Як заохотити працівників, які працюють понад норму

В обраному У обране
Друк
Вітковська Ольга, експерт з питань оплати праці
Бюджетна бухгалтерія Вересень, 2015/№ 35
На станції переливання крові сформована виїзна бригада, до складу якої входять лікарі, середній та молодший медичний персонал, реєстратор медичний. Основним її завданням є заготівля донорської крові у виїзних умовах в містах та районах області. Колдоговором закладу режим роботи виїзної бригади визначений таким, що має роз’їзний характер, норма робочого часу розраховується згідно з графіком та складає 7 год 42 хв на день. Маршрути виїзної бригади, особливо в територіально віддалені райони та міста області, передбачають ранній виїзд та повернення пізніше від встановленого часу.
Раніше переробіток робочого часу працівниками виїзної бригади та водіями компенсувалась за рахунок призначення виплат стимулюючого характеру, але тепер такої можливості немає. Просимо надати роз’яснення щодо проведення оплати праці працівникам виїзної бригади та водіям за переробіток робочого часу в умовах обмеженого фонду зарплати.

В умовах обмеженого фонду оплати праці порадити вихід з ситуації складно, адже ви розумієте, що всі методи заохочення працівників, які працюють більше норми робочого часу, є матеріальними (грошовими). Але спробуємо.

З запитання випливає, що раніше за переробіток робочого часу ви заохочували працівників встановленням виплат стимулюючого характеру (у вигляді надбавок за складність та напруженість у роботі, премій). Проте законодавство передбачає в таких випадках можливість установлення працівникам ненормованого робочого часу. Рекомендації щодо порядку надання працівникам з ненормованим робочим днем щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці затверджено наказом Мінпраці від 10.10.97 р. № 7 (далі — Рекомендації № 7).

Ненормований робочий день — це особливий режим робочого часу, який встановлюється для певної категорії працівників у разі неможливості нормування часу трудового процесу. У разі потреби ця категорія працівників виконує роботу понад нормальну тривалість робочого часу (ця робота не вважається надурочною). Міра праці у цьому випадку визначається не тільки тривалістю робочого часу, але також колом обов’язків і обсягом виконаних робіт (навантаженням). Так сказано у п. 1 Рекомендацій № 7.

Іншими словами, працівників з ненормованим робочим днем можна залучати до праці понад нормальну тривалість робочого часу. При цьому години, відпрацьовані понад нормальну тривалість робочого часу, не відображають у табелі обліку використання робочого часу та додатково не оплачують.

Зазначимо основні моменти, пов’язані зі встановленням ненормованого робочого дня:

1. Список професій і посад, на яких може застосовуватися ненормований робочий день, визначається колективним договором (п. 7 Рекомендацій № 7).

2. На працівників з ненормованим робочим днем поширюється встановлений в установі режим робочого часу. У зв’язку з цим роботодавець не має права систематично залучати працівників до роботи понад встановлену тривалість робочого часу (п. 4 Рекомендацій № 7).

Згідно із ст. 8 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР як компенсація за виконаний обсяг робіт, ступінь напруженості, складність і самостійність у роботі, необхідність періодичного виконання службових завдань понад встановлену тривалість робочого часу працівникам надається додаткова відпустка тривалістю до 7 календарних днів. Конкретна тривалість додаткової відпустки встановлюється колективним договором по кожному виду робіт, професій та посад чи трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах.

Крім того, керівники установ за погодженням з профспілковими комітетами можуть встановлювати ненормований робочий день для водіїв легкових автомобілів з доплатою 25 % тарифної ставки за відпрацьований час (п.п. 3.4.4 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення, затверджених спільним наказом Мінпраці та МОЗ від 05.10.2005 р. № 308/519).

Як бачимо, встановлення ненормованого робочого дня також передбачає додаткові витрати коштів фонду оплати праці. Отже, вам слід-таки звернутися до вищої за рівнем організації з проханням збільшити асигнування на оплату праці.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити