(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
7/10
Бюджетна бухгалтерія
Бюджетна бухгалтерія
Грудень , 2015/№ 48

Щорічна відпустка після відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами: розраховуємо відпускні

До відділу кадрів установи звернулась працівниця для оформлення щорічної відпустки. Згідно з особистою заявою відпустка їй повинна бути оформлена з 30.11.2015 р. на 18 календарних днів. При цьому раніше жінкою було надано лікарняний лист по вагітності та пологах за період з 27.07.2015 р. по 29.11.2015 р. До 27.07.2015 р. ця працівниця перебувала у відпустці для догляду за дитиною до 3 років. З 01.09.2015 р. за посадою, яку вона обіймає, було підвищено оклад з 1218 грн. до 1378 грн.
Як правильно нарахувати відпускні такій працівниці і чи враховується сума допомоги по вагітності та пологах під час обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки? Чи потрібно проводити коригування зарплати для розрахунку відпускних на коефіцієнт підвищення посадового окладу?

Під час розрахунку відпускних треба керуватися Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100).

Відповідно до п. 2 цього Порядку обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки здійснюється виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки.

При обчисленні середньої заробітної плати для оплати часу відпусток включаються: основна заробітна плата; доплати та надбавки; премії, які не носять разового характеру; одноразова винагорода за підсумками роботи за рік та за вислугу років, виплати за час, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток (за час попередньої щорічної відпустки, виконання державних і громадських обов’язків, службового відрядження тощо), та допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю.

Як бачимо, прямо у Порядку № 100 не вказано про включення допомоги по вагітності та пологах до розрахунку відпускних, але суму такої допомоги все ж таки слід включати до розрахунку відпускних. На цьому також наполягає Мінпраці у листі від 17.06.2011 р. № 190/13/116-11 (ср. 025069200). Аргументи (з урахуванням змін у законодавстві, що відбулися з часів видання цього листа) такі.

Відповідно до п. 1 ст. 25 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Ця допомога надається застрахованій особі у розмірі 100 % середньої заробітної плати. Підставою для призначення допомоги по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. Виходячи з цього, допомога по вагітності та пологах має включатись до виплат, які враховуються під час обчислення середньої заробітної плати для оплати часу відпусток.

Таким чином, допомога по вагітності та пологах включається до виплат, які враховуються під час обчислення середньої заробітної плати для оплати часу відпусток.

Ідемо далі. Нарахування виплат за час щорічної відпустки провадиться шляхом ділення сумарного заробітку (у тому числі і суми допомоги по вагітності та пологах) за останні перед наданням відпустки 12 місяців на відповідну кількість календарних днів року, за винятком святкових і неробочих днів, установлених законодавством.

При цьому слід мати на увазі, що час, протягом якого працівники згідно з чинним законодавством або з інших поважних причин не працювали і за ними не зберігався заробіток або зберігався частково, виключається з розрахункового періоду. Тому з загальної суми календарних днів за 12 місяців перед наданням відпустки виключаються календарні дні, протягом яких працівниця була у відпустці для догляду за дитиною до 3 років та святкові і неробочі дні, що припадають на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами у розрахунковому періоді.

Тепер перейдемо до другого питання, а саме до необхідності проведення коригування зарплати для розрахунку відпускних у разі підвищення окладу. Відповідно до п. 10 Порядку № 100 у випадках підвищення тарифних ставок і посадових окладів в установі відповідно до актів законодавства, як у розрахунковому періоді, так і в періоді, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток, заробітна плата, включаючи премії та інші виплати, що враховуються при обчисленні середньої заробітної плати, за проміжок часу до підвищення коригуються на коефіцієнт їх підвищення.

Як бачимо, коригують виплати, що враховуються при обчисленні середньої зарплати для розрахунку відпускних. Вище ми вже обґрунтували позицію щодо включення суми допомоги по вагітності та пологах у розрахунок відпускних. Тому ці суми також необхідно коригувати у разі підвищення тарифних ставок і посадових окладів.

Висновок: сума допомоги по вагітності та пологах при розрахунку відпускних підлягає коригуванню на коефіцієнт підвищення за проміжок часу до підвищення посадового окладу (у нашому випадку до 01.09.2015 р.).

Розрахуємо відпускні для наведеного у запитанні прикладу з урахуванням того, що допомога по вагітності та пологах у 2015 році склала 5058,96 грн., з них за:

— липень — 200,05 грн.;

— серпень — 1240,31 грн.;

— вересень — 1218,00 грн.;

— жовтень — 1240,31 грн.;

— листопад — 1160,29 грн.

Розрахунковим періодом для обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки у нашому випадку буде листопад 2014 року — жовтень 2015 року. Але враховуючи той факт, що працівниця перебувала у відпустці для догляду за дитиною до 3 років до 27.07.2015 р., кількість календарних днів для розрахунку слід зменшити на дні перебування у такій відпустці.

Також до розрахунку не включаються святкові дні, в які згідно з чинним законодавством працівники установи не працювали. У нашому випадку це 24 серпня і 14 жовтня.

Отже, зважаючи на ці моменти, ми можемо визначити кількість календарних днів для розрахунку відпустки: 365 - (268 + 2) = 95 (к. дн.).

Далі визначимо коефіцієнт коригування: 1378 грн. (оклад з 01.09.2015 р.) : 1218 грн. (оклад до підвищення) = 1,1314.

Тепер маємо змогу розрахувати середньоденну зарплату і суму відпускних:

Місяць, рік

Фактично нараховано за місяць, грн.

Сума для розрахунку відпускних, грн.

Липень 2015

200,05

226,34 (200,05 x 1,1314)

Серпень 2015

1240,31

1403,29 (1240,31 x 1,1314)

Вересень 2015

1218,00

1218,00

Жовтень 2015

1240,31

1240,31

Разом:

3898,67

4087,94

Таким чином, середньоденна зарплата становитиме 43,03 грн. (4087,94 грн. : 95 к. дн.). А враховуючи, що тривалість відпустки у нашому випадку 18 к. дн., сума відпускних, яка підлягає нарахуванню, складає 774,54 грн. (18 к. дн. х 43,03 грн.).

щорічна відпустка, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпускні додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті