(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 14
  • № 13
  • № 12/1
  • № 12
  • № 11
  • № 10
  • № 9
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
12/16
Бюджетна бухгалтерія
Бюджетна бухгалтерія
Квітень , 2015/№ 15

Чи обкладати військовим збором грошову компенсацію за найом військовослужбовцями жилих приміщень

Чи підлягає обкладенню військовим збором грошова компенсація, що виплачується військовослужбовцям за піднайом (найом) ними жилих приміщень згідно з постановою КМУ від 26.06.2013 р. № 450?

Згідно з п.п. 1.1 п. 161 підрозд. 10 розд. XX Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI, із змінами і доповненнями (далі — ПКУ), платниками військового збору є особи, визначені п. 162.1 ст. 162 ПКУ, а саме фізичні особи — резиденти, які отримують доходи з джерела їх походження в Україні.

Об’єктом обкладення військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ ( п.п. 1.2 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПКУ).

Для резидента — це, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Підпунктом 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 ПКУ визначено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються інші доходи, крім зазначених у ст. 165 ПКУ.

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ ( п.п. 1.4 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПКУ).

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника, зобов’язаний утримувати збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку збору 1,5 відсотка ( п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПКУ).

Разом з тим від обкладення військовим збором звільняються доходи, що згідно з розд. IV ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у пп. 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.51, 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 ПКУ ( п. 1.7 підрозд. 10 розд. XX ПКУ).

При цьому п. 165.1 ст. 165 ПКУ встановлено вичерпний перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

Зокрема, відповідно до п.п. «ж» п.п. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума грошової компенсації, що виплачується «військовослужбовцям за належне їм для отримання жиле приміщення».

Згідно з п. 1 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.91 р. № 2011-XII держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами.

Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями затверджено постановою КМУ від 03.08.2006 р. № 1081.

Водночас Порядок виплати грошової компенсації військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки та Державної спеціальної служби транспорту за піднайом (найом) ними жилих приміщень, який затверджено постановою КМУ від 26.06.2013 р. № 450 (далі — Порядок), визначає розмір та механізм виплати грошової компенсації за піднайом (найом) жилих приміщень (далі — грошова компенсація) таким категоріям військовослужбовців:

— особам офіцерського складу, у разі коли вони не забезпечені жилими приміщеннями за місцем проходження військової служби, не отримали за рахунок держави грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення та перебувають на квартирному обліку, а також якщо військова частина не орендує для них та членів їх сімей житло;

— курсантам вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, які мають сім’ї, у разі ненадання їм жилої площі в сімейних гуртожитках, відсутності таких гуртожитків та жилого приміщення за місцем проходження військової служби (навчання) (п. 1 Порядку).

Оскільки грошова компенсація, що виплачується військовослужбовцям за піднайом (найом) ними жилих приміщень згідно з постановою КМУ від 26.06.2013 р. № 450, не підпадає під звільнення від обкладення військовим збором відповідно до п. 1.7 підрозд. 10 розд. XX ПКУ, то така компенсація оподатковується на загальних підставах за ставкою 1,5 відсотка.

За матеріалами, розміщеними на Загальнодоступному
інформаційно-довідковому ресурсі Державної фіскальної служби України
(zir.minrd.gov.ua)

військовий збір, грошова компенсація додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті