(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
9/11
Бюджетна бухгалтерія
Бюджетна бухгалтерія
Вересень , 2014/№ 36

Як замінити незамінного працівника

Районний терцентр обслуговує вдома одиноких і непрацездатних громадян, які проживають у декількох населених пунктах (селах). У таких пунктах створені робочі місця для соціальних робітників. При цьому в населеному пункті працює один соціальний робітник і обслуговує громадян зі значно зниженою руховою активністю. Якщо такий працівник іде в щорічну відпустку, як його замінити? Чи можна на період відпустки оформити строковий трудовий договір з іншою особою?

Згідно з п. 13 Типового положення про територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг), затвердженого постановою КМУ від 29.12.2009 р. № 1417 (далі — Типове положення № 1417), граничну чисельність та фонд оплати праці працівників терцентру затверджує місцевий орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який його створив.

Типові штатні нормативи чисельності працівників територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) затверджено наказом Мінпраці від 10.06.2010 р. № 134 (далі — Типові штати № 134).

Розділом 2 цього документа передбачено такий порядок введення посади соціального робітника до відділень соціально-побутової адаптації терцентру:

— 1 штатна одиниця для обслуговування 6 осіб у сільській (приміській) місцевості, інших місцевостях, що не мають транспортного сполучення, у приватному або державному секторі без комунальних зручностей і 10 осіб у містах з комунальними зручностями;

— 1 штатна одиниця для обслуговування 2 непрацездатних громадян з V групою рухової активності.

Тому цілком можливо, що в населеному пункті працюватиме тільки один соціальний робітник.

Терцентр створюється для соціального обслуговування та надання соціальних послуг громадянам, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги, за місцем проживання, в умовах стаціонарного, тимчасового або денного перебування (п. 1 Типового положення № 1417). Забезпечення якісного соціального обслуговування (надання соцпослуг) — одне з основ­них завдань терцентру.

Кваліфікаційною характеристикою професії «соціальний робітник», наведеною в Довіднику кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 80 «Соціальні послуги», затвердженому наказом Мінпраці від 14.10.2005 р. № 324, передбачено, що такий працівник виконує комплекс робіт із догляду за підопічними, а саме:

— доставляє на замовлення їжу, продукти харчування, медикаменти, промислові та інші товари;

— готує страви;

— прибирає житлові приміщення;

— здає, одержує і доставляє речі та предмети домашнього вжитку з пральні; оплачує комунальні та інші послуги тощо.

Відповідно залишити одиноких непрацездатних громадян на тривалий час без піклування соціального робітника керівництво терцентру не може.

Але як можна замінити працівника, який з поважних причин (відпустка, хвороба) відсутній тривалий час на робочому місці? Перше, що спадає на думку, — це перекластийого обов’язки на іншого соціального робітника з установленням доплати. Але, оскільки такі додаткові обов’язки виконують у межах
основного робочого часу, а соціальний робітник обслуговує підопічних в іншому населеному пункті, у нашому випадку такий варіант не підходить.

Тому потрібно пошукати інші шляхи. І тут можливі два варіанти.

 

Укладаємо строковий трудовий договір

Для заміщення тимчасово відсутнього працівника можна прийняти на роботу іншого працівника за строковим трудовим договором відповідно до ст. 23 КЗпП з оплатою на умовах, визначених для тимчасово відсутнього працівника. На це звертало увагу Мінпраці в листі від 26.01.2008 р. № 30/13/84-08.

Згідно з Указом Президії Верховної Ради СРСР «Про умови праці тимчасових робітників і службовців» від 24.09.74 р. № 311-IX*,якщо прийняття на роботу здійснюється для заміщення тимчасово відсутнього працівника, трудовий договір може бути укладено на строк до чотирьох місяців.

* Цей документ відповідно до постанови Верховної Ради України «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР» від 12.09.91 р. № 1545-XII є чинним у частині, що не суперечить законодавству України.

Укладаючи строковий трудовий договір, роботодавець в обов’язковому порядку обумовлює строк його дії. У наказі про прийняття на роботу вказують строк, на який приймають працівника, оскільки без його зазначення працівник вважається прий­нятим на невизначений строк.

Оскільки відома дата виходу основного працівника з відпустки, можна чітко вказати дату закінчення трудових відносин. Але доцільніше при визначенні строку договору не обмежувати його конкретною датою, а записати: «.. прийняти Чуба Івана Івановича за професією соціальний робітник з 15.10.2014 р. до виходу з щорічної відпустки основного працівника, Бриль Тетяни Павлівни». Адже життя може внести корективи: наприклад, під час відпустки працівник може захворіти і час його відпустки продовжиться. Тоді, якщо у строковому трудовому договорі була зазначена точна дата його закінчення, роботодавцю доведеться продовжити його строк, а це як мінімум додаткова паперова тяганина.

Згідно зі ст. 48 КЗпП трудові книжки ведуть на всіх працівників, які працюють за трудовими договорами більше 5 днів, у тому числі і працівників, прийнятих за строковим трудовим договором. Тому обов’язково у трудовій книжці працівника потрібно зробити запис про прийняття на роботу (якщо, звісно, у нього немає іншого основ­ного місця роботи).

Працівники, які уклали строковий трудовий договір, мають ті самі трудові права та обов’язки, що й працівники, з якими укладено договір на невизначений строк. Вони повинні підпорядковуватися правилам внутрішнього трудового розпорядку, мають право на щорічну відпустку, допомогу по тимчасовій непрацездатності (див. лист Мінпраці від 01.06.2005 р. № 36-211).

Після закінчення обумовленого строку працівника звільняють на підставі п. 2 ст. 36 КЗпП.

Незважаючи на те що законодавством не заборонено укладення строкового трудового договору з іншою особою на час відсутності основного працівника, бюджетні організації можуть зіткнутися з фінансовими труднощами.

Річ у тім, що, приймаючи особу на період відпустки основного працівника, роботодавець бере на себе відповідальність за подвійну виплату грошових коштів за однією і тією ж посадою (професією) за один і той самий період робочого часу. Ураховуючи обмежений фонд заробітної плати бюджетних установ, знайти додаткові кошти буде нелегко.

Але можна дещо заощадити шляхом укладення цивільно-правового договору.

 

Укладаємо цивільно-правовий договір

Цивільно-правовий договір — це угода між громадянином і організацією на виконання першим конкретної роботи (надання послуги). Але при цьому виді договору не виникають трудові відносини, на які поширюється трудове законодавство. Укладають такий договір відповідно до вимог Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-IV (підряд — гл. 61, послуги — гл. 63). У нашому випадку з особою, яка замінює соціального робітника, потрібно укласти договір про надання послуг. Його складають у письмовій формі у двох примірниках.

За цивільно-правовим договором оплачують не процес праці, а її результати. Порядок оплати визначають у договорі. За цивільно-правовим договором виплачують винагороду на підставі Акта прийняття-передачі наданих послуг. Такі витрати здійснюють за КЕКВ 2111 «Заробітна плата». Приклад Акта наведено в додатку до консультації на с. 22.

Ще однією істотною відмінністю трудового договору від цивільно-правового є порядок оподаткування виплат. Далі в таблиці наведена інформація про те, як оподатковувати винагороду за цивільно-правовим договором.

 

Цивільно-правовий договір

Єдиний соцвнесок
(нарахування), %

Єдиний соцвнесок
(утримання), %

Податок на доходи фізосіб, %

Військовий збір, %

34,7

2,6

15

1,51,5

 

Додаток

Приклад оформлення Акта прийняття-передачі наданих послуг

строковий трудовий договір, відпустка додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті