(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 13
  • № 12/1
  • № 12
  • № 11
  • № 10
  • № 9
  • № 8/1
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
3/14
Бюджетна бухгалтерія
Бюджетна бухгалтерія
Квітень , 2015/№ 14

Щодо оподаткування компенсаційних виплат

Роз’яснення від 02.04.2015 р.

Частиною 3 ст. 119 КЗпП виділені окремо гарантії для працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію, але не більше одного року, а саме: за такими працівниками зберігаються місце роботи, посада і компенсується із бюджету середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали на час призову, незалежно від підпорядкування та форми власності. Виплата таких компенсацій із бюджету в межах середнього заробітку провадиться за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України постановою від 04 березня 2015 року № 105 затвердив Порядок виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (далі — Порядок № 105), який набрав чинності з 17 березня 2015 року. Цим Порядком визначено механізм виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою 2501350 «Компенсація підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період».

Відповідно до п. 3 Порядку № 105 бюджетні кошти спрямовуються підприємствам, установам, організаціям на компенсацію витрат на виплату середнього заробітку працівникам, які працювали на таких підприємствах, в установах, організаціях на час призову на військову службу, не більше одного року.

Виплата компенсації проводиться підприємствами, установами, організаціями у строки, визначені ст. 115 Кодексу законів про працю (п. 6 Порядку № 105).

Тобто з метою виконання гарантій, передбачених ч. 3 ст. 119 КЗпП, зокрема, виплати працівникам компенсації у межах середнього заробітку, роботодавці визначають середню заробітну плату таких працівників як розрахункову величину та інформують про її розмір органи соціального захисту населення шляхом заповнення звітів, доданих до Порядку № 105. Після отримання коштів, передбачених у державному бюджеті, роботодавці проводять виплату компенсації у строки, визначені ст. 115 КЗпП.

Оподаткування, нарахування і сплата єдиного соціального внеску на компенсацію проводяться відповідно до Податкового кодексу України і Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (п. 7 Порядку № 105).

Згідно із п.п. «и» п.п. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються, зокрема, компенсаційні виплати з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Крім того, Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», який набрав чинності з 01.01.2015 р., обкладення військовим збором подовжено до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України ( п. 161підрозд. 10 розд. XX Кодексу).

Згідно з п.п. 1.7 п. 161підрозд. 10 розд. XX Перехідних положень Кодексу від обкладення військовим збором звільняються доходи, що згідно з розд. IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у пп. 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.51, 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 Кодексу.

Враховуючи зазначене, дохід, отриманий працівниками, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію, який виплачується роботодавцем за рахунок коштів державного бюджету у вигляді компенсації в межах середнього заробітку, не включається до оподатковуваного доходу такого працівника.

Також згідно з ч. 7 ст. 7 Закону № 2464 не нараховується на виплати та не утримується єдиний внесок з виплат, що компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Оскільки Порядок № 105 набув чинності з 17.03.2015 р., то в цілях звільнення від обкладення податком на доходи фізичних осіб, військовим збором компенсаційних виплат з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, та ненарахування і неутримання єдиного внеску на такі компенсаційні виплати вказаний Порядок підприємствами, установами, організаціями застосовується починаючи з березня.

Прес-служба
Державної фіскальної служби України

Коментар редакції

Компенсація середнього заробітку мобілізованих: не обкладаємо ЄСВ, ПДФО і ВЗ з березня 2015 року

У попередньому номері ми обговорили Порядок виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою КМУ від 04.03.2015 р. № 105 (далі — Порядок № 105). Цим документом визначено механізм компенсації роботодавцям витрат на виплату середнього заробітку, збереженого за мобілізованими працівниками.

Ураховуючи, що з прийняттям Порядку № 105 середній заробіток за час проходження військової служби набув статусу компенсаційної виплати, нарешті запрацювали норми, спеціально розроблені на цей випадок. Ідеться про:

1) абз. «и» п.п. 165.1.1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI, згідно з яким не обкладають ПДФО компенсаційні виплати з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період;

2) ч. 7 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI, згідно з якою не нараховують і не утримують ЄСВ з виплат, які компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Що стосується ВЗ, то з урахуванням Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України» від 02.03.2015 р. № 211-VIII, яким звільнені від обкладення цим збором доходи, що не включаються до загального оподатковуваного доходу фізосіб, його тут також не буде.

Однак оскільки Порядок № 105 набув чинності 17.03.2015 р., то закономірно виникло запитання: з якого місяця не оподатковувати компенсаційні виплати? Відповідь на нього надала Держфіскальна служба в роз’ясненні, що коментується. Вона така: компенсацію середнього заробітку мобілізованим не обкладають ПДФО, ВЗ та ЄСВ починаючи з березня 2015 року.

Крім того, у цьому роз’ясненні є ще один важливий момент. Коментуючи Порядок № 105, ми звертали увагу на такий факт: незрозуміло, що робити роботодавцю після обчислення середнього заробітку. Варіантів тут два.

Перший: нарахувати та виплатити мобілізованому працівнику середній заробіток, а потім запитати компенсацію витрат. Такий висновок можна зробити з п. 3 Порядку № 105, де йдеться про компенсацію витрат на виплату середнього заробітку.

Другий: нарахувати середній заробіток, отримати компенсацію з бюджету, а потім виплатити його працівнику. Такий варіант напрошується після прочитання п. 6 Порядку № 105.

Як випливає з роз’яснення, що коментується, Держфіскальна служба дотримується другого варіанта. Однак вважаємо, що останнє слово в цьому питанні за Мінсоцполітики як головним розпорядником бюджетних коштів і виконавцем відповідної програми. Сподіваємося, що його роз’яснення незабаром з’являться.

Ольга ВІТКОВСЬКА, економіст-аналітик

компенсаційні виплати, оподаткування додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті