(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 12/1
  • № 12
  • № 11
  • № 10
  • № 9
  • № 8
  • № 7
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
9/11
Бюджетна бухгалтерія
Бюджетна бухгалтерія
Квітень , 2016/№ 13

Як визначити страховий стаж працівниці після виходу з відпустки для догляду за дитиною до трьох років

Лікарняний лист у зв’язку з хворобою працівниці відкрито 13.10.2015 р. У нашій установі вона працює з 21.04.2006 р. З 14.03.2011 р. по 17.07.2011 р. вона була на лікарняному у зв’язку з вагітністю та пологами. З 18.07.2011 р. ця працівниця пішла у відпустку для догляду за дитиною до трьох років, а до роботи стала 03.02.2014 р. Як визначити страховий стаж для оплати лікарняного листка такій працівниці?

Відсоток оплати лікарняного листка безпосередньо залежить від розміру страхового стажу працівника. Так, лікарняний листок оплачується працівнику в таких розмірах:

50 % середньої зарплати (доходу) — застрахованим особам, у яких страховий стаж до трьох років;

60 % середньої зарплати (доходу) — застрахованим особам, у яких страховий стаж від трьох до п’яти років;

70 % середньої зарплати (доходу) — застрахованим особам, у яких страховий стаж від п’яти до восьми років;

100 % середньої зарплати (доходу) — застрахованим особам, які мають страховий стаж понад вісім років.

Тому важливо правильно визначити страховий стаж працівника на момент настання страхового випадку.

За періоди роботи застрахованої особи до 01.01.2011 р. страховий стаж визначається за трудовою книжкою.

З 01.01.2011 р. страховий стаж визначається так:

— якщо працівник працював після 01.01.2011 р. тільки в того самого роботодавця, який оплачує йому лікарняний, то його страховий стаж визначається на підставі даних персоніфікованого обліку, а саме звіту з ЄСВ;

— якщо працівник після 01.01.2011 р. працював ще й у інших роботодавців, то за періоди роботи в інших роботодавців працівнику для підтвердження страхового стажу необхідно надати відомості про нього шляхом надання довідки за ф. ОК-5 або ф. ОК-7. Для цього такий працівник самостійно звертається до органу ПФУ.

Річ у тім, що починаючи з 01.01.2011 р. страховий стаж — це період (строк), протягом якого особа підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за яку щомісяця сплачено нею та роботодавцем або нею страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Винятком є випадки, які прямо зазначено в Законі України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV (далі — Закон № 1105).

Так, згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 21 цього Закону період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, отримання виплат за окремими видами соціального страхування, крім пенсій усіх видів (за винятком пенсії по інвалідності), включаються до страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску.

У наведеній у запитанні читача ситуації працівниця починаючи з 21.04.2006 р. і дотепер працює в тій самій установі. Це істотно полегшує процес підрахунку страхового стажу. Адже усі необхідні дані про страховий стаж є безпосередньо у роботодавця.

Отже, повернімося до умов, викладених у запитанні читача. У період перебування в трудових відносинах з установою працівниця:

— з 21.04.2006 р. по 13.03.2011 р. — працювала в цій установі;

— з 14.03.2011 р. по 17.07.2011 р. — перебувала у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами;

— з 18.07.2011 р. по 02.02.2014 р. — перебувала у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;

— з 03.02.2014 р. — стала до роботи в цій установі.

Розберемо по черзі, як ці періоди включаються до страхового стажу працівниці.

Перший період — період роботи з 21.04.2006 р. по 13.03.2011 р. Такий період уключається до страхового стажу працівниці.

Другий період — період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами з 14.03.2011 р. по 17.07.2011 р. Він уключається до страхового стажу як період отримання виплати з Фонду соціального страхування. Нагадаємо, що на той момент сума допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами ще не обкладалася ЄСВ. Таку допомогу включили до бази обкладення ЄСВ з 01.07.2013 р. згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо призначення та індексації пенсії» від 14.05.2013 р. № 231-VII. Тому незважаючи на те, що з допомоги по вагітності та пологах за цей період не було сплачено ЄСВ, період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами включається до страхового стажу на підставі абз. 2 ч. 1 ст. 21 Закону № 1105.

Третій період — період відпустки для догляду за дитиною до досягнення трирічного віку з 18.07.2011 р. по 02.02.2014 р. Не зайвим буде зауважити, що Законом України «Про внесення змін до статті 7 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» щодо зарахування страхового стажу періоду відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» від 19.11.2013 р. № 691-VII законодавці повернули те, що було до 01.01.2011 р. А саме: період перебування у відпустці для догляду за дитиною до трьох років включили до страхового стажу. Ця зміна набула чинності з 14.12.2013 р. Таким чином, для всіх страхових випадків, що настали починаючи з 14.12.2013 р., для визначення страхового стажу період відпустки для догляду за дитиною до трьох років має включатися до страхового стажу незалежно від того, на який період припадає така відпустка. Тобто, по суті, зміна діє «заднім числом» у частині страхових випадків, що настали з 14.12.2013 р. До речі, в чинній на сьогодні редакції абз. 2 ч. 1 ст. 21 Закону № 1105 чітко прописано, що період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку включається до страхового стажу. Тож і цей період (з 18.07.2011 р. по 02.02.2014 р.) слід уключити до страхового стажу працівниці.

Додавши усі перераховані періоди, в результаті отримуємо, що страховий стаж працівниці на момент настання страхового випадку (13.10.2015 р.) вже понад 8 років. А це означає, що лікарняний листок їй оплачується у розмірі 100 % середньої зарплати.

страховий стаж, відпустка для догляду за дитиною до 3 років додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті